Reklamı Kapat

Başucumda kramponlar…

On kişiler tam olarak, gözlerinden mutluluk fışkıran 10 çılgın yürek, sporu tüm hücreleriyle yaşayan, futbol deyince yerlerinde duramayan 10 güzel evlat2013 yılında başlayan bir başarı öyküsü onların ki, Kocaeli’de sessiz sedasız başlayan, Türkiye’nin en zirvesine oturan bir öykü… Nuh Çimento İş Okulu olarak faaliyet gösteren 185 hafif düzeyde zihinsel engelli gencimizin lise düzeyinde eğitim aldığı bir okul. Her gün önünden geçip giderken sadece bende bir okul zannederdim. Gidince, görünce, tanıyınca anladım nasıl bir yuva olduğunu, O güzel evlatların ikinci evleri, yasadıkları yer, hayalleri, ürettikleri, mutlulukları orası.

Kocaeli’nin farklı bölgelinde yasayan 16-23 yaş arasında olan çocuklarımız servisle evlerinden alınarak okula geliyorlar. Okulda normal dersler haricinde 9 farklı meslek grubuna ait atölyelerde meslek öğreniyorlar. En sevdikleri derslerin başında beden eğitimi dersi geliyor. Asıl o an kendilerini buluyorlar işte.

Çocuklardaki bitmez enerjiyi keşfeden okul müdür yardımcısı Serap Kahraman hemen kulüp kurmak için kolları sıvıyor ve 10 branşı olan Nuh Çimento iş Okulu Spor Kulübünü kuruyor. Hemen 40 lisanslı sporcusu oluyor kulubün, yüzme, bocce, jimnastik, basketbol, futbol, voleybol, atletizm, bowling, masa tenisi ve teniste bizde varız diyorlar. Voleybol branşında Kocaeli’nin tek bayan takımı olarak karşımıza çıkıyorlar. Bütün branşlar iyi gidiyor fakat asıl başarı futbol takımından geliyor.

Aldıkları başarılı sonuçlarla batı bölgesi şampiyonu oluveriyorlar, daha sonra 21-28Aralık 2016 tarihleri arasında Samsun da düzenlenen Türkiye şampiyonasında Doğu bölgesi şampiyonunu da 5-0 yenerek Türkiye şampiyonu oluyorlar. Hem de hiç gol yemeden şampiyon oluyorlar hatta 3 sporcuyu da mili takım aday kadrosuna veriyorlar. Ve başından beri hedeflenen yere ulaşıyorlar.  Özel Sporcuları Futbol Liginde yerlerini alıyorlar. Üstelik tüm takım sadece okul öğrencilerinden kuruluyor,

Dinledikçe mutlu oluyorum, şaşırıyorum.2013yılından itibaren tohumları atılan bu çalışmanın teknik direktörlüğünüyse okul öğretmelerinden Barış Kurt üstlenmiş. Eski bir futbolcu aslında kendisi fakat uzmanlığı özel öğrenciler öğretmenliği ve futbol takımını gönüllü olarak çalıştırıyor. Onlara çalışma yapmak için saha buluyor, haftada iki gün, müsabaka dönemlerinde dört gün çalıştırıyor. Evine geç gidiyor, çünkü çocukları evlerine bırakıyor, çocukların hocası değil artık babası olmuş Barış Hoca. Hiç bir beklentisi olmadan yüzlerce antrenman yapıyor, tek beklediği; gülen yüzler, ona sımsıkı bağlanıp güvenen o meleklerin mutluluğu.

Ortak tutkuları spor olan iyi bir ekip, planlı bir çalışma ve işte güneş gibi parlayan gururlarımız. Nuh Çimento Özel Eğitim Mesleki eğitim Merkezinin tüm eğitim kadrosunu kutluyorum, yaptıkları gerçekten takdire şayan. Hiç bir beklentileri olmadan o çocuklara ana kucağı olmuşlar.

Kendisi de yüzme velisi olan bayan bir kulüp başkanı, idealist bir hoca ve onlara inanan çocuklarla gelinen bu nokta gerçekten çok güzel.

Hepsi bu kentin çocukları, ayrıca hepsi özel çocuklar, ortak aşkları futbol.

Başarıları Kocaeli’yi aşmış, Türkiye sınırlarını zorluyor artık, aldıkları başarı daha anlamlı daha özel.

Kısıtlı imkânlar, hatta imkânsızlılar içinde alınan bir şampiyonluk, o kadar değerli ki aslında. Okulda bu başarı hikâyesini dinlerken burnumun direği sızladı.

Öyle saf öyle temizler ki, hiç kirlenmemişler, gözlerinde bizim kaybettiğimiz o umut, o mutluluk var, başarma hırsı, istikrar var.

Sadece adını tabelasından gördüğüm, içinde ne olduğunu bilmediğim bir okulda neler varmış neler.

Şimdi önlerinde kocaman bir lig var, çocuklar çok mutlu fakat acaba her şey hazır mı? Öyle çok şeye ihtiyaçları var kı şimdi işte bunları konuşma zamanı. Onlar üzerlerine düşeni fazlasıyla yapıyorlar peki ya biz?

Burası Kocaeli, bu çocuklar asla sahipsiz kalmaz, bizim spora aşık başkanlarımız var, eminim önümüzdeki günler çok güzel olaylara gebe olacak,İlk sinyalini KASKF genel başkanımız sayın Murat Aydın’dan aldık.Bu yazının ikinci bölümünde onları da paylaşacağım,çünkü bu konu bir haftaya sığmaz.

Beni en çok etkileyen ne oldu biliyor musunuz?

Krampon ayakkabıları olsun çok istiyorlarmış,Şampiyon olduklarında kulüp başkanı bulmuş buluşturmuş hepsine krampon almış,Peki ne olmuş biliyor musunuz?O güzel melekler ayakkabıları eskimesin diye eski ayakkabılarıyla antrenmana çıkmışlar.Kramponların da uyurken baş uçlarına koymuşlar.Şimdi kalkın yerinizden ayakkabı dolabını açın bakalım kaç çift ayakkabınızı var…!!!!!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Işıl Bozca - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket İzmit Belediyesi 190 aracı kiralamalı mı, satın mı almalı?