Reklamı Kapat

“İlçeyi görevden almanın da ne demek olduğunu biliyorum”

CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, Kartepe İlçe Başkanı Tevfik Mayda’nın görevden alınmasıyla ilgili, “Yönetmeliği de, tüzüğü de çok iyi biliyorum. İlçeyi görevden almanın da ne demek olduğunu biliyorum” dedi. Öte yandan adaylar konuşma gerçekleştirdi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Kartepe İlçe Başkanı Tevfik Mayda ve ilçe yönetimi geçtiğimiz ayın başlarında görevlerini yerine getirmediği gerekçesiyle görevden alınmıştı. Geçtiğimiz yerel seçimlerde CHP’den istifa edip, DSP Kartepe Belediye Başkan adayı olan Temel Ofluoğlu ile Mayda’nın il örgütünden habersiz Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesi de görevden alınma sebeplerinden birisi olarak konuşuldu.

ADAYLAR UZLAŞAMADI

Mayda ve yönetiminin görevden alınmasının ardından 5 kişilik kayyum heyeti atanmış, olağanüstü kongre yapılması için karar almıştı. Bir diğer yandan İl Başkanı Harun Yıldızlı, Mayda haricindeki adaylarla bir araya gelerek ortak aday çıkarılması yönünde teklif sunsa da bu teklifi kabul görmemişti. Mayda ise partililerle görüşmelerini sürdürerek tekrar aday olduğunu duyurdu. Geçtiğimiz günlerde ise Nilay Merttürk, Murat İskenderoğlu ve Cihat Çakır bir araya gelerek toplantı yaptı. Bu toplantıda da adaylar çekilmedi.

GENİŞ KATILIM

Tevfik Mayda ile birlikte Nilay Merttürk, Murat İskenderoğlu ve Cihat Çakır’ın yarışacağı kongreyeCHP Genel Başkan Danışmanı Cuma Karavar, CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Zeki Karakadılar, CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, CHP Başiskele İlçe Başkanı Anıl Acurman,CHP Derince İlçe Başkanı Birkan Koçak, CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, CHP Darıca İlçe Başkanı Gökhan Aktaş, CHP Karamürsel İlçe Başkanı Suat Ülkü, Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, CHP Kocaeli eski Milletvekili Hikmet Erenkaya, CHP eski İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP eski İl Yöneticisi Selim Yıldız, CHP eski İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, CHP Kartepe eski İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, yerel seçimlerde CHP’den Derince Belediye Başkan Adayı olan Sertif Gökçe,  il yönetimi ve partililer katıldı. Kongrenin Divan Başkanlığını Fahri Örengül, Divan Yardımcıları Beyhan Korkmaz ve Şermin Tekgümüş yaptı.

GEREKÇELİ KARAR AÇIKLANDI

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan kongrede blok listeyle kongre yapılması oy birliğiyle haber verildi. İl Eğitim Sekreteri Hikmet Koçoğlu Mayda’nın görevden alınmasıyla ilgili gerekçeli kararı okudu. Koçoğlu, “İlçe kapılarının kapalı kalması nedeniyle partililer ve vatandaşların gidememesi. Yeterli çoğunluğu sağlamadan toplantı yapılması ve karar alınması. İl başkanı ve ilçe başkan yardımcısı tarafından uyarılmasına rağmen ilçe binasının açık kalması için bir çalışanın istihdam edilmesi istenmiş ancak yerine getirilmemiş. 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağından dolayı görevini yapamayacak durumda olması nedeniyle ilçe başkan vekili atanması istenmiş fakat atama yapılmamıştır” dedi.

“ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMAMASI”

Devamında Koçoğlu, “Meclis üyeleriyle koordineleri çalışma yürütülmemiş, Kartepe’nin sorunları kamuoyuna yansıtılmamıştır. Gerekli uyarılara rağmen çalışma sağlanmamıştır. Sayın Genel Başkanımızın Kocaeli ziyaretinde vapurdan inerek programı terk etmek suretiyle yarım bırakması ve genel başkanımızı protesto gibi algılanması. Parti adına olumsuz beyanlarda bulunması. Genel merkezde bu siyasetle iktidar olamayacağını belirtmesi, partinin malzemesini evinde tutmaya devam etmesi. Partimizin iktidar hedefi koyduğu ve canla başla çalıştığı süreçte üzerine düşeni yapmaması” ifadelerinde bulundu.

“HATA YAPIYORSAM SÖYLERİM”

Gerekçeli kararın ardından konuşan Tevfik Mayda, “Benim de ilk defa burada duyduğum gerekçelerle beni görevden aldılar. Ankara’ya gittim, gerekçeli karar yok dediler. Kapıların kapalı kalması konusunda hayatın durma noktasına geldiği bir yerde genel merkez gönderdiği yapıda toplantılarımızı iptal edin, toplu ziyaretlerinizi kaldırın, misafir kabul etmeyin dedi. Ben 15 kişiyi 20 metrekare alana nasıl sokacağım.  Biz 14-15 kişilik toplantılar yaptık; yapıyoruz. İnsan odaklı bir siyasetin insan sağlığını hiçe sayarak o odaya sokup risk etmek ne kadar doğru bir düşünce, eylem? Biz zoom toplantıları yaptık. Ben reddediyorum, şeffaf, açık bir yöneticiyim. Hiçbir şeyi saklamam, söylemem. Hata yapıyorsam söylerim. Bugün 5 kişi geldi diye yazdım, doğrudur. Aldığım tüm kararlar karar yeter sayısı alarak yapılmıştır” dedi.

“BUNU DOSYANIN İÇİNE KOYUP BİRİKTİRMEZ”

Mayda sözlerinin devamında, “Seçimle gelen seçimle gider derken genel başkanımız, AKP’nın metal yorgunluğu var diyerek görevden almak isteyen buna karşı çıkan genel başkanın temsilcileriyiz. Kartepe’nin 150 tane delegesinin kararını, onayını, tercihini bir gecede yok sayarak yok hükmünde tutamazsınız. Ben onlara hesap veririm. Bir il yöneticinin yapması gereken bir şikayet varsa yönetici, yönetecek muhatapları çağırır, bu problemleri nasıl çözmemiz gerektiğini bizle konuşur. Bunu dosyanın içine koyup biriktirmez. Bunda il yönetiminin eksiği olduğunu düşünüyorum. Meclis üyelerimizle bütün iyi niyetime rağmen çalışamadık. Ben onlara elimi uzattık. Ben CHP’nin menfaatlerini önde tutarım, olayı kişiselleştirmem. Ben ne söyledim de genel başkanın söylediğinin dışında bir şey yaptım onu çözemedim? Ben herkesi kucaklıyorum. Partimin kapısını kapatmadım, gelen kimseyi çevirmedim” ifadelerinde bulundu.

“O VAPURA BİNMEYEN 5 İLÇE BAŞKANIM VAR”

Vapurdan inme ile ilgili gerekçe hakkında Mayda, “Bir program hazırlandı haberimiz yok. Genel Başkan gelecek ben Naim Keskin’i aradım. Ne yapacağımızı sordum. Bana program gönderdi. ‘Müsait olan ilçe başkanları’ lafı bu isteğe bağlı anlamı verir. Sonradan bu değişti. Oraya 6 tane ilçe başkanı ismi yazdılar. O vapura ben hiç binmedim. Hakan Başkanım ile beraber karşılayacaktık. Hakan Başkan benim işim var ben dönmek zorundayım dedi. O vapura binmeyen 5 ilçe başkanım var.  Partiye giren çıkan belli değil; benim işletme defterim benim namusum. Milyon dolarlara imza atmış bir yöneticiyim ben. 300-500 lira için ne adımı ne de namusumu kirletmem. Neden faturalarla ilgili tek bir evrak getiremediniz? İşletme defteri ilçede durup da neler olduğunu burada konuşmayalım. İlçe defteri çok önemli değil. Siyaset kişisel hırsla yapılmış. Bunu bana nasıl yakıştırıyorsunuz? En kötü ilçe biz miyiz? Ben seçim çalışmamı örgüt üzerine yaptım. Bir şeyi eleştirirken içinde bulunduğumuz koşulları eleştirmezseniz, bizimle koordine olmazsanız bizim yapacak bir şeyimiz yok. Aslında söyleyecek çok şey var. Cumhuriyet Halk Partisi’ne bu görevden alma yakışmadı” dedi. ,

Aday Cihat Çakır yaptığı konuşmada, “Neden aday olduki neden buradayız? Siz bizim çocuğumuzsunuz, daha zamanınız var diyen büyüklerimiz oldu. Hepsine saygı gösterdik. Şimdi buradan söylüyoruz, bizim için erken değil. Biz geç bile kaldık. Kendimizi artık iktidar partisi yöneticisi olarak hazırlamamız gerekiyor. Kartepe turizm, sanayi ve tarımın iç içe olduğu ülkemizdeki ender bölgelerden biri. Plansın yapılaşma, sanayileşmede muhakkak bunun önüne geçmemiz gerekiyor” dedi.

“ÖRGÜTÜ TANIŞTIRACAĞIZ”

Çakır, “Bu sorunları bu zamana kadar dile getiremedik, çözüm üretmedik. Artık biz varız. Her zaman olduğumuz yerdeyiz, asahadayız sokaktayız. Kimin ne derdi varsa biz oradayız. Aslında Kartepe'nin en büyük sorunun birbirimizi tanımamak. Göreve geldiğimizde ilk olarak yapacağımız iş örgüt tanıştırmak, kaynaştırmak, tek vücut haline getirip iktidar yürüyüşünü başlatmak olacaktır. Bize güvenin diyoruz. Biz bu partide vakit geçirmeyi bir hobi olarak görmedik. Biz işimizi, ailemizi ikinci plana atarak gece gündüz demeden çalıştık. Siyaseti sahada yapmasını da çok iyi biliyoruz. Artık Kartepe birileri için kolay lokma olmayacak. Biz işin en dibinden, çıraklığından geldik. Bir işin çıraklığını bilmeyen, ustalığını bilemez, yapamaz. Biz bu zaman kadar hep kendimize, örgütümüze ve özgürlüğümüze güvendik. Artık vakit Cumhuriyet Halk Partisi için yeniden şahlanıştır." ifadelerini kullandı.

“KARTEPE’NİN CHP’YE İHTİYACI VAR”

Çakır’ın ardından konuşan aday Nilay Merttürk, “Bugün hepimiziz. Kadınız, genciz, devrimciyiz. Erdal’ız, Mahir’iz, Deniz’in, Tugay Adak’ız. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytanı rahatsız eden ne varsa işte o biziz. Ülkemizin her tarafında yolsuzluk haberleri geliyor, gençlerimiz işsiz. Çocukların tek umudu yurtdışına gitmek olmuş. Halkımız her gün daha bir yoksullaşıyor. Kartepe’de durum ortada. Ama artık mızrak çuvala sığmıyor. Bugün tartışmaları, hesaplaşmaları unutalım; helalleşelim bugün. En güzel zamanlarımızı çalanlara inat safları daha da sıklaştıralım. Bu kavga faşizme karşı hürriyet kavgasıdır. Kartepe için elimizi taşın altına koymak istiyoruz. Kartepe’nin CHP’ye ihtiyacı var. Partimizin bayrağını en yukarılara çekmek istiyoruz. Biz oylarınıza değil, CHP için çalışmaya talibiz” dedi.

“TANIŞTIRACAĞIZ KISMINI GEÇTİK”

Merttürk’ün ardından konuşan aday Tevfik Mayda, “Siyasette başarı bir sistem ve yöntem sorunudur. Burada yaptığınızın aynısını Kandıra’da yaparsanız başarılı olamazsınız. Her ilçenin kendine özel analizi, demokratik yapısı incelenerek hazırlanacak bir plan dahilinde yapılmalıdır. ‘şu çalışmayı yapmadınız’; belki burada o çalışma gerekli olmayabilir. Bizim 4 yıllık faaliyet planımız var. Ben proje yönettim. Örgütü toparladık, birliği sağladık. Tanıştıracağız diyenler oldu; biz oraları geçtik. Biz seçim başarısı getirecek çalışmalara başlayacağız. Kimseye engel olmadan siyaset yarışı yapabilecek bir ortamı sağlayacağız” dedi.

“ORTALAMANIN ÜSTÜNDE OY ALACAĞIZ”

Projelerini anlatan Mayda, “Siyaset söz vermektir, o sözün arkasında durmaktır. Ben siyasete başladığımda hiçbir yere aday değilim dedim. Kim çıkıyorsa söylesin bunu. 60 kişilik bir seçim komitesi oluşturacağız yönetimin dışında. Köylerde mahalle meclisleri kuracağız. Öyle selfie fotoğrafı çekmekle muhtarlarla seçim başarısı gelmez. Her mahalleyi CHP Genel Merkezi haline getireceğiz. Bütün sandık analizlerini yaptık. Bu analizleri yapmadan seçim çalışması yapamazsınız. Seçim hedeflerimizi mahalle bazına, sandık bazına indireceğiz. Her mahallenin bir hedefi olacak. Bunu halkla beraber yapacağız. Pandemiyle kapalıydınız diyorlar; biz 300 tane koli dağıttık. Basında bir fotoğrafı olan yok çünkü biz genel başkanın politikalarını uygulayan bir ilçe yönetimiyiz. Ben o kolileri dağıtırken resim çektirip medyaya dağıtsaydım çalışıyor mu olacaktım? Bunu yapmadım diye mi çalışmıyor olduk. Burada seçim hedefi koyuyorum. İddia ediyorum: CHP’nin ilk yapılacak seçimde alacağı ortalama oyun üstünde oy alacağız burada” ifadelerinde bulundu.

“İNANDIĞIMIZ İÇİN ADAYIZ”

Son olarak konuşan aday Murat İskenderoğlu, “Kartepe’de buluşmayı hedefledik. Değişik sosyal içerikli projeleri hedefledik ve bu dayanışmayla Kartepemizin içerisinde olan ve geçmiş dönemde pek çok beldesiyle bizi iktidara taşımış olan potansiyelimizin bu bölgede yaşandığı inancıyla yola çıkarak son seçimlerdeki başkanımızın aldığı 20 bin oy, başka partiye 6 bin oy bizi yaklaşık 33-35 bin barajına getirmektedir. Bu baraj da bizi Kartepe’de yürütecek sayıya yaklaştırmaktadır. Bu sayıya ulaşabilmemiz için bölgelerde tüm insanların bir dayanışmaya ve bunları hayata geçirmeye inandığımız için adaylığımız söz konusu olmuştur. CHP’yi Atatürk’ün izinde yürüyerek yükselteceğimize ve doğru adaylarla alacağımıza inancımız çok üst düzeye çıkmıştır” dedi.

“BANA OY VERMEYEN KİMSE YOKTU”

İl Başkanı Harun Yıldızlı ise yaptığı konuşmada, “1 Mart’ta görevimizin başına geldik. Geldiğimiz zaman biz siyaseti sokakta yapacağız dedik. Kocaeli’nin 12 ilçesi, 472 mahallesi var dedik. 250’ye yakın mahalleyi tek tek ziyaret ettim. Sadece fotoğraf çektirmek için değil Çayırova’nın interneti olmadığını, uçağın bomboş olduğunu gördük. Karamürsel’in Kızderbent’ini öğrendik. Akmeşe’deki elektrik problemini dile getirdik. Bunların hepsini sokakta öğrendik. Mazbatayı almadan Gebze’yi ziyaret ettim. Çünkü kongrede 636 delegenin hepsinin oyunu aldım; bana oy vermeyen kimse yoktu kongrede. Muhtarlarımız çok kıymetli. Bazıları ‘İl Başkanı muhtarlardan başka bir şey bilmiyor’ dedi. Muhtarlarımıza toplumun her kesiminden insan oy veriyor. Bizler, muhtarlarla ilişkilerimiz iyi olsaydı bugün  Derince, Karamürsel bizde olurdu. Oturarak çalışılmaz” dedi.

“GÖREVDEN ALMANIN NE DEMEK OLDUĞUNU BİLİYORUM”

“Kimsenin bahane üretmek için bile bir şeyi olmayacak” diyen Yıldızlı, “Kocaeli’de 128 milyar dolar nerede olduğunu duymayan var mı? Vatandaşa seçimden önce dokunmak lazım. Partide oturarak iktidara gelinmez. Biz burada oturma şansına sahip değiliz. Ne ben ne de ilçe başkanlarımın, kadın, gençlik kollarımın oturma şansı yok. Herkes sokakta olacak. Kimsenin bahane üretmek için bile bir şeyi olmayacak. İktidar istiyorsak vatandaşa dokunacağız. Biz bir yere gidiyoruz arkamızdan iktidar partisi gidiyor. İktidar istiyorsak birlik olacağız. Başka çare yok. kimse bu partide tüzüğün ve yönetmeliğin dışında hareket edemez. Kartepe’yi neden görevden aldığımızı sıraladık. Tevfik abinin edebiyatı iyi ama icrası kötü. CHP’de çalışma vakti. 5 kişiyle toplantı yaparak iktidar olunmaz. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Bu kadar detaya girmek istemiyorum. Yönetmeliği de, tüzüğü de çok iyi biliyorum. İlçeyi görevden almanın da ne demek olduğunu biliyorum” ifadelerinde bulundu.

Yıldızlı, “Mahalle temsilcileri meselesinde göreve geldiğimden beri her 15 günde bir söylüyorum. Yarın seçim olsa ne yapacağız? Kartepe’deki sandıkların boş olmasını içine sindirebiliyorsanız benim için bir şey yok. Lütfen gençlerin önünü açın. Ben genel merkeze gerekçeli kararı gönderdim. Genel merkez verdi vermedi bilemem. Bu benim işim değil” ifadelerinde bulundu.

 

# CUMHURİYET HALK PARTİSİ İLE İLİŞKİLİ:

02 Eki 2021 - 13:11 - Siyaset

Muhabir Nazım Özgün Erbulan

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.249.073 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce asgari ücrete ne kadar zam gelecek?