“Toplumsal mutabakat” mı, toplumsal dayatma mı?

İzmit’te bir takside yolcuyum.

Şoföre soruyorum; “Meclis’e gelen Anayasa değişikliği hakkında ne düşünüyorsun?”

Aldığım yanıt aynen şu; “Vallahi hiç bilmiyorum!”

Ülkemizde, “REJİM DEĞİŞİKLİĞİ” hedefi ile dayatılan Anayasa değişikliğinin neleri içerdiğini ve neden yapıldığını halkımızın büyük çoğunluğu bilmiyor!..

Referandum olursa, birilerinin tutacağı parmağı ile oy verecek 8-10 milyon seçmeni de düşününce, kaygılanıyorum!

Anayasa, Demokratik, Laik, Sosyal bir HUKUK Devleti’nde “Toplumsal Uzlaşma Metni” olarak kabul edilir.

Yeni bir devlet düzeni kurulduğunda, o devletin “kurucu unsurları” sahip oldukları iktidar gücü ve kendi siyasal değerleriyle bir Anayasa hazırlarlar. 

 Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda böyle olmuştur. Başka türlü olabilmesi de mümkün değildir! Çünkü, “Osmanlı bakiyesi” Anadolu halkı eğitimsiz bırakılmıştır. Okuma yazma oranı yok denecek düzeydedir. “Demokrasi, insan hakları, laik devlet” ve hatta “Cumhuriyet” yönetimi hakkında halkta oluşmuş bir bilinç yoktur.

Mustafa Kemal ve yakın kadrosu, Cumhuriyet’in ilk yıllarında ekonomiyi geliştirmek, halkı kitlesel olarak eğitip bilinçlendirmek için büyük bir çaba göstermişlerdir.

622 yıl, bir tek sülaleye “kul-köle” olmuş bir halkın bir çırpıda demokrasiyi algılaması ve benimsemesi mümkün değildir. Ancak, Türk siyasi yaşamında yaşananlar, zamanla bu bilinci geliştirmiş, “demokrasi, insan hakları, özgürlük, laik devlet ve HUKUK DEVLETİ” kavramlarına sahip çıkan bir büyük kitle oluşmuştur.

Ne var ki, “karşı devrimci güçler” de örgütlenmiş, saklı ve aleni çalışmalarıyla bir “karşı görüş grubu” oluşturmuşlardır. İşin özünde, onların bu gelişmelerinin sebebi de Cumhuriyet döneminin sağladığı olanaklardır.

Bu ülkede, 1924’den bu yana Anayasalar değişmiştir. Anayasa’yı değiştirmenin en doğru yolu, “Kurucu Meclis” yoludur. Kurucu Meclis’te, toplumun her kesiminden temsilciler yer alır ve toplumun bütünü tarafından benimsenebilecek bir Anayasa metni hazırlanır.

Toplumun yüzde 50-51’ni temsil eden bir ya da iki partinin uzlaşmasıyla yapılan değişiklikler, toplumun geri kalan yüzde 49-50’sini “yok” sayan bir Anayasa ortaya çıkarır! Böyle bir anayasa ile “toplumsal barış ve huzur” sağlanamaz!

Böyle bir Anayasa; “Dayatma Anayasası” ya da “Tepki Anayasası” olarak tanımlanır.

Bugün, AKP’nin dayattığı, MHP lideri ve çevresinde kalan birkaç MHP’linin benimsediği, bir “oldu-bitti” ile Meclis’e getirdiği Anayasa değişikliği, toplumu ikiye bölen bir Anayasa örneğidir!

Öylesine ki; Ankara Barosu ve kimi sivil toplum örgütleri, Anayasa görüşmelerinin başlayacağı gün, Meclis önünde bir bildiri açıklamak istiyorlar, polis şiddeti ile karşılanıyorlar. Ne yazık ki, “Anayasal bir demokratik tepki” olayı siyasi iktidardan beslenen bir işadamının gazetesinde “Gazi Meclisi Basmaya Kalktılar” diye manşet atılıyor ve olay “Milli İradeye Darbe Girişimi” olarak kışkırtıcı bir örneğe dönüşüyor!

Demokratik bir HUKUK Devleti’nde, toplumun yarısının karşı çıktığı bir Anayasa “Meşru” sayılsa bile ADİL değildir! Çünkü, “Toplumsal Uzlaşma” değil, “Toplumsal Çatışma” ürünüdür!

Hele bu Anayasa, 21. Yüzyıl dünyasına ve Türkiye’sine “TEK ADAM EGEMENLİĞİ” dayatıyorsa!

Getirilen Anayasa değişikliği ile, HUKUK DEVLETİ’nin olmazsa olma koşulu “Güçler Ayrılığı” ilkesini yok ediyor!

MECLİS’i “yasa yapan ve denetleyen” kimliğinden çıkarıyor, tek adamın hizmet kurumu yapıyor!

O tek adamın denetlenebilirliği ve “aldatılabilirliği” halinde görevden alınmasını da fiilen imkansız kılıyor!

YARGI da o tek adamın güdümüne giriyor!

Bu hukuk dışı, akıl dışı, çağ dışı ve Türk ulusuna yakışmayan Anayasa dayatması, Türkiye’yi karanlıklara sürüklüyor!

Umuyor ve diliyoruz ki; AKIL ve MANTIK egemen olur da bu Anayasa Meclis’te yeterli onayı alamaz!

Yoksa, bütün iş yine vatandaşa düşecek. Ama her haliyle, bu Anayasa değişim inadı bu ülkeye çok yönlü zarar verecek!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?