2022 yılı da Nikomedia yılı olacak

İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü öncülüğünde, 2021 yılı kültür yılı olurken 2022 yılı Nikomedia yılı olacak

Haber albümü için resme tıklayın

2021 yılı için bir kültür hikâyesi diyen ve yılı kültür sanat etkinlikleriyle dolu dolu geçiren İzmit Belediyesi, yıl içinde tarihi bir imza attı. İzmit Belediyesi, İzmit’in 3 bin yıllık tarihi, Doğu ve Batı’yı birleştiren kayıp şehir Nikomedia’yı ortaya çıkarmak üzere kolları sıvadı. Sanayi ve ticaretin merkezi olan, görkemli binalarıyla dikkat çeken Büyük Roma İmparatorluğu’nun başkenti Nikomedia’nın dünya mirasına kazandırılması için başlatılacak olan arkeolojik kazıların startı Kocaeli Arkeoloji Müzesi’nde imzalanan protokolle verildi. İzmit Belediyesinin tarihi gün yüzüne çıkarmak ve şehrin marka değerini arttırmak için yoğun çaba harcadığı Çukurbağ Kazıları resmen başlatıldı. Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Arslan ile İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet kazı protokolünü imzaladı.


DOLU DOLU GEÇEN BİR YIL

İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, İzmit Unutmaz etkinlikleri kapsamında kent ve ülke tarihinde iz bırakan isimleri anmaya 2021 yılında da devam etti. Yıl boyunca gerçekleştirilen anma etkinlikleri kapsamında Türk sinemasının önemli isimlerinden usta oyuncu Tuncel Kurtiz, İzmit geçmiş dönem belediye başkanı Leyla Atakan, usta şair Nazım Hikmet Ran, Hababam Sınıfı’nın yazarı Rıfat Ilgaz ve oyuncu Kemal Sunal, usta şair Can Yücel, besteci ve koro şefi Cemal Reşit Rey, oyuncu Yıldız Kenter ve klarnet virtüözü ve besteci Mustafa Kandıralı için anma programları düzenlendi. Ayrıca İzmit Körfezi’nde 1 Mart 1958 tarihinde ani bir fırtına sonucu batan ve 400’e yakın kişinin hayatını yitirdiği Üsküdar Vapuru faciasının yıldönümünde İzmit Vapur İskelesinde anma etkinliği gerçekleştirildi. 


İZMİT’İN SANATA AÇILAN KAPISI “İZMİT SANAT AKADEMİSİ”

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğüyle yeni yüzü ve nitelikli eğitmen kadrosuyla İzmit Sanat Akademisi CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke’nin katılımıyla açıldı. Sanat Akademisi’nde tiyatro, müzik, dans ve resim alanında geleceğin sanatçıları alanında uzman eğitmen kadrosuyla birlikte yetişiyor. Dünya çapında tanınan keman virtüözü Prof. Dr. Cihat Aşkın’ın önderliğinde Müzik Teorisi, Orkestra, Koro ve Performans olarak 4 branşta ders veriliyor. 


MODERN BİR BAKIŞ AÇISI

İzmit Sanat Akademisi’nde dans bölümünde yaklaşık 500 öğrenci halk dansları, bale ve street jazz eğitimleri alıyor. Temel çizim tekniğine modern bir bakış açısı katan resim bölümünde ise öğrenciler aldıkları eğitimi sergi çalışmalarıyla pekiştiriyor. 250 kişinin eğitim gördüğü Drama-Tiyatro bölümü 5 ana yetişkin grubundan oluşurken Dramarutji, Temel Oyunculuk, metin incelemesi, Sahneleme dallarında eğitimler veriliyor. 


USTA ŞAİRLER UNUTULMADI

İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Aydili Sanat Derneği ortaklığında düzenlenen İzmit Şiir Günleri etkinlikleri kapsamında Türk edebiyatında iz bırakan usta şairler için anma programları düzenlendi. Bu kapsamda usta şairler Orhan Veli Kanık, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Ahmed Arif ve Attila İlhan sanat yaşamları ve şiirleriyle birlikte anıldı. 


İZMİTLİLER SERGİYE DOYDU

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü öncülüğünde İzmitliler 2021 yılında da sergiye doydu. 13-23 Ocak arasında Makbule Sema Üşenmez ’in kişisel sergisi, 18-30 Haziran arasında Art Nicomedia-KOSEV’in İzmit Resimleri sergisi, 27 Ağustos-4 Eylül arasında Helikon Art Center Uluslararası Dijital Yalnızlık Sergisi, 1-8 Ekim arasında Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Derneği’nin karma fotoğraf sergisi, 11-15 Ekim arasında Feriyal Bayram’ın Alışılmamışı Yakalayan Kadınlar Fotoğraf Sergisi, 18-22 Ekim arasında İstanbul Zihinsel Engelliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı – Ustalara Saygı Fotoğraf Sergisi, 25-30 Ekim arasında Atatürk Fotoğrafları Sergisi, 1-30 Kasım arasında Slovakya Konsolosluğu Party21.Art Fotoğraf Sergisi, 5 Aralık itibariyle açılan Çekirdekten Fincana Türk Kahvesi Sergisi İzmitlilerle buluştu. 


GENÇLERDEN KÜTÜPHANEYE YOĞUN İLGİ

Gençler 21. yüzyıl normlarına uygun, hibrit kütüphane olarak faaliyet gösteren İzmit Belediyesi Kütüphanesini yıl içinde yoğum bir şekilde kullandı. İzmit Belediyesi Kütüphanesi yaklaşık 3 bin basılı ve yaklaşık 25 bin dijital kitap arşiviyle vatandaşlara hizmet verdi. Aynı anda 110 okura kapılarını açabilen İzmit Belediyesi Kütüphanesi, internet erişimine açık 6 adet bilgisayarla dijital hizmet sundu. 2021 yılı içerisinde yaklaşık 20 bin kişi kütüphaneyi ziyaret etti. 


ATATÜRK EVİ MÜZESİ ŞEHRE DEĞER KATIYOR

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğüyle İzmit’e kazandırılan, Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen’in manevi oğlu tarihçi-yazar Eriş Ülger’in koleksiyonundan oluşan Atatürk Evi Müzesi 2021 yılında da vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait kişisel eşyaların ve fotoğrafların yer aldığı müzeyi 2021 yılında binlerce kişi ziyaret etti. 


İZMİT BELEDİYESİ, TİYATRO OYUNCULARI VE MÜZİSYENLERE SAHİP ÇIKTI

Yerel tiyatro sanatçılarına sahip çıkan İzmit Belediyesi sahnesi, repertuarı ve belli oyuncu kadrosu olan tiyatro topluluklarıyla birlikte İzmit Tiyatro Günleri’ni hayata geçirdi. Çevre Tiyatrosu, Alternatif Tiyatro, Oyun İstasyonu ve 262 Tiyatro ile birlikte kentin dört bir yanında gerçekleştirilen tiyatro oyunları vatandaşla buluştu. Ayrıca pandemi sürecinde zor günler geçiren İzmitli müzisyenleri desteklemek amacıyla gerçekleştirilen Sahne Senin Müzik Senin etkinliklerinde 106 müzisyen sahne aldı. 


MİLLİ BAYRAMLAR COŞKUYLA KUTLANDI

Milli bayramlarda bayram coşkusunu tüm kentte doruklarda yaşatan İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda 10 kişilik animasyon ekibi ve İzmit Belediyesi bandosu eşliğinde tır ile tüm İzmit’i dolaştı. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda dolu dolu bir etkinlik programı hazırlanırken, İzmit’te bayramlar büyük bir coşkuyla kutlandı. 


İZMİT’İN KURTULUŞUNUN 100. YILDÖNÜMÜ 3 GÜN BOYUNCA KUTLANDI

28 Haziran İzmit’in Kurtuluşunun 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Kültür Tepesi Atatürk Anıtı’ndan İzmit Kent Meydanı’na kortej yürüyüşü gerçekleşti. Kent Meydanında stantlar ve mini gösteriler eşliğinde devam eden etkinlik Şevval Sam Konseri ile sonlandı. 3 gün boyunca süren kurtuluş etkinlikleri kapsamında Keman Virtüözü Cihat Aşkın’ın keman resitali ve yerel sanatçı Gül Özgüner Altın konseri dinleyicilere unutulmaz akşamlar yaşattı. Kutlamalar Sarısu Kampında konser ve etkinliklerle devam etti.


KAHVE SEVERLER İZMİT KAHVE FESTİVALİNDE BULUŞTU

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü dolayısıyla Cumhuriyet Parkı’nda gerçekleştirdiği ve 3 gün süren Türk Kahvesi Festivali’ne imza attı. Vatandaşlar UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesinde yer alan Türk Kahvesi’ni Coffee Chefs, Rodopi Kahve, Monad, Esperanto Cafe, Nutat Çikolata, Esperro, Carbone, Boston Donuts, Arzum Okka, Accra Chocolate, Aboul Qahwaa Coffee stantlarında deneyimlediler. 3 gün süren festival boyunca Türk Kahvesi’nin tarihteki yolculuğunun anlatıldığı söyleşiler, atölyeler ve müzik dinletileri gerçekleştirildi. 


LEYLA ATAKAN’IN HAYATI FİLM OLUYOR

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde, Türkiye’nin seçilmiş ilk kadın belediye başkanı olan İzmit Belediye Başkanı Leyla Atakan’ın hayatını konu alan filmin çekimleri başladı. 11 Şubat 1971’de görevi başında geçirdiği trafik kazasında üç meclis üyesi ile birlikte hayatını kaybeden İzmit Belediyesi eski başkanı Leyla Atakan’ın yaşamını konu alan “Leyla Hanım” filmi, Ramada Otel’de yapılan lansman ile birlikte kamuoyuna tanıtıldı. 


RUŞEN HAKKI ŞİİR YARIŞMASIYLA ANILDI

İzmit’in değerlerine sahip çıkmayı görev bilen İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, ölümünün 10. Yılında edebiyat dünyasının duayen isimlerinden gazeteci-şair Ruşen Hakkı adına şiir yarışması düzenledi. 104 başvuru arasından 4 kişinin dereceye girdiği ve 3 kişinin mansiyon ödülüne layık görüldüğü yarışmanın kazananı “Sus Şarkıları” adlı eseriyle Özlem Turan Dertsiz oldu.


ÇOCUKLAR SEVDİKLERİ MASALLARI ANLATTI

Çocukların kişisel gelişimlerine katkı sağlamak, pandemi döneminde okula gidemeyen çocukların iletişim yeteneklerini geliştirmek ve hayal dünyalarını renklendirmek amacıyla 4-7 yaş aralığındaki çocuklar için Renkli Dünya Masal Yarışması düzenlendi. Çocukların en sevdikleri masalı anlattıkları yarışmada tüm çocuklar birinci ilan edildi. Çocuklara birincilik madalyası, ailelerine ise küçük hediyeler ve teşekkür belgesi verildi.

# İZMİT BELEDİYESİ İLE İLİŞKİLİ:

08 Oca 2022 - 15:25 - Gündem

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.189.924 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Kocaelispor'da başkan kim olmalı?