Kalyon İnşaat’tan kalan atıklar Kandıra’ya mı atılacak?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısında Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait 59 bin 674,99 metrekarelik kazı alanı Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınırken, alanın Kandıra Belediyesi tarafından dolgu alanı olarak kullanılması ve belediyeye gelir getirmesi için Kandıra Belediyesi’ne devredilmesi hakkında CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “Buraya Gıda OSB’den gelen toprak mı yoksa KALYON İnşaat’tan kalan inşaatlar mı atılacak?” şeklinde soru yöneltti.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri
+7
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Gebze Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zinnur Büyükgöz başkanlığında Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Mecliste, 104 gündem maddesi görüşüldü. Büyükakın, Ensar Vakfı açılışı nedeniyle meclise katılamadı.

“KAÇ KİLOMETRE ASFALTLAMA ÇALIŞMASI YAPILDI?”

Meclis gündemi öncesi CHP grubu tarafından verilen önergede Yazlık Taş Ocağı gündeme geldi. Daha önce verilen önergede, “Mesire alanı projesi kapsamında Kent Konut A.Ş. tarafından rehabilite çalışması yapılmaktadır. Çalışma sonucunda bu alan estetik bir şekilde ağaçlandırılarak yeniden bölgenin kullanımına açılacaktır” şeklinde cevap verilmesi hakkında CHP’liler ne zaman tamamlanacağı, projesinin bütünü hakkında yazılı ve sözlü cevap talep etti. Bir diğer önergede Büyükşehrin diğer illere hibe asfalt desteği verip vermediği ve miktarı da soruldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 31 Mart 2019 seçimlerinden sonra ilçe belediyelerinin sorumluluğunda olan cadde ve sokaklarda kaç kilometre asfaltlama çalışması yapmıştır.  Bunun karşılığında ilçe belediyelerinden ödeme almış mıdır?” şeklinde önerge verildi.

İZMİT BELEDİYESİ HARİÇ ASFALTLANDI”

CHP meclis üyesi Ünal Özmural, meclise verdiği önergede, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi AYKOME çalışma yönetmeliğinin imar planındaki genişliği 14,5 metre ve üzerindeki cadde ve sokaklarda sorumluluk Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin b maddesinde ise 14 buçuk metre genişliğinin altında olan caddeler ve sokaklarda ilçe belediyesinin sorumluluğunda olacak denilmiştir. Sahada yapılan gözlemlerde ise İzmit Belediyesi hariç birçok ilçe belediyesinin 14 buçuk metre altında olan yollarının da Büyükşehir tarafından asfaltlandığı gözlemlenmiştir. 31 Mart 2019 seçimlerinden önce Kocaeli Büyükşehir, İzmit Belediyesi’ne bu desteği verirken seçimlerden sonra bu destek kesilmiştir” ifadelerine yer verildi. Önergelerin ilgili birim daire başkanlıklarına gönderileceği belirtildi.

“KOCAELİ’YE MAHSUS PROBLEM DEĞİL”

İYİ Parti Grup Başkanvekili Fevzi Canbaz söz alarak  “Körfez’de birçok ilçede taksi yok. Bunları kim denetliyor? Yapılan ihalelerin ne derece olumsuz olduğunu söylemek istiyorum. Takipçisi olacağız bu işin” dedi. İYİ Parti tarafından verilen önergelerle ilgili Büyükgöz,, “ Sokak hayvanlarıyla ilgili 12 ilçede barınma alanları ve rehabilitasyon alanları programa alınmış durumda. İlçelerde gayret var. Kadın konusu ve SMA hastaların durumuyla ilgili soyuttan somuta taşımak amacıyla daire başkanları çalışma yapsın. Kadın cinayeti konusu Kocaeli’ye mahsus problem değil. Çok öne çıkan farklı bir şey varsa çok daha anlamlı olur.” ifadelerine yer verdi.

KOMİSYON TARTIŞMASI

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak söz alarak, “Ulaşım Dairemiz şehrimizdeki gelişmeleri takip ederek taksi durakları ya da taksi sayılarının arttırılmasına yönelik olarak sürekli takip ediyor. Tüm ilçelerimiz bir çalışma yapıyor. Sokak hayvanlarının, kadın cinayetlerinin, SMA hastalarının gündeme getirilmesi konusunda daha ayağı yere basan somut olmalı. Başiskele-Gölcük ulaşım planı Büyükşehrin gündeminde. Bu konuda ciddi bir çalışma yapılıyor” dedi. İYİ Parti Meclis Üyesi Nurcan Acaroğlu Göktaş önergelerin komisyona havale edilmesini ısrarla talep etti. CHP Meclis Üyesi Orhan Tanış ise “Komisyonların 2 buçuk senelik toplantı sayılarını bir sonraki meclise getirelim. Çalışmak isteyen komisyonları engellemeyelim” dedi.

“KALYON İNŞAAT TARAFINDAN DÖKÜLDÜĞÜNÜ GÖZLEMLEDİK”

Kandıra sınırları içerisinde bulunan Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait 59 bin 674,99 metrekarelik kazı alanı Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınırken, alanın Kandıra Belediyesi tarafından dolgu alanı olarak kullanılması ve belediyeye gelir getirmesi için Kandıra Belediyesi’ne devredilmesi hakkında CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “Akçakese ile ilgili dolgu alanına gidip gözlem yaptık. Buraya baktığımızda burası bir vadi ve özellikle belirli bir süredir de buraya KALYON İnşaat ve başkaları tarafından da döküldüğünü gözlemledik; araştırdık. Buraya ne dökülecek? Döküm alanıyla alakalı olarak önceki döken firma, şahıs kimse bu döküm alanına izin alarak dökmüşler midir? Bugüne kadar ki dolgular izin alarak mı yapıldı?” şeklinde soru yöneltti.

“KÖYLÜLER YA DA KENDİLERİ KULLANIYOR”

Büyükgöz“Şu anda izinsiz devir yapma imkanı yok zaten” dedi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç ise, “Karayolları tarafından Orman’dan izin alınarak döküm yapılıyor. Bizim aldığımız alan bu alanın yan tarafı. O bölgede Gıda İhtisas OSB yapılacak. O hafriyatın döküleceği alana ihtiyaç var. Bu alanın belediyeye verme sebebimiz de o bölgede olması” dedi. Taşdemir tekrar söz alarak, “Gıda OSB kendi içerisinde toprağı kullandığını belirtiyor. Mevcut toprağı da köylülere ya da kendileri kullanıyor. Yetkililer böyle söyledi. Buraya Gıda OSB’den gelen toprak mı yoksa KALYON İnşaat’tan kalan inşaatlar mı atılacak?” şeklinde soru yöneltti.

“KOCAELİ HALKI BUNU BİLMELİ”

Mengüç ise, “O alanda nebati olmayıp alanın gerisinde kullanılabilecek toprak var. Önümüzdeki dönemde fabrika inşaatları başlayacak. Karayollarının veya Kalyon İnşaatın bizden izin almasına gerek yok zaten izin alabiliyorlar“ifadelerini kullandı. Tanış ise “Burası bir vadi, doldurmak ne kadar doğru” dedi. Özmural, “Benzer uygulamayı Sepetçi Köyü’nde gördük. Bütün toprak vadi içinde dolduruldu. Kocaeli halkı bunu bilmeli. Bunlar telafisi zor olan şeyler. Orada yapılan iş yanlıştır. Madde, oy çokluğuyla kabul edildi. Antikkapı’ya 5 yıllığına belirlenen kira bedelleri karşılığındaBeylikbağı Ahmet Pembegüllü Kültür Merkezi, Mehmet Ali Paşa Kültür ve  Sağlık Merkezi, Mevlana Katlı Otopark ve Kültür Merkezi, SEKA Sosyal Tesisleri ile  Tepeköy Kültür Merkezi kiralanması oy çokluğuyla kabul edildi. KYÖD’ün ardından Metropol İş Merkezi’nde MÜSİAD tarafından kullanılan sosyal tesislerin de 10 yıllığına kiralanması için encümene yetki verilmesi maddesi oy birliğiyle komisyona gönderildi.

ÇAYIROVA KENT MEYDANI DEĞİŞİYOR

Büyükşehir Belediyesi tarafından 129 otobüs alımından gelen ilk araçların UlaşımPark’a devredilmesi de meclis gündeminde. İlk gelen 20 otobüsün son kontrolleri ve teslimatları yapıldıktan sonra UlaşımPark’a ayni sermaye yardımı olarak verilecek. Değerleri 39 milyon lira olarak belirlenen araçların UlaşımPark’a verilmesi oy çokluğuyla kabul edildi. Çayırova’ya yapılması planlanan Kent Meydanı, 20 dönümlük alanda Büyükşehir Belediyesi ile Çayırova Belediyesi ortaklığında mevcut Özgürlük Meydanının dönüştürülmesi oy birliğiyle kabul edildi.

“TELEFERİK PROJESİ’NİN AYAĞI KISMINA GELİYOR”

İzmit Belediyesi, Mehmet Ali Paşa ve Körfez Mahalleleri, 5017 ada 4 No’lu parselin batısında kalan tescil harici alan ile 695,  696 ve 697 No’lu adalar ve civarına ilişkin hazırlanan nazım ve uygulama imar planı  değişikliği ile ilgili teklifi ile ilgili Taşdemir, “Kent Meydanı ve Perşembe Pazarını kapsıyor. Orada İzmit Belediyesi’nin proje çalışması var. Cumhurbaşkanlığı’ndan onay bekliyor. Teleferik projesinin ayağı kısmına geliyor. Komisyon üyesi arkadaşların bilgisine sunalım” dedi. Nurettin Bulut, “Orada bir proje yapılacak. Bu çalışmalar yapılırken bizi de çağırırlarsa fikrimizi söyleriz” ifadelerinde bulundu. Madde, ilgili komisyona havale edildi.

ATIK BERTARAF TESİSİ İÇİN YETKİ

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın, “ Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi için “Fizibilite Raporunun ve Uygulama Projelerinin Hazırlanması ve Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Kararı Alınması Hizmeti İşi” ihalesinin yapılabilmesi için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Makamına yetki verilmesi de ilgili komisyona havale edildi.

"OLUMSUZ ÇIKARSA DEĞİŞME İHTİMALİ GÜNDEME GELİR"

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın, “ Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi için “Fizibilite Raporunun ve Uygulama Projelerinin Hazırlanması ve Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Kararı Alınması Hizmeti İşi” ihalesinin yapılabilmesi için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Makamına yetki verilmesi de ilgili madde hakkında Taşdemir, “Çöp fabrikasıyla alakalı Kandıra’da yapılması netleşti mi?” dedi. Balamir Gündoğdu ise, “Valilikten MÇK kararı alındı. Karardan sonra biz ÇED sürecini başlatıyoruz. ÇED danışmanlık almamız gerekiyor. Madde budur” dedi. Büyükgöz ise, “Belli çalışmalar yapılmış; ÇED raporu sürecinin sonunda olumsuz çıkması halinde değişme ihtimali gündeme gelir” dedi. Madde, oy çokluğuyla kabul edildi.

# CUMHURİYET HALK PARTİSİ İLE İLİŞKİLİ:

14 Eki 2021 - 15:46 - Siyaset

Muhabir Nazım Özgün Erbulan

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.352.292 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket İzmit Yürüyüş Yolu yıl sonunda bitecek mi?