Gizle

Osman Akbulut’un mesajları çok hassas

AK Parti’de sonunda kongre öncesinde delege seçim listeleri de askıya çıktı ve süreç tam olarak başladı. Kocaeli teşkilatlarını, diğer kentlerden ayıran belli başlı bazı durumlar var aslında. Bu farklılığın sebebi ise geçtiğimiz dönem yapılan genel kurullar sırasında bazı ilçelerde kongrelerin yapılamamış olması.

Evet, Kocaeli son kongrede bazı partililerin demokratik talep olan aday olma haklarının ellerinden alınması, bu durum karşısında gösterdikleri tepkiler nedeniyle Derince ve Dilovası’nda kongreler yapılamamıştı.

Buralarda atama başkanlar görevlendirilmişti…

Haliyle özellikle bu iki ilçede yapılacak kongreler benim açımdan çok önemli. Muhtemeldir ki, AK Partili yöneticiler de benzer bir fikre sahiptirler.

Bu anlamda Dilovası ile Derince’de yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerini başkan olarak geçiren isimlerinin görüşlerinin bu süreçte önemli olduğunu düşünüyorum.

Dilovası İlçe Başkanı Osman Akbulut’un açıklamalarını gazetemizden okudunuz. Kendisi son derece etkili ifadelerle süreci anlattı bizlere. Elbette özelde konuştuklarımız da oldu. Ancak genel itibarla baktığımızda ise ben Osman Bey’i kendine güvenen yapısı ile gördüğümü söylemeliyim...

Açıklamaları son derece olgun, tıpkı genel merkezdeki bir yöneticinin tavizsiz tutumu kadar da disiplinli, derli topluydu. Tek liste konusunda yapılan eleştirilere verdiği yanıtlarla, ilçedeki muhtemel aday sayısının fazla olmasına rağmen hem kendisine güvenen yapısı ile hem de disiplinli açıklamaları ile dikkatimi çekmedi dersem yalan olur.

Genel anlamda meseleye baktığımızda, Osman Akbulut,  -Her ne kadar demokratik olmadığını düşünmeme rağmen- tek liste kararının etkilerinden, bu şekilde başarının daha kolay elde edilebileceğinden söz etti.

Bunu yaparken de mantıklı bir izah kullandı sevgili başkan.

Örneğin, “Birden fazla adaylı bir kongrede teşkilatımızın tecrübe ve hizmetlerinden yararlanabileceği birçok isim devre dışı kalabilir. Bu da teşkilat menfaatlerini olumsuz etkiler. İşte tek liste kararı yaşanması muhtemel bu sıkıntının da önüne geçecektir” ifadesi son derece mantıklı ve ikna eder cinsten…

Ayrıca, Akbulut’un verdiği şu mesaj da son derece anlamlı.

Osman Bey’e göre, kongre tek liste ile yapılacak olsa bile, ilçelerde yönetim kurulları oluşturulurken herhangi bir baskı ya da dayatma olursa bu da beraberinde sorunları ve gerilemeyi getirebilir.

Bu da yine etkili ve doğru bir tespit.

Osman Akbulut devamında ise, göreve geldiği takdirde teşkilatı bütünüyle kucaklayacak, tartışmalara sebep vermeyecek, temsiliyeti olan, birlik ve beraberliğin zirve noktada olduğu bir yönetim oluşturmak istediğini de dile getirdi.

Zaten bugüne kadar AK Parti’de genel olarak yaşanan problemlerin sebebi olarak da bu dayatma hastalığının olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Öyle ki, il yönetimi oluşturulurken bile benzer zaman zaman isimler bazında baskı uygulanan bir parti olmuştur AK Parti.

Sözün özü; ben açıkçası Osman Akbulut’u açıklamaları ve duruşu ile dik bir şekilde gördüm. Açıkçası bu yapısının kendisine bazı avantajları getirdiği kanaatindeyim.

***

Dilovası gibi kongrenin yapılamadığı bir diğer ilçemiz de Derince…

Buradaki ilçe başkanı Ahmet Ark ile söyleşimizi ileriki günlerde yine gazetemizden takip edebilirsiniz.

Ahmet Bey’in de açıklamaları ve vereceği mesajlarından etkileneceğinizi, özel tespitlerine hak vereceğinizi düşünüyorum.

Bu durumun devamı da gelecektir…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?