“Lale Devri’nin son günlerini oynayan bir ekonomiyle karşı karşıyayız”

Sn. Meral Akşener ile birlikte yeni parti kurma çalışmaları yapan, Prof. Ümit Özdağ ile geçenlerde yapılan bir röportajdan bana ilginç gelen noktaları sizlerle paylaşmak istedim.  Buyurun okuyalım görüşlerini öğrenelim.

 

YARGI

Bağımsız yargı tamamen tasfiye edilmiştir. Kuvvetler ayrılığının olmadığı, hukuk devletinin tasfiye edildiği yerde bağımsız yargının olması mümkün değildir. Amacımız “Adalet mülkün temelidir” ilkesini tartışmasız yaşama geçirmektir.

 

HAYAT TARZININ SAVUNMAK ZORUNDA KALINMADIĞI BİR TÜRKİYE

Yurttaşların parti programlarına değil, yaşam tarzlarını savunduğunu düşündükleri partilere oy vermelerinin nedeni hayat tarzlarını tehdit altında görmeleridir. İnsanlarımızın hayat tarzlarını savunmak zorunda kalmadıkları bir Türkiye arzu ediyoruz.

 

KÜRT MESELESİ:

Türkiye’nin bölünmesine izin vermeyiz. Türkiye’de bir tek millet yaşıyor, o da Türk milleti. Değişik mezhepler, etnik gruplar var ama bunların hepsi Türk milletinin bir parçası. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin hukuk devleti içerisinde eşit haklara sahip olduğu, bu eşit hakların liyakat seviyesinde kullanıldığı bir ülke arzu ediyoruz. Ancak Türkiye’yi bölecek, etnik zeminli yapılanmalara karşıyız.

 

EĞİTİM SİSTEMİ

Eğitim sistemimizin çöktüğü bir dönemden geçiyoruz. Dünya 4. Sanayi Devrimi’nde hızlı ilerledi, içinden geçiyor ve Türkiye bunu kaçırırsa 21. yüzyılın paryası olur. Onun için ilkokul birinci sınıftan başlayarak eğitimi, 4. Sanayi Devrimi’ni örgütleyecek şekilde yola çıkartacağız. Şu andaki eğitim sistemi cehaletin örgütlenmesidir. Sonuçlar ortada. Okuduğunu anlama sorunu olan bir gençlik yetişiyor.

 

SURİYELİ ÇOCUKLAR

Bir milyonun üzerinde okul çağında çocuk var. Bunun 600 bini okula gitmiyor. Ve bunların yüzde 33’ü klinik depresyondan geçiyor. Türkçe bilmiyorlar, kendi aralarında Arapçanın alt lehçelerini kullanıyorlar. Topluma entegre olamıyorlar. Yarın bu insanlar, bu eğitimsizlik, bu işsizlik içerisinde olabileceği bir tek şey var: Bütün Ortadoğu’ya uzanan sınır ötesi bir mafyanın elemanları ya da Türkiye’de oluşacak yeni terör örgütlerinin elemanları veya Selefi cihatçı terör örgütlerinin intihar bombacısı olabilirler. Bunun altyapısını oluşturuyorlar. Yapılması gereken: Türkiye’nin Suriye’ye barış ihraç etmesidir. Suriye’nin yeniden inşasında Türkiye’nin de desteğiyle rol alabileceği bir süreci şekillendirmesidir. Ülkelerine güven içinde ve Türkiye’nin dostu olarak dönmelerini sağlamak gerekir.

 

EKONOMİ

Ekonominin reel sektör merkezli yeniden şekillendirilmesi gerekiyor. Reel sektör genel ekonomi içinde sadece yüzde 16’ları temsil ediyor. Oysa gelişmiş ülkelerde bu rakam yüzde 30-40 arasına oturmuş. Yüzde 16’lık üreten kesimle, bir ülkenin, hele Türkiye gibi bir ülkenin ayakta kalması mümkün değildir.Bugün dış borca dayalı, milli varlıklarımızın tasfiye edilerek satılmasına dayalı Lale Devri’nin son günlerini oynayan bir ekonomiyle karşı karşıyayız.   13.08.2017 Hürriyet

**

30 Ağustos Zafer Bayramı ve takip eden Kurban Bayramı tüm ulusumuza kutlu olsun, huzur ve mutluluk getirsin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Haluk Ulusoy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?