Selman Yıldırım, neden başarısız sayıldı?

 

CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, ağır eleştirilere maruz kaldı. Eleştiriler kaldırılamaz hale gelince de istifa ederek, ilçe başkanlığı koltuğundan ayrılacağını açıkladı.

İstemeyerek aldığı bu kararı açıklarken sesi titredi, gözleri yaşardı.

Onun gözünü yaşartan, sesini titreten neden istifa ediyor olması değildi, haksız eleştirilere maruz kalmasıydı.

2009’da MHP’nin 17 bin 086, SP’nin 15 bin 763 oy aldığı seçimlerde AKP 68 bin 21 oy alarak belediyeyi kazanmıştı.  CHP’nin oyu ise 63 bin 814’te kalmıştı.

Peki, 2014’te ne oldu. MHP 17 bin 086’dan 13 bin 034’e düştü, SP 15 bin 763’ten 8 bin 441’e düştü. AKP 94 bin 977 oyla yeniden belediyeyi kazandı. CHP ise 87 bin 780 oy aldı.

2014 seçimlerindeki oy grafiğini iyi okuduğumuzda şunu görebiliyorum. CHP İzmit’te seçimi kaybetmedi, İzmit’te AKP seçim kazındı. 

CHP alabileceği en iyi oyu aldı.

Tüm gücünü kullandı.

Alınan bu oy bekli de Sefa Sirmen’in gücüyle alındı, ancak unutmamak gerekiyor ki, Sirmen’in aday olması için kendi adaylığını rafa kaldırıp Sirmen’e giden de Selman Yıldırım’dı. 

Yerel seçimler yaklaşırken, henüz kimsenin adayı adayları bile çıkmamışken Selman Yıldırım ile röportaj yapmıştım.

O röportajda bana, “Benim en büyük aşkım, İzmit Belediye Başkanı olmak. Bu dönem aday olmak istedim, hem de çok istedim. Ancak yapılan anketlere baktığımda İzmit’te seçimi ancak Sefa Sirmen ile alabileceğimizi gördüm” demişti.

Bugün eleştirdiğimiz Selman Yıldırım, o gün en büyük arzusu olan İzmit Belediye Başkanlığından partisi için vazgeçmişti.

Şimdi ise seçimi Selman Yıldırım kaybetmiş gibi “Vurun abalıya” deniyor.

Seçimi kazanamayan sadece Selman Yıldırım, değil. Maddi manevi elinden gelen özveriyi gösteren Selman Yıldırım bence CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri ile aynı başarıyı göstermiştir.

Bu seçimde CHP güçsüz değildi, sadece rakip çok gülcüydü.

Selman Yıldırım’ın başarısız sayılmasındaki neden AKP’nin başarılı olmasıydı. Selman Yımdırım’ın başarısız sayılması, rakibinin başarılı olmasıydı.

Şu sıralar Selman Yıldırım’ı istifadan vazgeçirmek isteyen partili büyükleri, ikna turlarını sürdürüyor. Netice ne olur bilinmez ancak şu ana kadar Selman Yıldırım, istifa konusunda hayli kararlı görünüyor.

 

 

Yarımca, can çekişiyor

 

 

Körfez ilçeyi bilmeyen, İstanbul’a giderken, bu ilçeyi pastel renklerin kullanıldığı bir son bahar tablosuna benzetir.

Eee aslında haksız da değiller. 

Bu yargıya neden olan en büyük olumsuzluk ise ilçe merkezindeki viyadükün kenti görünmezliğe itmesi.

Yol boyunca düzensiz, boyasız binalar, kamyon tanker parkları, fabrika bacaları, liman kuleleri. 

Ne diyelim vatandaş haklı.

Bu ilçe’nin batı tarafında ise bir bölge var. Denize yakın kısmında kocaman bir şehir var. Yarımca…

Yarımca’yı bilenler bu bölgenin güzelliğini de bilir. Uzun bir süredir Yarımca’ya gitmeyenler ise Yarımca’nın halen o güzelliğini koruduğunu sanır.

Ama Yarımca kısa sürede çok değişti. İrili ufaklı marketlerin istila ettiği Yarımca’da, cadde çöplük içinde. Marketlerin çöpleri o güzelim Mimar Sinan Caddesi’ni rezil etmeye yetiyor. Milangaz’ın şaibelere neden olan boru döşeme çalışması sırasında kazıp toprakla örttükten sonra köy yoluna çevirdiği Tüpraş bölgesi ise patika yola benzemeye başladı.

Yarımca’nın girişine yapılan TIR, kamyon kantarı, Yarımca’yı Dilovası’na benzetti.

Yarımcalı artık eskisi gibi sokağa da çıkamıyor.

Binlerce işçinin yerleştiği bölgede, bir evde onlarca işçi oturuyor. Onlar sokağa çıktıkça Yarımcalı evine kapanıyor.

Fark edemiyorlar ama Yarımca ölüyor. O pastel tablonun en renkli bölgesi git gide soluyor.

Bakıpta göremeyen yönetirlerimiz,  görün artık bu sorunları, görün ki insanlar başka ilçelere göç etmesin.

 

 

Mehmet Erikli’nin 4. kitabı çıktı

Beşir Derneği Kocaeli Merkez Temsilcisi Utku Erikli’nin oğlu Mehmet Erikli 4.öykü kitabını bitirdi. “Boşluk Kuruntusu” adını taşıyan öykü kitabı, kitapçı raflarındaki yerini aldı. Mehmet Bey’i tebrik ederim.

 

Bio Butik Mutlu Çocuk Evi

cuma günü açılıyor

Eğitimini yurt dışında tamamlamış Emel Mutlu’nun sahibi olduğu Bio Butik Mutlu Çocuk Evi, Cuma günü saat 17.00’da açılıyor. Fatih Mahallesi Işılay Sokak Numara 4 (İzmit Sanat Merkezi Karşısı) adresinde hizmete girecek olan mekan 2-6 yaş grubu çocuklara hizmet verecek.

 

 

Aziz Alemdar, İl Halk Sağlığı Müdürü mü oluyor?

 

Derince eski Belediye Başkanı Aziz Alemdar'ın başkanlık görevinin sona ermesinin ardından yeniden sağlık sektörüne döneceği ve İl Halk Sağlığı Müdürü olarak atanacağı kulağıma geldi. Doktor aziz Alemdar'ın Ankara'da atamasının yapıldığı ve kısa bir süre içerisinde yeni görevine başlayacağı kaydedildi. Kulağıma gelen bu duyumlar doğruysa Alemdar'ı şimdiden kutlarım.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

HÜSAMETTİN - MADEM ÇOK İYİ BİR YÖNETİCİ İDİ AKP BELEDİYE BAŞKANLIĞINI NİYE BIRAKTIRDI.HER GÜN BİR VUKUATI ÇIKIYOR GAZETELETRDE.KALKMIŞLAR HALK SAĞLIĞI MÜDÜRÜ YAPIYORLAR ADAMI ŞİMDİKİ MÜDÜRÜN SUCU NEYMİŞ SUYUMU ÇIKMIŞ.

Yanıtla . 0Beğen 03 Haziran 12:46

Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?