Reklamı Kapat

Sarıgül Kocaeli’den seslendi: “Tencerede et değil dert kaynıyor”

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Kartepe’departi meclisi üyeleri ile ‘Çare ve Değişim’ kampında bir araya geldi. Kampta basın mensupları ile bir araya gelen Sarıgül ekonomik sorunlara değindi. Sarıgül, “Çoğu çiftçimizin traktörleri hacizlidir. Tencerelerde et değil dert kaynıyor. Anadolu’da yaprak kıpırdamıyor” dedi

Serhat Güneş
Serhat Güneş Tüm Haberleri

Türkiye Değişim Partisi(TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, bugün Kartepe’de basın toplantısı gerçekleştirdi. Geçtiğimiz hafta Ankara’da partisinin 1’inci Olağan Kurultayında tekrar Genel Başkan Seçilen Sarıgül partisi ile birlikte kampa girdi. 1-3 Ekim tarihlerinde KartepeGreen Park Otel’de 50 kişilik parti meclis üyesi ile ‘Çare ve Değişim’ kampında basın mensupları ile bir araya gelen Sarıgül, yerel ve ulusal gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

“KOCAELİ ÜLKE SANAYİSİNİN LOKOMOTİFİDİR”

 ‘Başbakan Sarıgül’ sloganları eşliğinde kürsüye çıkan Mustafa Sarıgül,  “Kartepe’deki kampımızda Türkiye’nin siyasal, sosyal, ekonomik ve birçok sorununu tartışma imkanı bulduk. TDP, Türkiye’deki değişimin yeni umudur. Partimizin kadroları bilgili, becerikli ve ülkemizin sorunlarını çözmeye hazırdır. Neden Kocaeli’deyiz? Kocaeli, ülke sanayisinin lokomotifir. Kocaeli yerel yönetimlerde Leyla Atakanlarla, Sefa Sirmenlerle tarih yazmıştır. Kocaeli, bir dönem Türkiye’yi öylesine etkisi altına almıştır ki adından her yerde söz edilir olmuştur” ifadelerini kullandı.

“VOLKAN KARAYEL MÜTHİŞ BİR DAVA ADAMIDIR”

Kocaeli yerel basınının güçlü olduğunu ifade eden Sarıgül, “Yerel basının güçlenmesi, ulusal basının güçlenmesidir. TDP, Türkiye tarihinde ilk defa hiçbirsiyasi partinin yapmadığını yapıp bir genel başkan yardımcımızı yerel yönetimlerle ilgili görevlendirmiştir. Yerel basının ve yerel yönetimlerinin sorunlarını bilen en iyi parti TDP’dir. Kocaeli İl Başkanımız Volkan Karayel, müthiş bir dava adamıdır. Kendisi ile gurur duyuyorum. Gelecekte adından daha çok söz ettirecektir” dedi.

“BİZ BAŞBAKANLIK DEDİKTEN SONRA DİĞERLERİ DOĞRUYU GÖRDÜ”

Açıklamasına devam eden Sarıgül şu ifadeleri kullandı: “Bugün, büyük kurultayını yapmış, seçime girmeye hak kazanmış bir siyasi parti olarak karşınızda bulunuyoruz. Büyük kurultay sonrasında partimize olan ilgi her geçen gün artmaya devam etmektedir.Çare arayan, iktidardan umudunu kesenlerin yeni adresi TDP’dir. Yolu yok, ülkemiz için başaracağız. Takdir Allah’tan, çalışma bizden, değerlendirme ise halkımızdandır. Farkımızı ortaya koyduk. Diğer siyasi partiler bizden kopya çekmeye başladılar. Biz başbakanlık dedikten sonra diğerleri de doğruyu gördü. Türk siyasetinde varlık, vicdan, bereket gibi kavramları ilk biz söyledik.

“TENCEREDE ET DEĞİL DERT KAYNIYOR”

TDP, herkesin varlıklı olmasını ama sofralarında bereketli olmasını isteyen bir partidir. Türkiye’de ilk kez üyeleri söz sahibi yapan bir partiyiz. Gelecekte her parti üyesi kendi partisinde de bizim verdiğimiz hakları isteyecek. Biz delege ağalığına son verdik. TDP iktidarında ekonomiye, sağlığa ve yargıya adaleti getiren parti biz olacağız.Türkiye’de orta direk kalmamıştır. Çoğu çiftçimizin traktörleri hacizlidir. Tencerelerde et değil dert kaynıyor. Anadolu’da yaprak kıpırdamıyor. Yardımlar dışında hiçbir yurttaşımızın geliri kalmamıştır. Ekonomide mucize adam, mucize formüller olmaz. Biz evrensel kurallara uyacağız. Ekonomiyi işin ehli ellere teslim edip onlara müdahale etmeyeceğiz. Görev verdiğimiz bürokrat arkadaşlarımızın işlerine müdahale etmeyeceğiz.

“KÜSTÜRÜLMÜŞ YATIRIMCILAR VAR”

Bazı imtiyazlı şirketler ve küstürülmüş yatırımcılar var. Biz haksız rekabeti ortadan kaldırıp üretime küsen herkesi tekrar ekonomiye kazandıracağız. İsrafa ve gösterişe son vereceğiz. Türkiye’nin daha iyi olacağına genel kurulumuz sonrasında umudum daha da arttı. TDP olarak milletimiz mutlu, devletimiz de güçlü olsun istiyoruz. O randevu verdi, bu vermedi bunlarla uğraşmak istemiyoruz. Türkiye’nin herkesle aramız iyi olacak. Herkes ile görüşeceğiz. TDP’nin bayrağını Ankara’ya dikeceğiz.

“DEMOKRATİK PARLAMENTER SİSTEM”

Bir kişinin tek başına ülkemizi yönetmesini doğru bulmuyoruz. Yargının bağımsız olduğu, demokratik parlamenter sistemin ülkemize büyük katkılar sağlayacağını biliyoruz. Başkanlık sisteminden Erdoğan memnun olsa da yurttaşlarımız memnun değildir. TDP, seçmen oyları arasında ayrımcılık yapmayan bir partidir. Yurttaşlarımız arasında eşitliği bozucu bir parti asla olmadık. Kimsenin kimseye bir üstünlüğü yoktur. Demokratik parlamenter sistem, Türkiye’nin olmazsa olmazıdır. Tek başına verilen kararların doğru kararlar olmadığını görüyoruz. Kapsamlı bir devlet reformu yapmalıyız.  Her parti aldığı oya göre parlamentoda temsil edilmeli.

“YEREL SEÇİMLER İKİ TUR OLMALI”

Kocaeli’den bir konuyu paylaşmak istiyorum.Belediye başkanlığı seçimleri iki turlu yapılması gerekiyor. İlk turda en az yüzde 51 şartı aranmalı. İkinci turda ise en çok oyu alan belediye başkanı olmalı. Çünkü belediye seçimlerinde parti değil şahıs isimleri daha önemlidir. Kent dışından gelen isimler o kentin belediye başkanı olmamalı. Belediye başkanlığında o kenti bilen, geleneklere hakim kişilere ihtiyaç var. Bütün siyasi partiler el ele olalım ve belediye başkanlığı seçimini iki tur yapalım.

“HİÇBİR DAVA BİR YILDAN UZUN SÜRMEYECEK”

Türkiye’mizi barışa barışa sevdireceğiz. Hep beraber barış içerisinde yaşayacağız. Türkiye’ye barışı getirecek parti TDP’dir. Türkiye’de iç huzuru sağlayacağız. Biz sorunları tek tek tespit edip çareler bulan bir partiyiz. Ülkemizde yitirilmiş umutları biz yeşerteceğiz. Söylenmemişleri biz söyleyeceğiz. Turizm, tarım, teknoloji,tekstil ve tasarruf olarak Türkiye’yi 5T ile kalkındıracağız. Çiftçilerimiz ne ekiyorsa onlara alım garantisi vereceğiz. İki Türk doktorumuz koronavirüs aşısını Almanya’da buldu. Biz yapacağımız ciddi yatırımlarla beyin göçünün önüne geçeceğiz.Kartepe’deşu an bulunduğumuz tesis çok sakin. Turizm böyle gelişemez. Burası cıvıl cıvıl olmalı. Paris’e 60 milyon turist giderken benim ülkeme toplam 40 milyon turist geliyor. Bu kabul edilemez bir rakam. TDP, iktidarından hiçbir dava bir yıldan daha uzun sürmeyecek. Bir vatandaşımızın talebine 24 içerisinde yanıt verilecek.

“HERKESİ EV SAHİBİ YAPACAĞIZ”

Evrensel hukuk kurallarını uygularsak Türkiye’de her şey normalleşir ve yatırımlar ülkemizde gelmeye başlar. Mülakatı kesinlikle kaldıracağız. İlk evini alan vatandaştan asla vergi almayacağız. Bizim iktidarımızda herkesi ev sahibi yapacağız. Yeni iş yeri açan kişiden kar edene kadar tek kuruş vergi almayacağız. Altından vergi alınıyor ama kitap ve ekmekten vergi alınıyor. Biz bunu değiştireceğiz. TDP, iktidarın bizim TV kanalımız ve gazetemiz olmayacak. Tarafsız medyaya önem veriyoruz. Medya bizi eleştirmekten korkmayacak. 

“TÜRKİYE TOPRAKLARINA AMERİKA KARIŞAMAZ”

Zengin ülkenin fakir vatandaşları olmaya itirazım var. Ülkenin tek elden yönetilmesine karşıyım. Bu güzel ülkede gergin ve zor yaşıyoruz. AK Parti iktidarı bizi yoruyor. Artık ampülleri değiştirmenin zamanı geldi. Kadınlarımız baskı ve şiddet ile karşı karşıya. Çocuklarımız yurtlarda baskı ve şiddet ile karşı karşıya. Ülkemizin sorunlarının çözüm yeri ne Moskova ne Washington’dur. Çözümün yeri Ankara’dır.Moskova ve Washington’dan medet ummayacağız. Dışarıdan tarım ürünü ithal etmeyeceğiz. Türkiye topraklarına Amerika karışamaz. Ne ekip biçeceğimize parlementomuz karar verecek.

“TDP’NİN YOLU ATATÜRK’TÜR”

Engelliler bakanlığını ve doğal afetler bakanlığını kuracağız. Dışarıdan bakan atamasını doğru bulmuyoruz. Bakanlarımızı partimiz içerisinde çıkartıp yüzde 100 parlamentodan olacak. Bütün bunları kurabilmek için çok yakında gölge bakanlarımızı vatandaşlarımızla buluşturmaya çalışacağız. Bu salona bakınca bakanlarımızı görebiliyorum. Milletimizin manen yorgun, madden ise zor durumdadır. Mevcut iktidar yorgundur. Milletimiz kutuplaştırılmış, gençlerimiz işsiz ve yurtsuzdur. Köylülerimiz ve çiftçilerimiz yoksulluk iler karşı karşıyadır. TDP’nin yolu Atatürk Milliliyetçiliğidir.”

“KREDİ GÜNAHTIR”

Son olarak seçim barajı hakkında konuşan Sarıgül, “Türkiye Milliyetçiliği oluşması lazım. 600 milletvekilinin 150 tanesi Türkiye Milletvekili olmalıdır. Bu herkesin milletvekili olmalı. Diğer 450 milletvekili ise ön seçimle ile belirlenmeli. Dışarıdan milletvekili tayin edilmemeli. Baraj sistemi çoğu ülkede yüzde 1 ile 3 arasında değişir. Bir adet oy bile boşa harcanmamalı. Herkes, parlamentoda temsil edilebilmeli. Bizim iktidarımız döneminde KYK’nın adı değişecek. Kredi günahtır. KYK’nın adının Öğrenci Ağırlama Merkezleri olarak değiştireceğiz. Öğrencilerimizin aklının maddiyat ile meşgul olmasını istemiyoruz.”

02 Eki 2021 - 15:25 - Gündem

Muhabir Serhat Güneş

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.366.534 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce asgari ücrete ne kadar zam gelecek?