Gizle

7 Nisan’a 17 gün kala…

7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimler öncesi milletvekili olmak isteyenler listelere girebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Sadece listelere girebilmek değil, seçilebilecek yerden girmek de önemli. Tüm partiler içinde “yeri garanti” diyebildiğimiz sadece bir isim var; Bakan Fikri Işık. Ak Parti’de listenin birinci sırasında Işık’ın olması hiç yadırganmaz.

Tüm partilerde önemli isimler başvuru yaptı. Listeler nasıl şekillenecek doğrusu merak ediyorum. Bu yüzden sıralama yapılırken parti genel merkezlerinin epey zorlanacağı kesin. AK Parti, CHP ve MHP’de öyle ağır ağabeyler ya da ablalar var ki, gel de çık işin içinden…

AK Parti’nin Kocaeli’de 7 vekili bulunuyor. Bakan Işık’ı ilk sırada düşünürsek, sıkıntı 2. ila 7. sıra arasındaki isimler belirlenirken yaşanacak. Mevcut vekillerden Mehmet Ali Okur, Zeki Aygün, İlyas Şeker yeniden vekil olmak istiyor. Bu isimlerden hangisini almayacaksın?

Gebze bölgesinden 2 adayın ilk 7 içinde olması muhtemel gözüküyor. Daha kadın adaylar var… Mahmut Civelek, H.İbrahim Keleşoğlu, Sami Çakır, Hüseyin Yusuf, Hakan Höbek, Recep Bilal Şengün, İsmail Barış, Halit Çokan, Prof. Dr. Yavuz Bingöl gibi isimler de ilk 7 içinde yer alabilecek isimler. Bu isimler ya ilk 7’de olur, ya da hiç listede yer almaz. Bir çırpıda akla gelen isimler bunlar. Daha Akif Yılmaz, İmad Erdoğan, Serkan Seyhan var. Doğrusu Ak Parti ilk 7 için çok zorlanacak. Genel merkez belki kısa zamanda belirleyecek bu isimleri ama yerelde yansımaları uzun süre devam edecek gibi.

Ak Parti’de durum; Fikri Işık, Gebze’den 2 isim, bir tane kadın vekil ve yukarıdaki isimlerden 3 tanesi şeklinde olur. 7’den sonraki isimler ise pek tanıdık olmayan simalardan oluşur.

CHP’de de durum Ak Parti’den farklı değil. 3 milletvekiline sahip olan CHP’de, yine ilk 3 çok önemli. Zaten vekil sayısının artacağına, yani 4 ismin vekil olacağına partililer bile inanmıyor. O yüzden CHP’den vekil olabilmek için de ilk 3 sıra çok önemli. CHP’de mevcut vekil olarak Haydar Akar, Hurşit Güneş ve Hilal Kaplan var. Bu vekillerden bir tane de olsa değişim olacağını düşünüyorum. Ama hangisi ya da hangileri değişir, kestirmesi gerçekten çok zor. Özellikle Haydar Akar, seçildiği günden itibaren hayli aktif bir görüntü çiziyor. Güneş ve Kaplan ise, başarılı olmasa da çok kötü bir dönem geçirmedi. Bu isimlerin dışında, Tahsin Tarhan gibi CHP içerisinde son yıllarda varlığından söz ettiren bir sanayici de var. CHP’nin büyükşehir adayı da olan Tarhan, Mehmet Hilal Kaplan’ın yeniden aday gösterilmemesi durumunda Gebze bölgesini temsilen ilk üç içerisinde yer alabilir. CHP’de yine Yalçın Kuşkan, Prof. Dr. Cüneyd Özkürkçügil, Ecz.Turan Dumlu, Ferhan Şensoy, Av. Fahri Örengül gibi önemli isimler de var. Bu isimler de ilk üç içerisinde yer almadıkları takdirde göstermelik olarak diğer sıralara koyulacak isimler değil. O yüzden CHP’de de süreç oldukça sıkıntılı geçecek gibi gözüküyor.

MHP’deki durum da diğerlerinden farklı değil. MHP’yi Ankara’da Lütfü Türkkan temsil ediyor. Yalnızca bir vekili bulunan MHP’de bu kez hedef en az 2 vekil çıkarabilmek. Partililer buna inanıyor. Özellikle geçmişte il başkanlığı ve milletvekilliği yapmış partinin tüm ağır toplarının aday adayı olması bunun en büyük kanıtı.

MHP’de ilk iki sıra önemli durumda. 1. sıraya yazılacak ismin vekil olma şansı çok yüksek iken, 2. sıranın şansı daha düşük. Lütfü Türkkan yeniden aday olduğunu açıkladı. Büyükşehir adayı olan Saffet Sancaklı da vekil olmak istediğini belirtti ve aday adayı oldu. Geçmiş dönem milletvekilleri Cumali Durmuş ve Kemal Köse de aday adayı olduklarını duyurdu. Eski il başkanlarından Cemalettin Yaylak, Nurdoğan Kaçar ve Ruhi Çavdar da aday adayı. Bu isimler listenin arka sıralarına yazılacak isimler değil. İlk iki sıra sıra için gerçekten ağır toplar var. MHP Genel Merkezi de karar verirken oldukça zorlanacağa benziyor. Bu tür durumlarda yeni tertemiz bir isim aradan sıyrılarak listenin başına geçerse de kimse şaşırmasın. Bu yöntemle kimseyi fazla küstürmemiş de olursunuz. Aksi durumda mırıldanmalar çok olacaktır.

Evet, üç büyük partide de durumlar karışık. 7 Nisan’a 17 gün kala, aday adaylarında heyecan zirve yapmış durumda. Partilerin genel merkezleri hummalı bir çalışma içinde. Bu süreçte genel merkezler hiçbir aday adayını küstürmek gibi bir yanlışa düşmemeli. Hangi parti mensubu olursa olsun, yukarıda yazdığımız değerli isimler aday olamadığı takdirde bile halka hizmet yolunda kendilerinden muhakkak faydalanılmalı.  Aksi takdirde hem partiler adına, hem de toplum adına üzülmek gerekir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Mehmet Emin - Mhp de bence liste başı suleyman pekin ve lütfü türkkan olacaktır.

Yanıtla . 0Beğen 20 Mart 17:45

Anket Ulaşıma yapılan %10 zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?