Reklamı Kapat

Dünyada neler oluyor…

İngiltere'de enflasyon son 5 yılın en yüksek seviyesinde

Ekonomistler enflasyon rakamlarındaki artışın İngiliz Sterlini’nin Brexit’in etkisiyle değer kaybetmesine bağlı olduğunu belirtiyor. Ekonomistlerin bu görüşlerine paralel olarak, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İngiltere'nin kredi notunu bir kademe düşürdüğünü açıkladı. Bu haber İngiltere’de tam bir şok etkisi yarattı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İngiltere ekonomisinin genel görünümünü negatiften durağana çevirirken ülkenin kredi notunu ise AA2’den AA1’e düşürdüğünü duyurdu. Bu duyuruyu da, Avrupa Birliği ile İngiltere arasında devam eden ayrılık görüşmelerinin ilerlememesi ve somut sonuçlar alınamaması İngiliz ekonomisinin geleceğine yönelik olumsuz sinyaller veriyor diyerek destekledi.

İngiltere önümüzdeki süreçte neredeyse dünyadaki tüm ülkelerle yeniden ticaret anlaşmaları yapmak zorunda, bu da hiç kolay bir şey değil.

 

Samsung, rakibi Apple’ı geçti

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Nisan/Haziran 2017 döneminde şirketin kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 73 artarak 12 milyar 670 milyon dolar olarak gerçekleşmiş ve bu rakam şirketin en yüksek çeyrek dönem kârı olmuş. Yaklaşık yüzde 20 artışla 54 milyar 800 milyon dolara ulaştı.

 

İYİ HABER…

Türkiye'nin bu yıl 300 bin ton zeytinyağı rekoltesiyle dünya ikincisi durumuna geleceği beklenmekteymiş. Türkiye bu yıla kadar, dünya zeytin üretiminde İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın ardından dördüncü sırada yer alıyormuş, fakat bu yıl zeytin hasat dönemiyle birlikte dünya sıralamasında ikinci sıraya yerleşeceği beklenmekteymiş.

 

KKTC, Türkiye’ye ilhak ederse korkusu

Avrupa Komisyonu, Kıbrıs barış görüşmeleri sürecine destek vererek, Türkiye’yi komşuluk ilişkilerine zarar verebilecek herhangi bir anlaşmazlık çıkartmaması konusunda uyarmış.

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, adanın kuzey topraklarındaki ‘yarı ilhak’ ihtimalini artırarak Kıbrıs’taki yeniden birleşme tartışmalarını alevlendirdiği için Rumlar kendilerine siyasi destek ve bu olasılığı kapatacak kilit aramaya başlamışlar.

Önerilen model “Türkiye’nin savunma ve dış ilişkilerden sorumlu, ancak diğer meselelerin KKTC kendi yönetimi içinde olacağı bir özerk cumhuriyet, mesela Fransa-Monaco ya da İngiltere-Cebelitarık modelinde olduğu gibi” olmasıymış.

Öneriyle ilgili görüş bildiren Türkiye’nin Kıbrıs işlerinden de sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, böyle bir senaryoyu ihtimal dışı görmeyerek, ‘Türkiye ile Kıbrıs Türklerinin birlikte siyasi bir çözüm üzerinde karar vereceğini’ ifade etmiş.

Beklendiği üzere, açıklamaların ‘kabul edilemez’ olduğunu belirten Atina’dan ise büyük tepki gelmiş.

Hatırlarsanız, temmuz ayında Crans Montana’da gerçekleştirilen Kıbrıs görüşmelerinin başarısızlığının ardından, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM misyonunun parametreleri içinde bir çözüm bulmanın imkansız olduğunu söylemişti, ancak o zamandan bu yana Türkiye bu senaryonun ne anlam ifade ettiğini açıklamadı. Ankara daha sonrasında bu iddiayı tekrarlamadı, ancak inkar da etmedi.

Bir şeyler yapmanın zamanı gelmişti. Hayırlısı olsun.

***

Allah, İDLİB’te ülkemiz için canlarını ortaya koyan yiğitlerimizin yardımcısı olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Haluk Ulusoy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket İzmit Belediyesi 190 aracı kiralamalı mı, satın mı almalı?