Reklamı Kapat

DEVA’nın ekonomi uzmanları Türk Ekonomisini anlattı

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Kocaeli İl Teşkilatı Ekonomi alanında uzman üç genel başkan yardımcısının katıldığı bir ekonomi söyleyişisi gerçekleştirdi

Serhat Güneş
Serhat Güneş Tüm Haberleri
+5
Haber albümü için resme tıklayın

DEVA Partisi Kocaeli İl Teşkilatı tarafından Yahya Kaptan Ramada Plaza’da Türkiye’nin Ekonomik Sorunları ve Çözüm Önerileri isimli bir söyleyişi düzenledi. Kocaeli iş dünyasından bir çok ismin katıldığı söyleyişide DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çanakçı,  DEVA Partisi Sektörel Politikalar Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydemir ve DEVA Partisi Dijital Dönüşüm Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın ekonomi sorunlarını ve çözüm önerilerini paylaştı.

 “İŞ DÜNYASI ORADAYDI”

DEVA Partisi Kocaeli İl Başkanı Adem Koç ve ev sahipliğinde yapılan toplantıya Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, KOTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Hüseyin Gezer ve Volkan Yılmaz, KOTO Başkan Adayı İbrahim Bıyıklı, Atılımcı İş Adamları Derneği Başkanı Yasin Akyol, Sakarya İl Başkanı Mehmet Erdoğan, Toptancılar sitesi başkanı Birol Öztürk, İlçe Başkanları ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.

“SON GELİŞMELER ANLATILACAK”

Toplantının sunuculuğunu DEVA Partisi Ekonomi Politikalarından sorumlu İl Başkan Yardımcısı Çağlayan Ateş gerçekleştirdi. Ateş söyleyişi öncesi yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin ekonomik sorunları herkes tarafından malum. Kısa bir değerlendirmede fayda var. Vatandaşımız her sabah uyandığında yeni döviz oranları ile karşılıyor. Bugün de malum oldu. Mazota, LPG’ye ilerleyen saatlerde ne kadar geleceğini düşünüyor. Bugün bunun değerlendirmesini yapacağız. Değerli konuklarımız son gelişmeleri değerlendirip sizden gelen soruları yanıtlayacak” ifadelerini kullandı.

“EKONOMİDE TAHRİBATLAR VAR”

Toplantıda selamlama konuşması yapan İl Başkanı Adem Koç, “Yaklaşık 3-4 ay önce genel başkanımızın ziyaretinde bir vakayı anlatmıştım. Zamanın birinde bir vatandaş bir köye gider ve başka köye ne kadar sürede gideceğini sorar. Vatandaş cevap vermez. Bir müddet gidince köylü arkasından gelip 2 saate varırsın demiş. Adam neden ilk soruduğunda cevap vermediğini sorduğunda senin nasıl yürüyeceğini görmek istedim demiş. Genel Başkanımız Ali Babacan ve ekibinin nasıl yürüdüğünü gördük. Ekonomik tahribatlar var. Dürüst kadrolarla bu sorunlar zamanında çözüldü. Daha önemli husus var. Toplumsal huzur ve barış. Bu millet tarihinde bunu yaptı” ifadelerini kullandı.

“MESELEMİZ FAİZ VE KURDAN DAHA BÜYÜK”

Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çanakçı konuşmasına bugün gerçekleşen faiz indirimi ve kur artışını değerlendirerek başladı. İbrahim Çanakçı, “Bugünün sıcak konusu Merkez Bankası faiz indirimi. Meselemiz daha büyük. Faiz indirimi çok önemli, Kurlarda yaşanan sıçrama çok önemli. Bunların hepsi birbirleri ile iç içe ve bağlantılı. Bizim büyük resme bakmamız icap eder. Türkiye’nin son 5-6 yıllık dönemde ekonomi kalkınma alanında ciddi bir değişim oldu. Daha çok inşaata ve ranta dayanan bir büyüme. Yine özellikle kredi pompalanmasına dayanan dur kalk ekonomik modeli. Türkiye tipik orta gelir tuzağına yakalandı” dedi.

“KARŞIMIZDA GEREKSİZ GÖREN BİR YAPI VARDI”

Geçmişte birçok ülkenin orta gelir tuzağına yakalandığını ifade eden Çanakçı, “Bunu geçmişte çok ülke yakalandı. Kişi başında milli gelir artıyor ama yapısal reformlar gerçekleştirmediği için tıkanıp kalıyorlar. Biz de 2013 yılında bu sınıra geldik. O yıl milli gelirimiz 12 bin 600 dolardı. 100 dolar daha artsaydı yüksek gelirli ülkeler grubuna geçecektik. 2013 yılında faizlerin ve enflasyonun yüzde 5’e düştüğü o dönemde herkes bu işin keyfini sürerken genel başkanımız, mutfakta bizler bu orta gelir tuzağından endişe ediyorduk. Düşmemek için çaba sarf ediyorduk. Genel Başkanımızın büyüme modelinin değiştirilmesi gerektiği çağrısında bulunuyordu. Bunun karşısında bu çağrıları gereksiz gören bir yapı vardı” ifadelerini kullandı.

“GERİLEME SÜRECİNE GİRDİK”

Türkiye’nin üst üste milli gelirde gerileme yaşadığını vurgulayan Çanakçı, “16. sırada olan milli gelir oranı 21’e döndü. Gerileme sürecinde girdik. Bu gerileme diğer alanlarda da yaşandı. Biz 5-6 yıldır genel sıkıntı görüyoruz. Bir tanesi Türkiye’nin büyüme potansiyeli. Türkiye’nin büyüme hızı yüzde 3 ve 3,5 oranına geriledi. Türkiye için yüzde 5’in altındaki büyüme tehlikeli. İşsizlik arttı. Çalışmaya hazır ama ümidi kırıldığı için iş aramayanların dahil olduğu işsizlik yüzde 27’lere kadar çıktı. Enflasyon canavarı. Hayat pahalılığı dayanılmaz noktaya gelmiş durumda. Aşırı yoksulluk sıfırdı ama artık sıfır diyemiyoruz. Mutlak yoksul sayısı 3 milyon 200 bin kişi artış gösterdi.

“KUR DEĞİŞTİKÇE BORCUMUZ ARTIYOR”

Bizim bütçe bir anlamda borç faiz bütçesi haline geldi. Hazinenin borcu 3 yılda iki katından fazla arttır. Eylül rakamları dün açıklandı. 2 milyar 181 milyon TL. Hazinenin döviz kuru borcunu yüzde 60’lardan yüzde 30’lara kadar indirmiştik. Şimdi tekrar yüzde 60’lara çıktı. Kur değiştikçe borcunuz olduğu yerden artıyor. Sadece kurdan dolayı 143 milyar daha borcumuz oldu. Faiz borç sarmalını Türkiye kırmıştı tekrar girmiş bulunmaktayız.

“İNSANLAR PARAMIZA GÜVENMİYOR”

Merkez bankasında ise 130 milyar dolarlık bir rezervin satılması ve eksiye düşmesi söz konusu. Rezerv eksiye düşmüş durumda. Rezerv para olan güveni yerinde tutar. Şuanda kalkansız bir şekilde duruyor. Kazanmak 10 yıl sürdü kaybetmek 2 yıl sürdü. Bunlarla beraber Türk Parasına olan güven erezyona uğradı. İnsanlar paralarını dövizde tutuyor. Dünyanın da en yüksek faizlerden birini vermemize rağmen insanlar paramıza güvenmekte sıkıntı yaşıyor. Net yatırımlar eksiye düştü. Bizim yatırımcıların yurt dışına yaptığı yatırımlar yabancıların bize yaptığı yatırımlardan daha fazla” dedi.

“İNŞAATAN AYRILIP TARIM VE SANAYİYE YÖNELMELİYİZ”

Önerilerini sıralayan Çanakçı, “Biz iki bacaklı bir öneride bulunuyoruz. Stratejik planlama teşkilatının kurulmasını önemsiyoruz. Karadeliklerin kapatılması gerekiyor. Bu sorunların kalıcı olarak çözülmesini istiyorsak daha uzun vadeli planları hayata geçirmeliyiz. Daha farklı bir büyüme planına geçmeliyiz. Büyümenin yapısını inşaatan tarım sanayi alanına kaydırmamız gerekiyor. Kredi pompalanmasına dayanan büyüme yerine verimliliğe dayanan bir büyüme politikasına ihtiyacımız var. Sosyal politikalar ile ekonomik planlamaları revize etmemiz gerekiyor. Bu büyüme modelini destekleyecek 3 politika alanı var. Makro politikalar, mikro politikalar ve dijital politikalar. Sadece makro ekonomi ve finans politikaları ile bu sorunları çözmemiz mümkün değil” şeklinde konuştu.

Faiz artışını da değerlendiren Çanakçı, “Faizin yüksek olmasını istememiz asla düşünülemez. Faizlerin düşük olmasını en çok biz önemsiyoruz. Bunu nasıl yapacağınız çok önemli. Eğer makro ekonomini düzeltiyorsanız, enflasyon beklentilerini aşağıya çekiyorsanız faizlerin yüksek kalması gibi bir durum söz konusu olmaz. Siz gerekenleri yapmıyorsanız, enflasyon beklentilerinize vatandaş, yatırımcı inanmıyorsa faizi aşağıya çektiğiniz zaman kuru yükseltiyorsunuz. Bunun tipik örneğini 40 gündür yaşıyoruz.

“YÜZDE 4’LERİ GÖRDÜK”

Merkez bankası niye faiz indirir. Üretim için gelecek faizler aşağıya insin diye. Merkez bankası eylül ayında bir indirim yaptı. Bugün de bir indirim yaptı. Sizin bu kararınıza kimse inanmıyor. Risklerin arttığını düşündüğü için piyasa daha fazla faiz talep ediyor. Esas problem güvenin kaybolması. Bizim dönemimizde Yüzde 4 buçuğu gördü bu ülke faizlerde. Bu bütçeyi disipline etmekle oldu. Borcun riski azaltıldı. Öngörülebilir tutarlı politikalar izlendi. Kurumların bağımsızlığına tam riayet edildi. Oluşan güven ile birlikte paraya olan talep arttır. Dünya Bankası gelip Türk Lirası olarak borç tahvil etti. Dolarla değil Türk lirası cinsinden borç verdiler. Paraya güven işte budur” dedi.

“PİYASADA GÜBRE YOK”

Gıda fiyatlarının artışı ile ilgili soruları yanıtlayan DEVA Partisi Sektörel Politikalar Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydemir, “Kuraklıktan dolayı birçok üründe arz sıkıntısı var. Üretim olmayınca fiyat artar. Dolar kuru Türkiye’de arttığı zaman her şeye zam gelir. Biz gıda ürünlerimizi ithal ediyoruz. 15.2 milyar dolar gıda ithal ettik. Gübredeki son bir aydaki artış yüzde yüzü geçti. Başkanlık sisteminden beri tarımsal üretimdeki elektriğim maliyeti yüzde 178 arttı. Her şeyin fiyatı arttı. Artışların önümüzdeki günlerde daha da artarak devam ettiğini göreceğiz. Gübre şuanda yok. Hepsi stokta. Bazı ürünlerde gübrenin kullanım zamanı. Gübrenin fiyatı inanılmaz arttı. Ne yapacak çiftçi Gübreyi az kullanacak. Gübreyi az kullanınca verim azalacak ve fiyatlar artacak Hükümet ne yapıyor. Gübre ihracatını yasaklıyor. Gübre ihracatı zaten yok denecek kadar az. Gübreyi zaten ithal ediyoruz” dedi.

“DÜNYADA 102. SIRADAYIZ”

DEVA Partisi Dijital Dönüşüm Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın ise internet altyapındaki sıkıntılar ile ilgili, “Doğru düzgün bir internet alt yapısı olmadan gelecekten bahsedemezsiniz. Bir internet hızında dünyada 102. Sıradayız. Bu ne demek. Bu hızla hangi teknolojiyi gerçekleştireceksiniz. Bu yatırımı yapacak firma özelleştirildi. Bankalar el koydu. Nasıl yapacak. Pandemi döneminde gördük. En az 4 milyon çocuk online eğitime bağlanamadı. Elektronik ticaret yapılamadı. Bu sorunların çözülmesi gerekiyor. İktidara geldikten sonra internet hızını dünya standartına getireceğiz. İnternet üzerindeki vergileri azaltıp gençlere interneti ücretisz yapacağız. Türkiye ayda 20 milyar lira faiz ödeyecek. Bu bahsettiğimiz durumun maliyeti 10 milyar lira. Demek ki 15 günde faize ödediğimiz para ile bunu yapabiliriz. İnternet özgürlüğü sınıflandırmasında en az özgür ülkeler sırasındayız” dedi.

“ÜLKENİN DEĞELERİ BOŞA HARCANACAK”

Toptancılar sitesi başkanı Birol Öztürk söyleyişide söz alarak yaptığı kısa değerlendirmede, “Yeni marketler bu sorunu çözmez. Fiyatların artışının sorumlusu marketler değildir. Yeni market açarak bunun önüne geçilmez. Balık fiyatları yüksekse bin tane balıkçı açarak sorunu çözemezsiniz. sorunun odağını görmek lazım. Bu yeni marketler de çok büyük yatırımdır. Ülkenin değerleri boşa harcanacaktır” dedi.

21 Eki 2021 - 19:24 - Siyaset

Muhabir Serhat Güneş

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.371.769 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Rambo - Ekonomi toplantısı yapılıyor ama pahalı bir ekonomi toplantısı kardeşim bu toplantılar otellerde değil kültür merkezi gibi salonlarda yapılmalı.ekonomi konuşurken yıldızlı otellerde mi yapılır.bu israftır parayı har vurup harman savurmaktir.adamlar sizden gelen talepler üzerine otellere toplantı salonları yapıyor oralara dünya kadar para veriliyor.usraf etmeyin herşeyi amacına uygun kullanınız.sizin ekonominin de akp den farkı yok.israf ve lüks hepiniz aynisiniz.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 22 Ekim 08:01Anket Sizce asgari ücrete ne kadar zam gelecek?