Gizle

Büyükşehir taşıt kiralanmasında usulsüzlük!

Biliyorsunuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı her yıl milyonlarca liralık taşıt kiralıyor ve kullanıyor. Bu araçların ne amaçla kiralandığını bilmem.

Belediye meclisi, muhalefet kim merak ediyorsa araştırır bulur. Konu bu değil .

**

Konu ;2016 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığının  3. 865.589,60 TL tutarında yani eski para ile yaklaşık  4  trilyon civarında bir taşıt kiralama ihalesini usulune uygun yapmaması, adrese teslim yapmasıdır. 

4734 sayılı devlet ihale kanununun 5 maddesi böyle işleri parçalayarak ihale edemezsin diyor.

Aynı kanunun 21 ve 22 maddeleri de pazarlık ve doğrudan temin yöntemlerinin istisna olduğunu söylüyor.

Devlet ihale kanununda esas ; ihalenin bir  bütün halinde  ve AÇIK İHALE usulü ile herkese açık kıran kırana  yapılmasıdır.

Bu bir kanuni zorunluluktur.

**

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı 3.865.589,60 TL’yi bulan 2016 yılının taşıt kiralama ihalesini AÇIK İHALE yöntemi ile yani kar ederek yapacağına, adrese teslim yapmak için olsa gerek, önce  rakkamı  parçalara bölmüş ve bu şekilde kanunun arkasından dolanarak DOĞRUDAN TEMİN YÖNTEMİ ile dilediği bir firmaya vermiştir.

**

Bu ihalenin doğrudan teminle yani keyfii olarak kime verildiğini kamuoyu ve bizler bilmiyoruz.

Bunun önce belediye yetkililerince kamuoyuna açıklanması gerekir.

Olmazsa belediye yetkililerinin yapmadığını belediye meclis üyelerinin iktidarı ile muhalefeti ile kamu görevi olarak yapması gerekir.

Görevleri bu ve inanıyorum ki ;yapacaklardır da.

**

Belediye yetkilileri Sayıştay’a cevaben bu konuda bir daha yapmayacağım dediğini göre kusurunu ve suçunu kabul etmişler.

Yasal işlem yapılırsa haklarında soruşturma açılabilir.

Pekiyi suçunu kabul ettiği bu işi için belediyenin yani,kamunun bir zararı var mı ?

Kiralanan araçlar hangi araçlar ve araç başına kira bedelleri yıllık ne kadar, lüks araçlar var mı ? Vatandaşın vergisi ile gelen parayı kamu adına kullanan belediyenin bütün bunları açıklaması ve vatandaşları bilgilendirmesi,hesap vermesi  gerekmez mi ?

2016’daki hatayı anladık. Pekiyi 2017’ de ne yaptılar. Bu konuda Sayıştay raporu henüz olmadığına göre ,bu konuda halka kim bilgi verecek.

Acaba 2017 kiralama bedeli ne kadar, ihalesi  2016’daki gibi adrese teslim mi yapıldı, işi aynı firma mı ve hangi fiyatla aldı ?

Bütün bunların vatandaşlarımız tarafından bilinmesi gerekmez mi?

 Para halkın parası .

Öyle ise sorumluluk ve şeffaflık gereği belediye bu konularda bilgi vermek zorunda değil mi ?  

**

Bu işi AKP’li olmayan  bir belediye yapsaydı .

İktidar hemen belediye müfettişleri gönderir ve belediyeyi hallaç pamuğu gibi attırmaz mıydı ?

Hemen belediye yetkilileri hakkında ihaleye fesat karıştırmak dahil birçok suçtan dava açar ve bu konu boy boy yandaş medyada manşetten verilmez miydi ?

Örnekleri var, hafızanızı yoklayın hatırlarsınız .

**

Bahsettiğim konu Sayıştay’ın raporunda açıkça bulunmasına rağmen ne bir işlem; ne bir haber ve nede bir önlem var.

Bu konuların öncelikle Kent Konseyi dahil Kocaeli’de belediyeyi denetleyen yerel birimlerden Kocaeli halkının öğrenmesi gerekmez mi ?

En azından Sayıştay raporunun  kent parlamentosu olan belediye meclislerinde iktidarı ve muhalefeti ile birlikte kamu adına tartışılması gerekmez mi ?

Bakalım tartışılacak mı ?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Adı Ahmet - sayın örengül şu sıralar gelen sekreter bayram feci bir kıyım yapıyor büyükşehirde rotasyon adı altında insanları emekliliğe zorlamak için ellerinden geleni yapıyorlar bir ucdan bir uca

Yanıtla . 0Beğen 17 Kasım 10:31

Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?