Reklamı Kapat

Dolu dolu 43 yıl

43 yıl dile kolay tam tamına 43 yıl. Bir ömür geçmiş. Ben 9 yaşında iken yayın hayatına başlamıştı Kocaeli Gazetesi. Zaman hızla geçiyor. Derler ya “ Ömür dediğin bir varmış bir yokmuş.” Ömür geçtikçe insan geçmişe doğru bakıyor. Acısı ile tatlısıyla geçirdiği ömrün muhakeme ve muhasebesini yapıyor.

Kim ne derse desin gazete de yazmak hayatımın bir parçası oldu ve olmaya da devam edecek. 9 yaşından beri takip ediyorum Kocaeli Gazetesini. Rahmetli babamın sayesinde tanıştım ve yıllarca yakından takip etme imkânı buldum. Kocaeli Gazetesi 43 yılın içinde neler gördü neler yaşadı. Kimler geldi kimler geçti, sayısı belli değil. Ben ilk günden beri çoğu şeye şahit oldum. Kırmızı Kocaeli Gazetesi arşivi âdete Kocaeli’nin yaşayan tarihi oldu.

Türkiye’de 43 yılda çok şey değişti. Çok olaylar yaşandı. Kocaeli’nde birçok gazete kuruldu, bir çok gazete kapandı. Bugüne gelebilen bir tek Kırmızı Kocaeli Gazetesi oldu. Ve buna herkes şahitlik etti.

Gazetecilik kentin ve toplumun yararına yapılması gereken bir meslektir. Birilerinin çıkarları doğrultusunda yapılan bir meslek değildir.

Gazeteci; Hangi bir kurum, kuruluş, siyasetçi, bürokrat, sivil toplum örgütü olursa olsun onun eksiğini, yanlışını eleştirmeli, eleştirebilmeli. Eleştirirken, “kişisel düşünmemeli” kenti adına yanlışa yanlış demeli. Meslek ilkeleri doğrultusunda hareket etmeli. Toplum gözünde saygınlığını asla yitirmemeli, yaptığı haber ve yorumlarıyla topluma bilgi vermeli. Asla birilerini koruyup, kollama görevi yapmamalı. Bir gazetenin veya gazetecinin haberini çürütmek için her hangi bir kurumun başkanına, müdürüne baskı yapmamalı. Ve özellikle de patronuna yaranmak için asla yapılmamalı. Çalıştığı gazeteyi “tehdit ve şantaj” olarak asla kullanmamalı. Çalıntı, iftira, hakaret, lekeleme, saptırma, manipülasyon, söylenti, dedikodu ve dayanaksız suçlamalardan kesinlikle uzak durmalı.

Yukarda saydıklarım bir gazetede yazan herkesin uyması gereken etik kurallardır. Bir gazetenin işlevi çoğulculuk ve çok seslilik açısından topluma yaptığı katkıyla ilgilidir.

Kurallara uyabilen gazeteler uzun süre ayakta kalabilirler. Ekonomik kaygısı olan gazeteler belli süre sonra ortalıktan silinip giderler.

Kırmızı Kocaeli gazetesi de birçok kişinin birçok saldırısına maruz kaldı yıllarca. Gazete ilkelerini anlayan ve anlayamayan insanlar da oldu. Kıskançlıkları yüzünden gazeteye, sahiplerine leke sürmek isteyenler de oldu. Ve hala görüyoruz.

Bunlara rağmen Kırmızı Kocaeli Gazetesi tam 43 yıl ayakta dimdik durmasını bildi. Dün söylediği ile bugün söylediği arasında hiçbir zaman fark olmadı. Ve hala yanlışa yanlış demeye devam ediyor. Bugün Kocaeli’nde gazetecilik yapanların yüzde doksanı bu gazetede gazetecilik hayatına atılmıştır.

Şöyle geçmişten günümüze doğru şöyle bir düşünün Kırmızı Kocaeli Gazetesinde ahde vefa olduğunu göreceksiniz. Kurulan dostluklar aile sıcaklığında nesilden nesile geçmektedir. Bunu ancak gerçek dost, gerçek duruşu olan insanlar anlayabilirler.

Her geçen gün daha özverili çalışma, her geçen gün daha fazla birbirine kenetlenme vardır. Bu kenetlenmeler daha birçok 43 yılları getireceğine ben inanıyorum. Emekli olduğun zaman ne yapacaksın dediklerinde, hiç düşünmeden “ Kocaeli Gazetesinde rahat rahat yazacağım” diyebiliyorum. Biliyorum ki o sıcaklık o samimiyeti içimde hissetmem sağlanıyor.

Aynı sıcaklığı sevgili okuyucularda hissediyor. O his alışkanlığa dönüşüyor.   

            Farkında mısınız! Kocaeli Gazetesi ailesinde Tanzer Ünal’ından, Erkan Ünal’ına, Mesut Akbulut’tan Mustafa Küpçü’ye, spor servisinden, çay pişirenine kadar geniş bir kesim ortamı güzelleştiriyor. Güzelleştirilen gazete Kocaeli halkının beğenisine sunuluyor.

            Ve Kocaeli halkı tarafından da beğeniliyor ki 43 yıldır Kocaeli Gazetesi yayın hayatına devam ediyor.

            Halktan biri olarak Kırmızı Kocaeli Gazetesinin devam etmesinden gurur duyuyorum.

            Nice yıllara! Kırmızı Kocaeli Gazetesi Nice yıllara!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bilgutay Bağdat - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?