Gizle

Hükümet çay kaşığıyla verip, kepçeyle alıyor mu?

 

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer’i zaman zaman köşemde konuk ediyorum…

Gürer, birçok konuda TBMM ’ye sözlü ve yazılı soru önergeler veriyor…

Bu önergelere ilgili Bakanlar cevap veriyor…

Bu sayede biz de bilgi sahibi oluyoruz…

Gürer, bir de Cumhurbaşkanı ile Hükümet arasında bir değerlendirmede bulundu…

İlgin konulara değindi…

**

“Cumhurbaşkanı konuşuyor, hükümet şaşırıyor”, “Adamı olan, parası ve gücü olan vergi ödemiyor, hapis yatmıyor” diyen Gürer, TBMM Genel Kurul’da Torba Yasa Tasarısı’nın görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu’nda hükümeti adeta topa tuttu. Artan vergi yükünden mazot zammına, eğitim sistemindeki çarpıklıklardan ‘israfı önleme’ kılıfıyla ortaya atılan ekmek zammına, terör olaylarından artan yoksulluğa kadar pek çok konuda hükümeti eleştirdi…

“KAZIK YİNE VATANDAŞADIR”

“Hükümetin getirdiği Torba Yasa Tasarısında motorlu taşıtlar vergisinde, internet vergisinde, kurumlar vergisinde, vatandaşın kira geliri üzerinden ödediği vergide, birçok kalemde artış öngörüldü. Kazık yine vatandaşadır. Hükümet emekçilere çay kaşığıyla verdiğini kepçeyle almaya devam etmektedir. İşçi, işsiz, çiftçi, esnaf, emekli, engelli, memur geçim sıkıntısı içindedir. İşçi ve memura yapılan cüzi artışlar erimiş ve eksiye dönmüştür”

“GARİBANIN EKMEĞİYLE OYNAMAYIN”

“Litresi 5 lirayı geçen mazotun şoförden esnafa, üreticiden tüketiciye yeni mağduriyetler yarattı. Zamlar öyle hâl almıştır ki ekmeğin gramajıyla oynayıp "israf önleme" kılıfına sarılmak istenmektedir. Garibanın bir ekmeği var, onunla dahi oynamanın yolu aranmaktadır. İthalata dayalı temel gıda ürünleri dahi sorunu çözmemiş ve temel gıda ürünlerinde de sürekli zamlar gelerek vatandaşı mağdur kılmaktadır”

EĞİTİM TAM BİR FACİA!

Eğitim sisteminin ise tam bir faciaya dönüştü… Değiştirilen müfredat bilimden uzak ve eğitim anlayışını yeterince tahribata uğrattı… AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanının "Sınav sistemini değiştirin." dediğinde Millî Eğitim Bakanı ve YÖK Başkanının neyi değiştireceklerinden haberlerinin olmadığını belirtti. Apar topar açıklamalarla eğitim sisteminden sonra sınav sisteminin de canına okudular. Veliler, öğrenciler her gün değişen kararlarla perişan durumdadır.”

CAM FİLM KOMEDİSİ

Son günlerin en önemli gündem maddesi haline getirilen cam film olayı tam bir komedi… Hükümetin hâlini en iyi gösteren olay da cam filminin durumudur. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü geçen yıl getirdikleri cam filmi uygulamasını terör eylemi gerekçesiyle kaldırdıklarını açıklamış, devlet güvenlik birimlerinin talebinin bu yolda olduğunu belirtmiştir. Cam filmi olan araçlara ceza kesilmeye başlanmış, araç sahiplerinden tepki gelince Cumhurbaşkanı devreye girerek bu uygulamanın durdurulmasını istemiştir. İçişleri Bakanı, polisin ceza kesmeyeceğini duyurmuş, birdenbire terör tehdidi mi ortadan kalkmıştır? Bu Hükümetin ortak bir kararı, düşüncesi yok mudur?”

HÜKÜMET ŞAŞIRIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bazı kanun, yönetmelikleri değiştirirken hükümet şaşkınlık yaşıyor. Cumhurbaşkanı "Sınav sistemini değiştirin." diyor, şaşıran bir Hükümet var. Cumhurbaşkanı "Motorlu taşıtlar vergisi zammını düşürün." diyor, şaşıran bir hükümet var. Cumhurbaşkanı "Cam film yasağını durdurun." diyor, şaşıran bir Hükümet var. Oysa Hükümetin başkanlığını Cumhurbaşkanı yapıyor” .

YAKINLARI VERGİDEN MUAF

“Hükümet vatandaşa, "Yurt dışından dolar getir, yastık altındaki altınını bankaya ver." diyor. Hükümet Başkanının yakınları meğer gelirlerini yurt dışına vergiden muaf istiflemişler. Olay ortaya çıkınca Başbakan "Araştırılsın." dedi ama Meclis çoğunluğu AKP'de ve araştırma önergesi de reddedildi. Hem "Araştırılsın." deniyor hem de araştırılması talebi de reddediliyor.”

ADAMI OLAN…

“Yaşananlar karşısında büyük üzüntü duyuyorum.  Her geçen gün şehit haberleri geliyor, yoksul daha yoksul oluyor. Adamı olan, parası ve gücü olan vergi dahi ödemiyor, hapis yatmıyor. Yoksul orta sınıf ezildikçe eziliyor. Bu böyle gitmez. İlk seçimde halkımız oylarıyla bu durumu mutlaka değiştirecek ve yapılan yanlışların bedelini de mutlaka Hükümete ve iktidar partisine ödetecektir”

 

BİR GÜNDE EMEKÇİLERE…

CHP’li Gürer konuşmasının son bölümünde Maliye Bakanı Naci Ağbal’a dönerek: “Ayrıca Sayın Bakan, sizi televizyonlarda görenler genelde bize hep diyorlar ki: "Maliye Bakanı bir gün de emekçilerin, işçilerin, köylülerin, çiftçilerin lehine bir torba yasa hazırlayıp buraya getirecek mi?” diyorlar dedi.

 

TAŞERON İŞÇİ SORUNU

Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda taşeron işçilerle ilgili şunları söyledi; “Diğer bir yandan, kamuda taşeron firmada senede dokuz ay, on ay çalışan işçiler tedirgin. Özellikle, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan bu kapsamdaki taşeron işçilerin kadroya alınmayacağı söyleniyor, bu doğru mudur? Bu konuda kamuoyunda merak edilen soruların yanıt bulması, en azından tedirginlik yaşayan taşeron işçilerin merakının giderilmesi için açıklamanız olacak mıdır?”

BAKAN AĞBAL AÇIKLAMA YAPTI

Maliye Bakanı Naci Ağbal, CHP’li Gürer’e şu cevabı verdi;  “Öncelikle Sayın Gürer kamuda çalışan taşeron işçilerle ilgili olarak şu anda bu konuyla ilgili bakanlıklar çalışmalarını belli bir noktaya getirdiler. İfade ettiğiniz kapsamla ilgili Millî Eğitim Bakanlığı özelinde söylediğiniz hususla ilgili verilmiş herhangi bir karar yok, böyle bir konu gündeme de gelmedi. Yapılacak yasal düzenlemenin yılbaşından önce çıkması noktasında Hükümet olarak bir irademiz var.” dedi.

KAMUDA 600 BİN ENGELLİ ÇALIŞMALI

CHP’li Gürer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu’na  kamudaki engelli işçilerin sayısı ile ilgili bilgi sordu.  Bakan Julide Sarıeroğlu, yaklaşık 2.5 milyon memurun görev yaptığı kamuda, engelli memur sayısının 50 binin altında olduğunu açıkladı.

Gürer’in Bakan Sarıeroğlu’na cevabı şöyle…

“Kamuda 2 milyon 489 bin 668’i memur ve 278 bin 88’i işçi ve 571 bin 330’u diğer statülerde olmak üzere toplam 3 milyon 339 bin 86 kişinin görev yapıyor.  Sayın bakanın verdiği bilgiye göre engelli memur sayısı 50 binin altında. Kaba bir hesapla, kamuda 2.5 milyon memur varsa ve bunların yüzde 3’ü oranında engelli personel istihdam edilmesi gerekiyorsa, en az 600 bin engelli memurun bugün kamuda görev yapıyor olması gerekiyor…”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?