Reklamı Kapat

Vali Yavuz muhtarlara seslendi “Kadına Şiddette devrim niteliğinde uygulamalar yaptık”

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz Muhtarlar günü nedeni ile Muhtarlar ile bir araya geldi. Muhtarlara seslenen Vali Yavuz birçok önemli noktaya değindi. Kadına karşı şiddet başlığında Vali Yavuz, “Kadına yönelik şiddet hükümetimizin en öncelikli mücadele alanlarından birisidir. Bu dönemde sosyal politikalarda Türkiye’de gerçekleştirilen uygulamalar devrim niteliğindedir” dedi

Serhat Güneş
Serhat Güneş Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Yerel Yönetimlerin yapı taşlarından olan Muhtarlar her yıl 19 Ekim gününü Muhtarlar Günü olarak kutluyor. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz muhtarlar günü nedeni ile Kocaeli Valiliğinde muhtarlar ile bir araya geldi. 12 ilçeden gelen muhtarlara seslenen Vali Yavuz, muhtarlık müessesinin önemine vurgu yaptı. Kocaeli İl Emniyet Müdürü VeysalTipioğlu, İl Jandarma Komutanı Yavuz Selim Kapancı, Kocaeli Muhtarlar Derneği Başkanı Derya Uluç, İzmit Muhtarlar Derneği Kadir Kızıl, birçok muhtar derneğinin temsilcisi ve muhtarlar katıldı.

“MUHTARLIK ZOR BİR KURUM”

Muhtarlar adında Tavşantepe Mahallesi Muhtarı İbrahim Efe konuşma gerçekleştirdi. Efe konuşmasında, “Muhtarlık kurumu 1929 yılından beri günümüze gelen en köklü kurumlardan biri. 2015 yılından itibaren 19 Ekim muhtarlar günü olarak kutlanıyor. Cumhurbaşkanımız muhtarlık günü ilan etmekle kalmamış için muhtarların daha iyi hizmet verebilmesi adına değişiklikler yapmıştır. Muhtarlık zor bir kurum. Bütçesi olmayan, kepçesi olmaya ve işçisi olmayan ama mahallenin en çok hizmet beklediği kurum. Bu hizmetleri kamu kuruluşlarından milletimiz adına istiyor hizmet etme gayreti gösteriyoruz. Kovid 19 döneminde çok zorlu günler geçirdik. Bu günleri sayın valimizin koordinasyonunda atlatmaya çalıştık. Valimiz sokakta hane hane milletin sorunlarını dinlemek sureti ile çözümler üretmektedir. Muhtarlar Demokrasinin mihenk taşı” ifadelerini kullanarak Vali Yavuz’a teşekkür etti.

“MUHTARLARIN SORUNLARINI BİLİYORUM”

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ise konuşmasında birçok başlığa değindi. Vali Yavuz konuşmasında, “Hepinizin bildiği gibi Osmanlıdan günümüze gelen en köklü kurum olan Muhtarlık kurumunun gelişmesi ve vatandaşlarımıza hizmet etmesi adına birçok tedbir alındı. Türkiye Cumhuriyetinin bugün gelmiş olduğu seviyede muhtarlarımızın çok değerli katkıları oldu. Bugünlerde harap olmuş, bitap düşmüş, köyleri yakılmış yıkılmış bir ülkeden bugün dünya ile rekabet eden bir Türkiye’ye geçişimizinde sizlerin katkısını unutamayız. Bu meslekte 32. Yılını dolduran bir kardeşiniz olarak ifade etmek isterim ki muhtarların sorununu birebir bilen bir kardeşiniz olarak sizlerin şahsi sorunlarını da biliyorum. Muhtarlarımız daha öncelerde yeşil kart almak için bize gelen haldeydi. Türkiye Cumhuriyeti devleri Sayın Cumhurbaşkanımız ile birlikte bir zihinsel devrim gerçekleştirmiştir. Bu devrim halkın iktidarına odaklanan bir yaklaşımdır. Makam Mevki sahipleri her zaman sorunlarını çözme kabiliyetine sahiptirler.

“AYAĞA KALKIN VE KENDİNİZE GÜVENİN”

Bir Köylünün eşi çocuğu hasta olduğunda koyunlarını ve ineklerini satmak zorunda kaldığı günlerini unutmadık. Ülkemizde Pazar çantaları ile taşınan ilaçları da unutmadık. Bu ilaçlar çöplüklerde yer almadı mı? Türkiye zihinsel devrimi burada gerçekleştirdi. Devletimizin bütün kapıları milletimize açıldı. Biz temelde bize ulaşamayan insanlara uzanan bir devlet olmalıyız. Kocaeli’ye geldiğimiz günden beri en çok ilgilendiğimiz alan halkımıza hizmet olmuştur. Sadece benim ve eşimin çaldığı kapı sayısı bine ulaştı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti 1914’den sonra yeni bir kuşatma ile karşı karşıyadır. Biz hür ve bağımsız bir ülke olarak yaşıyoruz. Küresel güçlerin emir verdiği ajandaları değil kendi ajandamızı gerçekleştirmek istiyoruz. Dünyanın en son evrensel imparatorluğunun sahibiyiz. Biz Türk Milletiyiz. Mağdurların ve mazlumların yüzden tebessüm oluşturan bir milletiz. Ayağa kendin ve kendinize güvenin.

“BİZE KURDUKLARI TUZAĞI BOZACAĞIZ”

Yıllardır yaşanan acı tramvalar geleceğe dair hayallerimizi de yıktı. Biz yapamayız, biz kaliteli üretemeyiz anlayışı yıkıldı. Kocaeli’ye sanayi şehri demek haksızlıktır. Biz Türkiye’nin dünya ile yarışan yüzüyüz. Bir Bilim sanayi ve teknoloji şehriyiz. Burası birçok medeniye ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Küresel güçlerin oyunlarını bozduysak onların bize kurdukları tuzağı da elbet bozacağız. Bu Yüzyıl türkün asrı olacak. Türk Milletini ve Cumhuriyetini tek kelime ile özetleyecek olursak biz severiz.

“MUHTARLARIMIZ EN GÜZEL ŞEKİLDE AĞIRLANMALI”

Kirli anlayışlara hayır diyoruz. Bu coğrafya bizim coğrafyamız. Aramızdaki düşünce farklılıkların bir kenara bırakıp ay yıldızlı bayrağımız etrafında kenetlenmeliyiz. Terör örgütlerine destek vermek bu ülkeye ihanettir. Biz hepsi ile mücadele etmeye devam edeceğiz. Ana kumanda masasında oturan güçlerini çok iyi tanıyoruz. Bugün de milletin evlatlarını kırdırmaya devam ediyorlar. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarından bir kez daha rica ediyor ve talimat veriyorum. Muhtarlarımız en güzel şekilde ağırlanmalı sorunları çözülmelidir. Biz şikayet değil çözüm makamlarıyız. Yapılamıyorsa ne zaman yapılabileceğini ifade etmelidir. Yapacağız edeceğiz diye umut tacirliği yapmamalıyız. Yapabileceklerimizi yapmalıyız. Kaynak ihtiyacı varsa muhtemel zamanlamasını paylaşmalıyız.

“AŞILAMA AYNI ANDA YAPILMALI”

Pandemi süreci hepimiz etkiledi. Almanya’da enerji fiyatlar 4 kat arttı. Zor bir süreçten geçiyoruz. Şuana kadar Cumhurbaşkanımız liderliğinde yapılan sağlık çalışmaları ile iyi bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim. Aşılama çalışmalarında devam eden direnç az da olsa devam ediyor. Aşılamanın aynı anda yapılmalı ki bağışıklık yaratsın. Sizlerin bu konuda çabasını biliyorum ama biraz daha gayret, biraz daha çaba. Genç kardeşlerimizin vaka sayıları daha da yüksek. Belki hastanelerde kalmıyor ama anne babalarına bulaştırıyor. 2. Dozdan sonra 3’üncü hatırlatıcı doz aşılarımız ihmal edilmemeli.

“AŞI KARŞITLIĞI PROPAGANDASINA İZİN VEREMEYİZ”

Dezorfarmosyanlara, itibarsızlaştırmalara lütfen izin vermeyin. Kaymakamlarımızın sahada ikna çalışmaları yapıyorlar. Söylemedikleri sözleri söylemiş gibi söylemek, Bu insanları toplumun önüne atıp hakaret ettirmek hiç kimseye fayda getirmez. Aşı olun dediğimizde bizim bir menfaatimiz yok. Aşı karşıtı olabilirsiniz. Aşı yaptırmayabilirsiniz ama bir kamu görevlisinin aşı karşıtlığı propagandası yapmasına izin veremeyiz. Bu bir devlet politikası. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Bireysel olarak yapamayabilirsiniz. Bu memur hukukuna aykırı bir şey. Bireysel tercihlere saygı duyuyoruz ama kamu görevlilerinin aşı karşıtı propaganda yapmasını da ahlaki bulmuyoruz.

“ARTIK TÜRKİYE HEDEF ÜLKE”

Mahallenizde ekonomik zorluğu olan kardeşlerimizi kaymakamlıklar ile paylaşın. Bu şehirde kimse mağdur olmamalı. İmkanımız kaynağımız var. Bu şehirde bir kimse mağdursa ve biz buna ulaşamıyorsak bu benim ayıbımdır.Uyuşturucu ile ilgili çok ciddi mücadele ediyoruz. Emniyet ve Jandarmamız çok önemli operasyonlar gerçekleştirdi. Türkiye artık hedef ülke, transit ülke değil. Mahallelerinizde madde bağımlılığı ile ilgili bizle daha çok iletişime geçmesi gerekiyor. Çalışmaya devam edeceğiz. Gençlerimizin zehirlenmesine asla izin vermeyeceğiz.

“İNSANLARI İFŞA ETMEMEK İÇİN GİZLİ ÇALIŞIYORUZ”

Bir diğer sizi ilgilendiren konu kadına yönelik şiddet. Kadına yönelik şiddet hükümetimizin en öncelikli mücadele alanlarından birisidir. Bu dönemde sosyal politikalarda Türkiye’de gerçekleştirilen uygulamalar devrim niteliğindedir. Birçok Avrupa ülkesinde bu kadar yardım ve hukuki destek söz konusu değildir. Evden uzaklaştırmadan koruma kararına, evden çıkmak isteyenlere ev tutup eşya verilmesine kadar bütün süreçleri valilik koordinasyonunda yönetiyoruz. İnsanları ifşa etmemek için çok gizli çalışıyoruz. Bunun temeli eğitim ve şiddetin her türlüsüne karşı çıkmaktır. Şiddete karşı mıyız değil miyiz? Buna karar vermeliyiz. Şiddete topyekün karşı çıkmalıyız. Şiddeti görenler şiddet uyguluyor. Şiddete topyekün hayır demeliyiz. Şiddeti bugünden yarına bitirecek bir tedbir bulunmuyor.

“KADES HAYAT KURTARIYOR”

Bunun temeli eğitim. Şiddete karşı mıyız değil miyiz buna karar vermeliyiz. Şiddet bana yapılırsa çok kötü ama başkasına yapılırsa olabilir canım demek olmaz. Polis, asker şehit edilirse ‘Efendim onun görevi zaten şehit olmak’ diyemeyiz. Gerekirse ben de şehit olurum bu kentin valisi olarak ama polis ve asker şehit edildiğine bunu normal göremeyiz. Çocuklarımızı sevgi ve şefkat içinde büyütmeliyiz.KADES uygulamasını muhakkak yükletin. KADES hayat kurtarıyor. En geç 10 dakika içerisinde müdahalede bulunuyoruz.

“KAMU MÜDÜRLERİ BİLE GÖÇ KONUSUNA HAKİM DEĞİL”

Okullarda okul güvenlik görevlilerimiz var. Okulları gruplandırdık. Gruplandırmaya göre tedbirler aldık. Okulların etrafında dolaşan amaçsız serserilere müsaade etmedik etmeyeceğiz. Önümüzdeki hafta içerisinde okul müdürleri ve emniyet temsilcilerimiz ile görüşecek. Bu toplantıda emniyetimiz ve jandarmamız okul güvenliğinde alınan önlemler ile ilgili bir sunum yapacak. Bilgilendirme toplantılarına daha fazla ağırlık vereceğiz. Geçen Kartepe ilçemizde bir toplantı yaptık. Göç idaresi il müdürüne sunum yaptırdım. Fark ettim ki bizim kamudaki müdürlerimiz bile bizim göç konusuna yeteri kadar vakıf değil. Birinci devlet ağzı ile anlatacağız. Bu toplantıları önemsiyorum. Bilgi güçtür. Hepinize minnettarız. İnşallah Türkiye Cumhuriyet devletini daha müreffeh bir hale getireceğiz”

19 Eki 2021 - 12:40 Kocaeli- Gündem

Muhabir Serhat Güneş

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.368.449 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

09

Gözde Ç. - Komik cümleler kuruyorsunuz Vali bey, kadın ve çocuklar en çok bu hükümet döneminde değersizleşti !! Baş üstünde taşımanız gerekirken ayaklar altında pul ettiniz yazık ki.Ve bu sebeple kurduğunuz bu cümleler öyle basit, inandrıcılığı olmayan, havada kalan cümleler ki. Yazık!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 09:50
08

Meto - 2700 tl asgari ücretle,2000. 2500 ortalama emekli maaşıya kadına şiddetide ve diğer toplumsal suclarıda önleme ihtimali sıfırdır..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 09:36
07

41izmit - Maalesef olan devrimler de çiğnenmeye devam ediliyor. Kanun uygulansın yeter. Kanunlar uygulanmayarak boşluk varmış gibi gösterilmesin.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 09:07
05

Ersoy Kandemir - Vallahi uygulamalar yaptığınız doğru, devrim niteliği derken pek katılamayacağım sizin fikrinize malum hala hergün dünya kadar bacımız ya yaralanıyor Ya öldürülüyor. Sizler devrim nedir acaba şöyle açıklayıcı bir soru sorsam benim devrim anlayışım belli olur mu? 40 yaşındayım kendi yaş grubumda dünya bekar var, ekonomik sıkıntılar sebebi başta geliyor bu bir, goegle’a çok afbuyurun bir şehir adının yazına escort yazarsanız devrim anlayışınızın değiştiğini görebilirsiniz , ağlayabilirsiniz, üzülebilirsiniz, içiniz parçalanabilir tam tersleri olabilir ancak net olan garanti verdiğim şey ağzınız benimki kadar bozulabilir. Eğer zina ile ilgili uygulamalarda kanuni değişikliklerin yapıldığı tarihle kadına verilen değeri inceleseniz ne halde olduğunu görürsünüz. Mesela siz başta iyi şeyler inanan tüm bürokrasiye devrim niteliğinde bir soru sorayım; Adnan diye sapkın ruhlu biri vardı, tüm Türkiye’nin önünde o kızları gözümüzün içine bakarken siz ne yaptınız, ben ne yaptım! Ben paso bu adamı eleştirir halkın gerekli makamların duyarlılıklarını artırmayı amaçlayarak hareket ettim. En büyük devrim haksızlara susmayıp toplumun kirlenmesini engellemektir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Ekim 22:47
04

Aci Gerçekler - Kadınlara uygulanan şiddet, yaralamalar, öldürmeler bıçak gibi kesildi. Halkevi binasını yeniden yaptırdılar. Çarşı pazara bir indiler fiyatlar dibe vurdu. Sebzeyi meyveyi artık çok ucuza satmaya başladılar. Ekmek zammını mahkemeye taşıdılar yapılan zamlar geri alındı .Fazla alınan para vatandaşlara iade edildi. Fırıncılar artık zam yapmaya cesaret edemiyor tir tir titriyorlar . Ne mutlu MUTLU ŞEHİRDE ikamet edenlere

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 19 Ekim 19:38
10

Basiskeleli - @Aci Gerçekler 04 nolu yoruma cevabı: Aynen Tebrikler, vali beye. Kocaeli'de herşeyi yerli yerine oturttu ve şu anda rahat ve huşü içinde uyuyor. Allah böyle valileri başımızdan eksik etmesin ,,,,,,

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 10:27
02

Osmann - Sayın Vali şaşırdı galiba, daha dün adam kafede bulaşıkçılık yapan karısını bıçakladı. Bu mu devrim?. Gençlerimiz okumak istiyor yatacak devlet yurdu bulamıyor, çünkü yurtlar vakıflara peşkeş çekilmiş. Mezun oluyor, çalışacak işyeri veya fabrika bulamıyor, çünkü hepsi satılmış yada yandaşlara peşkeş çekilmiş. Memlekete doldurdular nereli olduğu belli olmayan müslüman din kardeşim diyen insanları ,sayın valim takip ediyor mu acaba geçenlerde afgan uyruklu bir şahsın saldırısına uğrayan genç kızımızın durumunu. Vali bey bana lafla valilik yapma, olayların üzerine giden, suçluları cezalandırarak valilik yap lütfen

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 19 Ekim 15:40
01

Cemal - Devrim niteliği? sn vali. Son 18 yılda 7500 civarı kadın cinayeti, 200 bine yakın cinsel istismar. Dalga geçiyor olabilirmisiniz acaba . Yada bu verdiğim istatistikler yanlış olabilir mi acaba

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 19 Ekim 13:40Anket Sizce asgari ücrete ne kadar zam gelecek?