Yabancı akademisyenler, dirençli şehirleri Kocaeli’de masaya yatırdı

Kartepe Zirvesi 2022’ye farklı ülkelerden konuk olan yabancı akademisyenler, ‘Dirençli Şehirler ve Dünya Deneyimleri’ konusunda görüşlerini açıkladı

İklim değişikliği tehdidiyle karşı karşıya kalan dünyanın yakın geleceğiyle ilgili senaryoların ele alındığı Kartepe Zirvesi 2022 tüm hızıyla devam ediyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen zirvenin üçüncü gününde ‘Dirençli Şehirler ve Dünya Deneyimleri’ masaya yatırılan konular arasında yer aldı. Kocaeli Kongre Merkezi Selim Sırrı Paşa Salonu’nda Prof. Dr. Khaled Tatmorı’nin başkanlığını yaptığı oturumda farklı ülkelerden Kartepe Zirvesi’ne gelen yabancı akademisyenler, Dirençli Şehirler ve Dünya Deneyimleri’  konusunda görüşlerini açıkladı.

“COVİD İNSANLARIN YAŞAMLARINDA TAHRİBATA NEDEN OLDU”

Pandemi ve kentsel yaşam üzerine açıklamalar yapan Pakistan Pencap Üniversitesi’nden Yardımcı Doçent Ayesha Hanıf, “ Covid-19, insanların yaşamlarında, özellikle de gelişmekte olan ülkelerdeki insanların yaşamlarında tahribata neden oldu. Pandemi, yoksulluğun endişe verici durumunu tehlikeye attı. Pakistan da pandeminin neden olduğu kayıplarla başa çıkmak için adımlar attı ve yaptı. Covid-19 pozitif vakaların yüzdesinin yüksek olduğu bazı şehirlerde kilitlenmenin uygulandığı başka bir idari ve yenilikçi strateji olmuştur. Akıllı sokağa çıkma yasağının ortak çalışma ve mağaza açılış günleri, zamanlamalar ve değişen hizmet sunum şekli gibi başka boyutları da var. Ayrıca hükümet, planlanmış bir strateji ve politika ile yoksullara mali yardımda bulunmak için eşi görülmemiş adımlar attı” dedi.

“SONUCA DAYALI PAYDAŞ ETKİLEŞİMLERİ”

Kartepe Zirvesi 2022’ye Endonezya’dan konuk olan Zulfikar Dinar W. Putra ise, Covid-19 pandemisi sırasında sosyal hizmetlerin işleminde temel girişimlerin geliştirilmesi konusunda görüş belirtip, “Covid-19 sırasında hükümet, pandeminin etkisini artıran büyük ölçekli politikalara odaklanma eğilimindeyken, kentsel topluluklar pandeminin etkisiyle başa çıkmak için küçük ölçekli girişimlerini sürdürüyor. Ancak, hizmetleri üreten aktörler ve hizmetin sonuçları net bir şekilde haritalandırılmamıştır. Bu çalışma, Marjinal Okul Topluluğunu bir vaka çalışması olarak kullanarak taban girişimlerinin paydaşlarını ve sonuçlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Paydaş analizini kullanan bu çalışma, kilit paydaşları, diğer paydaşlarla etkileşimlerini ve topluluğun sonucunu göstermektedir. Sonuca dayalı olarak, paydaş etkileşimlerine ve sonuçların türüne dayalı olarak tabandan inisiyatif geliştirme çerçevesi sunulmaktadır” dedi.

“YERALTI SUYU ÖRNEKLERİ DE 300 KATILIMCIDAN TEST EDİLDİ”

Pakistan Faisalabad Tarım Üniversitesi'nden Mahreen Alam ise doğal kaynaklar ve gıda güvenliği ile ilgili konuştu. Mahreen Alam, “Hızlı kentleşme yeraltı suyunun kirlenmesine katkıda bulunuyor. Düşük yeraltı suyu kalitesi, yaygın olarak içme ve sulama amaçlı kullanıldığı için gıda güvensizliğini artırmaktadır. Ana amaç, artan kentleşmenin yeraltı suyu kalitesi ve gıda güvenliği üzerindeki etkisini analiz etmektedir ve veriler 300 katılımcıdan toplanmıştır. Yeraltı suyu örnekleri de 300 katılımcıdan test edildi. Mevcut çalışma, atık su ve katı atıkların bilimsel olarak yönetilmesini ve acil olarak düzenlenmesini önermiştir. Yüksek katlı bina sistemi geniş bir ölçekte tanıtılmalıdır” dedi.

“HAVA KALİTESİ İZLEME TABANLI CİHAZ ÖNERİYORUZ”

Kartepe Zirvesi 2022’ye İspanya’dan katılan Eduardo Illueca Fernandez, iklim değişikliği konusunda görüşlerini bildirerek, “Kentsel sağlık ve iklim değişikliği, Paris Anlaşması nedeniyle düşük emisyon bölgelerinin oluşturulması olarak teşvik edildi. Bu nedenle, hipertokalio sensörlere ve sinyallerini iyileştirme yöntemlerine dayalı yüksek çözünürlüklü ağlar oluşturmak esastır. Anahtar yeniliklerden biri veri kalitesi ve cihazların yüksek uzaysal çözünürlüğüdür. PM ölçümü için yenilikçi bir yaklaşım sunuyoruz, gerçek zamanlı ölçümler için bir hava kalitesi izleme tabanlı cihaz öneriyoruz. Yazılımımız, makine öğrenimini uyguladığımız higroskopik yarıçapın artışını önleyen bir nem düzeltme algoritması içeriyor. Sinyali iyileştiriyoruz ve yöntemimiz GR MM-TD'ye karşı gerçek bir senaryoda test edildi. PM2.5 ve PMI fraksiyonlarını yüksek hassasiyetle ölçüyoruz” dedi.

26 Mar 2022 - 15:07 - Gündem

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 3.460.478 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.