Gebze Teknik Üniversitesi’nde 7,5 milyon TL’lik kayıp!

Sayıştay denetçileri Gebze Teknik Üniversitesi’nin 2020 mali raporlarında yaklaşık 7 buçuk milyon TL’lik kayıp tespit etti. Üniversitenin Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan ek karşılık primleri ve faturalı borçlarının mali tablolarda yer almadığı belirtildi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Sayıştay Başkanlığı tarafından Gebze Teknik Üniversitesi’nin 2020 denetim raporunda mali bilançolarla ilgili dikkat çeken veriler yer aldı. 2020 Merkez Yönetim Bütçe Kanunu ile üniversiteye 144 milyon 616 bin TL ödenek tahsis edilirken yıl içinde 20 milyon 360 bin 866 ödenek eklenmesiyle toplam tahsis edilen ödenek 164 milyon 976 bin 866 TL’ye ulaştı. Yıl sonu itibariyle bu tutarın 163 milyon 255 bin 995,45 TL’nin harcanmasıyla toplam ödeneğin kullanılma oranı yüzde 98,96 olarak gerçekleşti. Bütçe harcamalarıyla ilgili en çok gider yüzde 63.49 ile personel giderleri oldu.

ÖDENEK YÜZDE 12 AŞILDI

Sayıştay tarafından yapılan açıklamada, “Bütçe başlangıç ödenekleri ile harcama tutarları dikkate alındığında bütçe başlangıç ödeneğinin yüzde 12,88 oranında aşıldığı görülmüştür. Bu oran, personel giderlerinde yüzde 7,26, sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi giderlerinde yüzde 03,64, mal ve hizmet alım giderlerinde yüzde 45,08, cari transfer giderlerinde yüzde 75,80, sermaye giderlerinde ise yüzde 21,66 oranında artış olarak gerçekleşmiştir. Personel, sosyal güvenlik, mal ve hizmet alım, cari transfer ve sermaye gider kalemleri öngörülenin üzerinde gerçekleşmiştir” denildi. Bütçe gelirleriyle ilgili olarak 2020 yılında tahmini 160 milyon 601 bin 35,50 TL seviyesinde ve tahminin yüzde 111,05 üzerinde gerçekleştiği belirtildi.

MALİ TABLOLARDA YER ALMADI

Sayıştay denetçileri, üniversitenin Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan ek karşılık primleri ve faturalı borçlarının mali tablolarda yer almadığı tespit etti. Yapılan denetimde, “Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenen ve faturalı alacaklar olarak tabir edilen emekli ikramiyesi, ölüm yardımı, makam/temsil/görev tazminatları ve diğer ödemelerden kaynaklanan ve ilgili kamu idarelerine fatura edilen idare borçları söz konusudur. Gebze Teknik Üniversitesi’nin MOSİP Bilgi Sistemi’nde bulunan verilere göre 2020 yılı sonu itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu’na bu kapsamda 2017 yılından bu yana toplam 6 milyon 783 bin 904,47 TL’si anapara 749 bin 512,63 TL’si gecikme zammı olmak üzere toplam 7 milyon 533 bin 417,10 TL borcu bulunmaktadır. Ancak üniversitenin ödemek zorunda olduğu bu borçlar mali tablolara yansımamıştır” ifadelerine yer verildi.

ÜNİVERSİTE, KURUMA BİLDİRMEDİ

Sayıştay denetçileri bu sebepten mali tabloların gerçeği yansıtmadığının düşünüldüğün belirtti. Üniversite ise 2021 içerisinde bu kayıtların yapıldığı cevabını verirken Sayıştay, 2020 mali tablolarına yansımasının mümkün olmadığını belirtti. Sayıştay, bir diğer bulgu olarak idare bünyesindeki birimlerin doğrudan temin yoluyla yaptıkları tüm alımlarını EKAP üzerinden Kamu İhale Kurumuna bildirmediği tespit etti. Denetçiler, “Doğrudan temin yoluyla yapılan tüm alımların mevzuatın öngördüğü şekilde elektronik olarak EKAP üzerinden Kamu İhale Kurumuna bildirilmemesinin kontrol riski oluşturacağı değerlendirilmektedir” ifadelerine yer verirken üniversite ise gerekli işlemlerin yapılmaya başlandığını belirtti.

# Ölüm

28 Eyl 2021 - 19:54 - Gündem

Mahreç  Nazım Özgün Erbulan

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 3.388.825 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.