Çeşme’de şampiyon gm sumets

Çeşme Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) işbirliği ile bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası Çeşme Açık Satranç Turnuvası  12-18 Haziran 2017 tarihlerinde oynandı. 10 ülkeden ve ülkemizin 28 ilinden katılan toplam 447 sporcu bir hafta boyunca kıyasıya mücadele etti. Turnuvada A ve B Kategorileri Çeşme Ayios Haralambos Kilisesinde diğer iki kategori ise Çeşme Spor Salonunda oynandı.

Başhakemliğini uluslararası hakemlerimizden Atilla Gürmen’in yaptığı turnuva İsviçre Sistemi ile 9 tur üzerinden eşlendirildi. Düşünme süresi olarak 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı.

Dört ayrı kategoride oynanan turnuvada kategorilerine gore ilk üçe giren sporcular ise şöyle sıralandılar;

1700 UKD/ELO ve üzeri kuvvet puanına sahip 127 sporcunun mücadele ettiği 2023 kuvvet ortalamalı A Kategorisinde altı sporcu 7 puan ve averajla sıralandılar. 15’i GM olmak üzere toplam 41 unvanlı sporcunun mücadele ettiği A Kategorisinde Ankara Demir Spor Kulübü Derneği sporcusu GM Andrey Sumets (UKR) şampiyonluğa ulaşırken, Berk Tuğra Çalışkan Satranç Spor Kulübü Derneği sporcusu GM Vugar Rasulov (AZE) ikinci, GM Yuri Solodovnichenko (UKR) üçüncü sırada yer aldılar.

1699 UKD/ELO ve altı kuvvet puanına sahip 218 sporcunun mücadele ettiği 1482 kuvvet ortalamalı B Kategorisinde Denizli Pamukkale Yönetimi Bilişim Sistemleri Zeka Kulübü sporcusu Nehir Tokat 8,5 puanla şampiyon, Çorum Sungurlu Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu Berkay Daloğlu 8 puanla ikinci, Ankara’dan Çağakan Kuyucuoğulları 7,5 puanla üçüncü sırada yer aldılar.

37 sporcunun yer aldığı 1189 kuvvet ortalamalı 14 Yaş ve altı kategorisinde Trabzon’dan Hakan Çelik 7 puan ve averajla şampiyon, Isparta Gülistan Spor Kulübü Sporcusu Süleyman Uymaz yine aynı puan ve avreajla ikinci, Muğla’dan Ferhat Yamaç Gebeş 6,5 puanla üçüncü sırada yer aldılar.    

65 sporcunun yer aldığı 1193 kuvvet ortalamalı 10 Yaş ve altı kategorisinde Muğla’dan Arda Uzgur 8,5 puanla şampiyon, İzmir’den Mert Ceylan 7 puanla ikinci, yine İzmir’den Kuzey Güleryüz 6,5 puanla üçüncü sırada yer aldılar.

İlimiz sporcularından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü sporcuları CM Efe Mert Kılıç A Kategorisinde 6 puan, B Kategorisinde Arda Kadir Vatansever 4,5 puan, Derince Turgut Reis İlköğretim okulu Spor Kulübü sporcuları Umut Şiar Demir 3 puan, 10 Yaş Altı Kategorisinde Gamze Ark 5 puan ve Tuna Vatansever’de 3 puan  topladılar.

Ayrıca ikiyüze yakın sporcunun katıldığı yıldırım turnuvası, çeşme marinada denize kurulan platformda GM Kıvanç Haznedaroğlu ile GM Vladimir Baklan’ın (UKR) yaptığı dostluk maçı gibi bir çok etkinliğe de sahne olan Çeşme Açık bir hafta boyunca satranç dolu günler yaşattı.

Darısı ilimizin başına...

 

Kısa… Kısa…

>>> Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası, 08-15 Temmuz 2017 tarihlerinde Konya Rixos Otel'de düzenlenecek. İlimizi son iki yılda olduğu gibi yine Derince Turgut Reis İlköğretim Okulu Spor Kulübü temsil edecek.

>>> Türkiye Satranç İkinci Ligi, 16 - 23 Temmuz 2017 tarihlerinde Konya Rixos Otel'de düzenlenecek.

>>> Türkiye Satranç Birinci Ligi, 16 - 23 Temmuz 2017 tarihlerinde Konya Rixos Otel'de düzenlenecek. İlimizi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü temsil edecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) ve ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

** 11. Dünya Takım Satranç Şampiyonası

(17-26 Haziran 2017/RUS)

GM Solak, Dragan (ELO 2641/TUR)

GM Ponomariov, Ruslan (ELO 2712/UKR)

 

1.e4 c5 2.Af3 d6 3.Fb5+ Ad7 4.d4 cxd4 5.Vxd4 a6 6.Fxd7+ Fxd7 7.0–0 Af6 8.c4 g6 9.Ac3 Fg7 10.a4 0–0 11.Vd3 Fg4 12.Ad2 Ad7 13.h3 Ae5 14.Vc2 Fd7 15.b3 Kc8 16.Fb2 b5 17.axb5 axb5 18.Ad5 bxc4 19.bxc4 Fe6 20.Fxe5 Fxe5 21.Ka7 Fxd5 22.exd5 Kc7 23.Kxc7 Vxc7 24.Af3 Ff6 25.Kc1 Kc8 26.g3 Vc5 27.Sg2 Va3 28.Vd2 h5 29.g4 hxg4 30.hxg4 Ka8 31.g5 Fg7 32.Ve3 Vxe3 33.fxe3 Ka2+ 34.Sg3 Ke2 35.Sf4 Fb2 36.Kb1 Kc2 37.Ad4 Fxd4 38.exd4 Kxc4 39.Se4 Sg7 40.Kb7 Kc1 41.Ka7 Ke1+ 42.Sf3 f5 43.gxf6+ Sxf6 44.Ka8 Kf1+ 45.Se3 Sg7 46.Ka7 Kf7 47.Ka1 g5 48.Kh1 Sg6 49.Kg1 Kf5 50.Se4 Kf4+ 51.Se3 Sf5 52.Kh1 g4 53.Kh5+ Sg6 54.Kh4 Sg5 55.Kh7 Kf3+ 56.Se2 Kf5 57.Se3 g3 58.Kxe7 Sg4 59.Ke4+ Sh3 60.Ke6 Kxd5 61.Kh6+ Sg4 62.Kg6+ Sh4 63.Kh6+ Sg5 64.Kh3 Sg4 65.Kh6 Kg5 66.Kxd6 Sh5 67.Kd8 g2 68.Kh8+ Sg6 69.Kg8+ Sf5 70.Kxg5+ Sxg5 71.Sf2 Sf4 72.Sxg2 Se4 73.d5 ½–½

 

** 11. Dünya Takım Satranç Şampiyonası

(17-26 Haziran 2017/RUS)

GM Matlakov, Maxim (ELO 2707/RUS)

GM Can, Emre (ELO 2589/TUR)

 

1.d4 Af6 2.c4 g6 3.Ac3 Fg7 4.e4 d6 5.h3 0–0 6.Fe3 e5 7.d5 Aa6 8.Af3 Ac5 9.Ad2 a5 10.Fe2 Fd7 11.g4 c6 12.h4 cxd5 13.cxd5 Kc8 14.f3 a4 15.Kc1 b5 16.Sf2 b4 17.Acb1 Ae8 18.h5 Ff6 19.Sg2 Fg5 20.Vg1 h6 21.hxg6 fxg6 22.Ac4 Fb5 23.Abd2 Kc7 24.Vf2 Vf6 25.Fxg5 Vxg5 26.Vh4 Vxh4 27.Kxh4 Sg7 28.Kch1 Kh8 29.Sf2 Ab7 30.Se3 Af6 31.g5 Ah5 32.gxh6+ Kxh6 33.f4 exf4+ 34.Sd4 Fxc4 35.Axc4 Ag3 36.Kxh6 Axe2+ 37.Sd3 Ac1+ 38.Sd4 Ae2+ 39.Sd3 Ac1+ 40.Sd4 Ae2+ 41.Sd3 ½–½

 

** 11. Dünya Takım Satranç Şampiyonası

(17-26 Haziran 2017/RUS)

GM Bartel, Mateusz (ELO 2637/POL)

GM Can, Emre (ELO 2589/TUR)

 

1.e4 c5 2.Af3 d6 3.Ac3 Ac6 4.Fb5 Fd7 5.Fxc6 Fxc6 6.d4 cxd4 7.Vxd4 Af6 8.Fg5 e6 9.0–0–0 Fe7 10.Vd3 Va5 11.Sb1 0–0 12.h4 h6 13.Kh3 Kfd8 14.Ad4 Fd7 15.f4 Kac8 16.g4 Va6 17.Vxa6 bxa6 18.Fxf6 Fxf6 19.Ade2 Fe7 20.g5 g6 21.Khd3 hxg5 22.hxg5 Sg7 23.Ag3 Fb5 24.Kf3 Fc6 25.Kdf1 Kh8 26.Ace2 Kh2 27.Ad4 Fb5 28.K1f2 Kxf2 29.Kxf2 Kh8 30.a4 Fd7 31.Af3 Kh3 32.Kg2 Fc6 33.Ad4 Fb7 34.Ade2 e5 35.f5 Fxg5 36.fxg6 fxg6 37.Af5+ gxf5 38.Kxg5+ Sf6 39.Kxf5+ Se6 40.Kf2 Fxe4 41.Sc1 a5 42.Sd2 d5 43.Ac1 Ff5 44.Ad3 Fxd3 45.cxd3 Kh4 46.b3 Kh3 47.Kg2 Sd6 48.Ke2 Kh5 49.Kg2 Sc5 50.Kg4 Kh2+ 51.Sc1 Kf2 52.Kh4 Kf4 53.Kh2 Sd4 54.Sc2 Se3 55.Sc3 Kf1 56.Kh3+ Se2 57.Kh2+ Se3 58.Kh3+ Se2 59.Kh2+ Kf2 60.Kh5 d4+ 61.Sc4 e4 62.Kh3 e3 63.Sxd4 Kf3 64.Kh2+ Sd1 65.Se4 Kf2 66.Kh1+ Sd2 67.Ka1 e2 0–1

 

** 11. Dünya Takım Satranç Şampiyonası

(17-26 Haziran 2017/RUS)

GM Elsness, Frode (ELO 2466/NOR)

GM Şanal, Vahap (ELO 2533/TUR)

 

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.g3 d5 4.Af3 Fb4+ 5.Fd2 Fe7 6.Fg2 0–0 7.0–0 Abd7 8.Vc2 c6 9.Ff4 b6 10.Kd1 Fa6 11.Ae5 Axe5 12.dxe5 Ad7 13.cxd5 cxd5 14.e4 d4 15.Kxd4 g5 16.Vd2 gxf4 17.Kxd7 Ve8 18.Ac3 fxg3 19.hxg3 Fc8 20.Kd4 Sh8 21.Kd1 Kg8 22.a4 a6 23.Vf4 Ka7 24.Ff1 Vf8 25.Fe2 Vg7 26.Fh5 Kc7 27.Sg2 Fg5 28.Vf3 Vxe5 29.Ve2 Ff6 30.K4d3 Kc5 31.Fxf7 Kf8 32.f4 Vc7 33.Fh5 Kg8 34.e5 Fxe5 35.fxe5 Kxe5 36.Ke3 Fb7+ 37.Sh2 Vg7 38.Kg1 Kf5 39.Kxe6 Vg5 40.Fe8 Ff3 41.Vc4 Vd2+ 42.Sh3 Kc5 43.Vh4 Fg4+ 44.Vxg4 Kxg4 45.Sxg4 Vg5+ 0–1

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

Cevap : 1.Ad5 Şa6 [1...b6 2.Vxb6#] 2.Vb6# 1–0

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aykut İlker Mete - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?