Türk Eğitim Sen’de 17 yıl sonra çift adaylı kongre

Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube’nin 7. olağan kongresinde mevcut başkanı Yaşar Şanlı ve Feyzulah Dilli yarıştı.Seçim sonuçları akşam 17.00’dan sonra açılacak sandıklarda belli olacak

Serhat Güneş
Serhat Güneş Tüm Haberleri

Kocaeli’nin en aktif sendikalarından olan Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi 7. olağan kongresi bugün Kocaeli Ticaret Odasında bulunan sosyal tesislerde yapıldı. Toplam 4 bin 126 üyesi bulunan sendikanın mevcut başkanı Yaşar Şanlı bir kez daha aday olurken, şube başkan yardımcılığı görevini yürüten Feyzullah Divli kendi listesinin çıkardı. Toplam 137 delegenin oy kullanma hakkının bulduğu kongrenin Divan Başkanlığı İsmail Hakkı Yılmaz üstlendi.

“KAZANAN TÜRK EĞİTİM SEN OLACAK”

Kıyasıya geçen kongreye Milletçi Hareket Partisi ( MHP) İl Başkanı Yunus Emre Kurt, Kamu-Sen İl Temsilcisi Orhan Kütük, Ülkü Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Abdülkadir Özdemir Melikoğlu, Türk Ocağı Kocaeli Şube Başkanı Mustafa Arha, Kocaeli Çukurovalılar Derneği Başkanı Erdoğan Davut ve çok sayıda sendika üyesi katıldı. Kongrede ilk konuşmayı MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt gerçekleştirdi. Kurt konuşmasında, “Sizler yarınların güvencesisiniz. Tüm öğretmenlerimizi yürekten seviyoruz. Bende eş durumundan Türk-Eğitim Sen’liyim. Bu kadrolar her zaman en iyi yerlerde olmalıdır. Şimdiden iki adayımıza da başarılar diliyorum. Sonuç ne olursa olsun kazanan Türk Eğitim Sen olacaktır” dedi.

“YETKİLİ SENDİKA KAMU ÇALIŞANLARI DEĞİL KOLTUKLARA ATAMA HİNLİĞİ İLE MEŞGUL”

İl Başkanı Kurt’un ardından kürsüye kongrenin başkan adaylarından Feyzullah Divli çıktı. Divli konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Bakınız! Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2021 Ekim ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarına göre Ekim ayı itibarı ile son bir yılda 4 kişilik ailenin zorunlu harcamaları aylık 1 bin 747 TL arttı. Tek kişinin yoksulluk sınırı 4 bin 514 TL.  Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 9 bin 373 lira olarak belirlendi. Son bir yılda harcamalara gelen zam aylık 1747 lirayı aşmışken memur maaşı enflasyon farkı da dahil 734 lira zamlandı. Yani maaşlar bir yılda tam 1013 lira erimiş oldu. Ve ne yazık ki geldiğimiz noktada Yetkili sendika kamu çalışanlarının mutfağını değil, yandaşlarını kamudaki koltuklara atama hinliği ile meşgul olmaya devam ederken biz memurlar için ise gayrı ay sonu gelmez oldu.

“İKİ ADAYLI KONGREYE VESİLE OLDUĞUMUZ İÇİN MUTLUYUZ”

Söz veriyoruz ki; hiçbir üyemiz mahzun olmayacak ve üyelerimiz sendikasını her ne zaman, her nerede görmek isterse en kısa sürede orada olacağız. Söz veriyoruz ki; Her haklının mücadelesinde onunla omuz omuza vereceğiz; her mutlunun gününde onun sevincine ortak ve her dertlinin üzüntüsünde onun teessürüne teselli olacağız. Velhasıl eylemleriyle, söylemleriyle, duruşuyla ve tüm sosyal faaliyetleriyle sendikacılığı üyelerimizi asla hayal kırıklığına uğratmayacak bir kudret ile yerine getireceğiz. 2004 yılından bu yana ilk defa iki adaylı bir kongre yapmaya vesile olduğumuz için çok mutluyuz.

EN AZ 500 YENİ ÜYE

2022’nin 15 Mayıs’ına kadar en az 500 yeni üyeye şahit olacaksınız. Bu sene en az iki ilçemizde daha yetkili olduğumuza şahit olacaksınız. Üyelerimizle kahvaltı ve sinema buluşmalarına, tarihi ve kültürel gezilere birçok spor dalında eğlenceli turnuvalara şahit olacaksınız. Üyelerimizin bireysel gelişimine yönelik onlarca kurs ve eğitim görmesine şahit olacaksınız. Üyelerimizin çocukları için birçok kursa ve etkinliğe şahit olacaksınız. Sendikamızın terasının üyelerimizin buluşma ve muhabbet mekânı olduğuna şahit olacaksınız.

“DEĞİŞİM TALEP DİLEKÇESİ”

Sarı sendikanın bunca yıl ikna edemediği kıymetli bir duruşun temsilcileri olan sizlerin tercihi doğrultusunda elbette ki bugün çok şey değişecek. Türk Eğitim Sen delegesi eğitimi beka davası olarak gören ve bu noktada sendikasını da bu kutsal davanın Kuvayı Milliye mevzileri olarak bilen ve her şeyden önce ülkem diyen irfan ordusunun daimi temsilcileridir. İnanıyorum ki bugün burada bu iradenin tecellisi ile sendikamızın önünü mutlak suretle açacak değişim kararı ortaya çıkacaktır. Yukarıda oy verme kabininde göreceğiniz turuncu renkteki liste de işte bu değişimin talep dilekçesi olacaktır. Bugün sizlerden bu inanca, bu sevdaya, bu heyecana ve bu iddiaya sahip çıkmanızı, bu bayrağa rüzgar olmanızı istiyoruz”

“ADALETSİZLİK GÖRMEZDEN GELİNDİĞİNDE DÜZENSİZLİK HAKİM OLUR”

Mevcut Başkan ve 7. Olağan Genel Kurul Adaylarından Yaşar Şanlı ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Türk Eğitim Sen üyeleri, midesine indirdiği her lokmanın karşılığını içinde yaşadığı topluma vermeyi birinci gaye olarak görmektedir. Öte yandan Türk Eğitim Sen, Türk Milleti’nin değerlerini taşımaya hizmet eden, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü savunan; yalnızca eğitim çalışanlarının değil, yoksulun, emeklinin, işsizin, sahipsizin ve-l hasıl herkesin sendikasıdır. Ülkemizdeki bir takım sendikal yapılar mevzilerini gücün yanında alarak liyakati ezmek suretiyle bürokratik kırım politikalarını hayata geçirttirerek bürokrasinin gizli şefleri halini almışlardır. Yanlış yöntemlerle güzel ve doğru bir sonuç elde etmek mümkün değildir. Türk Eğitim Sen; güç beklentisiyle normlarını yitiren, farklı olan herkesi ötekileştiren, yoksunluk döngüsü içerisinde yörüngesini bulamamış tahakkümcü iktidar bağımlısı sendikacılık anlayışına uzaktır ve karşıdır. Özetle küçük düzensizlikler, bozgunculuklar, adaletsizlikler görmezden gelindiğinde zamanla düzensizlik hakim olmaya başlayacaktır.

“GELECEĞE UMUTLA BAKMAK İSTİYORUZ”

Şüphesiz ülkemizin yaşadığı birtakım krizler bulunmakta. Sınır güvenlik çemberinin daraltılmaya çalışıldığının farkındayız. Güce dayalı, algı yönetimleriyle işlevselleşen egemenlerin ülkemizi kuşatmaya çalıştığının bilincindeyiz. Elbette ülkemizin birliği, bütünlüğü, selameti için her zaman devletimizin yanında ve emrindeyiz. Bugün ekonomik hayatımız; enflasyon ve faiz kıskacındadır. Döviz kurundaki yükselmeye paralel olarak ortaya çıkan fiyat artışları milletin refahını azaltmakta ve yoksullaşma söz konusu olmaktadır. Geleceğe yönelik umutla bakmak istiyoruz. Devleti ayakta tutan ana kolon olan bürokrasinin, kendisini siyaset ve cemaatlerle tahkim etmesine şiddetle karşı çıkıyoruz. Özetle hataların, problemlerin artık görülmesini; memura, emekliye, eğitim çalışanlarına, geçimlerini rahat sağlayabilecekleri, enflasyon altında ezilmeyecekleri bir ücret; çalışma şartları ve özlük hakları hususunda eşit, adil, hakkaniyete dayalı çözümler bekliyoruz.

“DAHA HIZLI ÇÖZÜMLER ÜRETECEĞİZ”

Türk Eğitim Sen okulunun kolektif yaşamda daha fazla kök salabilmesi için; alacağı sorumluluğun tüm ağırlığını omuzlarında taşıyacak, teşkilat tecrübesi yüksek, mücadeleci bir yönetim kadrosuyla karşınıza çıktık. Siz kıymetli delegasyonumuzdan yetkiyi aldığımız takdirde üye sayısını 5000’in üzerine çıkarmayı kendisine hedef koymuştur. Sendika içi demokratik mekanizmalar, sivil toplum kuruluşlarıyla yakın işbirliği ve yeni örgütlenme stratejileri geliştirerek hedefleriyle özdeşleşmiş bir sendikacılık örneği göstermek istiyoruz. Bu çerçevede istişare kanallarını genişletecek bir mekanizma olarak büyük kurul teşekkül ettirerek il ve ilçe başkanlarının, delegelerin ve teşkilat büyüklerinin sürece dahil olacağı bir yaklaşımı harekete geçireceğiz. Biz üyelerimizin sıkıntılarına, çağrılarına bugüne kadar son derece açık bir ruh haliyle yaklaştık, bundan sonra da aynı yaklaşımı sürdürerek daha hızlı çözümler üreteceğiz. Hiçbir başarı yoktur ki, arkasında güçlü bir ekip olmasın. Yeniden seçilmem durumunda bir sonraki resimde ülkemiz ve üyelerimiz için yönetim kadromuzla birlikte bir başyapıt ortaya koyma düşüncesiyle sorumluluklarımın daha da arttığının bilinciyle yüksek bir çalışma azmi göstererek bu makamın gerektirdiği büyük sorumluluğu gerektiği gibi ifa edeceğimin bilinmesini isterim”

YAŞAR ŞANLI YÖNETİMİ

Ferhat YÜKSEL

Hakan ÖNERDEN

FetilayKURT

Abdullah ALYANAK

Halil KOZATÜRK

Hüseyin AKÇAY

Denetleme Kurulu

Cahit ÇAKMAK

Hasan KILIÇ

Lale ÇINAR

Ekrem ERTUĞRAL

Raci ERDEMİL

Disiplin Kurulu

Doğan Ümit IŞIK

Tolga BAYUR

Murat KANMAZ

Ozan BAŞ

Nusret ÇİFTÇİ

FEYZULLAH DİVLİ’NİN LİSTESİ

Uğur OĞUZ

Haran KÜNÜ

Fatih YAZIBAĞLI

Uğur OKKİRMAN

Adem ELLİALLTIOĞLU

Münevver ALEMDAR

Denetleme Kurulu

Tuncay ALTUN

Orhan BİBER

Hakan TURAN

M. Revnak RENGİ

Disiplin Kurulu

Ertuğrul BAŞ

Alaaddin DOĞANLI

Ömer ALPAY

Kenan BİKBAY

Ayşegül DURMAZ

14 Kas 2021 - 13:36 - Gündem

Muhabir  Serhat Güneş

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.449.895 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

İzmit Aşığı - Hopppaaa ... MHP nin arka bahçesi olduğunuzu tescillediniz ağalar. Hiççç yandaş sarı sendika demeyin bir farkınız yokkk. TES li olup ta MHP li olmayan kişilerin olduğunu kafanızın içine yerleştirin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 20:50
02

Muşi Dayı - Feyzullah Beyin konuşmasındaki vaatler Çok eski bir konğrede verilen vaatler sanki , hatta öyle denilebilir eskiden yeni olmaz kongre delegesi bile değilim deyip kongreye geç gelip sonuç farklı olsa ben kazandım diyecek arkadaşlar kaybettiniz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 18:52
01

Ali Bayram - Bir siyasi parti il başkanının kongrede konuşturulmasi yanlış olmuştur.Sendikalar partiler üstüdür.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 14:48


Anket Asgari ücret zammından memnun musunuz?