İzmit-Başiskele trafiği hakkında proje onayı bekleniyor

Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısında İzmit-Başiskele trafiği gündeme geldi. Başkan Büyükakın, “Başiskele’den Yuvacık Sapağı’na dönüş ile ilgili Karayollarıyla protokol imzaladık. Büyükşehir Belediyemizin oradaki kavşaktaki çalışmalarını taahhüt ettik. Oranın bekleyecek hali yok. Projemizi sunduk; taahhüdümüzü de verdik. Avam proje onayı geldikten sonra hızla uygulama projesi yapılacak” dedi

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlığında Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. 97 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis öncesi önergeler alındı.

YAZLIK TAŞ OCAĞI’NA YAZILI CEVAP

CHP grubu tarafından Gölcük’te bulunan Yazlık Taş Ocağı hakkında soru önergesi verdi. “Yapılan dolgu çalışmaları ne kadar sürecek, dolgu dışında bir proje uygulanacak mı? Çevresel çalışmaları, gürültü ile ilgili çalışmalar hafta içi yapılabilir mi?” sorularına yazılı cevap verilmesi kararlaştırıldı. Martı scooter ile ilgili CHP grubu tarafından verilen önergede ekonomik olarak kullanımdan çıktığını, ücret artışları, projeden beklenen faydanın sağlanıp sağlanmadığı gibi konular soruldu. Bu maddeye de yazılı cevap verileceği belirtildi.

İZMİT- BAŞİSKELE TRAFİĞİ GÜNDEMDE

CHP Grubu tarafından İzmit-Başiskele arasında yaşanan trafik yoğunluğu ile ilgili verilen önergenin yazılı olarak cevaplandırılması talep edildi. Büyükakın, “Başiskele’den Yuvacık Sapağı’na dönüş ile ilgili Karayollarıyla protokol imzaladık. Büyükşehir Belediyemizin oradaki kavşaktaki çalışmalarını taahhüt ettik. Oranın bekleyecek hali yok. Projemizi sunduk; taahhüdümüzü de verdik. Avam proje onayı geldikten sonra hızla uygulama projesi yapılacak. Bir kısmı gidiş yönünde askeri araziye de girilerek yolun sağ dönüş kısmının genişletilmesi, askeri lojman tarafından Karşıyaka tarafına dönüş için bir kolun yapılması, Gölcük’ten İzmit’e dönüşte bypass hattı anlamına gelen bir kolun inşa edilmesi ve Sanayi tarafından gelirken Ömer Türkçakal Bulvarı’na dönerken yolun genişletilmesi konusunda bir proje bu” dedi.

“BEKLEMEYE ALDIK”

Büyükakın, “Adalet Köprülü Kavşağı’nın yapılması çok daha ciddi bir inşaat gerektiriyor. Oranın projesi, ihalesi yapıldı ancak inşaat kısmının yapımı teknik olarak çok zor. En az 6 ay yolun doğu istikametine gidişini kapatıp batı istikametine gidişten bütün trafiği vermek gerekiyor. Çok ciddi bir sıkıntı olacağından o çözümü uygulanabilir bulmadık. Kuzey Metro Hattı inşaat uygulama projeleriyle ilgili çalışmalar yapılırken oranın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüp orayı beklemeye aldık” ifadelerinde bulundu.

“KOCAELİ’NİN TAMAMINDA 150 KADAR ŞANTİYEMİZ VAR”

2022 yılında trafiği rahatlatacak çalışmalar olduğunu belirten Büyükakın, “Real’in olduğu alanda bir çalışmamız var. Doğu istikametine giderken yol bir noktada bitiyor. O yolun Perşembe Pazarı’na giriş kavşağına olan kısmından sonra doğudan batıya akıtılması şeklinde bir çalışma yapılıyor. Bunları bir sırayla inşaatını yapmak gerekiyor. Kocaeli’nin tamamında 150 kadar şantiyemiz var. Bu inşaatların da getirdiği zahmetlerden dolayı en azından yürüyüş yolu inşaatları bittikten sonra bu çalışmalar bitip şehir rahatladıktan sonra bu bölgeye girmeyi düşünüyoruz. 2022 yılında girip doğudan batıya gidiş konusunda trafiği rahatlatacak bir çözüm olacak inşallah” dedi.

MİA’YI GÜNDEME TAŞIDI

CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “MİA Projesi’yle vatandaşlar başvurup ruhsat alma kısmına girdiler. O güzergahta inanılmaz bir durum oluşuyor. Nüfus artışı da gelecek. Onunla ilgili ileriye yönelik bir çalışma var mı?” dedi. Büyükakın, “Orada bizi bekleten birkaç problem var. İnterteks’i içine alan 50 yıllık dava var. Maalesef idaremizin aleyhine sonuçlandı. 118 milyon lira, anlaşarak 100 milyon lira ödeme şeklinde anlaşmamızı yaptık. Ödedikten sonra tapuların üzerindeki şerhler kalkacak. Mülkiyet problemleri de çözüldükten sonra MİA Projesi’nin bir bütün olarak ele alınması lazım. Küçük sanayi sitesinin rızasının olmayacağı, onların içinde bulunmak istemediği bir çalışmanın yapılmasını doğru bulmuyorum. Önce onların nereye taşınacağı konusudna bir karar verilmesi ve yerlerinin yapılması, sonrasında MİA alanına bir çözüm getirilmesi lazım. MİA alanında imar problemlerini var olduğu haliyle çözelim sonra da herkesin rızasının olacağı genel kapsamlı bir proje yapalım” dedi.

“İSU’DAN ALACAĞIMIZ VARDI”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Cumhuriyet Parkı ve Kültür Tepesi İzmit Belediyesi’nin yıllardır kullandığı iki yer. Tahsis süresi dolduğundan yenilecek mi yenilenmeyecek mi taleplerimizi ilettiğimizde İSU’dan alacağımız vardı. Büyükşehir’den sizi temsilen Gökmen Bey talep etti: bu mahsupları halledelim, tahsisleri hallederiz gibi bir sözle başladık. Hiç ikiletmeden mahsupları hallettik. Cedit’teki kalan konut alanımız dahil hiç ikiletmeden talep ettik. Biz tahsislerin yenileceğini düşünerek projelerimizi çalıştık. Bu projelerimizi ayrı olarak size arz etmek isterim” dedi.

CEVAP VERMEDİ

Hürriyet sözlerinin devamında, “Defalarca ne zaman yenileceğini sorduk. Biz tek tek hepsinin bilgilerini nereye ne yapılmış, ne kadar kazanılmış hepsinin bilgisini yazıyla size bildirdik. Tahsis sürelerinin uzatılmalarını hem resmi yazışma hem de sözlü şekilde bütün görüşmeleri gerçekleştirdik. Bize de ciddi sözler verildi tahsislerin yenilenmesi konusunda. Biz bütün projeyi hazırladık. Hiçbir sorun çıkmadan Büyükşehir bildirdi biz yaptık. Cumhuriyet Parkı’nın içerisindeki 6 parsel bu mahsubun içerisinde. Yenileneceği düşüncesiyle bu mahsupların içerisine koydurduk. Yenilenmeyeceğini basından duymuş olmak doğru olmadığını düşünüyorum. Bize verilen sözlerin tutulmasını rica ediyorum. Israrlı bir şekilde tekrar ediyorum. Bu anlaşmaların bozulmadan devamını diliyorum” dedi. Büyükakın ise cevap vermeyerek teşekkür etti.

KÖPEK SORUNU HAKKINDA BÜYÜKAKIN’DAN İŞ BİRLİĞİ ÖNERİSİ

İYİ Parti’nin sokak hayvanları konusunda verdiği önerge hakkında Büyükakın, “Bizim ekiplerimiz ilçe belediyeleriyle çalışıyor ortak sistem konusunda” dedi. “Bazı belediyeler diğerlerinin sınırlarına attı. Sorumluluklar alt belediyelere yüklenmiş” diyen Bulut’a Büyükakın, “Sanmıyorum, deniliyor ama yapılmıyordur. Uzaklaştırmaya kanun da müsaade etmiyor. Sürü davranışı sergilemelerini engelleyecek tedbir lazım. Dağıtılmış noktada beslenmelerine imkan sağlamak. Sadece agresif olanları barınağa götürmeye müsaade ediyor kanun. SEKA’da ben de gördüm; sürü davranışı var. O bölgede belli sayıda köpeğin de kalması gereklilik. Koruma dernekleriyle işbirliği halinde gidilmesinde fayda var. Sürece dahil etmezseniz yaptığınızdan kuşku duyabiliyorlar bu da anlaşılabilir bir şey. İlçe belediyeler sahiplendirme ofisleri kurabilir” dedi.

BELDE A.Ş. VE ULAŞIMPARK’A DEVİR

İzmit Kadıköy Mahallesi’nde bulunan Bekirpaşa Kadıköy Katlı Otopark ve Kapalı Pazar Alanı binasının 2’nci, 3’üncü  ve 4’üncü katının tamamının otopark olarak işletilmesinin, Büyükşehir Belediye Meclisi’nce belirlenecek aylık kira bedeli ve süre üzerinden BELDE A.Ş.’ye devredilmesi, İzmit Tepecik Mahallesi’nde bulunan Belediye İş Hanı’nın depo nitelikli bağımsız bölümleri ile Kemalpaşa Mahallesi’nde bulunan otopark nitelikli bağımsız bölümün aynı sermaye artırımı ile Ulaşımpark’a devri gündeme gelecek.

KONSERVATUVAR SEKA’YA GELİYOR

SEKA Kağıt Fabrikası alanı içerisinde yer alan yaklaşık 3 bin 823 bin metrekare yüzölçümlü mekanik atölye binasının konservatuvar atölye binası hizmetlerinde kullanılmak üzere Kocaeli Üniversitesi’ne tahsis edilmesi gündeme gelecek. İzmit Orhan Mahallesi’nde bulunan Karaburç İç Kale Surları restore edilmesi amacıyla 5 yıl süre ile bedelsiz olarak Kültür Turizm Bakanlığı’na yapılan tahsisin geri kaldırılması görüşülecek.

TOKİ’DEN 4 MİLYON BEDELLE DEVİR ALINACAK

Kandıra Karaağaç Mahallesi’ndeki 5 bin 53,22 metrekare yüzölçümlü Kültür Merkezi binası ve müştemilatlarının kültür hizmetlerinde kullanılmak üzere Kandıra Belediyesi’ne tahsis edilmesi görüşülecek. Dilovası Mimar Sinan Mahallesi’nde bulunan Muhammet İkbal Parkı Sınırları dahilinde de kalan Mimar Sinan Bilgi Evi binasının Müftülük hizmetlerinde kullanılmak üzere Dilovası Kaymakamlığı İlçe Müftülüğü’ne tahsis edilmesi, TOKİ’den Dilovası Demirciler Mahallesi’nde bulunan taşınmazın toplam 4 milyon 800 bin 387 TL ile Büyükşehirce devir alınması görüşülecek. Körfez Atalar Mahallesi’nde bulunan, rıhtım sahası olarak kullanılan alanın Körfez Belediyesi’nce doldurulduğu tarihten itibaren ilçe belediyeye devri gündeme gelecek.

İZMİT’İN SULAK ALANI KÜÇÜLÜYOR

Meclis gündemindeki 28. madde de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında sulak alan olarak ilan edilen ve Milli Parkların denetimine geçen İzmit Körfezi’nin güneydoğu bölümündeki alanın küçültülmesi mecliste gündeme geldi. CHP grubunun bilimsel bir gerekçe olmadan sınırların daraltılması, MİA alanında kalan yaklaşık 300 dönüm sulak alanın bu karar ile imara açılabileceğini söyleyerek karara itiraz etti. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

İZMİT PİŞMANİYESİ İÇİN YETKİ

15 dakikalık aranın ardından meclisin ikinci oturumu gerçekleştirildi.  Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı’nın Eruh Belediyesi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasında "Kardeş Şehir" ilişkisi kurulması ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlık Makamına işbirliği protokolü imzalama yetkisi verilmesi oy birliğiyle kabul edildi. Büyükşehir ile İzmit Pişmaniyesini Koruma ve Yaşatma Derneği arasında İzmit Pişmaniyesi’nin tanıtılması ve markalaşmasına yönelik ortak projeler yapılabilmesine ilişkin protokol için Başkanlık makamına yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Kocaeli Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın belediye hesaplarına aktarılan 5 milyon TL’nin Zonguldak İl Özel İdaresi’ne gönderilmesi oy birliğiyle kabul edildi. Bir sonraki meclis toplantısı 15 Ekim 2021 tarihine ertelendi.

# KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE İLİŞKİLİ:

16 Eyl 2021 - 17:53 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.352.292 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

Yenisehir'li - E 5 ten konak hastanesinden yukarı yol açılıp petrol ofisi yanından Kandıra yoluna yan yol yapılabilir. Yahya kaptan Yenişehir bağlantısını ve Kandıra sapagini çok rahatlatır. Konak hast yukarı geniş yol var. Ziraat bank önündeki ışıklar da degerlendirilebilir

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Eylül 11:16
04

Korfezli - trafiğe hiç katkısı olmayacak projeler zannımca, bu trafik artarak devam edecektir. otoyol projesi ne olacak ondan haber verin başkan.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Eylül 11:05
03

Gölcüklü - Eyvah!!!!! GENE YANDIK.Artık akşam-sabah Gölcük ve Karamürsel!'e gidip gelmek ızdırap olur.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Eylül 10:18
02

Fikret Aydın - Bekirderedeki tramvay hattı ne oldu. Sallayıp durun bakalım. Seçim günü geldiğinde bizde gerekeni yaparız.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Eylül 06:25
01

Vatandaş - Bu kadar sokağa çıkma yasağı uygulandı bir şey yapılmadı. Hayat normale dönünce akıllara geliyor nedense. Özellikle sabah 7.30 ve 10.00 arası Başiskele Yeniköy - Yuvacık sapağı istikameti trafik aşırı yoğun oluyor. Akşam 18'den sonrada Sefa Sirmen Bulvarı Seymen yönü aynı yoğunlukta. Sayın yetkililer bu bölgede yapılaşmaya müsaade ederken konutlarda ikamet edenlerin sabah akşam işine-okula gidip geleceğini, bunun da yoğun trafiğe sebep olabileceğini göz önünde bulundursunlar lütfen....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 23:30Anket İzmit Yürüyüş Yolu yıl sonunda bitecek mi?