İşler iyi gitmiyor

Karşılıksız çek adedi yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre %32 artmış. Takipteki yıllık kredi oranı % 30 artmış. Cari açık düşmüş, ancak finansman zorlaşmış. Uzmanlara göre çanlar Türkiye için iyi çalmıyor.

Türkiye ekonomik anlamda zor bir dönemde geçerken 15 Temmuz darbe girişimiyle ile karşı karşıya kaldı. Bu darbe birçok insanımızın ölümüne ve yaralanmasına neden olurken, ekonomik anlamda da çok büyük zararlar verdi.

Siyasi iktidar bu darbenin sonuçları ile uğraşırken, yıllardır çözemediği terör sorunu ile de uğraşmaktadır. Son günlerde darbeyi konuşmaktan, şehitleri hiç konuşmuyoruz. Her gün şehit verirken, kimse onlardan söz etmiyor.

Türkiye’nin en büyük zafiyeti, güvenlik zafiyetidir. Yetkililer ülkemizde güvenlik zafiyeti yok dese de kimseyi bu konuda ikna edemezler. Eğer güvenlik zafiyeti olmasaydı, en iyi şekilde korunan Atatürk Hava Limanı’nda teröristler elini kolunu sallayarak intihar eyleminde bulunmazlardı. Elbette sadece Atatürk Hava Limanı değil, Ankara Otogar, Ankara Kızılay, Suruç patlamalarında istihbarat zafiyetinin olduğunu hiç kimse inkar edemez. 15 Temmuz darbe girişiminde de istihbarat zafiyeti var. Düşünebiliyor musunuz, Cumhurbaşkanı Erdoğan darbeyi akşam saat sekiz civarlarında eniştesinden duyuyor. Benim anlamadığım bu kadar olayı zamanında göremeyen ve gerekli tedbirleri almayan MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı halen nasıl görevden tutmalarıdır.

Ülkede sadece güvenlik sorunu yok. Turizmde, ticarette, yatırımda hatta tüketimde işler iyi gitmiyor.

Ülkeye turist gelmediği gibi kendi insanımız can korkusuyla sokağa çıkamıyor. Bugün tüm AVM’ler boş. Yabancı elçilik görevlileri ülkemizi terk ediyorlar. Ülkeler kendi vatandaşlarını, Türkiye’ye gitmemeleri konusunda Uyarıyorlar. Turizm rezervasyonları iptal ediliyor. Yabancı futbolcular Türkiye’den ayrılmak istiyorlar ve arkadaşlarının Türkiye’ye gelmemeleri konusunda onları uyarıyorlar.

Türkiye’ye rahatlıkla hiçbir engelle karşılaşmadan gelen sadece Suriyeliler. Darbe olmasaydı, onlara vatandaşlık verilecekti. Şimdi, onların durumu merak konusu. Bu hengamede neler oldu, neler bitti. Bunu bilmek istiyoruz. Umarım, siyasi iktidar Suriyelilere vatandaşlık hakkı verilmesi konusunda daha önce açıkladığı şekilde bir karar almaz. Onlara vatandaşlık hakkı verilmesi toplumda çok büyük sorunlar yaratacaktır. İleride toplumda çok büyük çatışmaların olacağını şimdiden bilmek kehanet sayılmaz.

Son günlerde toplumda meydana gelen uzlaşma kültürü, Suriyelilere verilecek vatandaşlık hakkı konusunda devam eder. Ben dedim oldu mantığı ile bir yerlere varamayız.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?