Reklamı Kapat

Zafer Partili Yaman: Seddar Bey’i arayacağım; sınıf arkadaşım

Ensar Vakfı’nın önünde açıklama yapmak isteyen Genel Başkan Yardımcısı Aslan Yaman’ın katıldığı Ümit Özdağ'ın genel başkanlığını yaptığı Zafer Partisi açıklamasına polis izin vermedi. Yaman, “Seddar Bey’i ben yarın arayacağım; kendisi benim sınıf arkadaşımdır. Öyle bir emir veremez” dedi. Partililer Büyükşehir’in giriş kapısında açıklama yaptı.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’nin gündeminden düşmeyen Ensar Vakfı ve TÜGVA ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı  oğlu Bilal Erdoğan’ın geçtiğimiz gün ilimize gelerek Ensar Vakfı’na tahsis edilen Pembe Köşk açılışı yapması ve tarihi bir yerin Ensar Vakfı’na tahsis edilmesi tepkilere neden olmuştu. Bir diğer yandan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın aynı gün yaptığı açıklamada, “Yurt meselesini bahane edip TÜGVA’nın yurtlarına sıçratmaya başlattılar. Bir yer alırlarsa iki yer vermeyen namerttir. Burası Ensar Vakfı’na anasının ak sütü gibi helal olsun” ifadeleri de tepki çekti. Ayrıca geçtiğimiz gün TÜGVA’nın yurdu önünde Sol Parti üyeleri açıklama yapmalarının ardından arbede yaşandı.

İZİN VERMEDİLER

İzmit Hacıhasan Mahallesi’nde bulunan Pembe Köşk’ün Ensar Vakfı’na devredilmesinin ardından  Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Aslan Yaman, İl Başkanı Vedat Çalık ve parti üyeleri Ensar Vakfı önünde basın açıklaması yapmak istedi. Partililer gelmeden önce Pembe Köşk’e çıkan bütün yollar kapatılırken polis, partililere açıklama yapmalarına izin vermeyeceklerini belirtti. Yollarda da yoğun güvenlik önlemi alındı.

“KAMU GÜVENLİĞİ AÇISINDAN İZİN VERMİYORUZ”

İl Emniyet Müdür Yardımcısı Alpay Polat ile konuşan Genel Başkan Yardımcısı Aslan Yaman, Polat’a, “Basın açıklamamızı yapalım; sessizce gidelim. Yaptırmazsanız derseniz olumsuzluk olur” dedi. Polat ise “Biz herhangi bir olumsuzluk olmasını istemiyoruz. Basın açıklamasını burada yapmanıza izin vermeyeceğiz. Kamu güvenliği açısından sizin de bize yardımcı olmanızı istiyoruz” ifadelerinde bulundu. Yaman ise, “Hukuk düzeni bizim burada basın açıklaması yapabileceğimizi söylüyor. Kamu güvenliği tehdit edecek bir durum varsa buyurun hep birlikte tedbir alalım” şeklinde konuştu. Polat, “Basın açıklaması yapacaksanız Sabri Yalım Parkımız var, Belediye İŞ Hanı önü var; biz sizinle dün de irtibata geçtik orada yapabilirdiniz. Bu binayı fon almak zorunda değilsiniz. Biz de kamu güvenliği açısından izin veremeyeceğimizi söylüyoruz” dedi.

“SEDDAR BEY SINIF ARKADAŞIM”

Yaman, “Nerede basın açıklaması yapacağız bunlar yasalarla sınırlıdır. Size emir veren arkadaşlar yanlış emir vermiş. Bizim o emirleri dinlemek gibi keyfiyetimiz yok. Biz açıklamayı yaparız siz de görevinizi yaparsınız” dedi. İl Başkanı Vedat Çalık ise, “Hukukun üzerinde keyfi gerekçeler sunan ve yazılı bildirimle sunmayan söz ve ifadeleri kabul etmiyoruz. Nerede basın açıklaması yapacağımızın kararını emniyet personeli değil yazılı bildiriyi sunan Kocaeli Valiliği vermesi lazım. O belgeyi, gerekçeleri görelim; biz de basın açıklamamızı yapalım” ifadelerinde bulundu. Yaman, “Seddar Bey’i ben yarın arayacağım; kendisi benim sınıf arkadaşımdır. Öyle bir emir veremez” dedi. Yaman’a cevap veren Çalık ise, “Öyle bir emir verir. Valiler artık maalesef vakıf başkanlarından cemaat başkanlarından emir alıyor. Kocaeli halkının bir sakini olmama rağmen cemaatin, vakfın mensupları o köşkte oturuyor; Kocaeli kent sakini köşkün önünden geçemiyor. Bana bunu açıklayacak yazılı bir şey istiyorum” ifadelerinde bulundu. Yaman İl Emniyet Müdür Yardımcısı Polat’a yönelik olarak, “Burası bir hukuk devletidir. Günler geçer bu işten siz zarar görürsünüz” dedi. Açıklamaya izin verilmemesi üzerine partililer Büyükşehir Belediyesi’ne gitti. Polis, içeriden çıkmalarını rica ederken partililer ise Büyükşehir’in giriş kapısı önünde açıklama yaptı.

“EN İNCE AYRINTILARINA KADAR HESAPLANDI”

İl Başkanı Vedat Çalık belediyenin giriş kapısında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Büyükşehir resmi web sitesinde Pembe Köşk Kocaeli halkınındır ilanıyla yayınlanan ama maalesef Kocaeli halkına, kent sakinlerine kullanımına açılmayan ve anti demokratik bulduğumuz vakıflara ne şekilde devredildiğini bilemediğimiz Pembe Köşk hakkında basın açıklaması yapmak için burada bulunuyoruz. Bu açıklamayı Büyükşehir’in otoparkının dahil içerisinde yapamadığımız, belediyenin dışında açıklama yapmak zorunda kaldık. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan proje bilimsel verilerden yararlanılarak oluşturuldu. Proje için arşiv belgeleri araştırıldı, dönemin mimari analizleri yapıldı. Köşk’ün projesi en ince ayrıntılarına kadar hesaplandı. Kocaeli halkının hizmetine sunulması içinrestorasyon ihalesine çıkartılan Pembe Köşk’ün bugüne kadar restorasyon maliyetinin toplam 5 milyon Türk Lirası bulduğu düşünülüyor.

“DEVRETMEKTEKİ AMACINIZ NEYDİ?”

Pembe Köşk, meğer Kocaeli halkı için değil çocuk istismarı haberleri ile ülke gündemini uzunca bir süre meşgul eden Ensar Vakfı için restore edilmiş ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis kararıyla 10 yıllığına söz konusu vakfa devri gerçekleştirilmiştir. Sayın Büyükakın daha önce kamu malı halkın malıdır imtiyazlı bir zümreye devredilemez diye bir cümle hiç duydunuz mu siz?  Size kamu malı halkın malıdır iktidar elitlerine devredilmez  diye nasihat eden  gönül insanı dostunuz olmadı mı hiç? Pembe Köşk’ü gerçekliğini Bilal’in vakfına devreder gibi.  Halkın malı olan kamu malını durduk yere size oy veren insanları tehdit etmek cüretiyle iktidarın elitlerine devretmekteki amacınız neydi? Acaba Pembe Köşkü Ensar vakfına devretme fikri kafanızın arkasında gizli bir plan mıydı? Kafanızın arkasındaki bu gizli plana bağlı kalarak mı Pembe Köşkü restore ettirdiniz? Restorasyon için Kocaeli halkının cebinden ne kadar para harcadınız? Kocaeli halkının cebinden  milyonlarca lira harcayarak restore ettirdiğiniz Pembe Köşkü Ensar Vakfın’a devretmezseniz size aba altından sopa gösterildi mi?

“YİNE KANDIRILDIK MI DİYECEKSİNİZ?”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinde Pembe Köşk restorasyon kararını yayınladığınız da köşkün Kocaeli halkının kullanımına sunulacağını vaat etmiştiniz; o halde lütfen bize açıklar mısınız Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla neden 10 yıllığına köşkü Ensar Vakfı’na devrettiniz? Pembe Köşk en başından beri Ensar Vakfına devir edilmek için restorasyonu gerçekleştirdi Kocaeli halkını niçin kandırdınız? Kocaeli halkına yalan söylediğiniz için hiç yüzünüz kızardı mı? Gerçekliğiniz ile yüzleşmek yerine tarihi ve kültürel miras niteliğinde olan Pembe Köşkün Ensar Vakfına peşkeş çekilmesinin altında yatan öz sebebiniz nedir? Söz konusu vakfın anlaşıldığı kadarı ile hem halkımızı ve gençlerimizi hem de devletimizi sömürmek ile kalmayıp, torpille hakim savcı, polis asker vb. devlet kademelerine yerleştirmesindeki vakıf ve cemaatlerin kanaat önderlerine minnet duygusu yaratmanızdaki amacınız nedir? FETÖ örneğinde olduğu gibi bu kişilerin devlete bağlılıklarını zedeleyerek hükümete bağlı militanlar ordusu yetiştirilmesi zafiyeti doğabileceğini hiç düşündünüz mü? Doğabilecek herhangi bir zafiyet de Fettullahçı terör örgüt kalkışmasında olduğu gibi yine kandırıldıkmı diyeceksiniz? Belediyeler kimsenin babasının çiftliği değildir. Belediyenin tapulu mülkünü devlet yönetme ahlakından bu derece yoksun vakıf görünümlü yapılanmalara devretmek Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da dahil olmak üzere kimsenin haddi değildir” dedi.

“MİLLETE AİT MALLARA ÇÖKÜLMEKTEDİR”

Genel Başkan Yardımcısı Aslan Yaman ise, “ AKP’nin iktidara geldiğinden beri devletin kuşatılması, kamu mallarına çökülmesi operasyonlarıyla yüzyüze geldik. İnsanın düşünesi geliyor, ülkede meşru bir hükümet mi var yoksa başka bir organizasyon mu ülkeyi yönetiyor. Vakıflar üzerinden millete ait mallara çökülmektedir. Merkezi bütçe bitmiş artık kılcal damardaki mallara çökülmektedir. Kamu görevlileri millete hizmet etmek için gelirler. Bu devran böyle gitmez. Hukuk karşısında sorumlu duruma düşersiniz. Siz bugün bu devri önlerseniz ben yarın iki mislini devredelim demiş. Böyle düşünüyorsanız derhal istifa edin. Siz kimseyle inatlaşmak için orada oturmadınız; halka hizmet etmek için oturmadınız. Ne olduğu belirsiz, bir kısım insanların girebildiği, bir kısım insanların giremediği yeni Kuran Kursları yeni tecavüz merkezleri mi açılmaktadır? Zafer Partisi iktidarında kamu yöneticileri millete hizmet edecek. Biz vatan haini değiliz; bu milletin öz evlatlarıyız” ifadelerinde bulundu.

20 Eki 2021 - 17:01 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.264.323 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

DOST - Hatırladığım kadarıyla bu Köşk halkın kullanması için çok büyük masraflar yapılarak restore edilmişti.Şuan kim kullanıyor,halkmı?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 11:15
04

Selami - Siz kimsiniz kardeşim kabadayılar mı.Tahsis hukuka uygun değilse mahkemeye gider iptal ettirirsin.Partinşzin ismini duyuracak başka yer bulamadınız mı

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 20 Ekim 22:43
03

Kartepeli. - Söylenecek o kadar çok şey varki,yeşil alanları dahi yandaşlarına cüzi rakamlara kiralıyorlar ,sembolik paralarla,yeşil alanlar halka ait yerler.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 20 Ekim 20:09
02

İzmi̇tli̇ - KAMU GÜVENLİĞİ ADINA DEMİŞ İL EMNİYET MÜDÜR YARDIMCISI HAYRET.ENSAR OLDUĞU YERDE ÇOÇUKLARIMIZIN GÜVENLİĞİ OLUR MU EMNİYET MÜD YARDIMCISI.

Yanıtla . 7Beğen . 3Beğenme 20 Ekim 17:37
01

izmitli - Tahir başkan kimin malını kime nasıl veriyorsunuz ne demek '' bir alırlarsa iki veririz'' size hiç yakışmadı derhal bulunduğunuz koltuğu terk etmelisiniz bu düşünce yapınızla biz Kocaeli halkına nasıl hizmet vereceksiniz. Benim 1 kuruşluk hakkım varsa ve sizde hak hukuk adalete inanıyor iseniz iki elim yakanızda olacak vesselam.........

Yanıtla . 20Beğen . 2Beğenme 20 Ekim 17:18Anket Sizce asgari ücrete ne kadar zam gelecek?