Büyükakın metro projesinin askıya alındığını açıkladı!

KSMMMO meclis toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın maliyeti nedeni ile 2,5 milyar TL’lik Körfez-Kartepe Metro projesinin askıya alındığını ifade etti

Serhat Güneş
Serhat Güneş Tüm Haberleri

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (KSMMMO) eylül ayı meclis toplantısı önceki gün odanın Alikahya’da bulunan meclis toplantı salonunda yapıldı. Meclis Başkanı Ali Odabaş’ın başkanlığında yapılan toplantıda toplam 10 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın da katıldığı toplantıda yeni ruhsat alan 5 üyeye ruhsat taktimi yapıldı. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi’nin sorunlarından ve önceliklerinden bahseden Başkan Büyükakın ulaşım hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Seçim beyannamesinde yer alan Körfez- Kartepe Metro Projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Büyükakın projenin maliyeti nedeni ile askıya alındığını duyurdu.

“SİZ BİZİM HOCAMIZSINIZ”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Ali Odabaş, “Devletimizin ile iş erbapları arasında işlerin ilerlemesinin sorumlusuyuz. Siz belediye başkanı olmaktan önce bizim hocamızsınız. Öğretim üyesi döneminde birçok öğrenci mezun ettiniz. Meclisimizin rutin programı var. Aramızda gerek büyükşehir gerek ilçe meclislerinde meclis üyesi olan arkadaşlarımız var. Onlar bizim onur kaynaklarımız. Onlara da bizi kırmayıp aramıza katıldıkları için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“CEZALAR BİZE YÜK OLUYOR”

Ardından Oda Başkanı Mustafa Taşpınar, “Pandemi döneminde yüz yüze toplantıları yapamadık. Bizler mesleğimizi icra ederken oldukça zorlanıyoruz. Pandemi döneminde bazı istediklerimizi yaptıramadık. Sebebini biliyoruz. Hepsi maliyeye dayanıyor. Odamıza kayıtlı toplam bin 988 üye bulunuyor. 552 stajyerimiz 722 de stajyer adayımız var. Mesleğe giren arkadaşlarımız biliyor. Staja giriş sınavı var. 3 yıllık staj zorunluluğu var. Mesleği icra ederken kanunların sık değişmesi bizi zor duruma sokuyor. Tabi ki hata yaptığımız zaman bizim hatamızın telafisi para ile oluyor. Bu cezalar bize yük olmaktadır. Başkanım bizi onurlandırdınız” dedi.

“2035’TE YOLCULUK ORANI 4 KAT ARTACAK”

Daha sonra kürsüye çıkan Başkan Tahir Büyükakın, “Kocaeli, Türkiye’nin lokomotifi bir şehir. Diğer şehirlerin önemli bir kısmından farklı olarak göç almaya devam eden bir şehir. Bu da beraberinde ciddi bir ulaşım yükü getirmekte. Bizim lojistik planımıza göre 200 bin birim kamyon hareketi var. Bunların yüzde 60’nın durağı Kocaeli. Ciddi problemlerimizden bir ulaşım. Kocaeli’nin günümüzde toplam yolculuk değeri 2,5 milyon 2035 yılında geldiğinde toplam yolculuk değeri 10 milyon olacağını ön görüyoruz. Gelir düzeyi artıyor. Araç sahipliği artıyor. Kocaeli’nin ana yolları var. Yolculuk 4 kat arttığına göre yolları 4 kat arttırmak mümkün mü? Değil. Yapılması gereken şey toplu taşımaya yönlendirmek” dedi.

“HAREKET ALANIMIZ KISITLANIYOR”

Toplu taşımanın trafiğe oranının yüzde 16 civarında olduğunu ifade eden Büyükakın, “Bizim Avrupa düzeyine gelmemiz lazım. Toplu taşıma sistemini rasyonalize etmemiz gerekiyor. Bunu yapmaya başladığımızda bazı kazanılmış haklar çıkıyor karşımıza. Örneğin P plakalar. Esnaf da var. Bu da hareket alanını kısıtlıyor. Bu durumda ikna yöntemi gerekiyor. 2 bin halk otobüsü var. Bizim ilk başladığımızda Büyükşehir’in toplu taşıma içindeki payı yüzde 5’ti şimdi tüm ulaşımları eklediğimizde yüzde 25 civarına oluyor. Bir yere gittiğimizde kendi özel araçlarımızı kullandığımızda trafik içinde kaplanan yeri düşünün” dedi.

“YOLLARI 4 KAT ARTTIRAMIYORUZ”

Büyükakın, “Bizim tramvaylarımız 6 dakikada bir kalkıyor. Bizim bunu indirebileceğimiz minimum süre 2 dakika. Bunun altında düşersek kavşaklardaki ışık düzeni bozuluyor. Tramvayı Derince ve Körfez’e uzatır mısınız diyorlar. Bu mümkün değil. Bu durumda ya metro ya da metrobüs gerekiyor. Bizim yollarımız zaten fakir. Metrobüs mümkün değil. Yolları 4 kat arttıramıyoruz. Toplu taşımaya yönelmemiz gerekiyor. Kırsal hatlarda hesap yaptık. Yılda 25 milyon lira sübvansiyon yapacağız. 25 milyon lira gidecek. Belediyeler yeri geldiğinde zararı göze alır. 25 milyon lira yıllık maliyeti aşmayacak şekilde hareket etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

“1.2 MİLYAR EURO BÜTÇE GEREKİYOR”

Körfez-Kartepe Metro Hattı Projesi’ne değinen Büyükakın, “Tramvayı Derince ile Körfez’e uzatamayacağımıza göre en mantıklısı çalışmayı yerin altına indirmek. Bununla ilgili bir çalışmamız var. Körfez Atalar Mahallesi’nden başlayarak D-100 güzergahını takip ederek Kartepe’ye kadar giden 32 km’lik bir hat var. Aşağı yukarı 1.2 milyar Euro yatırım bütçesi gerektiriyor. Başkan olduğum dönemde kredi kuruluşları ile iletişime geçtik. Geri dönüş yapıldı. Döviz bazında yüzde 15 faiz maliyeti getirdiği için böyle bir projenin altına imza atmak şehrin geleceğini ipotek altına almak olurdu. Ödemesi aylık 50 milyon Euro şeklinde.” dedi.

“ŞEHRE KÖTÜLÜK OLACAĞINA BEKLESİN”

Devamında Büyükakın, “Yaklaşık 500 milyon lira, bizim aylık gelirimiz, bunun üçte biri civarında. Bu da Büyükşehir Belediyesi’ni çalışamaz hale getirir. Şehre kötülük olacağı için varsın beklesin dedik. Yap işlet devret ile o projeyi yapmak isteyen bir yatırımcı olmaz. Belki önümüzdeki yıllarda Ulaştırma Bakanlığının yatırım programına almak mümkün olabilir. Bunlar o kadar kolay değil. Zaten bir metro projesini devrettik. Bir yandan raylı sistemi arttırıp diğer yandan özel halk otobüslerini belediye sistemine entegre etmeye çalışarak hem aktarmalı hem de indirimli taşımacılığı getireceğiz. Gerekirse 100 milyon TL yıllık maliyetin altına girecek bir çalışmamız devam ediyor. Bunu yılbaşında merkez bölgesinde başlatacağız” ifadelerini kullandı.

“YUVACIK’IN DIŞINDA BORCUMUZ YOK”

“Bu kentin en büyük sıkıntılarından biri deprem” diyen Büyükakın, “Bu kentte deprem öncelikli olması lazım. Hasarlı binalar ile ilgili çalışmalar yapıyor. 28 ağır hasarlı bina vardı ve bunlarda yaşayan kiracılar vardı. Bizim oyun değil, canın hesabını yapmamız lazım. Kentte 473 proje devam ediyor. 160’a yakın şantiyemiz var. Devam eden 2 milyar 274 milyon lira kaynak kullanılıyor. Tamamlanan proje sayısı ise 535’dir. Bunlar için de 3 milyar 214 milyon lira kaynak kullandık. Bizim borcumuz sadece Yuvacık Barajı borcu. Büyükşehir Belediyesinin hiçbir borcu yoktur. Yuvacık Barajı’nın borcunu da 5 milyar TL’nin altına indirdik. İnşallah o borçtan da 144 aylık vade sonucunda kurtulacağız” ifadelerini kullandı.

“SONRAKİ SORUNUMUZ KENTSEL DÖNÜŞÜM”

Kentsel dönüşüme değinen Büyükakın, “Bu sorunlardan sonra çözülmesi gereken şey kentsel dönüşüm. Kentin görünümü ile ilgili bir atraksiyon alınması gerekiyor. Kentimizin tamamında bir yenilenme için çalışmaların başlatılması gerekiyor. Belli bölgelerde kentsel dönüşüm yapıldı. İzmit, Körfez Derince’de dönüşümler yapıldı. Dilovası’ndaki sorunu çözüme bağladık. İzmit Merkez’de Cedit’te çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.

KÖRFEZ-KARTEPE METROSU’NUN 6 YILLIK SÜRECİ

15 Nisan 2015 tarihinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli-Körfez-Kartepe Metro Hattı projesi için Ulaştırma Bakanlığına başvuruda bulunmuştu. Yeni metro hattı için bakanlıktan beklenen onay gelmişti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Raylı Sistemler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen “Kuzey Toplu Taşıma Hafif Raylı Sistem Hattı” adıyla başlatılan proje için 2.5 milyar TL'lik bir maliyet biçilmişti. Hat güzergâhı boyunca toplam 23 adet istasyon yeri planlanmıştı. Yeni metro hattıyla İzmit, Derince, Körfez ve Kartepe ilçe merkezlerinin birbirleri ile ve İzmit kent merkezi ile olan bağlantıları sağlanacaktı. Kuzey Toplu Taşıma Hafif Raylı Sistem Hattı'nın 2020 ve 2025 yıllarında olmak üzere iki aşamalı olarak işletmeye açılması hedefleniyordu.

32 KİLOMETRELİK HAT

Körfez Kirazlıyalı ve Kartepe Cengiz Topel Havaalanı arasında bulunan 32 kilometrelik metro hattında toplam 23 durak belirlenmişti. Bunlardan 6 tanesi Körfez ilçesinde 3’ü Yarımca, 3’ü de Tütünçiftlik’te, 3’ü de Derince’de oluşturulmuştu. Durakların 9’u İzmit bölgesinde, 5 tanesi de Kartepe bölgesinde olacaktı. Mayıs 2018’de Büyükşehir Belediyesi, yeni raylı sistem hatları olan Gölcük-İzmit Metro hattı, Körfez –Derince- İzmit istikameti 17 kilometre tramvay hattı projeleri ile birlikte Körfez-Kartepe Metro hattı projesi için de ön yeterlilik ihalesi düzenlemişti. 2 metro, 4 de yeni tramvay hattı için düzenlenen ihaleye 7 firma katılmıştı. Başkan Büyükakın, önceki gün KSMMMO’nun eylül ayı meclisinde bu projeyi mali yükü nedeniyle askıya aldığını duyurdu.

ÖN YETERLİLİK İHALESİNE KATILAN FİRMALAR

·         Su Yapı

·         Eng. Arc.+Apco Teknik

·         Ove Arup&Partners+Arup Müh.

·         Yüksel Proje

·         Tpf Getinsa +Altınok Müh.

·         Optim Obermayer +Erka AS

·         Proyapı Müh.

KÖRFEZ-KARTEPE METRO HATTI DURAKLARI

Körfez Atalar - Salı Pazarı - Petkim - Dubai Port - Tütünçiftlik - 95 Evler - Derince Askeri Hastane - Derince Merkez - Çenesuyu - Kuruçeşme - Cezaevi - Seka Hastane - İzmit Merkez İstasyonu - Vilayet - Perşembe Pazarı - Demokrasi - Yahya Kaptan - Fabrikalar - Köseköy - Uzunçiftlik - Özdilek - Kirazoğlu - Cengiz Topel Havalimanı.

29 Eyl 2021 - 16:37 - Gündem

Muhabir Serhat Güneş

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.329.054 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

30

Murat - İstanbul'un, Ankaranın belediyeleri CHP yönetimindeyken oraların yeni METRO İnşaatlarını MERKEZİ HÜKÜMET (Devlet) yatırımıyla inşa etmeye başladınız hatta GEBZE Metro inşaatını da belediyeden alıp DEVLETE yüklediniz, iş İZMİTE gelincemi metro maliyeti sizi korkuttu?.Kredi kuruluşları AVRO kredisine % 15 faiz istiyormuş, devlet avro borçlanırken % 5 faizle borçlanıyor n'aber?......D-100 Karayolu İZMİT'İN tek ana arteri, ATARDAMARI, Buna Doğu-Batı ekseninde alternatif getirmek zorundayız.Deniz dolgusu yapamayacağımıza göre TEK ÇARE İzmit-Kuruçeşme-Derince-Tütünçiftlik arasında TÜNEL İnşa etmektir....Bir gidin Doğu Karadenize, Trabzon, Rizeye görün Allah Aşkına neler yapılmış;kimin parasıyla? Türkiyeye bakan KOCAELİ bazı şehirlere nazaran 21. yüzyılda değil bir asır geride kalmış, BAŞKA ŞEHİRLERE Finansör olmuş, yazık bizlere!

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 30 Eylül 11:42
29

Söz - maliyet bahane minibüsçüleri üzmemek için iptal ettiler

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 30 Eylül 10:53
24

İzmitli - Ne kadar süre geçti aradan Yürüyüş Yolu çevresiyle birlikte perişan halde duruyor. Zemine taş döşeyemiyoruz henüz. BELSA Plaza önündeki oturma yerleri alanında zeminine bir bakınız, döşenen bütün taşlar yerinden kalkmış. Ne çalışma düzen var ne de disiplin. Bir Alman firmasına verilseydi, inanın bugün bitmişti Yürüyüş Yolu çalışmaları. Gebze-Kartepe için METRO; ütopya.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 30 Eylül 09:27
23

Çağatay - Üzüldüm açıkcası, ulaşım sorunun altın çağı metrodur, bizi kıskananlar çift katlı metroyla ulaşım sağlarken halkın vergilerini geri dönüşümü halka olmuyor, hesaplama yaparken yabancı firmalarla olan maliyet hesaplandı zannımca daha detaylı Çayırova Kartepe hattı için milli maliyet nedir halkla paylaşılmalı! Şefaflık istiyoruz!

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 30 Eylül 09:07
22

41izmit - Bakanlık yapacaktı para olmayınca askıya aldık oldu herhalde.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 30 Eylül 08:50
21

Bb... - Yazık çok yazık kocaeli halkına.Vatandaşa İşkenceye devam.Bahçe yapacağınıza metro yapın.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 30 Eylül 08:32
18

İzmi̇tli̇. - YAZIDAKİ

''Özel halk otobüslerini belediye sistemine entegre etmeye çalışarak hem aktarmalı hem de indirimli taşımacılığı getireceğiz. Gerekirse 100 milyon TL yıllık maliyetin altına girecek bir çalışma''

KISMI ZATİ HER ŞEYİ ÖZETLİYOR. :)) KÜLÜSTÜR OTOBÜSLERE DEVAM DEMEK. METROYU UNUTUN

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 30 Eylül 00:23
17

Paşalı - Bir ak partili olarak söylüyorum... Sanayi nin başkenti olan bir şehir e ak parti adam gibi yönetemedi sıradan bir Anadolu kenti gibi bakıldı ve buradan söylüyorum böyle giderse verilen sözler yapılmazsa büyükşehir seçimlerinde oy vermeyeceğim... Çünkü geriye dönük ne sözler verildi bir çoğu yapılmadı

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 29 Eylül 23:04
25

Cahilicühela - @Paşalı 17 nolu yoruma cevabı: dayı senin gibi adamlar olduğu sürece bu akp gitmez bu ülke de yürümez ne değişik adamlarsınız cebinizden 10alıyolar 1 veriyolar oooo ooo koca akp yaşasın akp diyosunuz hala daha öylesin bak çıkarıp 5bin lira verse secde yatarsın ampulun önünde ya hiç mi eğitmediniz kendinizi düşünme sıkıntınız var sizin bak bence git de bi düşünceyi geliştirme yolları yaz googlea bi kendini geliştir bi düşün bi tart bazı şeyleri mantık çerçevesine oturt bakayım paşalı dayım keriz dayım benim

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 30 Eylül 09:51
16

İlyas - Af ferim onlarda sonunda uyandı bu nankörlere hizmet götürmenin dünyanın en saçma işi olduğunu. Bu millete iyilik yaramaz, bu millete gülün dikeni yarar. Bunlar paraları betona gömüp yandaş mütekaitlere mi yedirecekler yapmasınlar !! sürüsün millet minibüslerde yaparsa adı paralar yandaşa gitti betona gömüldü olur. Bu güne kadar yapılan neyin kıymetini bildiler, bu ülke tarihinin görülmedik hizmetini gördü adamların adı HIRSIZ oldu, nankör herifler size iyilik yaramaz, minibüslerde sürüm sürüm sürünün

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 29 Eylül 22:47
26

Cahilicühela - @İlyas 16 nolu yoruma cevabı: sus be allahın cezası adam sus be

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 30 Eylül 09:52
14

Kaptan - Borçlu belediyeler sıralaması bu yıl da değişmedi. 15 yıldır AKP’nin yönettiği Kocaeli Belediyesi, 5 Milyar 798 bin TL’lik borçla sıralamada birinci olarak yer aldı.Ben demiyorum Bu devletin açıklaması.Acaba kimde hata var

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 29 Eylül 22:43
27

Cahilicühelabunlardayı - @Kaptan 14 nolu yoruma cevabı: ağabey bunlar 7den 70e rahatsız en haklı bunlar en büyük bunlar sen eyvallah dicen geçicen yoksa akıl sağlığın bozulur düşün düşün boşver

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 30 Eylül 09:53
13

10. Köylü - La Fontaine'den masallar, akp masalları yanında cacık kaldı.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 22:22
12

Hassan - ŞEHİR HASTANESİNE TRANVAYI UZATIN YETER. HASTANENIN TAMAMLANMASI UZUYOR TRANVAY ANCA YETİŞİR.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 21:29
10

Tuzsuz - Metroyu yaparsanız da yolcu garantisi vermeyin. Geçmediğimızi köprüye, tünele, kullanmadığımız havaalanına, yatmadığımız yurda para vermekten bıktık.

Yanıtla . 11Beğen . 4Beğenme 29 Eylül 20:46
28

Cahilicühelabunlardayı - @Tuzsuz 10 nolu yoruma cevabı: ağabey bıkmayan çok bayılıyolar ne idüğü belirsiz yapılanmaya çat çut para harcamaya ulan memleket kurmuş adama sayıp söverler köprü yapan adama taparlar ceplerinde ne varsa verirler nasıl bir kafa yapısı bu ya toplu ilaç falan mı aldılar böyle olmak çok zor nasıl beceriyolar

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 30 Eylül 09:55
08

İzmi̇tli̇ - NE OLDU BÜYÜKAKIN YEMEDİMİ.ÇOK ATIP TUTUYORDUN.

Yanıtla . 13Beğen . 1Beğenme 29 Eylül 20:37
07

Özgür - Bunun böyle olacağı belliydi en lazım olan hat Gebze den Kartepe'ye kadar bir metro hattıydı.Ama nedense Gebze Darica hattına metro yapılıyor. Körfez Kartepe metro hattı da askıya alındı. Vatandaş yine eski hurda minubuslerle taşınmaya devam edilecek. Ya bu işe artik kesin bir çözüm bulun! Bu eski midibusleri hat sahipleriyle anlasarak buyuksehir 12 metrelik araçlarla yenilesin cunku kendileri bunu beceremeycekler! Ayrıca TCDD ile anlaşın Sakarya Gebze arası her durakta duran modern banliyö hatları oluşturun bunun en kolay yolu bu!

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 19:49
05

Li̇yakat - TOPLU ULAŞIM İÇİN YOLLARI 4 KAT ARTTIRAMAZSIN AMA 2 KAT ARTTIRABİLİRSİNİZ,ANA ARTER GÜZERGAHLARDAKİ MEVCUT YOLLARIN ÜZERİNE 1 KAT DAHA YOL ATABİLİRSİNİZ. MEVCUT YOLLARIN KENARLARINA FORE KAZIK ÜZERİ BETON BLOKLAR İLE BUNU BAŞARABİLİRSİNİZ, ÜST GİDİŞ,ALT GELİŞ OLU R.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 29 Eylül 19:27
15

İlyas - @Li̇yakat 05 nolu yoruma cevabı: bırak be paraları betona gömüp yandaş mütekaitlere mi yedirecekler yapmasın !! sürüsün millet minibüslerde yaparsa adı paralar yandaşa gitti betona gömüldü olur. Af ferim onlarda sonunda uyandı bu nankörlere hizmet götürmenin dünyanın en saçma işi olduğunu. Bu millete iyilik yaramaz, bu millete gülün dikeni yarar.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 29 Eylül 22:45
03

hakan - İzmit'te kentsel dönüşüm yapıldı demişte sadece ceditte yapıldı hoş daha yıkılan bir bina yok. İzmit cedit mi sadece. Tavşantepe'den Yenimahalleye kadar komple dönüşüm şart. Metro şuan çok maliyetli mevcut demiryolunda banliyö işletmek daha akıllıca. Yeni tren istasyonları yapıp istasyon çevresine dönüşüm yapılırsa Gebze'den Maşukiye Kocaeli sınırına kadar Büyükşehirin işleteceği bir banliyö tren işletmesi bu kentin ulaşım sorununu büyük ölçüde çözer. Yeter ki TCDD ile masaya oturulsun.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 17:16
02

İzmitli - Boş ver metroyu sen hurda münübüscülere bir 30 milyon daha ver yattiklari yerden parayi indirdiler cebe millet üst üste seyahat eder nede olsa cakma avrupa kentiyiz biberiyemiz var tarlada büyükşehirin bunlarla ilgilenelim

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 16:57
01

Halk - Seçim beyannamesinde tutulamayacak sözler verilmesi niye? Aynı şeyi Sn.Fatma KAPLAN HÜRRİYET yapsa demediğinizi bırakmazsınız.Metropol şehrinin komşusuyuz fakat metromuz yıl 2021 olmuş yok...Ulaşım sorunu bukadar büyükken...

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 29 Eylül 16:55Anket İzmit Yürüyüş Yolu yıl sonunda bitecek mi?