Gizle

Vergi cennetleri ve TÜRKİYE

Vergide Cennet demek, kazançlardan hiç vergi ödenmemesi demektir.

Dünyada vergiden kaçınmak, yasa dışı ödemelerin yapılması ve kara para aklamalarının yapıldığı merkezler vergi cenneti olarak tanımlanan yerlerdir.

Sözcü gazetesinde Nedim Türkmen’in belirttiği üzere bu merkezlerde 2015 yılı verilerine göre 32 trilyon dolar para bu merkezlerde tutulmaktadır. 

Ayrıca 1.5 trilyon dolar kara paranın bu merkezlerde aklandığı tahmin edilmektedir.

VERGİ CENNETLERİ TÜRKİYE İLİŞKİSİ

Türk vergi sisteminde de görüntüde bu merkezlerle ilgili olarak bir mücadele yapıldığı görülmektedir.Zira yeni Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 30/7 maddesinde bu konuda yapılan düzenlemede “….. Bakanlar Kurulunca ilan edilen ülkelerde yerleşik olan veya faaliyette bulunan kurumlara nakten veya hesaben yapılan veya tahakkuk ettirilen her türlü ödemeler üzerinden %30 oranında vergi kesintisi yapılır…..” denilmektedir.

Yani bu Vergi Cenneti ülkelerden Türkiye’ye para aktarılması durumunda %30 vergi alırım denilmektedir.

Peki bunun uygulaması oldu mu?

Hayır.

Çünkü Bakanlar Kurulu Vergi Cenneti ülkelerin kimler olduğunu bile henüz yayınlamadı.

O zaman sormak gerekiyor neden yayınlamıyor?

Çünkü her 2-3 yılda bir “Varlık Barışı” adı altında yasalar çıkararak bu merkezlerden kaynak aktarılmasını beklemektedir. Eğer bu Vergi Cenneti ülkelerin listesini yayınlarsa oralardan gelecek paralardan % 30 vergi almak zorunda kalacak ve bu nedenle de kimse %30 vergi ödeyerek para getirmeyeceğinden bu liste Bakanlar Kurulunca bir türlü yayınlanmamaktadır.

Buna karşın hedeflere ulaşılmakta mıdır?

Hayır.

Ulaşılmış olsa sıkıştıkça ÖTV oranları ile oynanmazdı.

Bu durum zimmen de olsa vergi cennetlerine göz yumma anlamına da gelmiyor mu?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?