Reklamı Kapat

İzmit’in malı TÜGVA’da kaldı

İzmit Belediyesi Ekim Ayı Meclis toplantısında Bilal Erdoğan’ın vakfı olarak bilinen TÜGVA’ya 25 yıllığına tahsis edilen öğrenci yurdu protokolünün iptal edilmesi meclisi gerdi. Millet İttifakının komisyonda görüşülmesini istediği madde Cumhur İttifakı üyeleri tarafında reddedildi

Serhat Güneş
Serhat Güneş Tüm Haberleri

İzmit Belediyesi Ekim Ayı Meclis toplantısı bugün BELSA Plaza 9. Katta bulunan meclis toplantı salonunda yapıldı. Toplam 27 gündem maddesinin görüşülerek karar bağlandığı meclis toplantısına Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in şehir dışında olması nedeni ile Başkan Vekili Nejat Çakır başkanlık yaptı.

GÖLKAY İÇİN LANSMAN YAPILACAK

Pazardaki branda sorunuyla ilgili söz alan AK Pati grup başkan Vekili Muharrem Tutuş “İzmit belediyesinde son dönemlerde bir hastalık oluştu. Büyükşehir Beledisiyle beraber iş yapılması gereken yerlerde çok çabuk aksiyon takınıp bu tarz meselelere bir reaksiyon gösterilebiliyor. Tamamen İzmit Belediyesi’ne ait olan yerlerde hiçbir iş yapmıyorlar. Örneğin Gölkay. Gölkay’ın halini defalarca söyledik. Sorulan soru haricinde birçok konuya değindiniz” dedi. CHPli Meclis Üyesi Çetin Sarıca ise “Gölkay ile ilgili önümüzdeki günlerde bir lansman yapılacak. Orayla ilgili projemizi hazırladık. Kamuoyuna sunacağız” dedi.

ÇAKIR: EN KISA ZAMANDA ÇÖZECEĞİZ

Bekirdere Cansever Sokak’taki parkın madde bağımlıları tarafından kullanıldığını söyleyen MHP’li Mehmet İlker Kazan, önerge sunarak “Bekirdere Cansever Sokak no.26 ile Bülent Sokak arasında park alanı terk edilmiş. Burayı şu anda madde bağımlıları kullanıyor. Vatandaş bu durumdan çok rahatsız ve korkuyorlar. Belirtilen yapının akıbeti hakkında belediyemizin bir çalışması var mıdır? Yok ise bir çalışma yapılabilir mi?” şeklinde konuştu. Bekirdere’deki park ile ilgili konuşan MHP’li Meclis Üyesi Engin Duymaz “Vatandaşın evinin yanındaki park terk edilmiş. Her türlü kötü görüntü şuan mevcut orada. İnsanlar evlerine girip çıkmaya korkuyor” dedi. Meclis Başkanı Necat Çakır ise “İlgili arkadaşlarımı göreve davet ediyorum. En kısa zamanda sorun çözülecektir” diye konuştu.

KAZAN: KAÇ DANIŞMAN VAR

MHP’li Meclis Üyesi İlker Kazan, “Belediyemizde kaç adet danışman, kaç adet koordinatör vardır? Bunlar, resmi olarak mı çalışmaktadır? Belediye ve bağlı kuruluşlar ile Mahalli idare birlikleri Norm Kadro İlk ve standartlarına dair yönetmeliğin 22.02.2007 tarih ve 26442 sayılı resmi gazetede yayınlanmış olup ilçe belediyelerin norm kadrosunda ve sürekli işçi kadrosunda danışman istihdamı yok iken işe alınan koordinatörler ve danışmanlar belediyemiz bünyesine hangi görevlere alınarak vatandaşlarımıza hizmet etmektedirler?” diyerek önerge sundu. Kazan'ın önergesi yazılı olarak cevaplanacak.

KAZAN: 5 AYDIR NEDEN ASFALT YAPILMADI?

MHP’li Kazan ayrıca “Durhasan Mahallesi’nde İSU alt yapı çalışmasını 15.04.2021 ile 15.05.2021 arası tamamlamıştır. İSU’dan yer tahrip bedeli alınmış mıdır? Asfaltlama hangi aylar arasında yapılırsa daha sağlıklı olmaktadır? Belediyemiz tarafından asfaltlama çalışması geçtiğimiz 5 ay boyunca neden yapılmamış ve mahalleli çamur içinde bırakılmıştır? Belediyemiz tarafından acil olarak çalışma yapılmasını talep ediyoruz” diyerek meclise önerge sundu. Kazan’ın önergesi yazılı olarak cevaplanacak.

“ESKİ MİKTAR GELENE KADAR TEKRARLAYACAĞIZ”

Meclis toplantısının başında söz alan AKP’li Meclis Üyesi Güzin Taştekin, “Yurdumuzun birçok yerinde eylem yapıldı. Başkanımız bu eyleme bizzat katıldı. Eylemcilere anne şevkati ile yaklaşacağını ifade etmişti. Yapılanı sorgulamadan anne şevkati olarak başka bir anne olarak yorumda bulunmak istiyoruz. İzmit Belediyesi ihtiyaç sahibi ailelere verdiği yardımı düşürdü. Verilen yardım eski miktara gelene kadar bunu tekrarlamaya devam edeceğiz” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR İLE GÖRÜŞECEĞİZ”

Pazar alanındaki brandaların kaldırılması ile ilgili söz alan CHP’li meclis üyesi Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, “Buranın alt yapısı ile ilgili problemler var. Giderler tıkanıyor. Buna bağlı olarak çevreye koku yayılıyor. Buranın hijyeni bizim açımızdan da önemli. Buranın temiz tutulması için elimizden geleni yapıyoruz. Buranın tekrar dizaynı ve altyapının düzeltilmesi için yeni bir çalışmaya ihtiyacı var. Bunun için büyükşehir ile irtibata geçeceğiz. Bu alanda bir gürültü seviyesi ölçüsü yaptım. İçeride ses akustiği ile yapılmamış. Çevre müdürlüğümüz de bu konular ile ilgili açıklama yapıyor. Buranın temizliği de ciddi bir problem. Büyükşehirle de o konuyu konuşacağız” dedi.

“TAHİR BEY BEN YAPACAĞIM DERSE İZMİT BELEİDYESİ HEMEN ÇALIŞIR”

Özmural’ın arından söz alan AKP’li meclis üyesi Muharrem Tutuş, “Sorulan sorunun dışında birçok şey söyledi başkan yardımcısı. İzmit Belediyesinde bir hastalık oluştu. İzmit Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi birlikte yapılacak yerlerde neredeyse çok hızlı reaksiyon gösterebiliyor. Ama tamamıyla kendi sorumluluğunda olan yerlerde bir çalışma yapmıyor. Örneğin GÖLKAY Park. İzmit Belediyesinin kendi yerleri ile ilgili Tahir Bey yarın ben yapayım derse İzmit Belediyesi hemen orada çalışma yapacak” dedi.

“ÜCRETSİZ SANTRAL YAPILACAK”

Önergelerin ardından başlayan meclis toplantısının 7. Maddesinde Çayırköy Bıçkıdere Göleti Yüzey Alanında Güneş Enerjisi Santrali Kurulması ve Kullanılması Hakkında Protokol yapılması yetkisi görüşüldü. Madde ile ilgili görüşen CHP’li Meclis Üyesi Ünal Özmural, “GÖLKAY’ın olduğu gölet devlet su işlerine bağlı. Buranın üzerinde güneş enerji santrali kurma gibi bir projemiz vardı. Bunun için devlet su işlerine başvuru yaptık. Bunun için meclisten izin gerekiyor. Güneş enerjisi santralleri üzerinde göletler üzerine kurulmasında çevrecilerin itirazı vardı. Bizim yapacağımız projede suyun altına güneş geçecek. Bu projenin kurulumu ücretsiz yapılacak” dedi. Özmural’ın ardından tekrar söz alan AKP’liMuharrem Tutuş, “Buradaki hassasiyetimiz göldeki canlılığın zarar görmemesi. Herhangi bir zararı olmadıktan sonra problem görmüyoruz” dedi.

“KEŞKE BAŞKAN OLSAYDI DA ONA DA SÖYLESEYDİK”

Meclis toplantısının 12. Gündem maddesinde TÜGVA’ya 25 yıllığında tahsis edilen öğrenci yurdu ile yapılan protokolün iptali istendi. Millet İttifakı Meclis üyeleri maddenin komisyona havale edilmesini isterken Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri maddenin direk mecliste oylanmasını istedi. Madde ile ilgili konuşan AKP Grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş şu ifadeleri kullandı; “Konu çok net, çok açık. Bu konu önce komisyonlarda görüşülür. Bu maddede şöyle bir durum var. Meclisin olumlu kanaat oluşturmayacağını bildiğiniz için konuyu bütçe komisyonuna göndermeye çalışıyorsunuz. İçerik hem de hukuken bu konu problemli. Başkan keşke burada olsaydı da kendisine de söyleseydik.

“KOMİSYONA GEREK YOK”

Yurtlar ile ilgili bir mağduriyetten bahsediliyor. Hangi kurum işletiliyor olursa olsun burası bir yurt. 25 yıllığına bir vakfa verine yurdun protokolünün iptal edilmesini istiyor. Burada Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen ailelerin çocukları kalıyor. Burası Belediyenin tercihidir. Kendisi de işletebilir devir de edebilir. Burada üniversite öğrencileri kalıyor. Olayı anlayalım. İsminden yola çıkarak başka yere çekmenin manası yok. Buranın reddi. Görüşüleceği için komisyon görmesi gerektirmiyor. Burada parayı ilgilendiren bir durum yok. Hukuksuzluk olduğunu düşünüyorsanız gerekeni yaparsınız” dedi. Ardından söz alan Meclis Başkanı Nejat Çakır, “Şimdi iki önerge farklı. Bu iptal edilmesi önergesi. Farklı olduğu için komisyona gönderilir” şeklinde konuştu.

“VİCDANLARI YARALAYAN BİR DURUM”

AKP’li Meclis üyesi Hayrettin Ünlü, Çakır’a cevaben, “2 buçuk yıldır meclis üyesi olduğunuz için meclisi sadece bu kadar yıldır var zannediyorsunuz. Bu konu ile ilgi gündem maddesi daha önce alınmış. Bu konu zaten geçmiş. Sayın Başkan siz kabul edilip edilmemesini oylayın” dedi. Konu ile ilgili söz alan CHP’li Meclis Üyesi Ünal Özmural, “Bu kamuoyunu rahatsız eden bir konudur. Görüşülmesine bir zarar yok. Sen öğrencileri ekonomik zorlukları olanları özel yurda gönderiyorsun. Yurt problemi yok deniyor. 80 bin öğrenciye 16 bin yurt var. Herkes kafayı kuma sokmuş. Buradan siyaset üretmenin anlamı yok. Öğrenciler mağdur. Bu yurt artık vicdanları rahatsız eder hale gelmiştir. Belediye tarafından yapılan yurt 25 yıllığına vakfa verilmiş. 5 kişilik yurdun aylık ücreti bin 520 lira” dedi.

“NEDEN KORKUYORSUNUZ”

Fiyat ile ilgili eleştirilere cevap veren Muharrem Tutuş, “Kendi açtığınız kreşlerdeki ortalama fiyatlardan bahsediyorsunuz. Burada Ülkenin birçok yerinde doğmuş ailelerin çocukları kalıyor. Belediye kendi eliyle de işletebilirdi. Bu vakıf bu memleketin çocuklarını barındırıyor” dedi. Nejat Çakır ise cevaben, “O dönemde bir protokol yapılmış ve oy çokluğu ile geçmiş. Bugün meclisinde gündemine gelen bir konu var. Neden çekiniyoruz, neden korkuyoruz. Komisyona geçsin, komisyonda arkadaşlarımız konuşsun ve bu konu oylansın. Meclis konuya vakıf değil. Lütfen neden tartışmaktan çekiniyoruz. Cumhur İttifakının meclis üyesi sayısı fazla, komisyonda da sayısal çoğunluğu var. Komisyonda arkadaşlarımızı ikna edersiniz ve oy birliği ile geçer meclisten” dedi.

“KAMU YARARI YOK”

CHP’li Meclis Üyesi Ertuğrul Malçok, “Ben bu tahsis edilen yurtta öğrenciler ücretsiz kalıyor zannediyordum. Bu vakıflar meğerse devletten ve öğrencilerden para alıyor. Biz yaptık verdibunlar işletiyor. Toplumun yararına bir şey yok. İzmit Belediyesi yapmış anahtarı vermiş sen işlet demiş” diyerek duruma tepki gösterdi. Muharrem tutuş ise cevaben, “Burada mesele birilerine menfaat sağlamak değil. Bu yurt, bu bina belediyenindir. Sadece işletmesi verilmiştir. Çoğunluk bizde buğu de onaylansa komisyonda da oylansa ret vereceğiz” dedi.

“ŞARTLAR DAHA İYİ HALE GETİRİLECEK”

CHP’li Meclis Üyesi Devrim Bal ise, “Burada bir protokol yapılmış. Geçmiş dönemlerde meclis üyelerimiz şerh koymuş. Buradaki öğrenciler çıkarılacakmış gibi bir algı oluşturuluyor. Mevcut arkadaşlarımız devam edecek. Şartlar daha uygun hale getirilecek. Devlet yardım etse de burada kazanan vakıf. Burada bir iş birliği yok. Sayıştay raporlarına da yansımış” dedi.

CUMHUR İTTİFAKI REDDETTİ

Uzun süren tartışmaların ardından konu Nejat Çakır tarafından Komisyona gidilmesi oylandı. AKP Meclis Üyeleri de oylamayı kabul etmedi. Daha sonra yapılan oylamada komisyona gitmesi teklifi oy çokluğu ile reddedildi.

“BURADAN ÇIKTIKTAN SONRA UTANIYORUM”

Meclis toplantısında gündemlerin görüşülmesi sonrası AKP Grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş gündem dışı söz alarak kürsüye çıktı. Tutuş konuşmasında, “Bazen burada meseleler yaşanıyor. Buradan çıktıktan sonra utanıyorum, samimiyetimle söylüyorum. Her madde nasıl gelip gidiyorsa az önce tartıştığımız madde de gidebilirdi. Siz biraz daha konuşmak istiyorsunuz, konuşun.

“HEPİMİZ İÇİN UTANÇ VESİKASI”

Belediye’nin internet sitesini takip ederseniz sürekli gördüğümüz atık ve geri dönüşüm konusu oluyor. Ersin bey geçen gün bir fotoğraf paylaştı. O fotoğraf hepimiz için utanç vesikası. O otoyoldan geçen vatandaşlar bizlere ne diyor inanın ben bilmiyorum. Ağustos ayında Ünal Bey gazetelere 2 ay içinde çalışmalara başlanacağını açıkladı ama ne yaptı?  Buyurun çıkışta gidelim.Kocaeli’de bildiğim kadarıyla 8 ilçenin son derece modern tesisler var. Bu tesislerin hangi yolla yapıldığını eminim ki Ünal Bey siz biliyorsunuz.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE YER GÖSTERİN, PİSLİK TEMİZLENSİN”

Büyükşehir Belediyesi size diyor ki bir yer bulun size tahsis edelim, bugüne kadar hiçbir yer gösterdiniz mi? Lütfen yer bulun, Büyükşehir Belediyesi’ne gösterin. Biz o pisliği temizleyeceğiz. Geldiğiniz günden bugüne kadar pislettiğiniz yeri temizlememiz lazım.

KAPLAN’A ELEŞTİRİ

Bugün basın açıklamasında Fatma Hanım, “İSU gerekeni yapmazsa billboard da neden yapılmadığını anlatırım. Bugünden sonra İSU falan dinlemiyorum Fethiye’ye giriyorum” dedi. Sonra da Büyükşehir projemizi onaylamıyor dedi.

“İSU’NUN İŞTEN KAÇTIĞI YOK”

Oysaki 7. ayda İSU İzmit Belediyesi’ne yazı yazmış. Zaten İSU yazıyı göndermese ihale bile yapamazlar. İSU Genel Müdürümüz, memur belediye başkan yardımcımıza diyor ki; “Büyükşehir Belediye Başkanı ve İzmit Belediye Başkanı görüşsün çerçeveyi çizsin biz hallederiz” dedi. İSU’nun işten kaçtığı yok, Fethiye Caddesi için elinden geleni yapmaya hazır.

“TEMİZLEMEK BOYNUMUZUN BORCUDUR”

İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, “Yazılarıma 12. aydan beri bir cevap verilmedi. Herkese yer gösterirken bizlere gösterilen bir yer yok. İnşaatın boşalttığınız çukuru kullanabiliriz. Valiliğe de Büyükşehir’e de yazı yazdık, kimse bize adım atmadı. Biz bu konu için gerekli yerlere müracaat ettik, Başkanımız Vali ile de konuştu. Kimin döktüğüne bakmaksızın buranın temizlenmesi bizim boynumuzun borcudur dedik.

“İZAYDAŞ BİZİ ÇARESİZLİĞE İTİYOR”

Atıkları sadece İzmit Belediyesi açık kamyon içinde götürüyor. Diğer belediyeler ne yapıyor biliyor musunuz? Kapalı konteynerların içine her şeyi dolduruyor. 11 belediyeden nasıl çöpler döküldüğünü görelim. 350 kamyon çöp var. İZAYDAŞ bize kapıyı açsın, temizleyelim. İZAYDAŞ bizi çaresizliğe itiyor. Çöpleri temizlemek için 27 Milyona aldığımız yeni kamyonlarımızın tekerlekleri havada. Siz İzmit’i yıllardır yönetiyorsunuz, getirdiğiniz nokta bu. Bana İZAYDAŞ’ın kapılarını açacak mısınız açmayacak mısınız?” diye tepki gösterdi.

İKİLİ ARASINDA TARTIŞMA

Bu sırada Ersin Alpaslan Ünal Özmural'ı hedef alarak, "Zaten sen her şeye karışıyorsun" dedi. Daha sonra iki isim Ersin Alpaslan'ın geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabından yaptığı İzmit Belediyesiyle ilgili paylaşım üzerinden tartışmaya başladı.

GEL GİDELİM

Ersin Alpaslan, Ünal Özmural'ı fotoğraf paylaştığı yere davet etti. Alpaslan, "Gel o zaman verelim fotoğrafı beraber, gidelim oraya" dedi. Bu sırada meclis başkanı Nejat Çakır araya girdi, Ersin Alpaslan'ı sakinleştirmeye çalıştı. Ünal Özmural ise "Gel seninle İZAYDAŞ'a gidelim o zaman" dedi. Ersin Alpaslan ise, "Ben şimdi senin Facebook'ta yazdığın yazıyı göstereyim mi? Yakışıyor mu sana?" şeklinde yanıtladı.

# İZMİT BELEDİYESİ İLE İLİŞKİLİ:

05 Eki 2021 - 17:30 Kocaeli- Gündem

Muhabir Serhat Güneş

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.366.534 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

DOST - Ne bekliyordunuz? Bunlar için Devletin Malı Halka değil,kendi adamlarına kullandırılmalı...Neyseki yakında gidiyorlar.Bunlar gittikten sonra halk ancak Devletin malını kullanabilecek.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Ekim 10:57
04

Mehmet Kurt - Ne kadar uğraşırsanız o kadar rezil olduğunuz anlaşılıyor Fatma başkan bunlara kulak asacak biri değil siz küçülüyorsunuz kocaeliyi barış içinde hep birlikte kardeşçe yönetmek varken ne gereği var ama reisiniz başında söylemişti CHP belediyelerine iş yaptırmayacağız topal ördek olacaklar diye elinizden geleni ardınıza koymayın ama son çabalar akp bitiyor .bunların da hesabı tek tek sorulacak.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 06 Ekim 09:24
03

41izmit - Haran zıkkım olsun inşallah milletin devletin malını yiyenlere.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 06 Ekim 09:07
02

İzmi̇tli̇ - ALLAH BUNLARIN BELASINI VERSİN İNŞAALLAH.BU HARAMZADELER MİLLETİN YERİNİ NEVZAT DOĞAN ARACILIĞIYLA PEŞKEŞ ÇEKMİŞLERDİR.NERDE BURDA KAMU YARARI.

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 05 Ekim 22:39
01

Tuzsuz - Bilale verilen kaçıncı yurt bu. Neredesiniz AKP şakşakçıları.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 05 Ekim 20:12Anket Sizce asgari ücrete ne kadar zam gelecek?