Kira direkleri

Bu yazı ekindeki fotoğrafa baktığınızda kamuya ait bir alanın kırmızı plastik direkler ve aralarında zincirle sınırlandırıldığını görüyorsunuz. Bu konuyu daha önce de ortaya koymuştum. Sağdaki ağaçlar üzerine “Bu alanın otel müşterilerine ait olduğunu” belirten tabelalar çakılmıştı. Geçenlerde bir baktım; bu tabelalar sökülmüş. (Bu kentte her isteyen ağaçların üstüne tabela çakmak hakkına sahip midir? Bu ağaçların  tabela çakılan gövde kısımlarında bakteriyel akıntılar olmuş).  Buradaki kamusal alanın bu otele tahsis edilmesi kanunlara uygun ise bu tabelaları neden söktünüz? Böylece  kırmızı plastik direklerle otelin ilgisi ortadan kalkmış mı oluyor?

Geçenlerde fotoğrafta görülen alandan geçiyorum, iki kazık arasına gerilmiş bir zincir yolumu kesti. Tam o sırada otelde çalışan bir görevli yanıma geldi zinciri ittiğimi görünce. Aramızda şöyle bir konuşma geçti:

-  Amca…Şu taraftan yürüyün, orada zincir yok.

-  Sen kim oluyorsun da yoluma zincir çekip, ötelerden geçmemi istiyorsun?

 - Sinirlenmeyin, burasını otel kiraladı.

Demek ki bu alan otele kiralanmış. Kiralayan otel, alanı sınırlamış. Ama sınırlama için asfalta monte edilmiş direkler yetmemiş,  zincir de çekilmiş.

Ben İzmit’te yaşayan bir vatandaşım. Bu yüzden sorma hakkım var. Benim bildiğime göre; burası bir kamusal alan değil midir? Evet kamusal alandır. Kamusal alanların  hiçbir resmi kuruluş tarafından bir başkasına kiralanamayacağı veya tahsis edilemeyeceğini  belirten bir Danıştay kararı var mıdır? Vardır. Bu ülkede bazı kişilerin kanuna aykırı işlem yapabilme yetkisi var mıdır? Hukuk devleti olduğumuz söylendiğine göre, yoktur.

 

Bu durumda burası nasıl kiralanmıştır?    

Diyelim ki ben yanlış biliyorum : Burası kamusal alan değil veya kamusal alan ama kiraya vermek mümkün. Burayı kim veya hangi organ kiraya verebilir? Kiralanacak alanın büyüklüğünü, kaç yıl süreli olduğunu ve kira bedelini hangi resmi kuruluş belirleyebilir? Örneğin belediye başkanı veya  yardımcısı veyahut bir daire başkanının böyle bir yetkisi var mıdır? Yoksa bu durumda encümen kararı mı gerekir?

 

Yoksa burası kiralanmamış da otel bildiğini mi okuyor?

Olayın bambaşka bir yönü daha var:  Fotoğrafa dikkatli bakınız. Direklerin başladığı yer  motorlu araç yolunun bir kısmını içine almış. Direkler araçların geçeceği yolun sınırında değil, yolun oldukça içinde. Yani park alanı yetmemiş, karayolunun bir kısmı da eklenmiş, kiralandığı söylenen alana. Burayı kiraya vermek için imza atan veya atanlar bunu görmüyor mu? Kiraya verirken yolun bir kısmını da mı kiraya verdiniz? Diyelim ki 150 metrekarelik bir alanı kiraya vermiştiniz, bu alan 150 metre karenin içinde mi kalıyor? Bu nasıl mümkün oluyor?

Bayanlar ve baylar, unutmayınız…Keyifin sınırı  kanundur ve kanunun sınırı keyife bağlı değildir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?