Reklamı Kapat

CHP’li Merttürk: Kahvehane değil, ev siyaseti yapacağız

CHP Kartepe İlçe Başkanı Nilay Merttürk, ilk ropörtajınıgazetemize verdi. Adaylık süreci ve bundan sonra izleyeceği yol hakkında açıklamalarda bulunan Merttürk, Kartepe’de kahvehane siyaseti yapmayacağını ifade etti

Serhat Güneş
Serhat Güneş Tüm Haberleri

CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı tarafından görevden alınan  Kartepe İlçe Başkanı Tevfik Mayda ve yönetiminin ardından yapılan Olağanüstü Kongrede Nilay Merttürk, oyların çoğunluğunu alarak CHP Kartepe’nin yeni ilçe başkanı oldu. Göreve geldiği günden bu yana ziyaretçileri kabul eden Merttürk, bir yandan da teşkilat üyeleri ile bir araya gelmeye çalışıyor. Çiçeği burnunda ilçe başkanı Merttürk ilk ropörtajını gazetemize verdi. Kongre sürecinden Kartepe Belediyesi’ne kadar birçok konu hakkında açıklamalarda bulunan Merttürk, CHP Kartepe’de büyük değişimin sinyalini verdi. Örgütün artık kahvehane siyaseti yapmayacağını belirten Merttürk, ev ev siyaset yapıp öbek siyaseti yapacağını vurguladı.

İLÇEYE PERSONEL ALDI

İlçenin kapılarını tüm Kartepe’ye açan Merttürk,ilçe başkanlığının kapalı olması gibi bir şanslarının olmadığını ifade etti. Sürekli kapalı olan ilçe başkanlığı önceki dönem başkanı Tevfik Mayda’nın en çok eleştirildiği konular arasındaydı. İlçe Başkanlığına seçilen Merttürk’ün ilk icraatlarından biri ilçe başkanlığına sigortalı bir çalışan almak oldu.

“Tevfik Bey’in seçime girme hakkı olmasaydı aday olmazdım”

Tevfik Mayda’nın görevden alınması ile ilgili soruları yanıtlayan Merttürk, “Kongreden sonra bir karar almıştım. Boynumuzun ağrısının sebebi geriye dönüp bakmamızda. Biz geriye dönüp bakmayacağız. Yeni bir yola gireceğiz. Görevden alma benim tasvip etmediğim bir durum. Gelinen son noktada il ve ilçe örgütü arasında bir koordinasyon eksikliği nedeni ile harekete geçildi. Ben bugün delegeler tarafından bana verilen bir görevi yerine getirmek adına buradayım. Bana verilen görevlerden biri kutuplaşmayı geride bırakıp yol almak. Tevfik Mayda ve yönetimine tekrar seçilme hakkı verilmeseydi belki aday olmazdım. Bu süreç delegeye bırakıldığı için aday oldum. Bu süreç yorucudur. Tevfik abi ve yönetiminin yerini hiçbir zaman pas geçemeyen bir anlayışımız olacak. Süreci demokratik bulmayanlar oldu. Tevfik Bey’in seçime girme hakkı olmasaydı aday olmazdım” dedi.

“İlçe başkanlığının duvar olacağını söylediler”

Kendisinin aday olma sürecinin nasıl olduğunu anlatan Merttürk, “Adaylık için yola çıktığımda istemeyenler, bu durumun ayağıma sıkmak olduğunu ifade edenler oldu. İlçe Başkanlığının bana bir duvar olduğunu düşündüler. Benim için hep bunu söylüyorlardı. CHP içindeki aktif görevlerim bittiğinde yeniden görev almamak benim isteğimdi. Dinlenmek ve mesleğimi yapmak istedim. Gazetecilik yapmak istedim. Gazeteye ve aileme zaman ayıramadığım dönem oldu. Siyasetin yarını ve bugünü belli olmadığı için buradayız. Şu göreve geleyim bu makama geçeyim gibi bir düşüncem olmadı” ifadelerini kullandı.

“ONLAR BİZİM KIYMETLİMİZ”

Adaylara arasında küskünlük olup olmadığını da açıklayan Merttürk, “Tevfik Abi bize abiliğini gösterdi. Elbette bir kırgınlığı var. Çağırdığımız her noktada bizi yalnız bırakmadı. Murat Bey ve Cihan da aynı şekilde.  Cihan benim kardeşim. Abla kardeşlikten ayrılmadığım bir insan. Murat Bey de çok dolu bir insan. Kaybetmemiz gereken bir insan. Onlarla bir küskünlüğümüz yok. Onlar bizim kıymetlimiz. Hepsine ayrı ayrı ihtiyacımız var. Her zaman bizim içimizde olacaklar. Tevfik Abinin bilgisinden, donanımından faydalanacağız” dedi.

“GEREKLİ YERDE OLACAĞIM”

Siyasete giriş sürecini açıklayan Merttürk, “Siyasete ilk girmemdeki neden çocuğumdu. Bugün ve yarın bulunacağım bütün makamlar evlatlarımın geleceği için kadınlar siyasette olmalı. Bizler hakkımızı çok iyi savunan insanlarız. Bizler evimizin güzelliklerini dışarıda da uyguluyoruz. Kadın siyasette olmalı. Memleketin genelinde de olmalı. Milletvekilliği ve belediye başkanlığı düşünmüyorum. Gerekli yerde olacağım. Leyla Atakan bizim idolümüz. Siyasette kadın figürler çok fazla tutunamazlar. Sürekli paçadan aşağıya çekilme durumu var. Ben 15 yıldır aktif siyasetteyim. Partiden sürekli aday gösterilecek kadınlarda biri olarak görüldüm hep. O yüzden partililerde beni sürekli bir göreve, bir yere koyma gibi bir durum var. İleriye dönük başka makamlarda görmek isteyen kişiler söylemiş olabilir”  dedi.

“Delege kutuplaşmadan sıkılmış olabilir”

Kongre öncesinde yapılan görüşmeleri değerlendiren Merttürk, “Önce bir orta yol bulma süreci düşündük. Tevfik abi ile görüştüm. Adaylık sürecinde bir çatı altında buluşmayı öneren bendim. Bir kayyum süreci oldu. Delege bizi tekrar seçti. Tevfik Bey’in çalışma stilini eleştirmeyeceğim, çok içinde olduğum bir süreç değildi. İl ve meclis üyeleri ile iletişimi sağlayamadı. Tevfik Bey çok dolu bir adamdır. Demek ki bu süreci yönetemedi. Biz Tevfik Bey’i sürekli onore eden insanlarız. Delege de öyle. Bu sürecin erken seçime giden bir süreç olduğunu düşünerek daha genç bir yapı istediği için delege seçimde değişim oldu. Delege kutuplaşmaktan da sıkılmış olabilir. Tekrar il ve meclis üyeleri ile iletişim sağlayamaya bilirlerdi. Karar veren merci delege. Biz de onların iradesine güvendik” şeklinde konuştu.

“SAHAYA İNMEMİZ GEREKİYOR”

Kongre sonrasındaki hareketliliği değerlendiren Merttürk, “İki hafta oldu. Kendim bile bazen inanamıyorum. Çok onore oldum. Ziyaretler sürüyor. Sahaya inmemiz gerektiğini farkındayım. Bu süreçte iki ay örgüt için çalışmalara ağırlık verdik. Mahalle temsilcilerimize delegasyona ulaşacağız. Yönetim kurulum parti için seçimi kazanmaya yönelik bir yönetim değil. Delegasyon ağırlıklı bir listem yok. Genç, kadın üst düzey yönetici, esnaf ve çiftçi de var. Daha fazla kadın almak isterdim ama zaman kısıtlı olduğu için olmadı. Ama kuracağımız komisyonlarda kadınlara ağırlık vereceğiz. 30 yaş altında 3-4 gencimiz var. Yönetim ağırlıklı olarak saha etkili” dedi.

“AYNI HIZLA DEVAM ETMEK İSTİYORUZ”

Merttürk, “Biz mazbatamızı aldığımız gün yarın seçime girecek gibi başladık. O hızla başladık o hızla devam etmek istiyoruz. Örgüt bütünlüğü olmadan diğer bütünlüğün sağlanmayacağını biliyoruz. Mahalle başkanları ile en kısa zamanda toplanacağız. Değişim isteyenler ile o sürece gireceğiz. Sarımeşe’deki bulunan delegelerimizden gençleşme talebi oldu. Bunu talep edenler ile gerçekleştireceğiz. Seçim startını mahalle başkanlarımız ile gerçekleştireceğiz” dedi.

“Şu kadar üye kazanacağım diye bir iddiam yok”

Siyaset olarak artı farklı bir yol izleyeceklerini belirleyen Merttürk, “Kahvehane siyaseti yapmayacağız. CHP Kartepe’yi daha az kahvehanelerde göreceğiz. Kadınlarla birlikte evlere gireceğiz. Daha çok öbek çalışması yapacağız. Projeleri olan bir CHP Kartepe olacağız. Genel seçimler yarınmış gibi projeler hazırlayacağız. İlk yönetim toplantımızda proje konuştuk. Görev dağılımı konuşulmadı. Kimse koltuk peşinde koşmadı. Benim bulunduğum makam başkanlık makamı olabilir, ama bu makam hepimizin. Makamsal anlamda beklentisi olan insanlar değiliz. Küsleri barıştıracağım gibi bir iddiam yok. Bizim yaptıklarımızı gördükçe gelecekler. Şu kadar üye yapacağım gibi bir iddiam da yok. Onlar da bizim yaptıklarımız ile bizi tercih edecekler. Kadın ve genç sayısına inanamazsın. Partili olmayan birçok insan geldi. Bir hareketlilik gördüler. Bir sinerji gördüler. O rüzgarı devam ettireceğiz. Bize gelenleri hemen ziyaret edeceğiz. Her girdiğimiz mahallede raporlamalarımız olacak. Mahallelere neler katabileceğimiz görüşeceğiz” dedi.

“Her açıklamayı Nilay Merttürk’ten duymayacaksınız”

Merttürk açıklamasının devamında, “Siyaset hareketlendi. Geçtiğimiz gün Meclis Üyemiz Özlem Hanım ile bir açıklama yaptık. Her açıklamayı Nilay Merttürk’ten duymayacaksınız. Sporla ilgili konuları bunla ilgilenen ilçe yöneticisi yapacak. Mecliste olan sorunları meclis üyeleri yapacak. Belediyenin performansları değerlendirildi. Bunun öncesinde bir çalışma yaptık. Bir yer satışında belediyenin 2 milyon zarar uğrattığı görüldü. Meclis üyelerimiz ile ortak çalışıyoruz. Sürekli bilgi alışverişi yaptığımız konular başladı” ifadelerini kullandı.

“GENÇ SİYASİLER DAHA UZLAŞMALI DAVRANMALI”

Muhalefet Partileri il başkanları masasının ilçe düzeyinde olup olamayacağız sorusuna ise Merttürk, “İlçe başkanları masası burada olabilir. Genç siyasiler daha uzlaşmalı davranmalı. Bizim kent konseyi gibi bir oluşumumuz yok. Toplanmak zorundayız. Kartepe beldelerden oluşan bir ilçe. Kimlik kazanmada sorunlar yaşıyor. Bu kimliği oturtmak için bir ortak akla ihtiyaç var. Kent konseyi gibi her siyasi partiden olan bir grup olması gerekiyor. Bunun için bir önerge hazırlayıp sunmak istiyoruz. Bu bir öneridir. Bu eksik noktalarımızdan biridir. Ortak akılla yönetim şekli lazım. Kent konseyleri il ve ilçelerin gelişiminde önemli rolleri var” şeklinde yanıt verdi.

“KARTEPE’YE KATTIĞI BİR PROJE YOK”

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman’ın çalışmalarını değerlendiren Merttürk, Kocaman’ın iyi bir insan olduğunu ancak iyi insan olmanın makamları kurtarmadığını ifade etti. Kocaman’ın çalışmalarını yeterli bulmadığını ifade eden Merttürk, “Genç ve dinamik bir insanın o görevde olması Kartepe adına güzel bir şey. Benim için önemli olan vizyondur. Kartepe’ye şunu kattı diyebileceğim bir projesi yok. İddia edilen turizm kenti hikayesini baltalayan şeyler yaptı. Pancar deposunun yıkımı hala faili meçhuldür. Öte yandan eşmede bulunan tarihi köprü bir kar görse yıkılacak durumda. Ona da sahip çıkmadı. Ataevler’de 8 yıldır bitmeyen bir köprü var. Burası Kartepe Belediyesi’nin projesi değil diyorlar. Kartepe sonuçta iktidar partisine ait bir belediye. Ataevler 8 yıldır bir çileye mahkum edilmiş durumda. O proje bile yanlış yapılmış. Bize ait değil demek bir kurtuluş değil Kendi sınırları içinde olan her şeye vakıf olması gerekiyor.

“İş olsun torba dolsun diye festivaller yapıyor”

Bir festival yaptı. Karfest güzel bir festivaldi. Pandemi nedeni ile yapılamadı. Bu festivallerin devamının yapılmasını isterdik. Önümüzdeki pazar günü Eşme Ayvası Festivali yapılacak. Bu festival hep kendini yineliyor. Yenilemiyor. Emeğe, üreticiye ne katıyoruz ki bir festival ile onları avutuyoruz. Neden eşmeli kadınları ürettiği ayvalardan bir ayva reçeli yapıp markalaşma yapmıyoruz. Eskiden yapılan festivallere Ediz Hunlar büyük sanatçılar geliyordu. İş olsun torba dolsun diye festivaller yapıyor. İyi insan olabilir. Biz iyi insanları arıyoruz bu makamlarda. Ama liyakat ve ehliyette çok önemli. Sadece iyi insan olmak bu makamları kurtarmıyor” şeklinde konuştu.

“İLÇE BAŞKANLARINA TEŞEKKÜR”

Merttük, “Beni ziyarete gelen siyasilere ve vatandaşlara teşekkür ederim. Siyasi partilerimize ve temsilcilerine ve başkanlarımıza teşekküre ediyorum. İlk ziyaret eden AKP İlçe Başkanı oldu. Sonrasında İYİ Parti İlçe Başkanımız geldi. Kendisi Koronavirüs nedeni ile gecikmeli gelme durumunda kaldı. Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Deva Partisi aradılar. Ziyarete geleceklerini dile getirdiler. Kartepe’de siyaset gençleşiyor. Gençleştiği için de daha çok ses getirecek bir siyaset bekliyoruz. Millet ittifakı ile olan birlikteliğimizde onlar ile birlikte birçok yerde bizi görebileceksiniz” dedi.

21 Eki 2021 - 21:00 Kocaeli/ Kartepe- Gündem

Muhabir Serhat Güneş

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.393.363 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Hasan Kavakçı - Başkan, Harun başkanın ve İl delegasyonu için seçimi kazanman adına yanında savaşan İl yönetim kurulu üyelerini de yanında götür evlere. Batsın delegasyon siyaseti.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Ekim 13:49
01

Erol Demirbek Türk - seçim sonuçlarının takibi işlenmesi konusunda ki muharrem ince nin seçimindeki kepazelik tekrar yaşanmazsa iyi olur o ADIGÜZEL soy isimli kişi geçen sefer başarılı değildi terfi ettirilip myk ya girdi . bakın RUSYA nın seçimlere etki edebildiği ABD nin bile dilinde HERŞEYİ HESABA KATMALISINIZ . EVLERE , 1- ELİNİZ BOŞ GİTMEYİNİZ , 2- CHP LİERİN DEĞİL DİĞERLERİNİN ADAM SEÇMEDEN RASTGELE GİDİNİZ . BAŞARILAR DİLERİM.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Ekim 12:43Anket Sizce asgari ücrete ne kadar zam gelecek?