Reklamı Kapat

EMO’dan AKP’nin barış karşıtı politikasına çağrı!

Ülkemiz çok hassas bir dönemden geçiyor…

2002’de iktidara gelen AKP, “KOMŞULARLA SIFIR SORUN” politikasına niyetlendi…

İlk başlarda bu politika başarılı olmaya başlasa da, sonrasında yapılan hamleler, bizi Ortadoğu bataklığına sürüklemeye başladı. Komşularla sıfır sorun derken, dostumuz olan hiçbir ülke kalmadı. Yani sıfır dostumuz kaldı…

Dün, 1 Eylül Dünya Barış Günü’ydü…

Barış Günü ile ilgili birçok kurum mesaj gönderdi.

Bence en anlamlı mesaj EMO’dan geldi…

**

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Kocaeli Şubesi 8. Dönem Yönetim Kurulu, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı… Açıklamada AKP iktidarı döneminde bölge ülkeleri arasındaki sorunların büyüdüğüne, etnik, dini grupların hatta aşiretlerin birbirine düşman haline getirildiğine dikkat çekilerek, “Askerler, milisler bir yana sivillerin bile topluca katledildiği bir döneme girilmiştir” denildi.

EMO’nun açıklaması dikkat çekici…

**

EMO Kocaeli Şubesi’nin açıklamasını birlikte okuyalım;  

“Dünya Barış Günü olarak, Alman Faşizmi’nin 1 Eylül 1936 tarihinde Polonya’yı işgal ederek çıkmasına neden olduğu İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı kabul edilen gün 1 Eylül tarihi kabul görmektedir. Çok ağır sonuçlara yol açan İkinci Dünya Savaşı’nın son olması temennisi ile birçok ülkede her 1 Eylül`de, çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya Barış Günü, Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyadaki huzursuzluk ve çatışma ortamı nedeni ile bu yıl daha anlamlı bir gün olarak karşımıza çıkmaktadır. Komşularımız Suriye, Irak ve hemen yanı başımızdaki Ukrayna`da yaşanan çatışmalar tüm dünya tarafından endişe ile takip edilmektedir.

**

Bugün ne yazık ki AKP İktidarı’nın Suriye rejimi ile çatışan gruplara sağladığı destek dolayısıyla ülkemiz adeta iç savaşın bir parçası haline getirilmiştir. AKP İktidarı’nın katkıları ile emperyalist ülkelerin bölgede yarattığı kaos ortamında en çok yine Türkiye etkilenmektedir. Türkiye’nin sınır kentleri şeriatçı gruplar tarafından lojistik ve askere alma merkezi olarak kullanmaktadır. AKP’nin desteği ile büyüyen, ele geçirdiği silahlarla diğer muhalif yapıları neredeyse tasfiye eden Irak ve Şam İslam Devleti Örgütü (İŞİD), Suriye`de elde ettiği güç ile Irak`ta da etkinlik alanını genişletmekte ve bölgesel bir güç haline gelmektedir.

**

AKP İktidarı döneminde bölge ülkeleri arasındaki sorunlar büyümüş, etnik, dini gruplar hatta aşiretler birbirine düşman haline getirilmiştir. Bugün çatışma alanlarında uluslararası savaş kuralları dahi uygulanamamaktadır. Askerler, milisler bir yana sivillerin bile topluca katledildiği bir döneme girilmiştir. İŞİD`in etkin olduğu bölgelerde Aleviler, Şiiler, Ezidiler, Hıristiyanlar, Kürtler ve Türkmenler temel insan haklarını kullanmak bir yana her gün ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadırlar. 

 **

Dünya Barış Günü`nde karşı karşıya kaldığımız bu tablodan AKP eliyle yürütülen Türkiye`nin çatışmacı dış politikası sorumludur. Komşular ile "sıfır sorun" sloganı ile yola çıkan AKP`nin barış karşıtı politikaları, Türkiye`yi uluslararası alanda yalnızlaştırmaktadır. Ahmet Davutoğlu`nun geliştirdiği "stratejik derinlik" politikası bölge halkları için kalıcı sorunlara ve yeni çatışmalara yol açmaktadır. AKP`nin yeni döneme Davutoğlu`nun başbakanlığında girmesi, çatışmaların derinleşeceğine yönelik kaygıları artırmaktadır.   

 **

AKP Hükümeti içeride ise ülkemizin en önemli gündemlerinden biri olan Kürt Sorununa ilişkin de dış politikadakine benzer bir strateji uygulamaktadır. "Açılım", "kardeşlik", "çözüm" kavramlarıyla başlatılan ve yürütülen süreçler ile konu adete sürüncemeye bırakılmaktadır. AKP İktidarı Kürt Sorunu`nu, yalnızca din-mezhep birlikteliğine vurgu yapan önerileri ile seçim dönemlerinde oy artırıcı çeşitli stratejiler uygulayarak, istismar etmektedir. 

 **

Elektrik Mühendisleri Odası olarak, üyelerimizi ve tüm yurttaşları, 1 Eylül Dünya Barış Günü`nde AKP`nin politikalarına karşı ülkemizde ve bölgemizde barış için mücadele etmeye ve tüm etnik ve dini grupların bir arada barış içinde yaşayabilmesine olanak sağlanması için duyarlı davranmaya çağırıyoruz. Unutulmamalıdır ki barış içinde yaşanan, kalkınmasını tamamlamış, demokratikleşmiş, laik bir Türkiye’nin yolu, karanlığa, ayrımcılığa, ötekileştirmeye, savaşlara, emperyalist çıkarlara karşı mücadeleden geçmektedir.”

**

EMO’nun açıklaması böyle…

Savaşa değil, barışa ihtiyacımız var…

“Yurtta sulh, cihanda sulh” sözünü hiçbir zaman unutmamalıyız…

 

Türkan, Başbuğ’a fabrikasını gezdirdi

Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, geçtiğimiz günlerde MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ı Dilovası'nda ziyaret etti. Türkkan, İlker Başbuğ´a sahibi olduğu

Türkkan Yağ Sanayii ve Ticaret A.Ş. adlı fabrikasını gezdirdi. Bir süre fabrikayı gezen İlker Başbuğ, daha sonra Türkkan ailesi ile birlikte Dilovası´nda bulunan Vezirağa Çiftliği´ne gitti. Bakarsınız Başbuğ, 2015’te yapılacak genel seçimlerde MHP’den aday olur.

 

Okullar 15 Eylül’de açılıyor

Yaz tatilini yaşayan öğrencilerde yeni öğretim yılının heyecanı şimdiden başladı ve gözler okulların açılacağı tarihe çevrildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı genelgede, Bakanlığa bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarında 2014-2015 eğitim ve öğretim yılının 15 Eylül 2014 Pazartesi günü başlayacağı bildirildi. Buna göre, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılı; okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip okullarının 5. sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime hazırlanması 8-12 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılacak.

 
1. Dönem: 15 Eylül 2014 Pazartesi günü başlayacak ve 23 Ocak 2015'te sona erecek
Yarıyıl (Sömestr tatili): 26 Ocak-6 Şubat 2015
2. Dönem: 9 Şubat 2015 Pazartesi başlayacak ve 12 Haziran 2015 günü sona erecek

 

Kaymakam Adem Yazıcı izne çıktı

Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, dün itibarıyla yıllık izne ayrıldı. 15 Eylül’de işbaşı yapacak olan Yazıcı’nın yerine Karamürsel Kaymakamı Celil Ateşoğlu vekalet edecek. Hatırlanacağı gibi Eylül 2010’da Gölcük’e Kaymakam atanan Adem Yazıcı’nın başına ilginç bir olay geldi. Gazetemiz haberi 'Kim takar Gölcük Kaymakamını' başlığı yayınlamıştı.

**

Dilerseniz olayı hatırlayalım;

Gölcük Kaymakamı Mustafa Pekdemir, geçen ay Kocaeli Vali Yardımcılığına atandı.
Gölcük Kaymakamlığı görevine de Bakırköy Kaymakamı Dursun Ali Şahin getirildi.
Ancak Dursun Ali Şahin, sadece ona özel bir kararname ile Gölcük'teki görevine başlamadan Yalova'ya vali oldu.  Gölcük Kaymakamlığı'na da ikinci atama ile Konya'nın Çumra İlçesi Kaymakamı Adem Yazıcı getirildi.

**
İlçede henüz fazla tanınmayan Kaymakam Adem Yazıcı'nın çocuğu geçen hafta ece ateşlendi.
Kaymakam Yazıcı telaşla üzerinde eşfofmanlarla, yanına kimlik de almadan Gölcük Devlet Hastanesi'ne gitti.
Acil serviste numara sırasına giren Kaymakam Yazıcı, sıra kendisine geldiğinde, "Yanıma kimlik almadım. Ben Gölcük Kaymakamıyım. Çocuğum ateşlendi. Sen işlemleri yap, evrakları yarın getiririm" deyince, görevli buna inanmayıp muayene için senet imzalattı.
Senet imzalamasının ardından çocuğunu nöbetçi doktor Kamil Okyay'ın odasına götüren Kaymakam Yazıcı, Dr. Okyay'ı da kaymakam olduğuna inandıramadı. Daha önceden hakkında birkaç soruşturma açıldığı belirtilen Doktor Kamil Okyay, iddiaya göre Kaymakam Yazıcı'yı, "Buraya her gün senin gibi kaç kaymakam geliyor biliyor musun?" diyerek azarladı.
**

Ertesi gün gelenin gerçekten kaymakam olduğu ise, doktor ve görevlilerin Kaymakamlığa çağırılması, doktor Kamil Okyay'ın da Değirmendere Yüzbaşılar Mahallesi'ndeki sağlık ocağına atanmasıyla anlaşıldı.”Bu olay kolay kolay hafızalardan silinmeyecek gibi.

 

Ellibeş, bebek sevdi

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş'in talimatları doğrultusunda, Gölcük Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğünün koordinesinde yürütülen örnek bir çalışma olarak takdir edilen ‘Hoş geldin bebek’ projesi aralıksız devam ediyor. Ellibeş, yeni doğan bebeklerin ailelerini ziyaret ederek bakım seti hediye ediliyor.

 

 

İşeri’den gençlere çağrı

CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece kutlanması gerektiğini belirterek gençlere mesaj verdi. İşeri, “Bu tip kutlamaların, Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece yapılması, bu ülkenin nasıl kazanıldığının bilinmesi açısından da önemlidir. Yetişen gençlerimiz, böyle değerleri asla unutmamalıdır. Onların böyle günleri hatırlaması ve unutmaması için 30 Ağustos Zafer Bayramı, sürekli kutlanmalıdır. Bu nedenle, ulusal bütünlüğümüz adına canını, kanını döken tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz” dedi. İşeri haklı. Mevcut iktidar bayramları pasif hale getirme çabası içinde.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Dilovası Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?