Apaydın Satranç!

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından çocukların; takım ruhu içerisinde birlikte hareket edebilme yeteneğini geliştirmek, olumlu tutum ve davranış geliştirmelerine katkı sağlayarak, satranç yarışması eksiğini tamamlamak amacıyla organize edilen Türkiye Küçükler Takım Satranç Turnuvası ile Türkiye Yıldızlar Takım Satranç Turnuvaları 23-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Çorum’da düzenlendi.

7 yaş ile 12 yaş arasındaki (2010-2005) sporculardan oluşan takımların mücadele ettiği Türkiye Küçükler Takım Satranç Turnuvasına 48 takım 236 sporcu, 13 yaş ile 18 yaş arasındaki (2004-1999) sporculardan oluşan takımların mücadele ettiği Türkiye Yıldızlar Takım Satranç Turnuvasına 25 takım 125 sporcu katıldı. 

Başhakemliğini ulusal hakemlerimizden Yücel Yıldırım’ın yaptığı Küçüklerde yedi galibiyet bir beraberlik alan İzmir temsilcisi Apaydın Satranç 15 puanla şampiyonluğa ulaşırken, altı galibiyet bir beraberlik bir yenilgi alan Şirinler-A 13 puanla ikinci, beş galibiyet iki beraberlik bir yenilgi alan Doğa Koleji Satranç Takımı üçüncü sırada yer aldı.

FIDE hakemlerimizden M. Salim Alpyürük’ün başhakem olarak görev yaptığı Yıldızlarda yedi galibiyet bir yenilgi alan Apaydın Satranç 14 puanla Küçüklerden sonra Yıldızlarda da şampiyonluğa ulaştı. Altı galibiyet bir beraberlik bir yenilgi alan Karaman AHİ Evran Takımı 13 puanla ikinci, altı galibiyet iki yenilgi alan Ankara Demirspor 12 puanla üçüncü sırada yer aldı.

İlimizi temsilen Türkiye Küçükler Takım Satranç Şampiyonasına Mustafa Burak Türk, Zeynep Çiftçi, Deniz Arda Kozak ve Yiğit Bayraktar’dan oluşan bir takımla katılan Altın Çocuklar Satranç Spor Kulübü iki galibiyet üç beraberlik üç yenilgi ile 7 puan toplayarak şampiyonayı 30. Sırada tamamladı.

Satranç dolu günler dileğiyle...

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilginizi kontrol etmek için (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanınızı kontrol etmek için : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvanınızı (Sporcu, antrenör, hakem) ve ELO puanınızı kontrol etmek için : ratings.fide.com

 

Kısa… Kısa…

>>> Türkiye Satranç Federasyonu Onursal Başkanı Kahraman Olgaç anısına düzenlenen Kahraman Olgaç Anma Satranç Turnuvası, 22-27 Mayıs 2017 tarihlerinde Adana Kahraman Olgaç Satranç Merkezi'nde düzenlendi. Bu yıl dokuzuncusu organize edilen turnuvada 6 puanla Cem Sabahi şampiyon oldu.

>>> 12-18 Haziran 2017 tarihleri arasında yeteri sayıda başvuru olması halinde 2. Kademe Antrenörlük kursu açılacaktır. Kontenjanlar 30 kişi ile sınırlıdır. (kocaeli.tsf.org.tr)

>>> Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 10-20 Haziran 2017 tarihleri arasında Budva’da (Karadağ) düzenlenecek.

>>> 5. Çeşme Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 12-18 Haziran 2017 tarihlerinde düzenlenecek. Gözlemci olarak görev yapacağım organizasyonda A-B kategorileri Çeşme Ayios Haralambos Kilisesi'nde C-D kategorileri Çeşme Spor Salonu'nda oynanacak. 

>>> Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası 04-15 Eylül 2017 tarihleri arasında Mamaia'da (Romanya) düzenlenecek. 

>>> Dünya Yaş Grupları (14-16-18 Yaş) Satranç Şampiyonası 16-26 Eylül 2017 tarihleri arasında Montevideo’da (Uruguay) düzenlenecek. 

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

** 18. Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası

(29 Mayıs - 11 Haziran 2017/BLR)

GM Andreikin, Dmitry (ELO 2723/RUS)

IM Karttunen, Mika (ELO 2465/FIN)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.d3 d6 6.c3 g6 7.Abd2 Fg7 8.Af1 0–0 9.Ag3 b5 10.Fc2 Fb7 11.h4 h5 12.Fg5 Vd7 13.0–0 Ad8 14.d4 exd4 15.cxd4 Ae6 16.Fd2 d5 17.e5 Ae4 18.b4 Axd2 19.Vxd2 a5 20.a3 axb4 21.axb4 Kxa1 22.Kxa1 Ka8 23.Kxa8+ Fxa8 24.Ae2 Ve7 25.Ac1 Fc6 26.Fb3 Vd8 27.Ad3 Fe8 28.Va2 c6 29.g3 Vb8 30.Fd1 Ff8 31.Va1 Fh6 32.Fe2 Fd7 33.Afe1 Ac7 34.Ac5 Fc8 35.Va5 Ff8 36.Fd3 Fe7 37.Ac2 Fd8 38.Va1 Va8 39.Vb2 Sg7 40.Ae3 Fe7 41.Sh2 Ae6 42.f4 f5 43.Ac2 Fxc5 44.bxc5 Fd7 45.Sg2 Sf7 46.Sf2 Se7 47.Se3 Ac7 48.Ab4 Fe6 49.Fb1 Sd7 50.Va2 Vxa2 51.Fxa2 Ae8 52.Sd3 Sc7 53.Sc3 Sb7 54.Fb1 Ac7 55.Fd3 Ae8 56.Ac2 Ac7 57.Aa1 Aa6 58.Ab3 Sc7 59.Ad2 Sb7 60.Af1 Ac7 61.Ae3 Ae8 62.Sb4 Ag7 63.Fe2 Sa6 64.Ff3 Ff7 65.Fg2 Fe6 66.Ac2 Fd7 67.Sc3 Fe6 68.Ff1 Sb7 69.Ae1 Fd7 70.Af3 Ae6 71.Ag5 Axg5 72.fxg5 Fe6 73.Fd3 Sc7 74.Sb4 Ff7 75.Sa5 Sb7 76.Fe2 Fe6 77.Sb4 Sc7 78.Sc3 Sb7 79.Fd3 Sc7 80.Sd2 Sd7 81.Se3 Ff7 82.Sf4 Se6 83.Sf3 Fe8 84.Se3 Ff7 85.Sd2 Sd7 86.Fc2 Fe8 87.Sc3 Ff7 88.Sb4 Sc7 89.Fd3 ½–½

 

** 18. Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası

(29 Mayıs - 11 Haziran 2017/BLR)

GM Howell, David W L (ELO 2684/ENG)

IM Kanmazalp, Oğulcan (ELO 2447/TUR)

 

1.c4 c5 2.Af3 Ac6 3.d4 cxd4 4.Axd4 Af6 5.Ac3 e6 6.Ff4 d5 7.e3 Fc5 8.Axc6 bxc6 9.Fe2 0–0 10.0–0 Fd6 11.Fxd6 Vxd6 12.Va4 a5 13.Kac1 Fa6 14.Kc2 Kfb8 15.b3 Kb4 16.Vxa5 Fb7 17.c5 Vxh2+ 18.Sxh2 Kxa5 19.Aa4 Fa6 20.Fxa6 Kxa6 21.Sg1 Sf8 22.f3 Se7 23.Sf2 Ad7 24.Se2 Ka5 25.Sd2 ½–½

 

** 18. Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası

(29 Mayıs - 11 Haziran 2017/BLR)

GM Kharchenko, Boris (ELO 2468/UKR)

GM Navara, David (ELO 2739/CZE)

 

1.e4 c5 2.c3 Af6 3.e5 Ad5 4.d4 cxd4 5.Af3 Ac6 6.Fc4 Ab6 7.Fb3 d5 8.exd6 Vxd6 9.0–0 Fe6 10.Fxe6 Vxe6 11.Axd4 Axd4 12.Vxd4 Kd8 13.Vh4 Ve2 14.Fd2 e6 15.Ke1 Vb5 16.b3 Vf5 17.Vg5 Vxg5 18.Fxg5 Fe7 19.Fxe7 Sxe7 20.c4 Kd3 21.Sf1 Khd8 22.Se2 K8d4 23.Kc1 Ad7 24.Ac3 Kd2+ 25.Se1 Kb2 26.Aa4 Ke4+ 27.Sf1 Kd2 28.Ac3 Ked4 29.Se1 K4d3 30.Kd1 Kxd1+ 31.Axd1 Ac5 32.Se2 a5 33.Kc1 f5 34.Ac3 b6 35.g3 g5 36.Aa4 Kd6 37.Ac3 Kd3 38.Aa4 Kd8 39.Ac3 h5 40.Kb1 h4 41.a3 Kd3 42.Kc1 f4 43.gxf4 gxf4 44.b4 f3+ 45.Se1 Ab3 46.Kc2 Kd4 47.Ab5 Kg4 48.Sf1 Kxc4 49.Kxc4 Ad2+ 50.Se1 Axc4 51.bxa5 bxa5 52.Ad4 Ae5 53.Ab3 h3 54.Axa5 Ag4 55.Sf1 Axh2+ 56.Sg1 Af1 57.Ac4 Sd8 58.Ae5 Ad2 59.Sh2 Ae4 60.Axf3 Axf2 ½–½

 

** 18. Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası

(29 Mayıs - 11 Haziran 2017/BLR)

IM Sychev, Klementy (ELO 2459/RUS)

GM Ponomariov, Ruslan (ELO 2712/UKR)

 

1.e4 c5 2.Af3 e6 3.d4 cxd4 4.Axd4 a6 5.Fd3 Fc5 6.Ab3 Fe7 7.Vg4 g6 8.Ve2 d6 9.0–0 Ad7 10.a4 Ae5 11.a5 Af6 12.Fh6 Afg4 13.Fd2 0–0 14.f4 Axd3 15.cxd3 f5 16.Fc3 b5 17.A1d2 Vd7 18.Kae1 Fh4 19.Kc1 Fb7 20.Af3 Fd8 21.Afd4 Ke8 22.Sh1 Kc8 23.Kce1 Fh4 24.Kd1 Ff6 25.h3 Ah6 26.Kc1 Vg7 27.Ve3 fxe4 28.dxe4 e5 29.Ae2 exf4 30.Vxf4 Kxe4 31.Vxf6 Vxf6 32.Fxf6 Kxe2 33.Kxc8+ Fxc8 34.Ad4 Kxb2 35.Kc1 Fb7 36.Af5 Fxg2+ 37.Sh2 Axf5 38.Fxb2 Fd5 39.Kc7 b4 40.Sg1 Ae3 41.Fc1 Ac4 42.Fh6 Axa5 43.Kg7+ Sh8 44.Kc7 Ac4 45.Kc8+ Fg8 46.Kc7 Fe6 47.Ke7 Sg8 48.Kxe6 Sf7 49.Ke4 d5 50.Ke1 Sf6 51.Ff8 a5 52.Sf2 b3 53.Kb1 a4 54.Se2 b2 55.Sd3 g5 56.Sd4 Se6 57.Fb4 h5 58.Ke1+ Sf5 59.Kf1+ Se6 60.Ke1+ Sd7 61.Sc3 Sc6 62.Sc2 d4 63.Kg1 g4 64.hxg4 hxg4 65.Sb1 Sb5 66.Fe1 Ae3 67.Sxb2 Sc4 68.Fd2 a3+ 69.Sxa3 Sd3 70.Fc1 Se2 71.Fxe3 dxe3 72.Kxg4 Sf3 73.Kg8 e2 74.Ke8 Sf2 75.Kxe2+ Sxe2 ½–½

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

Cevap : 1.Şc3 Şa1 [1...c4 2.Vb2#] 2.Vb2# 1–0

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aykut İlker Mete - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?