KYÖD daha da güçlenmeli

Demokrasinin sadece seçimden seçime oy kullanıldığı bir rejim olarak kabul edilmesi ya demokrasiyi anlamamak yada demokrasiyi araç gibi kullanma mantığındaki bir kötü niyettir. Demokrasi esasında Dünyada bulunulabilen en çağdaş yönetim biçimidir. Ama demokrasi aynı zamanda ciddi kuralları içeren bir disiplin rejimidir. Aksi durumda demokrasi ortadan kalkarak anarşizm ve kaos ile tek adamın yada belli bir azınlığın etkili olduğu bugünkü OTOKRASİYE dönüşür. Bu da siyasi sistemin yozlaşmasını sebep olur, toplum siyasi sistemden umudunu kesmeye başlar.

**

Klasik demokrasilerde yasama, yürütme ve yargı erklerinin birbirinden bağımsız ve eşit güçte olmaları en temel kuraldır. Zamanla gelişen demokrasiler bu üç erke bağımsız ve tarafsız basın ile sivil toplum örgütlerini de eklemişlerdir.

**

Dernekler, vakıflar, sendikalar, kooperatifler, meslek odaları, federasyon ve konfederasyonlar gibi kurumlardan oluşan sivil toplum kuruluşlarının demokrasiden yana bağımsız olarak işlev görmesi demokrasinin süreklilik kazanması, yani sürdürülebilir olması için çok önemlidir.

Çağdaş demokrasilerde her 10 kişinin 4 tanesi bu tür sivil toplum kuruluşlarına üye iken bizde bu miktar her 10 kişiden 1 kişi şeklindedir. Yani sivil toplum kuruluşlarına üye olma oranı çağdaş demokrasilere göre 4 kat daha geri durumdadır. Böyle olunca demokrasimiz de öyle.

Son dönemle iktidar kendine yakın bazı dernek ve vakıflar ile odalar oluşturmak suretiyle onların bir kısmını kendi arka bahçesi haline getirerek var olan siyasi yozlaşmanın sivil toplum kuruluşlarına da bulaştırmıştır. Bu nedenle bu tür sivil toplum kuruluşları işlevlerini gereği gibi yapamamakta,dolayısıyla demokrasimiz de serpilememektedir.

**

KYÖD, Kocaeli’nin en önemli sivil toplum kuruluşlarından bir tanesi. Akademik eğitimini tamamlamış hemşerilerimizin buluştuğu, her meslekten iş insanının bulunduğu, aralarında siyaset üstü bir anlayışın oluştuğu, kişilerin rengine, dünya görüşüne ve cinsiyetine bakılmadığı bir küçük Türkiye örneği.

KYÖD, genç cumhuriyetimizin temel ilkeleri insan hakları, hukukun üstünlüğü, hukuk devleti ve tam demokrasiyi savunan bu günkü sosyal yozlaşmadan kurtulmuş, siyaset üstü bir sivil toplum kuruluşu.

**

Geçtiğimiz Pazar günü KYÖD’ün genel kurulunu izleme olanağı buldum. KYÖD ile ilgili geçmiş yönetim kurulunun tüm kurum ve kuruluşlarla siyasi görüş ayırımı yapmadan girdiği iletişim ile eski sıkıntılarını geride bırakarak çok iyi örgütlendiğini görme fırsatı buldum. Aynı yönetim kurulundan iki başkan adayı çok seviyeli bir şekilde yarıştı. Aday listelerindeki insan kalitesi hepimizin umutlarını daha da arttırdı. Önümüzdeki süreçte, KYÖD’ün yeni yöneticilerinin seçimde geriye döşen arkadaşlarını da kavrayarak sivil toplum örgütünden beklenen düzeyde işler yapacağı anlaşılıyor. Yeni yönetim kurulunu bu vesile ile tebrik ediyorum.

**

Seçilen başkan Uğur Saral’ın son kongredeki divan başkanlığım nedeniyle göndermiş bulunduğu güzel çiçeğini de divan üyeleri İlker Avcı ve Demet Arslanbaş adına kabul ediyor, KYÖD ailesine şahsında çok teşekkür ediyorum. Demokrasi sadece seçimden seçime oy verilen bir rejim değil. Demokrasi; siyasetten arındırılmış, dış etkilerden uzak bırakılmış bağımsız ve yansız, demokrasiden yana yasama, yürütme ve yargının yanında olması zorunlu olan basın ve sivil toplum kuruluşları ile ancak süreklilik kazanır, gelişerek serpilir. KYÖD’ün gelişmesi Kocaeli’de kentlilik bilincinin de gelişmesi demektir, KYÖD’e destek olmak gerekir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder

# ile, bir

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

İzmitliii - Fahri Bey ; ben doğma büyüme İzmitliyim. Eğitimimi İzmit teki okullarda tamamladıktan sonra Şimdiki adı Marmara Üniversitesi olan bizim zamanımızda Atatürk Eğitim Entitüsü nde en son Açık Öğretim Fekültesinde tamamlayarak 39 yıllık eğitimci görevine başladım .10 yıl sonra İzmit e döndüğümde KYÖD e üye olmak istedi. Amaa Diplomalarımın aslını ve kopyalarını gösterdiğim halde beni notere yönlendirerek onaylatmam istendi. o zamanki yönetimde bizi tanıyanlarda vardı. Ben üye olmayı o an vazgeçti ve olmayacağım da. Aynı şartlar devam ederse çok kişi de olmayacak. Saygılarımla...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 14 Haziran 09:47


Anket Asgari ücrete yapılan zammı yeterli buluyor musunuz?