Gürültü

Geçenlerde Şirintepe’de durakta  otobüs bekliyorum. Yanıma elinde, üstü kağıtla kaplı  sepet olan  12 yaşlarında bir çocuk geldi.

-Amca…Simit ister misin?

Çocuğun  simit sattığı halde sessizliği dikkatimi çekti.

-Sen simit satmak için neden “bağırmıyorsun?”

-Amca belediyenin adamları geldiler. Diğer arkadaşlarımı  engellediler. Beni fark etmediler, onlar gidinceye kadar böyle sessiz satıyorum.

O çocukla bunları konuşurken aklıma “Ses kirliliği” geldi. Avrupa ülkelerinde “ses kirliliğini” önlemek için kanunlar çıkarılıyor, Örneğin İtalya'da yürürlükte olan yasada ses kirliliği şöyle tarif ediliyor: Yerleşim ortamı ile dış ortamda, insanın dinlenme ve  aktivitelerinde bozulma ve rahatsızlık, insan sağlığı için tehlike oluşturacak, ekosistemlerin, maddi varlıkların, anıtların, yerleşim ortamı ile dış ortamın kötüleşmesini ve aynı ortamlardan yasal yararlanma olasılığını ortadan kaldıracak tarzda gürültü girişi.       

Yani o ülkede ses kirliliği, insanın sadece kulağını rahatsız etmesi ile ilgili değil, ortamları da ilgilendiriyor

Ben bu satırları  yazdığım sırada da oturduğum Şirintepe, Öğretmenler sitesinde hemen hemen her gün dolaşan bir hurdacı kamyonunun mikrofonundan yayılan ses kulaklarımı tırmalıyor. Öyle bir ses ki insanın etkilenmemesi mümkün değil. Üstelik tam gitti diyorsunuz, köşeden yine çıkıyor. Artık bu gün gelmez diye düşünüyorsunuz, yine geliyor. Mikrofon yoluyla yayılan sesi binaların duvarlarından yankılanıyor. “Hurdacı geldi…eskiler alıyorum..” Aynı sözler dakikalarca tekrarlanıyor. Tam bir rezalet…

Gel de sorma: Simitçi çocuklar için yasak olan, örneğin bu hurdacı için nasıl yasak olmuyor? Simitçi çocuğun farkına varanlar bu kamyonet için gereğini neden yapmıyor?

Nedenini herkes gibi ben de biliyorum: Ülkemizde, birçok konuda sorunları çözmek, görevli olanların keyfine tabidir. Bu keyfi davranışın bir sonucudur ki simitçinin sesini duyanlar bir kamyonetten mikrofonla tekrarlanan asap bozucu sesi duymuyorlar. Çarşının en kalabalık caddelerinde, marketlerin kapısında bazı kişiler  ellerinde mikrofonlarla da  bangır bangır müşteri çağırıyorlar.

Birkaç gün önce kalp ameliyatı olan bir dostumu ziyaret için Atatürk Bulvarına gittim. Orada da benzer manzara:  Görünüşte motosiklet satış yerleri olan yerlerde tamir edilen ve denenen motosikletlerin sesleri yolun iki tarafındaki apartmanların duvarlarından yankılanıyor. Bir gürültü ki sormayın. Hastalar var, çok yaşlılar var, ders çalışan öğrenciler var. Ama kimin umurunda?  İşin en ilginç tarafı bu bulvarda bir okul var. Bu okulun müdürü bu duruma nasıl katlanıyor? Öğrencilerin kötü etkilendiği kesin olduğuna göre ilgili makamlara durumu iletmiş olması gerekiyor. Acaba nasıl bir sonuç aldı, çok merak ediyorum.

Olayın bir başka yönü de valilik binasının bu yere çok yakın olması. Gürültü bir çevre sorunudur ve orada Çevre Müdürlüğü var. Tabiri caiz ise “burunlarının dibindeki” bu çevre sorunu için ne yapıyorlar?  Toplum bundan rahatsız olmuyor mu?

Avrupa kentlerinde yaşayanların %25'inin, sağlık ve hayat kalitesini etkileyecek derecede ses kirliliğinden zarar gördüğü belirlenmiştir. Bu araştırma bir örnek olmak üzere İzmit’te yapılmış olsaydı oran herhalde yaklaşık %75 çıkardı. Çünkü bu kentte yaşayanların çok büyük bir kısmı “ses” kirliliğinin değil “gürültü” kirliğinin, üstelik çok büyük boyutta olduğu ortamlarda yaşıyor. Bunun yarattığı biyolojik ve ruhsal tahribatın farkında değil. İşin tuhafı ses kirliliğini önlemekle görevli olanların da bunun farkında olmadığı kesin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

zeki - Öncelikle gürültünün kirlilik olduğunu anlatmak gerekir.Bunu önlemeninde insanlik için çok önemli bir görev olduğunu ilgililerin kavraması gerekir.(korna,egzos,seyyar satıcı v.s)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Nisan 17:15

Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?