Stresle başa çıkmanın 12 yolu!

Stres, günlük hayatta karşılaştığımız, bizi baskı altına alan ve sıkıntıya sokan durumlardır.

Günlük hayatta yaşadığımız stresler yaşam kalitemizi olumsuz etkiler.

Oysaki hayatımızda strese neden olan her şeyden birkaç öneri ile kurtulmak mümkün.

Uz. Psikolog Esin Çelik, stresle başa çıkmanın yolları hakkında bilgi verdi.

 

STRES KALICI HALE GELMEMELİ

Stres ruh ve beden sağlığını olumsuz etkileyen önemli bir faktördür. Günlük hayatta yaşanan her şey strese yol açabilir. Önemli olan bu durumun devam etmemesidir. Zaman darlığı, önemli işlerin zamanında yetiştirilememesi, güven eksikliği gibi durumlar stres yapmak için yeterli nedenlerdir. Stresi ortaya çıkaran ise genellikle; “yetiştirememek”, “yapamamak” ve “halledememek” düşüncelerine kapılmaktır.

 

OLUMLU STRES KİŞİLİK GELİŞİMİ İÇİN ÖNEMLİ

Stres belirli bir oranda ise yararlı olabilir. Bu durum “Olumlu stres” olarak adlandırılır. Olumlu stres, yeni bir döneme geçişe uyum sağlarken yaşanan sıkıntılar olarak tanımlanabilir. İnsanlar kendilerini yeni bir yaşama hazırlarken stres yaşayabilir; ancak bu, beklenen bir durumdur. Olumlu stres insanların kişilik gelişimine katkıda bulunur.

 

OLUMLU STRESLER

-  Yeni bir çocuğun dünyaya gelmesi

- Evlenmek

- İş yerinde terfi almak

- Şehir değişikliği yapmak

 

STRESLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

1. Bazı durumların stres yaratacağı önceden bilinmeli ve bu durum kabul edilmelidir.

2. Spor yapılmalı, beslenmeye dikkat edilmeli, çok fazla kafein ve alkol tüketiminden uzak durulmalıdır.

3. İş stresinden kaçınmak için önemli işler listesi yapmak uygun olabilir. Böylelikle, yapılması gereken acil işler ön sıraya konur ve geri kalan işlerin ise yetiştiği kadarı yapılır.

4. Yapılmaktan hoşlanılmayan aktivitelerde başka alternatifler düşünülmelidir. Örneğin; market alışverişi yapmayı sevmeyen ve bu esnada strese giren bir kişi, bu işi başka bir kişinin yapmasını isteyebilir ya da internet yoluyla market alışverişi yapmayı tercih edebilir.

5. Ev anahtarını sürekli unutan bir kişi bu durumdan dolayı sürekli stres yaşıyorsa, yedek anahtar yaptırarak, kullandığı her eşyada birer tane bulunmasını sağlayabilir.

6. Mükemmeliyetçilik huyundan vazgeçilmelidir.

7. Trafikte strese girenler yola çıkarken trafiğin olduğu fikrine alışmalıdır. Yoğun trafikte stres yaşayan kişiler; araç kullanmayıp toplu taşıma araçlarını tercih edebilirler ya da mesafe uzasa da daha sakin yollardan gitmeyi seçebilirler ve araçta müzik dinleyebilirler.

8. Gün içinde bekleme sürelerinde cüzdan, çanta, evrak düzenlemek, çok uzun süredir görüşemeyip aramaya fırsat bulunamayan kişilerle telefonla görüşmek gibi daha önce ertelenen işler yapılabilir.

9. Eve misafir geldiği zaman en iyi şekilde ağırlamak için stres yapmak yerine, beraber geçirilen zamanın daha sağlıklı ve kaliteli geçmesine özen gösterilmelidir.

10. Karşılıklı ilişkilerde stresten uzak durmak için kişiler birbirlerini dinlemelidir.

11. Stres karşısında mizah kullanılmalı yani sorunlar karşısında gülüp geçilebilmelidir.

12. Kişi kendi kendini deşarj ettiği bir zaman dilimi ayarlayıp, hobi edinebilir.

 

Kefken’de Bi’ Çiftlik!

Belgesel programlar her zaman ilgimi çekmiştir…

En çok izlediğim kanalların başında TRT Belgesel kanalı gelir…

Önceki akşam TRT Belgesel’de Eylem Kaftan’ın hazırlayıp sunduğu “Bi’ Çiftlik” programına denk geldim..

İstanbul’dan 120 kilometre uzaklıkta Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Kefken beldesi tam bir doğa harikasını duyunca, şu programı bir izleyeyim dedim…

**

Programda Dr. Hüseyin Tapik’e ait çiftlik tanıtılıyor…

Kefken’in en güzel manzaraları gözler önüne seriliyor…

Kefken’in doğasının bu kadar muhteşem olduğunu bu programda bir kez daha gördüm…

Dr. Hüseyin Tapik’in kurduğu çiftliğin yönetimini oğlu Murat Tapik yapıyor…

Murat Bey, mühendis…

İngiltere’de gitmiş…

Bir müddet orada bulunmuş…

Sonra doğa aşkı, toprak aşkı ağır basmış ve çiftliğe geri dönmüş…

Çiftlikte her şey organik…

Murat Bey’in eşi Gamze hanım, eğitimci…

O da Murat Bey gibi doğayı ve çiftlik hayatını seviyor.  Tapik ailesinin doğayla baş başa yaşantısını televizyondan izleyince çocukluğumun geçtiği köyüm aklıma geldi. Aşık Mahsuni’nin dediği gibi; Bir köyüm var kimse bilmez, hayali karşımda gitmez, soran yoktur, sorsam bilmez. Vay halime, vay köyüme…

 

CHP’li Akar ve AKP’li Ceyhan’dan makas aldı

Kocaeli Valiliği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle tören düzenlendi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu törende İzmit Kültür Tepesi’ndeki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Törene CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan da katıldı. Ceyhan, protokolle tokalaştı. Ama CHP’li Akar ile olan takılaşması hayli ilginçti. Ceyhan, Akar’ın kulağına bir şey söyledi. Sonrasında muhabbet devam etti. Akar, Ceyhan’dan makas aldı, sonrasında Ceyhan’ın kravatını düzeltti. Siyaset böyle bir şey olsa gerek.

 

 

82’lik Emin Dede 10 bin metre koşacak!

Gölcüklü 82 yaşındaki Emin Karaboğa, Zeytinburnu Belediyesi’nin bugün saat 09.00’da başlayacak 10 bin metrelik Cumhuriyet Koşusu’nda yarışacak. Daha önce birçok yarışmada birincilikleri bulunan Karaboğa, bugünkü yarışta da birinci olmaya çalışacak. Karaboğa’ya başarılar diliyoruz.

 

Bağımlılıkla mücadele çalıştayına katıldılar…

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin Bursa’da yaptığı Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayına Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk ve Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Tektaş katıldı. Çalıştaya 22 üye belediyeden yaklaşık 60 kişi katılım sağladı. Açılış ve bilgilendirme konuşmalarının ardından Prof. Dr. Kültegin Ögel, birinci gün bağımlılık önleme, ikinci gün bağımlılık müdahale konularında yerel yönetimlerin üzerlerine düşen sorumlukları anlattı. Ayrıca çalıştay süresince önleme yöntemleri, bağımlılıkta önlemeye ilişkin temel sorular, müdahale yöntemleri ve bağımlılıkta müdahaleye ilişkin temel sorular konuları anlatıldı.

 

Ellibeş’ten MHP’ye övgü

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gölcük İlçe Başkanı Bilal Çakır ve yönetimi, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’i makamında ziyaret etti. Yeni başkan Çakır, yönetim kurulu tek tek Ellibeş’e tanıttı.  Ellibeş, Başkan Çakır ve yönetimine başarılar dileyerek, MHP’nin ülkemizin en önemli mihenk taşlarından birisi olduğunu söyledi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?