ÜSKÜDAR FACİASINDAN BU GÜNE “KADER PROGRAMI!”

İlkokul öğrencisiydim. 1 Mart 1958 Cumartesi günü, öğle saatleriydi.

“Üsküdar Vapuru battı” dediler. Sahile koştum. Cesetlerin çıkarılışına tanık oldum.

Bu bir “facia” idi. Çoğu öğrenci, 392 insan yaşamını yitirdi.

Yıllar sonra, bu facia ile ilgili gazete haberlerini, yazılmış makaleleri ve rahmetli Atilla Oral’ın araştırarak yazdığı kitabını altını çizerek okudum.

Anladım ki; bu facia, bir CİNAYET dir!

1950 sonrası, denizyolu ulaşımı ihmal edilmiş, ABD’nin yönlendirmesiyle “Karayolu” ulaşımına ağırlık verilmişti. Üsküdar vapuru, taşıma kapasitesi düşük, eski bir vapurdu. Üstelik, daha çok yolcu taşımak üzere tadilat ve ilaveler yapılmıştı. O gün, kapasitesinin çok üstünde yolcu almış ve hava koşullarının sertliğine karşın yola çıkarılmıştı.

Bu faciada yakınlarını, okul arkadaşlarını, komşularını yitiren biz İzmitliler, her 1 Mart günü yitirdiğimiz insanlarımızı anıyoruz.

Ama, bu facianın sorumlularından HESAP SORAMAMANIN utancını yaşıyoruz!

Peki, yaşadığımız felaketlerden DERS ALMAK ve ÖNLEM ALMAK gibi insani duyarlılıklarımız gelişti mi?

Ne yazık ki hayır.

Son 24 yıldır yaşadığımız felaketler bu utancımızın birer kanıtıdır!

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi: Resmi açıklamaya göre 16 bin 372 insanımızı yitirdik. Öğrendik ki; “ deprem öldürmüyor! Kötü zeminlerde yapılan denetimsiz kötü binalar öldürüyor!

Peki ne oldu? Birkaç müteahhit yakalandı. Onlara ruhsat veren yöneticilere hiçbir şey olmadı!

27 Temmuz 2004 Pamukova- Hızlandırılmış tren faciası; 41 ölüm, 89 yaralı. Tren raydan çıktı, sadece makinistler ceza aldı.

Oysa, bu facianın asıl nedeni, uzmanların ortak görüşüne göre, altyapının yetersizliği idi. Yöneticiler hiçbir ceza almadılar!

30 Kasım 2007 Isparta uçak kazası ; Bu kazada ülkemizin önemli bilim insanlarının da içinde bulunduğu 50 yolcu ile 7

mürettebat yaşamlarını yitirdi. Yetkililer, uçağın yere yaklaşım cihazının 15 gündür arızalı olduğunu açıkladılar! Ceza alan yok!

23 Ekim 2011 Van Depremi : 644 ölüm, 4 binden fazla yaralı. Her deprem gibi, bu depremde de, zemin koşullarına ve bina inşa tekniğine aykırı, yerel yönetimlerce denetlenmeyen sakat yapıların yapılması asli neden. Tutuklanan, hesap sorulan bir yönetici hatırlıyor musunuz?

5 Eylül 2012 Afyonkarahisar Cephanelik Patlaması: Bu olayda 25 askerimiz şehit oldu. Bilirkişi raporu diyor ki; “ Kurallara uygun gönderilmeyen 286 bin el bombasının alüminyum pimleri eğilmiş ve kırılmış, maşası koli bantlarıyla bağlanmış, özel kutularından çıkarılmış!” Hesap veren var mı?

13 Mayıs 2014 SOMA Maden Faciası : 301 madenci yaşamını yitirdi. “Gaz maskeleri yetersiz ve sığınabilecekleri bir yaşam odası yoktu” diyor bilirkişiler. Madenci aileleri perişan, davalar hala sürüyor ve cezaevinde yatan kimse yok!

6 Eylül 2014 Mecidiyeköy Asansör Faciası : Yıkılan Ali Sami Yen Stadının arazisinde inşa edilen çok katlı binalarda görevli 10 işçi, 32. Kattan zemine çakılan asansörde yaşamlarını yitirdiler! Müfettiş raporuna göre; “Son nokta olarak belirlenen bölümde stoper parçaları takılmamış. Halat ve paraşüt sistemleri yok.” Sorumlular 60 bin 680’er TL. para cezası ile kurtuldular! Ya ölen emekçiler?

29 Kasım 2016 ALADAĞ Kız Öğrenci Yurdu Faciası: 12 kız çocuğu öldü, 22 yaralı. Yetersiz ve bakımsız elektrik tesisatına bağlı elektrik kontağı sonucu çıkan yangın, merdiven kapıları yangına dayanıksız PVC malzemelerden yapılmış! 6 sanıktan 4’ü serbest bırakıldı. Belki şimdi onlar da serbest.

31 Mayıs 2017 Şırnak Helikopter Kazası: Tümen komutanı ve 12 asker şehit oldular. Helikopter yüksek gerilim hattına çarptı. Yüksek gerilim hatlarına ışıldak özellikli ikaz küreleri takılmamış! Helikopterde “engel tanıma sistemi” yok! Bu şimdi kaza mı?

11 Ekim 2017 İzmir-Aliağa TÜPRAŞ Rafineri Yangını: 4 işçi öldü. “Ateşli izin sertifikası” olmadan ve gaz ölçümü yapılmadan 4 işçi 19 metre yükseklikteki tanka çıkarılıyor. Emniyet uzmanı o gün hastaymış. Ölçüm yapılmamış!

8 Temmuz 2018 Çorlu Tren Kazası : 24 kişi öldü, 300’ü aşkın yaralı var. Kimi yetkililer “aşırı yağış” dediler! Oysa raporlar, ihmaller zincirini açıklıyor! Dava sürüyor, acılı anneler dava ediliyor ancak hesap veren tek yetkili yok!

14 Ekim 2022 Bartın-Amasra Maden Kazası : 42 işçi yaşamını yitirdi. Hesap veren yetkili var mı?

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Büyük Deprem Faciası: 10 ilimiz büyük bir depremle yıkıldı. Şimdilik 42 bini aşan insanımız öldü. Yıkılan binaların yanı başında dimdik duran binalar da var! Çürük zeminlerde, çürük yapıları yapanlar ve bu çürük yapılara ruhsat veren yerel ve merkezi yöneticiler HESAP verecekler mi?

Bütün içtenliğimle dilerim ki, artık bu facialar bir son bulsun!

Ama bunun için; insan canına kıymayacak, zemin koşullarına ve teknik kuralara uygun binalar inşa eden namuslu ve vicdanlı müteahhitler gerek! Bu da yetmez; eş-dost, yandaş ve çıkar hesaplarına boyun eğmeyecek, kural dışı yapılanmalara onay vermeyecek namuslu yöneticiler lazım!

Bunun için; EHİL OLMAYANLARI hak etmedikleri görevlere getirmeyecek bir SİYASAL İRADE lazım!

Ve de; bu siyasal iradeyi belirleyecek BİLİNÇLİ VATANDAŞLAR lazım!

Yeni ve insanca bir yaşam hedefine hazır mısın Türkiye?

Resimmmmmmmmmmmm

17 AĞUSTOS 1999 MARMARA DEPREMİ

27 TEMMUZ 2004 PAMUKOVA TREN FACİASI

30 KASIM 2007 ISPARTA UÇAK KAZASI

23 EKİM 2011 VAN DEPREMİ

5 EYLÜL 2012 AFYONKARAHİSAR CEPHANELİK PATLAMASI

13 MAYIS 2014 SOMA MADEN FACİASI

6 EYLÜL 2014 MECİDİYEKÖY ASANSÖR FACİASI

29 KASIM 2016 ALADAĞ KIZ ÖĞRENCİ YURDU FACİASI

31 MAYIS 2017 ŞIRNAK HELİKOPTER KAZASI

11 EKİM 2017 İZMİR-ALİAĞA TÜPRAŞ RAFİNERİ YANGINI

8 TEMMUZ 2018 ÇORLU TREN KAZASI

14 EKİM 2022 BARTIN-AMASRA MADEN KAZASI

6 ŞUBAT 2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREM FACİASI

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket KOCAELİSPOR PLAY-OFF'A KALACAK MI?