Gizle

Azerbaycan’da cumhuriyetin ilanı

Bundan 98 yıl önce 28 Mayıs 1918 de Azerbaycan’da Cumhuriyet ilan edildi. Dünyanın birçok yerinde Cumhuriyet kelimesi telaffuz dahi edilemezken Azerbaycan Halkı Cumhuriyetle tanışıyor.

Bu bir başarıdır. Ama ne yazık ki bu başarıyı uzun süre Azerbaycan halkı tadamıyor. Cumhuriyetin getirdiği özgürlük ve yenilikler birçok ülkeyi ve egemen güçleri korkutuyor, ürkütüyor.

Azerbaycan’ın ilk Cumhurbaşkanı Mehmet Emin Resulzade’dir. Mehmet Emin Resulzade “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” veciz sözü ile halkının hislerine tercüman oluyor. Nitekim aradan geçen uzun süre kesintiye rağmen içlerinde Cumhuriyet ateşi sönmeyen Azerbaycan Halkı 1991 yılında yeniden bağımsızlığına kavuşunca yoluna yine Cumhuriyet ile devam ettiler.

Kafkasya iğneli bir coğrafya özelliğini hep muhafaza etmektedir. Burada dimdik ayakta durmak da zordur. Bütün bu zorluklara rağmen Azerbaycan dimdik ayakta durup hızlı adımlarla ilerlemektedir.

Bugün Bakü adeta bir şantiye şehri olmuştur. Her tarafı adeta yeniden inşa ediliyor. Yollar yeniden modern bir şekilde yapılıyor. Battı çıktılar, köprüler, metrolar, okullar, hastaneler, kültür merkezleri ve yaşam yerleri bir biri ardına yapılmakta ve açılmaktadır.

Bu şanlı ay yıldızlı bayrak yakın zamanda işgal edilmiş Azerbaycan’ın öz ata toprakları olan Karabağ semalarında dalgalanacaktır. Bundan kimsenin şüphesi yoktur.

Cumhuriyetin kuruluş yıl dönümünü tebrik edip sevgi ve saygı ile kutluyorum.

 

 

ALMANYA’DA SAYGI MİTİNGİ

Hep tarihi dost bildiğimiz Almanya’yı da cinler çarptı. Aynaya bakmadan Türkleri soykırım yaptılar diye Federal Meclislerinden karar çıkarmak için harekete geçtiler. Hitler döneminde milyonlarca insanı hiçbir neden yok iken öldürdüklerini ne çabuk unuttular.

Osmanlı döneminde bugünkü adı ile genelkurmayın tepesinde bulunan Almanlar Ermenilerin tehcire tabi tutulmasını ortaya atıp uyguladıkları tarihi belgeleri ile ortadadır.

Dört milyona yakın Türk’ün Almanya’da ekonomiye büyük katkıları var. Orada bulunanları psikolojik baskı altına almak için siz soykırım yapan ataların çocuklarısınız diye yaftalamaya çalışmaktalar.

Yazıklar olsun sizin dostluğunuza! Hepiniz aynısınız. Çifte standart sizin yaşam biçiminiz olmuş.

Artık susmanın alttan almanın hiçbir şeye faydasının olmadığını bilmemiz lazım.

Bugün Almanya’da çok büyük bir protesto mitingi var.

Alman eski sol parti milletvekili dostum Prof. Dr. Hakkı Keskin Türk-Azerbaycan Birliği Başkanı olarak büyük hazırlık yapmaktalar. Talatpaşa Komitesi Berlin Sözcüsü Niyazi Öncel ve yüzlerce kurum ve kuruluşlar Almanları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına saygılı davranmaya davet edecekleri büyük bir yürüyüş yapıyorlar.

Vatan Partisi komple katılıyorlar. İnanıyoruz ve bekliyoruz ki miting uyuyan ve de art niyetli Almanlara uyarıcı olacak.

 

PARLAMENTOLAR YASALARINI KALDIRACAK

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AIHM) Büyük Daire, 2. Daire’nin verdiği hükme uydu; “Ermeni soykırımı yalandır” diyenlere ceza verilmesinin ifade özgürlüğü ihlali olduğunu teyit etti. Artık bu yönde yasa çıkaran devletlerin kararları etkisiz olacak. Hiçbir ülke “Ermeni soykırımı olmamıştır” dediği için kimseyi cezalandıramayacak.

Doğu Perinçek’i mücadeleci davranışlarından ötürü kutluyorum. Çifte standart içinde olan ülkelerin yüzüne tokat gibi inen karardır.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?