Demek öyle vali bey, demek “devletin tanımı laiklik olsa da ideolojisi İslam”!

Cuma günü Kocaeli Valiliği’nde hayırsever iş insanları ve kurumlara “teşekkür belgesi” dağıtım töreni düzenlendi.

Valiliğin değişik zamanlarda organize ettiği yardım kampanyalarına destek veren 63 kişi ve kuruma teşekkür edildi.

Törende, yardımlaşmanın öneminin vurgulandığı konuşmalar yapıldı.

Daire müdürleri konuştu…

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak konuştu…

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü konuştu…

AKP Milletvekili Cemil Yaman konuştu…

Ve en son kürsüye Vali Seddar Yavuz çıktı.

Salondakiler, Vali Yavuz’dan da “klasik bir konuşma” bekliyorlardı.

Yardımlaşmanın önemini belirten, Kocaelili iş insanlarının yardımseverliğini vurgulayan bir konuşma…

Öyle olmadı.

Vali Yavuz, “derin konulara” daldı.

Genellikle siyasi platformlarda tartışılan konulara…

Salonda bulunanlar şaşkındı.

Kulaklarına inanamıyorlardı.

Vali Bey, bu konuşmasıyla acaba kime ne mesaj vermek istiyordu?

Dün gazetemizin haber sütunlarında Vali Yavuz’un konuşmasını tam metin olarak verdik.

Bu konuşmayı bugün de noktasına virgülüne dokunmadan köşeme alıyorum. 

İşte Vali Seddar Yavuz’un o konuşması

*İMPARATORLUK KURAMAYAN BİR BİZ KALDIK

Türk kültür ve medeniyetini tarif et deseler sevgi medeniyeti olarak ifade ederim. Her şeyi kapsayan engin bir duygu sevgi. Türk milletinin tarihine baktığınızda bunların çokça örneklerini görmek mümkün. Dünyanın son evrensel ve emperyal imparatorluğunun sahibi şüphesiz biziz. Birinci dünya savaşından sonra da ve arkasından ikinci dünya savaşından sonra da herkes imparatorluklarını tekrar kurdu, bunu henüz başarmayan bir biz kaldık. Bunu başaramadığımız için de bizim coğrafyamız kan ve gözyaşı ile yoğrulmaya devam ediyor. Küresel çetenin bölüp parçaladığı insanları bizim üzerimize gönderdiği, aç susuz kalan insanların bir şekilde yardımına koşmak zorunda bıraktığı bir vatan olarak karşınızdayız. 

*AKIN AKIN İNSANLAR GELİYOR

‘Bu ülkede sınırlar yapılmadı’, ‘Sınırlar kevgirdir’ demek o sınırları koruyan kahramanların hakkına girmektir. Bin 28 kilometre fiziki duvar ördük. Her şeye rağmen akın akın insanlar geliyor. Suriye’yi biz parçalamadık. Irak’ı da biz parçalamadık. Hadi diyelim bunlarda hata yaptık Afganistan’ı biz mi işgal ettik. Bu Aşağılık kompleksinden ne zaman vazgeçeceğiz anlayamıyorum. Biz de faturayı fazla çıkardığımız için kendimize güvenimizi toparlayamıyoruz. Bu güvensizlik silsilesinde her tartışma başka noktaya geliyor.

*KÜÇÜCÜK BİR KARAYA SIKIŞTIK

Evet, biz kaybettik. Koca bir imparatorluk dağıldı, küçük bir karaya sıkıştık. Bu bir gerçek ama bundan kurtulmanın yolu kendinizi kutsamaktır. Bütün bu göçten Türk Devletini sorumlu tutmak anlaşılabilir değildir. Amerika’nın Afganistan’dan çıkması ile Türkiye büyük bir göç dalgası ile karşı karşıya kaldı. Kocaeli’de 15 bin okul çağında çocuk var. 13 500’ünü okullarımızda okutuyoruz. 4 milyon Suriyeliyi ülkenize alacaksınız, besleyeceksiniz sonrasında 4 milyon düşman kazanmak hangi aklın ürünü olabilir. 4 Milyon insana Türkçe öğretmeyeceksiniz, kültürünüzü öğretmeyeceksiniz, 4 milyon düşman yapacaksınız. Keşke gelmeselerdi. Biz de mutlu değiliz ama elde fiili bir durum var. Bu insanlar ister kalsınlar ki inşallah giderler, giderlerse de Türkiye Cumhuriyetini seven insanlar olarak oraya dönsünler. Süleyman Şah Türbesi Suriye’de. Suriye bize yabancı bir yer değil. Biz devlet olarak bu insanların uyumlarını sağlayarak geri göndereceğiz. Gittiklerini Türk milletini seven insanalar olarak bizim elçimiz olsun istiyoruz. 

*İSLAM İLE KENETLENMİŞ BİR MEDENİYETİN EVLATLARIYIZ

Sizlerin gayret ve çabası her türlü takdirin üzerinde. Gelin hep birlikte insanlarımıza sahip çıkalım. Biz zaten çok ciddi yardımlar yapıyoruz. Ama bu yıl içerisinde 22 milyon nakdi yardım yapmışız. Bunlar evde bakım ve engelli maaşları hariç. Sosyal yardım konusunda bir devrim yaptık. Tesislerimize gittiğinizde çok net bir şekilde bunları söyleyebiliriz. Ramazan Bayramında ve Kurban bayramında ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılayacağız. Bunları niye yapıyoruz. Çünkü biz İslam medeniyetini özümsemiş, İslam ile yücelmiş, İslam ile kenetlenmiş bir medeniyetin evlatlarıyız. Batı medeniyeti çıkarı hedefler. 

*TÜRK ARABİSTAN’DA BAKAN OLAMAZ AMA TÜRKİYE’DE ARAP BAKAN OLABİLİR

Siyasi görüşünüz ne olursa olsun siz bu medeniyetten beslendiniz. Bu çeşmenin suyunu içtiniz. Bu çeşmenin suyu yüce kitap Kuran ve İslam’dır. İşte Türk milletini diğer milletlerden farklı kılan budur. İslam’ın en iyi yaşandığı ve en iyi anlaşıldığı coğrafya burasıdır. Bugün bir Türk Suudi Arabistan’da ne bir bakan olabilir ne de bir devlet görevlisi olabilir. Ama bir Arap bu ülkede bakan da olabilir, milletvekili de olabilir vali de olabilir. Bakarsanız birçoğumuz göçmendir. Peki, biz etnik bir bakış açısına mı sahibiz. Hayır. 

*DEVLETİN BUGÜNKÜ TANIMI LAİKLİK OLSA DA…

Devletin bugünkü tanımı laiklik olsa da, ki biz laikliği yanlış anlıyoruz hâlâ, bu ülkede ket, çelik fanus devletin ideolojisi İslam’dır. Lozan’a bakarsanız Lozan da aynıdır. Bu ülkede sadece ve sadece azınlıklar gayrimüslimlerdir. Bir daha söylüyorum. Atatürk’ü de anlamayanlar var ülkede, devleti de anlamayanlar var. Bu ülkede azınlıklar sadece ve sadece gayrimüslimlerdir. Müslüman hiçbir unsur bu ülkede dün de bugün de azınlık değildir. İster Boşnak asıllı, ister Kürt asıllı. Bunların hepsi asli ve kurucu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşlarıdır ve eşit haklara sahiptir. Eğer öyle olsaydı; Bu ülkede sanıldığı gibi, bölücülerin yaptığı gibi, hiçbir Kürt bu ülkede ne bakan olabilirdi ne de cumhurbaşkanı olabilirdi ne hoca olabilirdi. Osmanlı’da da padişahların yanındaki şeyhülislamlara bakarsanız yine onların Kürt asıllı olduğunu görürsünüz. Bizim bir etnik derdimiz yok. Aynı yolun yolcusu muyuz? Sevincimiz bir mi? Davamız bir mi? Bu ülkenin her bir rengini kucaklıyoruz. Kimsenin siyasi görüşten dolayı tavrımız söz konusu değil. O yüzden İslam’ın önderliği hâlâ bu millette. Bu anlayışı lütfen bozmayın olur mu? Bu anlayış önemli bir anlayış. Katiline âşık bir nesil yetiştirdiğinizde felaketle yüz yüze gelirsiniz. Bugün yaşadığımız 1918 travması. Bizde birçok insanın maalesef zihninin işgal edilmesine neden olmuştur. 

Vali Yavuz’un vurguları

Konuşmayı dikkatle okudunuz mu?

Vali Yavuz ne diyor?

*”Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra da ve arkasından 2. Dünya Savaşı’ndan sonra da herkes imparatorluklarını tekrar kurdu, bunu henüz başarmayan bir biz kaldık” diyor.
*”Bunu başaramadığımız için de bizim coğrafyamız kan ve gözyaşı ile yoğrulmaya devam ediyor” diyor.

*”Küresel çetenin bölüp parçaladığı insanları bizim üzerimize gönderdiği, aç susuz kalan insanların bir şekilde yardımına koşmak zorunda bıraktığı bir vatan olarak karşınızdayız” diyor. 

*”Koca bir imparatorluk dağıldı, küçük bir karaya sıkıştık kaldık” diyor.

*”İslam ile yücelmiş, İslam ile kenetlenmiş bir medeniyetin evlatlarıyız” diyor.

*”Devletin bugünkü tanımı laiklik olsa da, ideolojisi İslam’dır” diyor.

Gördüğünüz gibi, Vali Yavuz’un üzerinde durduğu konuların tamamı siyasi.

Siyasi olmasının ötesinde, “siyasi polemik” konusu…

Demek artık valiler de “devletin valisi” olmaktan çıkıp, birer “siyasi unsur” haline geldi.

Diyeceksiniz ki, cumhurbaşkanı “siyasi” ise, illerde cumhurbaşkanını temsil eden valiler neden “siyasi” olmasın?

Bir vali, neden bu kadar “Osmanlı” ve neden bu kadar “İslam” vurgusu yapar?

Neden Osmanlı dönemine özlem duyar?

Herkes imparatorluğunu kurmuş da, biz kuramamışız…

Koca bir imparatorluk dağılmış, biz küçük bir karaya sıkışıp kalmışız…

Bunu başaramadığımız için bölgemizde kan ve gözyaşı devam ediyormuş…

“Küresel çetenin bölüp parçaladığı…” ifadesindeki, “küresel çete” kim?

ABD mi?

Demek artık valiler de “kent sorunlarını” bırakıp ulusal ve uluslararası sorunlarla, “küresel çetelerle” ilgilenmeye başladılar.

55 yıllık gazeteciyim, elinizde tuttuğunuz gazete 48 yıldır yayın hayatında, bugüne kadar bir valinin böylesine “siyasi polemik” konularında konuşma yaptığına tanık olmadım.

Her şeyi bir tarafa bırakın, şu cümleye bakın!

“Devletin bugünkü tanımı laiklik olsa da, ki biz laikliği yanlış anlıyoruz hâlâ, bu ülkede ket, çelik fanus devletin ideolojisi İslam’dır.”

Yani Vali Bey demek istiyor ki, “Bakmayın siz devletin bugünkü tanımının laiklik olmasına, devletimizin ideolojisi kesinkes İslam’dır.”

Demek öyle sayın vali!

Demek devletimizin temel ilkesi olan laiklik, göstermelik!

Öğrendik…

Ve sizinle ilgili bu son öğrendiğimizi de tarihe not düşüyoruz.

Herkes unutur, tarih unutmaz.

Tarih, hayatın tutanağıdır.

Tarih, insanoğlunun belleğidir.

Bugün olup bitenler, geleceğin Türkiye’sinde “yol gösterici” olacaktır.

Tarihin sarkacı, hep böyle zifiri karanlığa doğru savrulacak değil.

Elbet bir gün ülkemizde de “aydınlık günler” başlayacak.

Az kaldı!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder

# ile, bir, AKP

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

19

Bu Ülkenin Evladı - bende sayın valimizin arkasındayım , düşünce özgürlüğüne karışamazsınız....

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 30 Haziran 15:05
18

Kamil Bozkaya - Anayasa'nın 25. maddesi der ki; "Madde 25 – Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir. Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz." Kocaeli Valisi Seddar Yavuz her vatandaşa Anayasal teminat ile sağlanan düşünceleri ifade hakkını kullanmıştır. Bu Anayasamızın vatandaşa verdiği bir haktır. Valimizin düşüncelerini bende bir vatandaş olarak destekliyorum. Anayasada "kınanamaz" ifadesine rağmen sayın Valimizi kınayanlar Anayasayı ihlal etmekte ve Anayasal bir suç isteyerek valimizi mahalle baskısı ile linçe tabi tutmakta ve susturmaya çalışmakta, hakarete varan sözler etmektedirler. Cumhuriyet savcılarını, görüşlerini ifade etti diye, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını ihlal ederek "kınayarak" mahalle baskısı ile susturmaya kalkan ve hakaret edenlere karşı göreve davet ediyorum. Burası Muz Cumhuriyetti, karşıt görüşlülerin devlet korkusu ile korkutularak susturulduğu Faşist Hitler Almanyası diktatörlüğü değildir, demokratik bir Cumhuriyettir. Bu ülkede demokratik hak ve özgürlükleri çekemeyenler mahalle baskısı ile kentleri gibi düşünmeyenleri antidemokratik şekilde suç işleyerek susturmaya kalkıyorlar. Tüm demokrasi ve özgürlük yanlılarını, bu antidemokratik mahalle baskısı yapmaya kalkanlara tepki vermeye davet ediyorum. Bu ülkede herkesin özgürce düşüncelerini ifade özgürlüğü olacak, diktatörlük yanlıları istemese de. Beğenmiyorlarsa diktatörlük uygulanan ülkelere Arabistan'a Afganistan'a gitsinler. Oralarda düşünceleri ifade özgürlüğü yasak, muratlarına ererler ama bu ülkeyi bir Suudi Arabistan bir Afganistan yapamayacaklar. Bu çağda bu kafalar bu ülkeyi çağın gerisine sürüklemeyi başarmayacaksınız..

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 30 Haziran 12:34
17

Abdülmecit Hoca - Hangi sıfatla istiklal mahkemesi kuruyorsunuz. Komünizm de bir zamanlar yasaktı o serbest oldu partisi belediyesi bile var. Adını kullanıp anlamını bilmediğiniz İslam'ı biraz öğreniniz. İslam'ın da bir hukuk ve iktisat sosyal nizamı var. İnsan kendi değerlerine bu kadar düşman olmaz. Demekki sizin zihninizde Rusya'da 2 milyondan fazla insanın ölümüne mal olan Komünizm İslam'dan daha tehlikesiz. İslam en büyük tehlike....

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 30 Haziran 10:57
16

Fevzi Yurtoğlu - Umarım aslında devletle uğraşan ve sadece kendilerine özgür "bu garip kafa" tekrar iktidara gelmez...Ne zaman cinsiyeti belirsiz ve temelleri müslüman kanıyla atılmış Batı güdümünden kurtulursak, işte o zaman tam bağımsız Türkiye oluruz...Ve bu güçlü devlete ve adaletine dünyanın çok ihtiyacı var...Lozanda mağlup Yunan 3 bin adayı almış, topraklarımız kuşa dönmüş, boş yere binlerce insan asılmış, bunu dahi algılayamayan-umursamayan bu zihniyet, doğruları ne zaman görür, işte o zaman yüzde 25'i geçer...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 30 Haziran 05:45
14

Osmann - Bizim vali bunamış değişmesi gerek. kente hizmet etmekten ziyade abuk sabuk konuşmalar yapıyor. Bugün sorsanız ne dediğini hatırlamaz.

Yanıtla . 0Beğen . 6Beğenme 27 Haziran 17:05
13

4141 - Kişiler laik olmaz.... kişi YA Müslümandır YADA Müslüman değildir nokta sizler tarafınızı seçin...

Yanıtla . 4Beğen . 8Beğenme 27 Haziran 13:40
12

Vatansever - Bu hayallere ulaşmak için 20 yıldır imam hatip okulu açacağınıza fen liseleri açsaydınız bilim okulları açsaydınız , 4 yaşındaki çocuğu kuran kurslarına taşıdığınız gibi doğaya tabiata taşısaydınız hayatı yaşamı anlatsaydınız şimdi biz de imparatorluğa geçerdik. lise mezunu çocukların düdüklü tencerenin çalışma prensibinden haberi yok. Kentlerin en ufak bir yağmurda geldikleri durum ortada aklı fikri olan yüksek eğitimli çıkarını gözetmeyen yöneticiler seçseydik kimse dere yatağına ev yapabilir miydi kimse heyelan bölgesindeki arazisini arsa yapmak için seçim üzeri yöneticileri sıkıştırabilir miydi? Biz önce çok çalışalım kendi çıkarımızın peşinde koşmayı bırakalım işte o zaman imparatorluk olabiliriz

Yanıtla . 9Beğen . 3Beğenme 27 Haziran 13:18
11

Orhan Doğru - Artık net olarak anlaşıldı ki, AK PARTİ ve MHP ülkemizin BEKA SORUNU haline gelmiş.

Yoksa bu cüreti hangi hakla, hangi bilinç ve sahiplikle gösterebiliyor bu zat...

Valiymiş....!!

Yürü git...!

Yanıtla . 13Beğen . 7Beğenme 27 Haziran 11:30
10

Vatandaş - Tahmin ediyorum 25 yıl olmuştur bu yazı bana Refah Partisi milletvekili Şevki Yılmaz'ın Atatürk hakkında ettiği hezeyanlarını hatırlattı. Ne kötü, ne çirkin iftiralarda bulunmuştu. Şimdi amacına ulaştı ve kenara çekildi oğlunu da milletvekili yapmayı başardı.

Yanıtla . 16Beğen . 1Beğenme 27 Haziran 11:27
09

Ozet Lozan - Çok konuşunca mesaj karışıyor.. tarih okuyanlar uluslararasi iliskiler okuyanlar ne demek istediğini anlayabiliyor. Evet Lozan anlaşması ülkemizin tapusudur. Orada türk ayrımı yok ayrım din ayrımı olarak yapılmış ve İslam Rum Ermeni ve Yahudiler sayilmistir. Başka da kimsenin herhangi bir hakkı ve özel hukuku yoktur. Türklerin de yoktur keldaninin de yoktur

.hakkı olan sadece bunlar

Devletin kurucu prensibi budur bütün kanunlar politikalar lozana göre belirlenmistir. Tabii ki Türk tarafı Islam olanların haklarını incelemiştir. Herkesin bildiği bu temel gerçekler uzun şekilde ifade edilince herkesin kafası karışıyor. Verilen mesajlar kısa özet ve anlaşılır olmali.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 27 Haziran 11:19
08

Izmitli - şeriat ilan edilirse bakanlığı garantileyeyim derdinde,

Yanıtla . 9Beğen . 3Beğenme 27 Haziran 11:12
06

Erol Demirbek Türk - biz önce kadınlarımızın kızlarımızın, metrolarda caddelerde etekaltı fotoğraflarını çekip bunlardan arşiv yapan , internette TÜRKLERE '' salaksınız az kaldı devletiniz batacak diyen , taksim gibi dünyanın gözündeki meydanlarımızda grup grup kavga eden , bankadan çıkan TÜRKMEN GÖÇMENİ silahla yaralayıp gaspeden yabancı uyrunlulardan kurtulalım ülkemiz ( SN. BAHÇELİNİN DEYİMİ İLE ) İSTİLA EDİLMİŞ olmaktan kurtaralım . para pul olmuş bulgar alay ediyor BİZİM GÖRDÜĞÜMÜZ BU ÇÜNKÜ BİZ TÜRKİYEDE YAŞIYORUZ .

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 27 Haziran 08:35
05

Wallace Emre. - Hedefler bu.Zamanla burada arap bakan falan.Yazık ya yazık

Yanıtla . 13Beğen . 2Beğenme 27 Haziran 08:12
04

son söz - Kendileri Örnek bir müslüman mı? Oturdukları mekan, araçları lüks...

Yanıtla . 14Beğen . 2Beğenme 27 Haziran 07:16
03

İzmi̇tli̇ - BU VALİ DE CUMHURİYETİN VALİSİ DEĞİL TANZER ABİ.AKP NİN VALİSİ.İMAMOĞLUYLA TARTIŞTI DİYE ÖDÜLLENDİRİLDİ.

Yanıtla . 15Beğen . 3Beğenme 27 Haziran 00:21
15

Suriyeli - @İzmi̇tli̇ 03 nolu yoruma cevabı: Bunlar bay krizin valisi hiçbir zaman halkın yanında değil hep sarayın yanında yer alırlar.acilen oarlementer sistem gelmeli bu adamlar hesap vermeli.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 27 Haziran 18:44
02

Ersoy Kandemir - Seddar Yavuz eğer Atatürk’ü zerre kadar anladıysa ben de birşey bilmiyorum. Kendisinin bu sözlerden sonra kaç gün Kocaeli’de VALİ olarak kalacağını görürüz diyorum.

Yanıtla . 19Beğen . 2Beğenme 26 Haziran 21:49
01

Suriyeli - Akepeli vekil konuşmuş.konusan akepe basin sözcüsü.basganlikta bütün bakanlıklar valiler müdürler hepsi akepe temsilcisi.

Yanıtla . 21Beğen . 2Beğenme 26 Haziran 20:30


Anket Asgari ücrete yapılan zammı yeterli buluyor musunuz?