“Toplumumuza maliyeti daha büyük felaketler olmaktadır”

TMMOB ve sendikalar 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma günü nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı okuyan TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekci, “Politika ve düzenlemeler, halkın iyi ve güvenli mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı hizmeti almasını engellemekte, ülkemizin geleceğini tehdit etmektedir. Bu durumun toplumumuza maliyeti daha büyük felaketler, daha güvensiz yapılar, daha fazla yıkım ve daha çarpık bir kentleşme olmaktadır” şeklinde konuştu.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma günü nedeniyle Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) bugün İzmit’te bulunan Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Düzenlenen açıklamaya TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri ve Kocaeli Makine Mühendisleri Odası (MMO) Şube Başkanı Murat Kürekci, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Kahraman Bulut, Elektrik Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Ahmet Sözen ve Başkan Yardımcısı Sevil Bulutlar Şen, Peyzaj Mimarları Odası Kocaeli İl Temsilcisi Onur Öztürk, Jeoloji Mühendisleri Odası Kocaeli İl Temsilcisi Niyazi Temizkan, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Kocaeli Bölge Temsilcisi Cuma Özdemir, Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli İl Temsilcisi Sema Olkun Kopal, Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suphi Yıldırım, siyasi parti ve sendika temsilcileri katılım gösterdi.

“ÖZ GÜÇLERİNİN FARKINA VARDIĞI TARİH”

Açıklamayı okuyan TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekci, 42’nci yılında 19 Eylül 1979 İş Bırakma Eylemi’ni selamlayarak, “Kırk iki yıl önce tüm ülkede etkisini gösteren ekonomik kriz karşısında mühendis, mimar ve şehir plancılarının yaşadığı hak kayıplarını ve ücret adaletsizliklerini protesto etmek için gerçekleştirilen iş bırakma eylemi, teknik elemanların üretimden gelen gücünü en açık biçimiyle ortaya sermiştir.Bizler için 19 Eylül İş Bırakma Eylemi, ülkesi için düşünen, planlayan, üreten mühendis, mimar ve şehir plancılarının kendi öz güçlerinin farkına vardığı tarihtir. Bu yüzden bu anlamlı gün, TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü" olarak kutlanmakta ve yeniden hatırlanmaktadır” dedi.

“ZOR KOŞULLARDA ÇALIŞMAKTADIR”

Birçok sorun olduğunu vurgulayan Kürekci, “Ülkemizde son dönemlerde birbiri ardına yaşanan büyük felaketler, mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı hizmetlerinin ve bu alanda emek veren meslektaşlarımızın toplumsal önemini bir kez daha göstermiştir. Bu sistematik çabalar nedeniyle gerek kamuda gerek özel sektörde her türlü mühendislik, mimarlık ve şehir planlama hizmetlerini, planlama, projelendirme, uygulama ve denetleme işlerini yürüten tüm meslektaşlarımız giderek daha zor koşullarda çalışmaktadır.İçinde bulunduğumuz derin ekonomik kriz, tüm halkımızın olduğu gibi emeğiyle geçinen mühendis, mimar ve şehir plancılarının da hayatlarını zorlaştırmaktadır. ‘Parti Devleti’ anlayışıyla yönetilen kamu kurumlarında çalışan meslektaşlarımız siyasi baskı ve sürgün tehdidi altında, düşük ücret, kadro sorunu, özlük haklarının ihlal edilmesi, düşük ek göstergeler gibi birçok sorun ile yüz yüzedir” ifadelerinde bulundu.

“DAHA FAZLA YIKIM”

Ülkenin geleceğinin tehdit edildiğini belirten Kürekci, “Yandaş konfederasyonla imzalanan toplu sözleşmeler, şaibeli enflasyon rakamlarıyla birleşince kamu emekçilerinin her geçen gün daha da yoksullaşmasına neden olmaktadır.Diğer tüm idari alanlarda olduğu gibi meslek alanımızla ilgili de bir gecede yapılan, bilimi, tekniği ve yaratıcı fikirleri sistematik olarak değersizleştiren bu politika ve düzenlemeler, halkın iyi ve güvenli mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı hizmeti almasını engellemekte, ülkemizin geleceğini tehdit etmektedir. Bu durumun toplumumuza maliyeti daha büyük felaketler, daha güvensiz yapılar, daha fazla yıkım ve daha çarpık bir kentleşme olmaktadır. Bizim meslek alanımız, toplumun ortak yaşamının üretimini ve devamlılığını sağlamaktadır. Bizler bu anlayışlar, mesleğimize ve meslektaşlarımıza sahip çıkarken, ülkemizin ve toplumumuzun ortak geleceğine de sahip çıkıyoruz.TMMOB olarak salgın koşullarında derinleşen ekonomik kriz ve siyasi iktidarın artan baskıları karşısında mesleğimizi, meslektaşlarımızın çıkarlarını ve meslek örgütlerimizi korumak için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

TALEPLERİ ANLATTI

Taleplerini sıralayan Kürekci, “Meslektaşlarımızın üniversitede aldıkları eğitimin niteliğini yükseltilmelidir.Tüm çalışanlara sendikalaşma, güvenceli çalışma, güvenceli iş, toplu sözleşme hakları sağlanmalıdır.Üniversitelerin akademik, bilimsel, idari ve mali özerklikler önündeki yasal engeller acilen kaldırılmalıdır.Kamuda teknik hizmetler sınıfında çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ek göstergeleri ayrımsız 4800-6400 arasında yükseltilmelidir.Kamuda sözleşmeli personel uygulaması ve kapsam dışı personel statüsü kaldırılmalı, kamudaki teknik personel ihtiyacının giderilmesi için kamuda atama bekleyen binlerce mühendis, mimar ve şehir plancısının istihdamı sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

“SESSİZ KALMAYACAĞIZ”

Kürekci son olarak, “Fabrikada, ofiste, sahada ve şantiyede cinsiyet ayrımcılığı ve mobbing engellenmelidir.Ülke sanayisi ve tarımını bitiren, meslek alanlarını yok eden ranta dayalı ekonomi politikaları terkedilmeli; üretime, sanayileşmeye, kalkınmaya dayalı ekonomi politikaları benimsenmelidir.Hem toplum kesimlerinin hem de meslektaşlar arasındaki gelir adaletsizliği ortadan kaldırılmalı, herkese insanca yaşayabileceği temel ücret hakkı tanınmalıdır.Ülke düzeyinde insani yaşam koşullarına uygun asgari ücret, kıdem tazminatı ve emeklilik hakkı tüm çalışanlara, ayrım gözetmeksizin tanınmalıdır.Meslek alanımızı, meslektaşlarımızı ve ülkemizin geleceğini tehdit eden uygulamalarkarşısında sessiz kalmayacağız” dedi.

21 Eyl 2021 - 09:27 Kocaeli/ İzmit- Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.352.292 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket İzmit Yürüyüş Yolu yıl sonunda bitecek mi?