Gizle

Yeni TTK ile aranız nasıl?

Bilindiği üzere yeni 1602 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK) 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girdi. Yeni yasada önemli değişikler yapıldı. Yasanın bir kısım maddelerinin yürürlük tarihleri de daha sonraki günlere bırakıldı. Yeni TTK’ya göre bazı haklar verildi. Bazı haklar ise kısıtlandı. Bu konularla ilgili bu hafta bu hususları paylaşalım dedik.

TTK YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İLE İLGİLİ NELER GETİRDİ?
Yönetim Kurulu üyeleri, eski TTK da olduğu gibi Genel Kurul tarafından seçilecek. Tek kişilik anonim ve limited şirket kurulabildiğinden, tek kişilik yönetim kurulu da mümkün kılındı. Ayrıca yönetim kurulunun sadece tüzel kişilerden olaşabilmesi için de imkân sağlandı. Önemli bir değişiklik olarak da, yönetim kurulu üyesinin pay sahibi olma zorunluluğu kaldırıldı.
Yönetim kurulu esas sözleşmeye konulacak bir hükümle, düzenleyeceği bir iç yönerge hükmüne göre, yönetimi, kısmen veya tamamen birkaç yönetim kurulu üyesine veya üçüncü kişiye devretmeye yetkili kılınabilecek. Bu iç yönerge şirketin yönetimini düzenleyecek. Bunun için gerekli olan görevleri tanımlar, yerlerini gösterir, özellikle kimin kime bağlı ve kime bilgi sunmakla yükümlü olduğunu tespit eder.
Bu iç yönerge sorumluluk hukuku açısından da önem taşıyor.
Yönetim kurulu üyeleri, Kanun’un çeşitli hükümlerinde yer alan ödevlerini yerine getirmedikleri takdirde çeşitli hukuki ve cezai sorumluluk halleri ile karşı karşıya kalabilecekler.

Hukuki sorumluluk açısından, yönetim kurulu üyeleri kanundan ve esas sözleşmeden doğan yükümlülüklerini kusurlarıyla ihlal ettikleri takdirde, hem şirkete hem pay sahiplerine hem de şirket alacaklılarına karşı verdikleri zarardan sorumludurlar.

Cezai sorumluluk hallerinden örnek verecek olursak; şartları sağlanmadan şirket ortağına borç para verilmesi halinde, yönetim kurulu üyeleri 300 günden 730 güne kadar adli para cezası ile karsı karsıya kalabilecekler. Aynı şekilde defter tutma yükümlülüğünün Kanun’ da belirtildiği şekilde yerine getirilmemesi halinde, hapis cezası doğurabilecek adli para cezasına muhatap olunabilecek.

ŞİRKETLER YENİ TTK’YA UYUM İÇİN NELER YAPMALI?
Öncelikle yapılması gereken, şirket ana sözleşmelerinin yeni TTK’ne uygun hale getirilmesidir. Eski düzenlemeye göre ana sözleşmelerin 14.08.2012 tarihine kadar değiştirilmesi gerekmekte iken, yapılan son değişiklikle bu süre 01.07.2013 e kadar uzatılmıştır. Ancak henüz ikincil mevzuat yayımlanmadığı için şirketler ana sözleşme tadilatı yapamıyor. Bunun başlıca nedenleri ise, hangi şirketlerin bağımsız denetime tabi olacağı, hangi şirketlerin internet sitesi kuracağı gibi hususların belirsiz olmasıdır. Dolayısı ile sağlıklı olan şirketlerin 31.12.2012 tarihine kadar yayımlanması beklenen ikinci mevzuatı takip edilmesi ve bu şekilde ana sözleşmelerini tadil etmesidir.
Bağımsız denetime tabi bir şirkete ise şirket tarafından 31.03.2013’ e kadar bağımsız denetçi atanmak durumunda.
Sermaye taahhüt borcu olan ortaklar tespit edilmeli, eğer bu ortaklar şirkete borçlanmış ise bu borçların tasfiyesi gerekiyor.
Şirketler topluluğu düzenlemeleri kapsamında, ana şirket ve bağlı şirketlerin tespiti. Bir diğer ifadeyle şirketin şirketlerin şirketler topluluğu düzenlemeleri ışığında kendilerini konumlandırmaları gerekiyor. Çünkü, bağlı şirket yönetim kurulu 31 Mart 2013 tarihine kadar hakim ve diğer bağlı şirketlerle ilişkileri hakkında rapor düzenlemek zorundadır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ekmeğe yapılması planlanan zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?