Gizle

Tarhan, AKP’li belediyeleri becerisizlikle suçladı!

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, önceki gün Kocaeli TV'de yayınlanan "Günün Manşeti" programında gazeteci İlter Yeşiltaş'ın sorularını yanıtladı.

Tarhan programda ilk olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını değerlendirdi.

Birlikte okuyalım; “Bu kenti gerçekten seviyorlarsa birilerine danışmalılar. Kocaeli marka kent olmalı, kentimiz vizyon projeler kenti olmalı. Büyükşehir Belediyesi’ne ve bürokratlarına proje desteği sunmaya hazırız. Kentimize bir kimlik kazandırmalıyız. Kimliksiz kent olur mu? Kentin vizyonunu hep beraber belirlemeliyiz. Kocaeli Barosu’nun, meslek odalarının, sivil toplum örgütlerinin ve daha birçok kurumun fikirlerinden faydalanmalıyız. İlimizde hiç kimseyi ötekileştirmemeliyiz. Bugün Eskişehir’e, Bursa’ya gittiğimizde karşımıza bir kent kimliği çıkıyor. Anadolu’nun birçok vilayeti raylı sistem, toplu ulaşım konusunda almış başını gidiyor. Malum zihniyet, Kocaeli’de 11 yıldır yerel yönetimlerde iktidarda. Raylı sistem konusunda 11 yıldır çivi çakılmadı.

**

Artık körfezimiz kirlenmiş ve sıkışmış durumda. Halen dolgu yapılıyor. Karamürsel’den Gebze’ye uzanan sahil bandında raylı sistemi geliştirmeliyiz. Bunun dışında, kentlerde yayalaştırma projelerine çok önem veriyorum. Yerel yönetimlerle ilgili gerek Küba’da gerekse Rusya’da önemli çalışmalarım, aldığım eğitimler oldu. Kentimizde organize sanayi bölgeleri açılıyor fakat altyapıları yetersiz kalıyor. Kentte inşaata ve ranta dayalı bir ekonomi oluşturulmuş durumda. Tarım arazileri sanayiye açılıyor. Vatandaşlardan 20 TL’ye alınan tarlalar bir bakmışsınız 200 dolardan satılıyor.

**

Öncelikle mevcut organize sanayi bölgelerine sahip çıkmalıyız. Mevcut OSB’lerde tam kapasite kullanımı dolmadan, yeni OSB’ler yapılmasını desteklemiyorum. Önce altyapılar oluşturulmalı ardından OSB’ler kurulmalı. Bugün kentimizde bakıyoruz, bir çok OSB’nin bağlantı yolları bulunmuyor. Bu sorunların ivedilikle çözülmesi gerektiğine inanıyorum”

**

Tarhan’ın açıklamaları böyle… Önemli konulara değindi. Kocaeli, ulaşım konusunda çok geride kaldı. Tarhan, seçimle ilgili yaptığı değerlendirmede de, seçime hazır olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim “1 Kasım’da” dedi… Bakalım, partiler mevcut milletvekilleriyle mi seçime girecek, yoksa liste de değişiklikler yapacak mı? En çok da bu sorunun cevabı merak ediliyor.

 

Afişler toplanıyor

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipler yasak olmasına rağmen şehrin çeşitli yerlerine asılan afişleri tek tek topluyor. Yetkililer, asan kişi ve kurumlar hakkında da yasal işlem yapıyor. Firma sahipler, her yere afiş asıyor. Durum böyle olunca da çevre kirliliğine neden oluyor. Bu olay sadece İzmit’te değil, diğer ilçelerde de oluyor.

 

Ellibeş’e “55” numaralı forma

Gölcükspor Kulübü Başkanı Avukat Ahmet Şahin ve beraberindeki heyet Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’i ziyaret edip 55 numaralı Gölcükspor forması hediye etti. Ellibeş, inşallah el ele vererek Gölcükspor’u layık olduğu yere taşıyacaklarını söyledi.

 

Sel baskınlarına karşı önlem! 

Kartepe Belediye Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler heyelan ve toprak kayması başta olmak üzere olası sel afetleri karşı tedbirlerini artırdı. Belediye ekipleri Maşukiye, Uzuntarla, Suadiye ve Ketenciler Mahalleleri’nde yaklaşık 3.500 metreküp taş duvar örerek bölgede can ve mal güvenliği yanında kabristanlık çevre düzenlemesi ile kent estetiğine katkı sağlayan düzenlemelerde bulundu. Umarız bölgede bir daha aşırı yağışlar olmaz ve Eşme başta olmak üzere diğer bölgeler sular altında kalmaz.

 

 

Gülsuyu: Gölcük’teki okullara öncelik tanınmalı

Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, liseye başlayacak olan öğrencilerin doğru okul seçmesi yapması yönünde uyardı.  Gülsuyu, “Lise tercihleri yapılırken Gölcük’teki okullara öncelik tanınmalı. Ortaöğretim kurumlarını tercih ederken rastgele değil, kişisel yetenekleriniz ve ilgileriniz doğrultusunda hareket etmeniz daha isabetli olacaktır. Velilerimizin de bu konuda dikkatli olmalarını, hassas davranmalarının sonucunda tüm bunları dikkate alınarak öğrencilerimizin tercihlerinin mutluluk ve başarı getirmesini diliyorum” dedi. Öğrenciler, Gülsuyu’nu dinleseler iyi olur. Zira, burada tecrübe konuşuyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ulaşıma yapılan %10 zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?