Reklamı Kapat

Kimse yorgun filan değil sayın Cumhurbaşkanım!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifası ile başlayan değişim rüzgarı devam ediyor. Rüzgarın bu kez kimi koltuğundan edeceği gizemini korurken, kulislerde ise bomba isimler telaffuz ediliyor. Bu isimlerin başında şüphesiz Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek geliyor. Gökçek’in yakın zamanda istifa “ettirileceği” haberi kulisleri de aşmış durumda. Her ne kadar Erdoğan ile yaptığı görüşmede projelerini sunduğunu söylese de, bu açıklamanın kimseyi inandırdığı söylenemez.

**

Gökçek’le birlikte, aralarında Kocaeli’nin de olduğu Balıkesir, Nevşehir, Niğde, Bursa gibi illerin belediye başkanlarının da benzer şekilde “görevine son verileceği” konuşuluyor. Özellikle üç dönemdir bu koltuklarda oturan tüm belediye başkanlarının yanı sıra, teşkilatların ve bölge vekillerinin görüşlerine göre metal yorgunu olduğu düşünülen başkanların Beştepe’ye çağrılarak istifası istenecek deniyor. Ak Parti’ye yakın isimlerce ortaya atılan bu tezlerin, Cumhurbaşkanının da imâ ettiği gibi, önümüzdeki süreçte gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel görünüyor. Topbaş örneğine baktığımızda tablo daha net okunabiliyor.

**

Erdoğan’ın bizzat yürüttüğü başkanların değişim operasyonu, teşkilatlardaki yenilenme çalışmalarına da ara verilmesine sebep oldu. Kocaeli’de il kongresinin yanı sıra, kalan ilçe kongreleri de ileri tarihlere ertelendi. Erdoğan’ın istediği bu ertelemeyi iyi okuyacak olursak, teşkilatlardaki değişimlerden memnun olmadığını söylemek mümkün. Erdoğan “daha dinamik, üretken, gayretli, vizyoner arkadaşlarımızla yola devam edelim” derken, birileri bir sonraki seçimin hesabını yapınca bu durum elbette Erdoğan’a kadar gitmiştir. Partide belirli köşeleri ele geçiren kimselerin, kendi menfaatleri uğruna yer edinme hırsını millet nasıl görüyor ve iğreniyorsa, Cumhurbaşkanı Erdoğan da gayet tabii görüyor. Kapsamlı bir değişimden, “yenilenme”den bahseden bir lidere rağmen birileri “bu adam bize yanlış yapar mı, ona göre listeye yazacağım” şeklinde bir anlayışla teşkilatları oluşturmaya devam ediyorsa, bu da Reis’in gözünden kaçmıyordur!

**

Alınan her oyun % 95’ini Cumhurbaşkanı Erdoğan tek başına alabiliyorsa, bırakın kendi başınıza iş yapmayı da, size rüyanızda bile göremeyeceğiniz bu koltuğu veren liderinizi dinleyin. Metal yorgunluğu dediği andan itibaren herkes istifasını Erdoğan’a sunmalıydı. Oldu mu? Elbette olmadı. Demek ki herkes kendini “çoook” başarılı görüyor… İşte bu noktada yapılması gereken tek şey vatandaşa danışmak. Belediye başkanlarının devam edip etmeyeceğinin yapılacak olan anketlerle belirlenmesi gerekir. Yoksa bu işin içinden çıkılamaz. Çünkü kimse yorgun filan değil sayın Cumhurbaşkanım! Size öyle gelmiş…

**

Parti teşkilatına, vekil ya da herhangi bir yöneticiye sorarak bu adımlar atılmamalı. Yanlış! Çünkü parti içinde çıkar ilişkilerine dayalı öyle bağlar var ki, bariz şekilde kötü de olsa kimse kendi adamının değişmesini istemiyor. Milletin vereceği oydan ziyade, kişisel çıkarlar önemli olduğundan, “yüksek yerlerdekilerden” böyle adımlar beklemek hayâl oluyor. Gerçekten bağımsız ve tarafsız anket firmaları belediyeleri araştırarak rapor hazırlamalı. Yapılan yollardan vizyon projelerine, halkla iletişiminden imar ve şehirciliğe kadar birçok noktada halkın ne düşündüğü bilinmeli, önemsenmeli.

**

Aslında bunu her belediye başkanı kendisi için yaptırarak aynada kendini görmeliydi. Sonra ya istifasını sunmalı, ya da o koltukta oturmaya gönül rahatlığıyla devam etmeliydi. “Dava şuuru” diye ağızlarda sakız yapılan şeyin yanından bile geçmiyor kimse maalesef. Bu düşüncedeki partili sayısı bir elin parmaklarını geçmediği için de en küçük değişime bile Erdoğan el atmıyor mu zaten?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Milli duruş - Bu şekilde yazı yazmanız biz ak partilileri ziyadsiyle mutlu etti. Reismize destek verirken bizim içimizde çıkar şebekwlerini ayırmaj ayıklamak gerektiğini bende siizn gibi düşünüyorum.ak seçmenin ak sevdalısı olarak duymuzu rercüman oldunuz teşekkürler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Ekim 17:15
03

cenk - Sayın Yazar, En evvelâ şunu söyleyelim ki, Melih Gökçek Bey Ankara halkı ile bütünleşmiş kariyerli ve karizmatik bir başkandır... Başkanlığı Milletvekilliğine tercih etmiş hizmet canlısı bir

şahsiyettir. AKP şayet böyle bir adamı görevden alırsa, Ankara Büyükşehir Başkanlığını kendi elleriyle CHP'ye teslim etmiş olurlar ! Böyle bir uygulamayı da ancak ne yapacaklarını şaşırmış durumda olanlar yapabilir ! Kadir Topbaş Bey'in istifsını da kabul etmemeleri gerekirdi, ancak yanıldırlar ve dolduruşa geldiler diye düşünüyorum! İstanbul gibi dünyaca meşhur bir metropolün Büyükşehir Başkanlığını çok büyük bir ihtimalle tehlikeye attılar-atmış oldular! Öyle zannedyorum ki, AKP muhalefetin yıpratmasıyla değil, kendi kendilerine aldıkları ve alacakları bu tür tuhaf kararlarla iktidardan uzaklaşacaktır diye düşünüyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Ekim 17:15
02

Halil Küçüparlak - Hasan bey kardeşim, çelişkilerle dolu bir yazı yazmışsınız. Hem vatandaş yüzde 95 reis için oy veriyo, belediye başkanlarının adı önemli değil diyorsun, hem reis her şeyi bilir diyorsun, daha sonra da" kimse yorgun filan değil sayın Cumhurbaşkanım! Size öyle gelmiş…" yani sen yanılmışsın diyorsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Ekim 17:15
01

mustafa - Karaosmanoğlunu istifaya zorlayamazlar ancak bakanlık sozu alırsa işler değişir

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Ekim 17:15

Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?