Kelepçe takma olayında emniyet müdürü ne dedi?

Üst üste üç yazı yazmıştım…

*KOTO Başkanı Murat Özdağ’a kelepçe

*Eğer Murat Özdağ’a kelepçe takılmasına itiraz etmezsen

*Tüysüzler arka kapıdan, KOTO Başkanı ön kapıdan

Dün saat 11.40’ta Emniyet Müdürü Levent Yarımel cep telefonumdan aradı.

Hafta başından beri seyahatteyim.

Araba kullanıyordum, uygun bir yere çektim konuştum.

Belli ki “kelepçe” konusuna açıklık getirecek.

Murat Özdağ’a kelepçe takılmasını, kendi yönünden yorumlayacak.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da “Kelepçe takılmasını doğrusu garipsedim” dediğine göre, konu iyice hassaslaştı.

 

 

İşte Emniyet Müdürü Yarımel’in söyledikleri

 

“Son günlerde gündemde biz varız. Gözaltına almalar ve KOTO Başkanı’na kelepçe takılması konusu… Şu unutuluyor, yaptığımız operasyon silahlı bir terör örgütüne karşı yapılan bir operasyondu. Tıpkı PKK gibi… KOTO Başkanı Murat Özdağ da silahlı terör örgütü üyesi şüphelisidir. Bu nedenle hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştır. Bu noktada onun işadamı olmasının, Ticaret Odası Başkanı olmasının bir önemi yoktur. Yani KOTO Başkanı olduğu için gözaltına alınmadı, FETÖ silahlı terör örgütüne üye olduğu için gözaltına alındı. Elimizdeki deliller çerçevesinde hareket ettik. Deliller doğrultusunda operasyon yaptık… Bunun kamuoyu tarafından doğru bilinmesini istiyorum. Olay bir cemaat olayı değildir. Ortada silahlı bir terör örgütü bulunmaktadır ve Murat Özdağ’ın da bu terör örgütüne üye olduğuna dair kuvvetli deliller vardır. Sanki normal bir olay nedeniyle gözaltına alındığı ve haksız bir şekilde kelepçe takıldığı algısı yaratılmak isteniyor. Bunlar yanlış.

 

 

Neden kelepçe taktık?

 

Bir yerden diğer bir yere götürülürken zanlılara kelepçe takılması yönetmelik gereğidir. Bu nedenle sağlık kontrolüne götürülüp getirilirken ve adliyeye sevk edilirken Özdağ’a kelepçe takılmıştır. Biz kendisini korumak için kelepçe taktık. Eğer biz kelepçe takmasaydık, hastane ve adliye çevresinde biriken 40-50 kişi taşkınlık yapıp Murat Özdağ’ı bizden alsalardı, o zaman ne yapacaktık? Polis, zanlıyı koruyamamış duruma düşecekti. Biz görevimizi yaptık, ama bizi herkes eleştiriyor.

 

 

Esas olan kelepçe takılması olayı değil, Murat Özdağ’ın neden gözaltına alındığıdır

 

Bu olayda kelepçe ön plana çıkarılmıştır. Halbuki asıl üzerinde durulması gereken Murat Özdağ’ın neden gözaltına alındığıdır. Murat Özdağ’ın silahlı terör örgütüne üye olduğuna dair kuvvetli suç delilleri vardır. Kendisi bu nedenle gözaltına alınmıştır. Serbest bırakılması, suçlu olmadığı anlamına gelmez. 250 bin lira kefaletle, adli kontrol şartıyla ve yurt dışına çıkış yasağıyla serbest bırakıldı. Yargılaması, tutuksuz devam edecek.

 

 

Operasyonda çok hassas davrandık

 

Operasyonla ilgili savcılık birimleriyle günlerce toplantı yaptık. Önümüz Ramazan’dı, operasyonu ya Ramazan öncesi yapacaktık, ya da bayram sonuna bırakacaktık. Ramazan öncesi yapıp bitirmeye karar verdik. Ramazan hassasiyetine dikkat ettik. Ben 2.5 yıldır Kocaeli’de görev yapıyorum. Hiç kimseye karşı önyargım olamaz. Herkese adil, yasa ve yönetmelikler çerçevesinde davranıyoruz. Bunun kamuoyu tarafından böyle bilinmesini istiyorum.”

 

Sevgili okurlarım, Emniyet Müdürü Levent Yarımel’in gerek operasyon gerekse de Murat Özdağ’a kelepçe takılması konusunda söylediklerini sizlerle paylaştım.

Konu açılmışken devam edelim…

 

 

İlgili yönetmeliğin “kelepçe” ile ilgili maddesi diyor ki

 

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “Yakalama Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği” var.

Bu yönetmeliğin 7’inci maddesi aynen şöyle diyor:

“Yakalanan veya tutuklanarak bir yerden diğer bir yere nakledilen kişilere, kaçacaklarına ya da kendisi veya başkalarının hayat ve beden bütünlükleri bakımından tehlike arz ettiğine ilişkin belirtilerin varlığı halinde kelepçe takılabilir.”   

Emniyet Müdürü Levent Yarımel, Murat Özdağ’a kelepçe takılması olayını bu maddeye dayandırıyor.

“Hastane ve adliye önünde biriken 40-50 kişi taşkınlık yapıp Murat Özdağ’ı polisin elinden alsaydı…” diyor.

 

 

Ve cevap bekleyen sorular

 

Emniyet Müdürü Levent Yarımel’in operasyon ve kelepçe takılması konusunda söylediklerini okudunuz.

“Kelepçe kullanılması” yönetmeliğini de köşeme aldım.

Ama benim hâlâ kafamı kurcalayan sorular var.

Neler mi?

*Operasyon kapsamında gözaltına alınanların tamamına değil de, neden Murat Özdağ ve aynı gün adliyeye sevk edilen iki zanlıya kelepçe takıldı?

*Madem adliye önünde kalabalık vardı ve bu kalabalığın taşkınlık yapması bekleniyordu, o halde neden Murat Özdağ adliye binasına arka kapıdan alınmadı?

*40-50 kişinin taşkınlık yapma ihtimali, alınacak polisiye önlemlerle giderilemez miydi?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Kemalettin - Sayın müdüre sorar mısınız. Kaç silah yakalanmış operasyonda. Yakaladı da gizliyor mu? Kaç tane silahlı eylem yada cebir şiddet içeren eylem tespit edilmiş? Kimi kandırıyor müdür bey. Dini sohbet ne zaman terör olayı olmuş. Fetö diye bir terör örgütü hangi yargıtay onaylamış. Siyasilerin dili adamı olmasınlar. Saygılar

Yanıtla . 0Beğen 10 Haziran 17:48
01

murat - diğer 2 kişiye neden taktılar onu açıklasınlar.... bu açıklama masal gibi

Yanıtla . 0Beğen 10 Haziran 17:48

Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?