Ak Parti’de 2. Sayfa

Erdoğan’ın partinin başına geçmesinin ardından Ak Parti’de bir değişim yaşanacağı ısrarla dile getiriliyordu. 21 Mayıs’ta yapılan Olağanüstü Kongrede Erdoğan bu beklentilere cevap niteliğinde bir değişimin sinyalini verdi. Hem de ne sinyal! Bu konuşmanın ardından yerel yönetimler ile teşkilatlarda büyük bir değişim olacağı kesinleşti. Peki bu değişim nasıl olacak? Önceki yıllardaki gibi göstermelik bir şeyler yapılması beklenmiyor bu sefer. Gerçekten halkın nabzı tutularak yapılacağı düşünülüyor. Bu konuda Erdoğan’ın “Milletimden başka yanımda kimse yoktu” söylemlerini düşünürsek, millete rağmen adım atması beklenemez zaten.

Bir yandan da halkın nabzını tutuyor; yatırımlar, halkla ilişkiler, imar düzenlemeleri ve memnuniyet gibi kriterler gözönünde bulundurulacağından anketler yaptırıyor. Teşkilatlar için de halkla olan temastan tutun, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için ortaya koyduğu performansa kadar birçok kriter söz konusu. Kapalı kapılar ardında birilerinin çıkarları uğruna yön vermeye çalıştığı siyasete “millet” el koyduğu zaman, bir şeyler düzelmeye başlar. Yoksa komisyonculuğa soyunan, biz de yiyelim diye düşünen, kibir ve riyaya bulanmış tipleri daha çok görürürüz. Bu konudaki düşüncelerimi ısrarla yazmaya devam edeceğim. Biliyorum başını öne eğen, üstüne alınan olmayacak. Ancak yine de, kendilerine verdiğim rahatsızlıktan ötürü mutluyum. Tarafım da belli olsun, ateşe su taşıyan karınca misali…

 

Zeki Aygün’e hayırlı olsun

Ak Parti MKYK’ya Kocaeli’den Zeki Aygün’ün seçilmesi teşkilatları genel anlamda memnun etmişe benziyor. En son bir derneğin kahvaltı programında kendisini dinleme fırsatı bulduğum Aygün, siyaseten kendini epey geliştirmiş, konulara hakim, güvenilir bir profil çizmişti. Ayrıca oldukça çalışmış ve adım atmadığı yer neredeyse kalmamıştı. Aygün gördüğüm kadarıyla partinin merkezinde, çekirdeğinde kalmayı başarabilmiş bir isim. Hani şunun adamı, bunun bilmem nesi gibi bir yakıştırma duymadım kendisi için. O yüzden kimse güç dengelerine göre hareket ederek partide kendine yer edinmeye çalışmamalı. Aygün’ün de bu duruma dikkat edeceğini düşünüyorum. “Etrafında gözükeyim” diye yanaşan tiplere pabuç bırakacak bir yapıda değil Sayın Aygün. “Zeki Aygüncüler” gibi bir oluşuma izin vereceğini sanmıyorum. Umarım haksız çıkmam. Partinin MKYK üyeliği ile ödüllendirdiği bir isim olarak dava odaklı hareket etmeli. Aklını, bilgisini, çalışkanlık ve yeteneğini kullanan partililerin önünü açtığı gibi, koltuktan güç alanları da ayıklamalı. Tecrübeli vekilin bu konuda kendisinden ziyade partisini düşüneceğine eminim. Çünkü yapılan her hareket, partide bir şeylerin değişeceği şeklinde umutlar doğuruyor. Umarım bu millet, bu sefer yanılmaz.

 

Ramazan’a kavuştuk

Bir Ramazan Ayına daha kavuştuk. Bugün ilk oruçlar tutulup ilk iftar yapılacak. Rabbim şimdiden tutulan oruçları, yapılan hayır ve hasenatları kabul etsin. Bu ayın manevi iklimine uygun olarak birbirimize karşı daha saygılı ve daha hoşgörülü olmak gerekir. Oruç tutana da tutmayana da mahalle baskısı uygulamayı bırakmak gerekir. Reklam yapmadan veren el olabilmek gerekir. İftar olunca tıksırıncaya kadar yemeyi değil, kime faydamız dokunur diye düşünebilmek gerekir. Gelin bu yıl ramazanı biraz farklı yaşayalım, kendi ezberimizi bozalım. Anlayıp idrak ederek yaşamaya çalışalım. Düşünelim, sorgulayalım… Ama kendimizden başlayalım bunu yapmaya. Kişi başı 100 lira ödenen iftarların birinden diğerine koşup sahuru beklemeyelim. Sadece aç kalmayalım, biraz nefsimizle de mücadele edelim. Bu ramazanı bambaşka geçirelim; hem madden, hem manen kazançlı çıkalım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?