Çekilin kardeşim siz de!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Partili vekillerle yaptığı toplantıda, "Yorulan varsa kenara çekilsin yerini başka arkadaşa bıraksın. Milletimle olmaya devam edeceğim, teşkilata saygı esastır. 2019 dönüm noktası, ahenk ve saygı olmalı..." dedi ve ortalık bir anda hareketlenmeye başladı. Bu açıklamalara sıradan partililer sevinirken, teşkilatları ise sessizliğe bürüdü. Kimse bu açıklamaları üzerine almadı. Sanırım bir tek Fatih Terim üzerine alınmış olacak ki, milli takımı bıraktı!

Hâlâ 4. dönemi isteyen belediye başkanları, ilçe başkanları var. Akıl alır gibi değil! Millet zaten sizi istemiyor, bunu duymuyorsunuz da… Partinin kurucu lideri de artık “gidin” diyor, bunu da mı duymuyorsunuz? Kulaklarınız mı sağır oldu yoksa kendinizi hala dev aynasında görmeye devam mı ediyorsunuz? İnatla o koltuklara yapışmak sizi daha da rezil eder unutmayın. Size yakışanı yapın ve Reis’e kulak verin;

“Davamıza uygun hareket etmeyen, hizmetleriyle bizi zora sokan isimleri uyarıyorum. AK Parti olarak bizim kendimizi yenilememiz gerekiyor. Önce şu hareketin, kendi içinde birbirini sevmesi gerekir. Bize ne oluyor ki kendi içimizde birbirimize karşı çalım atıyoruz. Teşkilatlar, belediyeler eğer bizim dava idraki ile hareket etmiyorsa bize zarar veriyorlar ve zarar veren kardeşlerimizi de uyarıyorum kusura bakmasınlar, biz uyarmadan kendileri bu uyarıyı yapsınlar ve adımı atsınlar. 2019'da ancak bu şekilde arzu ettiğimiz başarılara ulaşabiliriz. AK Parti'nin başarısı Türkiye'nin başarısı olacak. Yanlışa tahammülümüz yok, 2019 bir kırılma noktası…”

İşte okudunuz Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarını. Belli ki Cumhurbaşkanı’nın da teşkilatlarda ve yerel yönetimlerde yaşanan yönetim zafiyetlerinden haberi var. Bu konuda detaylı raporun kendisine iletildiğini düşünüyorum. O da her şeyin farkında olduğu için, biz demeden siz çekilin diyor! Yeter gölgemde yaptığınız siyaset diyor! Kibre bulaştınız diyor, gönül bağlarını kopardınız diyor ve en önemlisi harama bulaştınız diyor! Bunu elbette tüm teşkilatlar ve yerel yönetimler için söylemiyor Cumhurbaşkanı. Ancak büyük çoğunluğa hitap ettiği gerçeğini de unutmamak gerekiyor.

Şu açıkça görülüyor ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan 2019 seçimlerini asla tehlikeliye atmayacak. Bunun için ne gerekiyorsa yapacak. Kimse şu cemaatten, şunun adamı, bunun adamı diye kendisine yanaşamayacak! Halkta karşılığı yoksa, maddi olarak hızla yükselmişse, pasif kalıyorsa, proje üretemiyorsa bu isimlerle de devam etmeyecek. Heyecanını kaybedenlere de yeniden şans vermeyecek. Erdoğan’ın sözlerinden ve kararlılığından alınan mesajlar böyle. Bakalım bu mesajlar hangi oranda yerine ulaşacak. Biraz daha bekleyip göreceğiz.

 

Alkışlar Vali Balkanlıoğlu’na

Sakarya’ya Vali olarak atanan İrfan Balkanlıoğlu’nun geçtiğimiz hafta tekbirler eşliğinde makam odasına girmesi bir kesimin oldukça tepkisini çekmişti. “Devletin valisi tekbirlerle karşılandı” şeklinde manşetler atıldı. Resmi tören yerine makamına tekbirler getirilerek oturtulduğu iddia edildi. Bazıları ise daha da ileriye giderek “FETÖ’yü temizle, İsmailağa’yı yerleştir” şeklinde mesnetsiz açıklamalarda bulundu. Kimin sözcülüğünü yaptığı her zaman

soru işareti olan malum gazete yine yapacağını yaptı ve ortalığı bulandırmayı başardı. Ancak gerçekler Vali Balkanlıoğlu’nun yaptığı açıklamayla ortaya çıktı.

Balkanlıoğlu; “15 Temmuz’un, Sakarya için farklı bir anlamı var. Çünkü eşkıyalar, o gün tanklarla Valiliğe saldırmışlar ve halkın kararlı tutumuyla püskürtülmüşler. Olaylarda yaralanan gaziler var. 15 Temmuz günü Sakarya’da düzenlenen büyük anma törenlerin ardından o gaziler, sabaha karşı saat 03.00’te Valilik önünde toplanmışlar. Bana da haber verdiler, “Sizi de aramızda görmek istiyoruz” diye... Ben de gittim. Valilik makamına çıkarken “Ya Allah Bismillah Allah’u Ekber” diye slogan attılar. Susturmayı uygun bulmadım. Çünkü bu insanlar, 15 Temmuz’da böyle diyerek direnmişler. Makama geçtik. Kendilerine teşekkür ettim ve dağıldık.” şeklinde açıklamada bulundu.

Bu açıklama üzerine Vali Balkanlıoğlu bir alkışı hak etti. Hiç kıvırmadan, “Tekbirleri susturmayı uygun bulmadım” dedi, hocalarla fotoğraf vermesini de herkese açığım, ayrım yapamam şeklinde savundu. İşte bu kadar! Ortada ne bir yanlış, ne de birileri rahatsız olacak diye doğru bildiğinden şaşma var…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?