Gizle

RAMAZAN PAKETLERİ VERGİSEL SIKINTINIZ OLMASIN?

 

Firmalar her Ramazan ayı sonunda yanlarında çalışan işçilere ‘’Ramazan paketi’’ adı altında değişik gıdaları içeren erzak vermektedirler. Bu durum neredeyse bir alışkanlığa dönüştü. Diyeceksiniz ki bunun vergisel ne gibi sıkıntısı olabilir. ? Bu dağıtımda gerekli bazı yükümlülükler atlanırsa sıkıntı doğar.

 

BİRİNCİ HUSUS GELİR VERGİSİ YÖNÜ

 

Dağıtılan bu ramazan paketleri aslında bir ücret ödemesidir. Evet, bir nakit ücret değil bunun adına da ‘’Ayni ücret’’ deniliyor ve ücret gibi vergilendirilmesi gerekiyor. Ramazan ayı içinde işçilere verilen iftar yemekleri de bu kapsamda ücrettir. İşçilere dağıtılan ramazan paketleri için ödenen bedel gider olarak kayıtlara alınabilir. Ancak Ramazan paketlerine ödenen bedelin KDV dâhil tutarı net ücret olarak kabul edilerek brüt ücret hesabı yapılarak bu ücret üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi hesaplanması gerekmektedir.

 

ÖRNEĞİN: Ramazan paketlerinin değeri KDV dâhil 5.000 TL olsun 5.000 TL tutar net ücret olarak kabul edilir.

 

Brüt ücret     : Net ücret / 1 - (Gelir vergisi oranı + Damga vergisi oranı)

Brüt ücret     : Net ücret / 1 - (0,15 + 0,00759)

Brüt ücret     : 5.000 TL / 0,84241

Brüt ücret     : 5.935,35 TL olmaktadır.

 

5.935,35 TL’nin% 15’i 890,30’u Gelir vergisi,

5.935,35 TL’nin ‰ 7,59’u 45,05 Damga vergisi 

 

935,35 TL vergi dairesine ödenmesi gerekmektedir.

 

İKİNCİ HUSUS KDV YÖNÜDÜR

 

            5.000 TL KDV dâhil paketlerin KDV tutarı 762,70 TL’dir. Paketlerin toplam brüt değeri yukarıda da belirtildiği üzere giderleştirilmiştir. Şirketin aldığı bu Ramazan paketleri işçilere dağıtıldığında bu paketler için ödenen KDV satışa konu olmayacağından hiçbir zaman tahsil edilen KDV olmayacaktır. KDV yasasının sistematik yapısına göre indirime konu yapılan KDV’lerin mutlaka satış veya hizmet nedeniyle tahsile de konu olması gerekmektedir. Bu nedenle alınan faturalarda görünen KDV’nin indirim konusu yapılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Eğer indirime konu edilmiş ise, işçilere paketlerin dağıtıldığı dönemde ilave edilen KDV olarak beyan edilerek düzeltilmesi gerekmektedir.

 

Bu iki konu atlanırsa işletmelerin işçilerine dağıttıkları ramazan paketleri vergisel sıkıntı olarak karşılarına çıkabilir.

 

Bu vesileyle tüm okurların Ramazan bayramını kutlar esenlikler dilerim

 

                                                                                                           

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ulaşıma yapılan %10 zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?