Büyükşehir 6 aydır övdüğü sistemden vazgeçti! Otobüs işletmecilerinden Büyükakın’a tepki

Büyükşehir Belediyesi, ulaşımda devrim diye anlattığı “Hizmet Alımı Projesinden” 2 gün önce vaz geçti. Aylardır bu sistemi bekleyen Özel halk otobüsü işletmecileri “Kandırıldık” diyerek bir araya geldi. Gergin süren istişare toplantısında işletmeciler Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve oda yöneticilerine tepki gösterdi

Serhat Güneş
Serhat Güneş Tüm Haberleri
+14
Video için play'e tıklayın

Kocaeli’de uzun yıllardır çözülemeyen ulaşım sistemi ile ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıl Hizmet Alımı Projesi adı altında yeni bir sistemin duyurusunu yapmıştı. Kocaeli’de ulaşımı ucuz ve konforlu hale getirmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, projenin duyurusunu kendisi yapmış, proje ile ilgili, “Maliyetin belediye tarafından üstlenildiği bir toplu taşıma olacak” ifadelerini kullanmıştı.

ULAŞIMDA HİZMET ALIMI MODELİ

Duyurusu yapılan projede göre özel halk otobüslerinin gelirleri tek bir sistemde toplanacak, yolcu sayısına bakmaksızın yapılan kilometreye göre büyükşehir belediyesi araçlara ödeme yapacaktı. Yıllık 100 milyon lira gider hesabı yapılan proje ile ilgili Başkan Büyükakın, “Bunu yaparken toplu taşıma esnafı vatandaştan ne kadar para alacağına bakmayacak. Kendisine verilecek kiraya bakacak. Bunun da yıllık 100 milyon bir gideri olacak” ifadelerini kullanmış bu durumda yolculuk ücretlerinin daha makül olacağını ifade etmişti.

BÜYÜKŞEHİR YOLDA BIRAKTI

Hizmet alımı projesi meclisten onay almasına rağmen araç sahipleri henüz Büyükşehir’den ödeme alamadığını ifade ediyor. Uzun süredir belediyeden ödeme bekleyen araç işletmecileri bir süredir zararına çalıştıklarını iddiasıyla ödeme talebinde bulundu. Ancak Büyükşehir Belediyesi sistemden son dakika vaz geçti. Artan maliyetler ve ekonomik kriz nedeni ile büyükşehir belediyesi projeden geri adım attı. Alınan karar sonrası şok olan otobüsçüler durumu tartışmak için bugün Antikkapı Restoran’da bir araya geldi. Tansiyonun yüksek olduğu toplantıda işletmeciler Büyükşehir Belediyesi ve Oda yöneticilerine tepki gösterdi. Belediyenin sözünü tutmaması sonrası Oda ve kooperatif yöneticileri ulaşımda Bursa Modeli’ne geçmeyi önerdi.

“BELEDİYE OLARAK BUNUN ALTINDAN KALKAMAYIZ”

Toplantının ilk konuşmasını S.S. 5 No’lu İzmit Şehiriçi Minibüsçüler ve Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Niyazi Yağız gerçekleştirdi. Çok zorlu bir süreçten geçtiklerini ifade eden Yağız, “Çok zorlu süreçlerden geçiyoruz. Haziran ayından beri normalleşme dönemine geçtik ama ulaşım normale dönmedi. Kooperatif olarak bir proje hazırladık. Bu proje üzerinde ciddi çalıştık. Bu çalışma ile ilgili 2 UKOME kararı ve 2 meclis kararı alındı. Bu hafta içi sözleşme ile ilgili bizi çağıracaklardı. Ancak Pazar akşamı bu işin olmayacağı yönünde bilgi verdiler. Biz de neden o zaman ümit bağladık, hayal kurduk, insanları yok zamanda vatandaş mağdır olmasın diye çalıştırdık dedik. Bizlere verilen cevapta malum biz belediye olarak bunun altından kalkamayız şeklinde oldu” ifadelerini kullandı.

“TÜM GÖRÜŞMELERİMİZDE SONUÇ ALAMADIK”

Sözlerine devam eden Yağız, “Yarın öbür gün size araç aldıracağız size ödeme yapamazsak siz de patlarsınız biz de patlarız dediler. Bir diğer konu son Sayıştay Raporları. Burada zimmet çıkar denildiği için bürokratlar karşı çıkmış. Biz her şeye rağmen Pazar gününden Perşembe gününe kadar çalışma yaptık. Diğer partilerin meclis üyeleri ve genel sekreterle de görüştük. Sonuç alamadık. Bu tamamen bitti. Sonra bize bir öneri getirdiler. Bursa’da bir sistem var ve yürüyor dedik. Ona da gerekçe sundular. Yılbaşında TBMM’de bununla ilgili bir karar çıktı. Belediyeler indirimli ulaşımı karşılayabilir diye. Burada siz üyeler de haklısınız. Biz elimizden geleni yaptık. Burada sağlıklı bir şekilde istişare yapalım bir karar alalım istiyoruz” dedi. .

“GÖREVİNDEN AYRILMAK İSTEYEN BÜROKRATLAR OLDU”

Ardından söz alan Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt ise, “Bir emek sarf ettik. Elimizde dediğimiz gibi meclis ve UKOME kararları var. O gün meclise gelip bizzat genel sekreterin sunumu var. Kimse bize bizi kandırdınız diyemez. Biz de sizin gibi şok olduk. Beklentiler üst düzeydeydi. Bizler sizleri bugün yarın diye ikna ettik. Bunun altında birkaç neden var. Biz bu karar daha erken başlasın diye ikinci bir meclis karı aldırdık. Bürokratların ciddi endişeleri oldu. Altından zimmet çıkar diye görevden ayrılmak isteyen daire başkanları oldu. Geçen pandemide destek aldık meclis kararı ile. Bu kararlar dönmedi ama bu iş döndü. Burada temel hedef mazota gelen ciddi fark ve diğer kalemlere gelen zamları gördüler. Rüyadan uyandılar. Bunu başlatırlarsa bu işin içinden çıkamayacaklarını anladıkları için vazgeçtiler” dedi.

“BAŞKAN ZAM SİZİN İÇİN SORUN DEĞİL DEDİ”

Konunun tüm Kocaeli’yi ilgilendirdiğini ifade eden Kurt, “Bu tüm Kocaeli’yi ilgilendiriyor. Bu işi istemeyenler de oldular. Gebze bölgesinden ben paramı belediyeye vermem diyenler oldu ama bizim başka çaremiz kalmamıştı. Burayı bir kurtuluş olarak gördük. Kooperatif başkanları ile görüştük. Araçları çekelim, kontak kapatalım diye görüş sunanlar oldu. Biz ilk zamlarımızı aldık. Zamların yetersiz olduğu ile ilgili başkana defalarca gittik. Biz sizin için hizmet modelini getireceğiz, zam sizin sorununuz değil deyince durduk. Bugün mağdur olan kesim 5 No’lu kooperatif. Ben ve buradaki başkanlar elimizden geleni yaptık. Kimseyi kandırmadık. Hep beraber sağlıklı bir şekilde ne karar alınacaksa onu yapacağız” şeklinde konuştu.

“AKLINIZDA OLUŞTURDUĞUNU MODELLERİ ANLATIYORSUNUZ”

Kurt’un ardından Avukat Hüseyin Öztürk yeni düşündükleri sistem ile ilgili bilgilendirme yaptı. Yeni sistem tartışmalarının hemen başlamasında otobüs işletmecileri tepki gösterdi. İşletmeci Raif Çağır, “Toplantı istişare toplantısı. Siz kürsüye geçmişsiniz. Siz kafanızda oluşturduğunuz bir modeli anlatıyorsunuz. Aklınızdan rakamlar veriyorsunuz. Burada bu arkadaşlar günlük çalışıyorlar. Bankaya yatan miktarı biliyorlar. Belediye bin lira destek veriyordu. Bursa modeli diyorsunuz ne modeli olduğunu açıklamıyorsunuz. Yedinci aydan beri konu var ama neye imza atılacağı söylenmedi. Defalarca kooperatife gittim, üyelerinizi bilgilendirin dedim bu kolay bir iş değil deyip kulaktan dolma bilgi verdiler. Ben bir gün bir mesajla bunun sonlandırıldığını öğrendik. Bursa modeli diyorsunuz. Bizden olur almaya çalışıyorsunuz. 2019’un yolcu sayısına göre hesap yapıyorsunuz. O günden bugüne tramvayın seferi arttı, Kurçeşme’ye kadar gidecek, hastaneye gidecek. Yarın öbür gün bu sistemle ilgili sorun bulunca kimseyi karşımızda bulamayacağız” diye tepki gösterdi.

“YA ARKAMIZDA DURUN YA DA ÖNÜMÜZDEN ÇEKİLİN”

Bir başka işletmeci Yılmaz Kaymaz ise, “Siz yavaş yavaş bize zehir enjekte ediyorsunuz. Ses etmeyin diyorsunuz. Madem biz öldük bitik sizin projeleriniz yüzünden oldu. Doğruları konuşmuyorsunuz. Belediye şunu dedi bunu dedi diyorsunuz. Belediye reklam yapıyor şu kadar yolcu taşıdık diye. Teslim olduk resmen. Geldiğimiz nokta belediye araçlarımız yerine araç koydu. Nedir yani. Bizi öldürecek mi? Niye korkuyorsunuz. Hakkımızı alamıyoruz. Kimseyi suçlamak istemiyoruz. Görevini yapan basiretsiz yöneticiler yüzünden bu hale geldik. Yapamıyorsanız bırakın gidin. Bu konuları gündem yapmıyorsunuz. Hakkımızı gasp etmelerine izin vermeyin. Ya arkamızda durun ya da önümüzden çekilin” dedi.

“TAHİR BAŞKAN KİM YA?”

Mustafa Kurt’un Eylemse eylem yapalım. Biz korkak değiliz ifadelerini kullanması sonrası otobüsçüler tepki gösterdi. İşletmeci Akın Demirkıran ise, “Ben siz ikinizi de aradım. Hizmet alımı olmazsa ilk arabamı ben yakarım dediğimde sen bana ben yakmazsam en adi şerefsizim demedin mi? Belediye arabamı ben çekip yakacağım dedim Allah şahidim ki böyle dedin. Şimdi ne oldu. Biz Bursa'ya döncez diyorsun. Söküp belediyeyi kıralım. Hep beraber gidelim belediyeye. Tahir Başkan kim yaa. Biz açız aç. Mazot alamıyoruz.  Bir kişi herkesin nefesini kesemez” dedi.

“SİZ BU CESARETİ GÖSTEREMEDİNİZ”

Latif İşcen ise, “Ben sizin yerinizde olsam utanırdım. İstifa ederdim. 2015’ten beri belediyeye karşı uyardım. Videolarını çektim. Arkadaşlara yalvardım. Arabaları satmayın dedim. Siz yanımızda durmadınız karşıya geçtiniz. O masadan kalkıp istifa edin. Biz kimsede hakkımızı bırakmayız. Bu arkadaşlar her yere yürüyecek cesarette siz bu cesareti gösteremediniz” dedi.

“BİZE NEDEN YALAN SÖYLEDİNİZ?”

İşletmeci Ercan Hacıoğlu yöneticilere yazıklar olsun diye tepki gösterdi, “Hizmet projesi bir hayli uzun sürdü. Bu süre zarfında bu üyeler sizi dinledi. En güzel hatlarımız hat 33, hat 82 hepsini belediye aldı. Yeni sisteme geçilecek diye verildi. Şimdi ne olacak o hatlar. Haklarımızı verdik şimdi sözlerinden dönüler. Bu projenin sonunca kadar bu insanlar nasıl dayanacak. İnanmak istiyoruz. Size Çok büyük yanlış yaptınız. Bize neden yalan söylediniz. Yönetici abilerimizden biri bu iş olmazsa ben bırakacağım dedi hala orada oturuyor. İstifa erdemdi. Bursa modeliymiş, Artvin modeliymiş nasıl bekleyeceğiz. Ben arabamı çekerim ama borçlu arkadaşlarımız var. Mazot alamıyoruz. Yazıklar olsun. 29 senemi verdim bu camiaya. Eğer benim gönlümü alamıyorsanız hakkım haramdır” dedi.

“TAHİR BÜYÜKAKIN VE KARAOSMANOĞLU YÜZÜNDEN”

13 yıl sonra direksiyon başına geçtiğini ifade eden işletmeci Salim Sefertaş, “Araçlarımıza mazot alamıyoruz. Kimin yüzünden. Tahir Büyüakın ve İbrahim Karaosmanoğlu yüzünden. Esnaf bitmiş durumda. Belediye bu kadar otobüs aldı. Oda başkanı niye devreye girmedi.  Belediyeye şirin gözüküp maaş almakla olmaz. Böyle bir sistem hiçbir yerde yok. Esnaf mağdur durumda. Belediye beni korumak zorunda. Yeni araba alarak olmuyor. Herkes ekmeğine sahip çıksın” dedi.

“KENDİ KOLTUĞU İÇİN DAVA AÇTI”

Oda başkanı Mustafa Kurt’a tepki gösteren Mehmet Çeliksoy, “Belediye ile ters düşmemek için açtığı tek bir dava yok. Birlik kongresinde kendi koltuğu için dava açtı, Olmadı İstanbul’a gidip açtı. Belki Tahir Başkanın bu kadar mağdur olduğumuzdan haberi yok. Bunlar 4 kişi gidiyor 4 kişi geliyor. Diğer yöneticilerin haberi bile yok. Kapalı kapılar ardından konuşuyor. Esnaflıktan çıktık dilenci oldu. Hakkımı helal etmiyorum. Olmazsa belediyenin önüne geçip kendi aracımı yakacağım dedin” ifadelerini kullandı.

İSTİFA ÇAĞRISI

Üyelerin duruma tepki göstermesi sonrası Oda Yöneticisi İbrahim Altın mikrofonu eline alarak, “Karşımda seçim kaybettin. 500 kişi bana oy verdi. 20 kişi istifa dedi diye istifa etmem” diye bağırdı. Seslerin yükseldiği tartışmalarda sonuç alınamadı.

2 ÖNEMLİ KARAR OYLANDI

Yaklaşık 3 saat tartışmalar eşliğinde süren istişare toplantısı sonrasında 2 önemli karar oylandı. Üyelerin talebi ile S.S. 5 No’lu Minibüsçüler ve Otobüsçüler Kooperatifi olağan üstü erken seçime gidecek. Sürecin iptal edilmesi sonrası eylem kararının alınması için komisyon kurulmasına karar verildi. Belirlenen komisyonda. Alibey Akyıldız, Hasan Korkmaz, Lokman Aydemir, Mehmet Kaymak, Mehmet Çeliksoy, Enver Hacıoğlu, Sinan Baldan, Mustafa Kurt, Nihat Sönük ve Latif İşçen seçildi.

28 Oca 2022 - 20:00 - Gündem

Muhabir  Serhat Güneş

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.190.053 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

39

Celalli - Yazıklar olsun bu kenti bu hale getiren ülkeyi bu hale getirenlere köylüyü esnafı otobüsçüyü milletin anasına söven adamlara peşkeh çektiniz.halıma girenin hakkından ALLAH gelsin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Şubat 23:37
38

İzmi̇tli̇ - HAYRET NASIL ANLAMADINIZ TAHİRİN,TAKİYYECİ VE İKİYÜZLÜ İŞ BİLMEZ BİRİ OLDUĞUNU.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 30 Ocak 20:13
37

Kuaför - medeni bir ülkede böyle halk otobüsü halk minibüsü diye bir şey olmaz ekonomik toplu konforlu taşımacılık olur ilkellikten kurtulmak lazım

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 30 Ocak 10:15
36

Bay Emekli - ona bunu saça saça devlette para kalmadı altınlarımızı istiyor siz para istiyorsunuz yoktan para çıkarmı

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 30 Ocak 10:09
35

Adil Vatandaş - Yorumları okuyunca hayret ediyorum. Birbirini dinlemeyen direk hakaret ve nefret saçan insanlar var. Bir yıl içinde petrole 30 yakon zam geldi. Döviz uçtu gitti. Hersey zamlandi. Yılbaşında mazot fiyati özel otobile 5.5 tl ye alırken simdi 14 tl bir binek araç bile 3 katına doluyroken ve beni zorlarken otobüs işletmecilerin nasıl zorlamasin. Sadece bu da değil araç muayene ücretleri lastik fiyatları vb kalemleri de düşününce bu insanların isyan etmeye hakkı var. Ayrica senede 30 defa zam yapılırken akaryakıta esnafa sadece yılbaşından yılbaşına zam yapılması ne kadar doğru. Bir de bu zam 25 gibi çok komik bir rakama yapılmış. Bakın arkadaşlar bu fiyatlar belki yolcu için çok olabilir ama bu sorunun suçlusu esnaf mi devleti yönetenler mi ? Bir de bazı yorumlarda insanlar hukukla ilgili hiç bjrsey bilmedikleri için saçma sapan yorumlar yapıyorlar. Bu insanlar bir belediye is hanindandan nasil dükkan kırılıyor veya satın alıp çalışıyorsa onlarda değişik miktarlarda 700-800-900 bin gibi rakamlarla yatırım yapıyorlar. Hiç kimse kafasına göre arabaları çekin veya onların yerine belediye otobüs koyun gibi hukuk bilmez zorbaca bir tavır öneriyor. Birisi sizin dükkanının içine gelip ben burada satış yapacağım diyebilir mi veya zorla cik diyebilir mi ya da artan maliyetleri rağmen hayir sen zam yapmayacaksın diyebilir mi. Lütfen adil olalım asıl suç ülkede ki pahalilik vizyonsuzluk ve yöneticilerin dürüst olmayan davranışları. Esnafla halkın karşı karşıya gelmesi sorunları çıkaranların işine geliyor.

Yanıtla . 19Beğen . 6Beğenme 29 Ocak 14:04
34

Esnaf - Vatandaşla otobüs esnafını da düşman ettiniz.Sanki biz onlardan farklıyız gibi kendimizi de sürekliaçıklamak be ifade etmek zorundayız. Bizler de sizin vatandaşınız değil miydik ya.Her türlü zamdan biz de etkilenmiyor muyuz? Markete giriyoruz zamdan kaynaklı her an revize edilmiş fiyatlar üzerinden alışveriş yapıyoruz enflasyondan kaynaklı herkesi biz de yaşıyoruz gel gör ki mazottan en çok şoför esnafı etkilenirken biz bu fiyatı fiyatlarımıza bile yansıtamıyoruz.Biz fiyat artıralım demiyoruz ki ya...o zaman sabitleyin ŞOFÖR esnafına mazotu bu nedir ya? Koskoca belediye kendi çalışanına %54 ZAM yaparken bizlere % 25 ZAM yaparak aslında bizi umursamadıklarını sorunlarımızı hiçe saydıklarını gösteriyorlar ama farkında değiller resmen bizi bir intiharın eşiğine sürüklemekteler.Büyük Şehir ve ilçe Belediye Başkanına sesleniyorum acil bir şekilde ŞOFÖR esnafının sorunlarına eğilmeniz gerekiyor. Yüksek limitli 4 kart aldım pandemi de mazot bedelini dönüşebilmek için şimdi hepsinin de limiti dolu Allaha yemin ederim ki gelip incelensin ve 2 yıldır çekilen mazot bedellerine bakılsın; bakın geçinme ve hayat telasasini bıraktık artık bizler dönüsemiyoruz diyoruz.Maliyetlerimizi çıkaramıyoruz. ACILEN BIR ÇÖZÜM İNTİHAR ETMEK ÜZEREYİM

Yanıtla . 14Beğen . 4Beğenme 29 Ocak 14:04
33

Kevser - Mazot olmuş 14 lira bu insanlar nasıl geçinecek zaten pandemiden beri eskiye dönme birtürlü gerçekleşmedi zarar kapanmadigi gibi bu gelecek olan sistemin kaldırılmasıyla daha da açılacak ne yapılmaya çalışılıyor? bu insanlar günlük kazancını mazota benzine yatıracaksa çoluğuna çocuğuna ne götürecek? encümen ve belediye meclisinden gecen bir karar neye istinaden uygulanmaz bu nasil bi usulsüzlük o zaman doğru düzgün zam verilseydi insanların mağduriyetini bir nebze azaltacak , zaten %100 zam bile su an zararı karşılamaz çünkü alım gücü cok azaldı zam gelmeyen neredeyse hiçbir sosyoekonomik alan yok insanlar zamanında bir yatırım yapmış ve haliyle karşılığını da görmek istiyorlar özel halk otobüsü bu belediye otobüsü değil

Yanıtla . 11Beğen . 5Beğenme 29 Ocak 13:53
32

Vatandaş1923 - BU NEDİR YA RESMEN ESNAFI OYALADILAR .INSANLAR MAZOTUNU KARTLARA BORCLANDI KARTLAR PATLADI ÖDEMELERİ YAPAMADIGIMIZ GİBİ YENI KAYNAKTA YARATAMIYORUZ BANKALAR BORCUNU KAPAT ONCE DİYOR PANDEMI SÜRECİNDEN BERI BIRAKIN KAR ETMEYI MALİYETİ KARSILAYAMIYORUZ YA ZOR DURUMDAYIZ DEDİK HER SEFERİNDE BIZIM ÖNÜMÜZE PARAVAN GİBİ HIZMET ALIMI GELECEK DAYANIN DEDİNİZ 1 YIL İÇERİSİNDE BENZINE MAZOTA GELEN ZAMLAR VE ENFLASYON KARSISINDA EZILDIKCE EZILDIK. YIL İÇERİSİNDE 50 KEZ ZAM GELEN, BENZİN VE MAZOTUN EN COK ETKİLEDİĞİ SEKTÖR BIZKEN YILDA BİR KEZ ZAM ALIYORUZ O DA BENZİNDEKI FIYAT ARTIŞINI BILE KARŞILAMIYOR BU NASIL VİCDANSIZLIKTIR AKIL TUTULMASIDIR.BUNU ÖNGÖREMEYECEK İNSANLAR BİZİ NASIL YÖNETEBİLİRLER.YAZIKLAR OLSUN YA ...ARABANIN VERGİSİ, ŞOFÖR ÜCRETİ SİGORTA MALİYETLERİ,SANAYİ GİDERLERİ BENZİN DEPO ÜCRETİ , MUAYENESİ VE YEDEK PARÇALARI DERKEN BİZLER BİTTİK ÖLDÜK YA...BU KADAR ZAMAN SUSMAMIZ BU ŞOFÖR ESNAFININ DEVLETE OLAN BAĞLILIĞI VE TOK GÖZLULUGUNDENDIR.SONUC FARKLI OLACAK BEKLENTİSİ İLE SİNEYE ÇEKE ÇEKE NEFES ALAMAZ DURUMDAYIZ. BÜTÜN ESNAF GEREKİRSE BİRLİK OLALIM HAKKIMIZI HUKUKEN ARAYALIM BİZİ TEMSİL EDEN KİŞİLER ARTIK GEREKLİ GÜVENİ SAĞLAMIYORLAR.

Yanıtla . 11Beğen . 3Beğenme 29 Ocak 13:40
31

Mehmet Kurt - Büyükakına sorsanız en iyi belediyeciliği onlar yapıyorlarmış Akp li belediyelerde çalışanların hangisi memnun .

Yanıtla . 12Beğen . 1Beğenme 29 Ocak 13:32
30

Gündüz Görüşü. - Belediye vatandaştan yana tavır almıştır.

Bu tavrı mertçe ve dürüstçe de yapabilirdi.

Oda başkanlarını da o koltuklarda oturtmayacaktınız.

Yanıtla . 8Beğen . 3Beğenme 29 Ocak 13:31
29

Yolcu Haklari - Alışmışlar bol havadan para kazanmaya.. Türkiye'nin en pahalı minibüsü nerde İzmit'te.. en kotu minyatür araçlar en rahatsız minibüs nerde İzmit'te.. pandemide nakit para vermek çok büyük bir yanlıştı.. anlaşılan belediye bu yanlıştan dönüyor.. sabah minyatür minibüslerde alt alta üst üste giden insanları saatlerce soğukta minibus bekleyenleri gördükçe üzülüyorum.. bir de üzerine hazir nakit para almak katlamalı zulüm...umarım belediye artık hizmet etmesi gerekenin minibüsçüler değil yolcular olduğunun farkına varır.. yolcuya bu kadar zulüm fazla

Yanıtla . 14Beğen . 13Beğenme 29 Ocak 12:35
28

İzmit411 - Yorumlara bakıyorum minibusculer olse hepsi rahatlayacak..sizde hic mi vicdan yok ya bu insanlarin aileleri cocuklari yok mu , bir iki minibuscunun yaptigini butun minibusculere yukluyorsunuz , adam gunde 400 lira kazaniyorum 500 liralik mazot aliyorum demiş açmi kalsinlar

Yanıtla . 15Beğen . 3Beğenme 29 Ocak 12:28
26

Kandıralı - Kocaelinin trafik sorununun çözümü hafif raylı sistem ya da metro..Milli geliri Türkiye 2.olan kente bu köy tarzı ulaşım sistemi hiç yakışmıyor.Anadoluda bizden daha fakir kentlerin ulaşım sistemi daha modern..İzmitte ise Millet kısa otobüslerde balık istifi yolculuk yapıyor.şoförlerden yedikleri fırçalarda cabası..

Yanıtla . 16Beğen . 2Beğenme 29 Ocak 12:11
25

İzmitli 1 - Ya büyükşehir bu kadar otobüs aldı paranın ulaşımda olduğunu gördü tatlı da geldi sizce bu kadar yatırım yaparken size yardım eder mi tabi ki vazgeçecek tramvay da yayıldı belediye otobüsleri de arttı sonucun böyle olacağı çoktan belliydi

Yanıtla . 8Beğen . 3Beğenme 29 Ocak 11:31
24

Öz Izmitli - kendiniz ettiniz kendiniz buldunuz şimdi eski magrus zamanı olsaydı keske söför çalsaydı dersınız...

Yanıtla . 10Beğen . 4Beğenme 29 Ocak 11:11
23

Katkatlir - Belediye sosyal bir belediye ise önce insanların refahını huzurunu düşünerek bir takım işler yapsın istihdam sağlayacak işler yapsın aç insanı doyurmak için bir şeyler yapsın evsizleri düşünerek bir şey yapsın kiraları düşünerek bir şey yapsın gidip gelip belediyeye ticarethaneye çevirmeye çalışmasın siz hiç belediyenin lokantasında yemek yediniz mi siz hiç belediyenin alışveriş merkezinde alışveriş yaptınız mı. Alışverişte yapamazsınız yemekte yiyemezsiniz çünkü yok açken millet sabahtan akşama kadar verdiğiniz ücretsiz kartlarla dolaşıp dilencilik mi yapacak millet aç millet açıkta millet kirasını elektriğini suyunu doğalgazını ödeyemiyor Bu konuda bir şeyler yap parayı 0 otobüslere yatırıp 3 günlük şoförlerin elinde parçalatma belediyenin garajı yediemin dükkanı gibi her yer hurda ıskartaya ayrılmış orası vuruk burası kırık aldığınız hurdalarla dolu paraları buraya harcayacağınız a vatandaşa geçinebilecekleri imkanlar yarat. Ancak o zaman sosyal bir belediye olursun

Yanıtla . 11Beğen . 3Beğenme 29 Ocak 11:04
21

Objektif - ulaşım kamunun görevidir, belediye el atsın ulaşıma, tramvay raylı sistem teleferik ne gerekiyorsa yapılsın ve bu milleti minibüsçülere esir etmeyin artık, trafıgin sebebi bile bu adamlar, 5 km hızla önünden gidiyorlar yolda vermiyorlar, bitirin şu özel minibüz otobüsçülüğü, belediye otobüsleriyle ulaşılm sağlansın.

Yanıtla . 13Beğen . 8Beğenme 29 Ocak 10:09
27

İzmit41 - @Objektif 21 nolu yoruma cevabı: Sizin de isinizi devlet yapsin işciyseniz robotlar yapsin bu nasil bir zihniyettir , burda insanlar gecinemiyoruz diyorlar , bunlarin aileleri cocuklari yok mu nasil vicdan var sizde

Yanıtla . 6Beğen . 6Beğenme 29 Ocak 12:22
20

İzmitli - Böyle kötü yönetilen bir kooperatif olurmu ya. Kendi özel araçlarıyla resmen belediyeye teslim olmuşlar. Hatların hiç değeri kalmadı. Kocaeli'de köy hatları bile şehiriçinden çok daha iyi durumda. Bu hatları bu kadar değersizleştirenlere ve zarar ettirenlere yazıklar olsun..

Yanıtla . 11Beğen . 2Beğenme 29 Ocak 09:20
18

41 - Hesap kitap yapmadan şirin görünmek için bu modele evet dendi şimdi kazanamıyoruz hadi eyleme cebiniz dolana kadar vatandaşı mağdur etmeye diyorsunuz 6 tekerin dördünü gider gösterirken her şey güllük gülistanlıktı şimdi ne oldu

Yanıtla . 8Beğen . 4Beğenme 29 Ocak 08:30
17

Izmitli - bu büyükşehir birşey yapamaz, yapsada yanlışı yapar, söylüyoruz bu şehirin ulaşım problemini minibüzçüler degil kamu çözer, tüm hatlara belediye otobüsleri konulmalı, tramvay gelirleri kooperatife degil direk belediyede olmalı ve ulaşım ucuzlamalı, önemli olan minibüsçülerin çıkarı degil çoğunluğun çıkarı, halkın çıkarı, para kazanamayan minibüsçü işi bıraksın yapcak bişey yok, bizim gibi gitsin asgari ücretle fabrikada çalışsın, alışmışlar tatlı paraya.

Yanıtla . 17Beğen . 5Beğenme 29 Ocak 08:28
22

41 - @Izmitli 17 nolu yoruma cevabı: Benle beraber mi calişip aldım hattı gel sana bagıslayalım

Yanıtla . 4Beğen . 6Beğenme 29 Ocak 10:38
16

Brenc - Tahir başkan bunlara kulak asma Metro projesini hayata geçir yoksa sen değil kim aday olursa olsun sandıktan çıkamaz akp

Yanıtla . 7Beğen . 7Beğenme 29 Ocak 08:13
15

Bilgin - Bu konu tüm kocaeliyi ilgilendiriyormuş yoo beni hiçte ilgilendirmiyor. Memlekette otobüs sürecek yol kalmadı. İnsanca yürüyecek kaldırım kalmadı her yer patates tarlası mayın tarlası siz otobüsün tekerinin derdindesiniz. Beter olun hiçte umurumda değilsiniz

Yanıtla . 9Beğen . 4Beğenme 29 Ocak 03:16
14

Feride - Ne bekliyordunuz!!Asla sizin lehinize yapmazlarrrrr

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 29 Ocak 02:40
13

Halk - iki koyun gudemiycek insanları başkan yaparsanız bu kocaman kooperatife yazık edersiniz.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 29 Ocak 01:36
12

Asik - Yazıktır günahtır.bu kadar insanı mağdur etmek ne vicdanlara sığar nede insanlığa.bu insanlarda evlerine ekmek götürmek zorundalar.buyuksehir kendi calisanina %54 zam verirken ,minubüs camiasına %25 veriyorsa bu camiayı gözden çıkarmış demektir.belediyelerin görevi ticaret değil denetimdir.

Yanıtla . 7Beğen . 6Beğenme 29 Ocak 00:47
11

Olcay - Yaziklar olsun sözünde durmayan sözde Başkana Mansur yavaştan biraz adamlik dersi al

Yanıtla . 7Beğen . 7Beğenme 28 Ocak 23:59
10

Söz - kocaeli büyükşehir ama hala köy tipi ulaşım ağı var belediye otobüsleri birçok hatta çalışmıyor kandıraya kullara belediye otobüsü var ama gölcük karamürsele belediye otobüsü yok neden minibüsçüler kazansın ulaşımda adalet yok

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 28 Ocak 23:20
09

Murti - Eeee her istedikleri zamlar onaylanan, pandemi döneminde destek üstüne destek alan minibüsçüler büyükşehir ile kötü olmuş. Her şey değişti artık beyler ekonomi yediden yetmişe herkesi vurdu büyükşehiri, devleti bile! Artık kimse önünü göremiyor vatandaş harcamaları sadece gıdaya kaydı kimse gezmeye bile gitmiyor artık, 2022 herkes icin çok zor gececek.

Yanıtla . 12Beğen . 2Beğenme 28 Ocak 22:51
07

Osuran Boga - Akp bu ülkede artık çıban başı olmuştur.

Yanıtla . 7Beğen . 6Beğenme 28 Ocak 22:11
06

Erol I... - 500 bin liralık otobüs hatlarını belediye ile anlaşacağız diye 1,5 milyon liraya çıkarttınız

Şimdi neoldu? Belediyeyi yolunacak kaz görenlerin hayali suya düştü.

Bence tramvay havuz sisteminden çıksın

Herkesin kazandığı kendine

Bu kent 150-200 kişiye çalışmayacak

Yanıtla . 16Beğen . 4Beğenme 28 Ocak 21:37
05

Denizz - Bundan iyisimi var demiştiniz yaaaa,ohhhhh oksun sizeee,az bile yapıyorlarrrr

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 28 Ocak 21:23
04

İzmitli - İsabet olmuş alistiniz tur atmadan para koparmaya yetimin milletin hakkını cebe atmaya calişcaksaniz hurda araclarinizi degiştireceksiniz adam gibi hizmet edeceksiniz

Yanıtla . 11Beğen . 4Beğenme 28 Ocak 21:23
01

DAHA İYİ GÜNLERİMİZ - A.K.P DOLMUŞCU EVLİLİĞİNDE CİCİİM AYLARI BİTTİ ! S.ÇIM ayları başladı.

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 28 Ocak 20:46


Anket Sizce Kocaelispor'da başkan kim olmalı?