2019 İzmit hesapları

2019 yılında siyaset kızışacak.

Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimler için şimdiden kartlar karılmaya başlandı.

CHP ’liler, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın yeniden İzmit’e aday olmayacağına seviniyor, AK Partililer ise Fatma Hürriyet Kaplan’ın, İzmit’e aday değilim demesine…

Tabi siyasette 24 saatlik bir sürenin çok uzun olduğu kabul eden siyasiler 1,5 yıl sonra bu söylemlerin hükmünün geçersiz olabileceği ihtimalini de göz ardı etmiyor.

Peki CHP, Doğan’dan neden çekiniyor?

Doğan şansına münhasır bir isim. Farklı olduğunu topluma kabul ettirmiş,  çalışan ve şaibeden uzak kalan bir isim. 

Doktorken siyasete giren ve bir dönem milletvekilliği, iki dönem de belediye başkanlığı yapmış olmasına rağmen yıpranmamış bir isim. İzmit’te belli bir potansiyeli bulunan Doğan, Sefa Sirmen’e karşı seçim kazanmış bir isim. Üstelik siyaseti de iyi biliyor, insan ilişkileri de kuvvetli…

Bütün bunlar birleşince CHP’nin AK Parti içerisindeki en çekindiği isimlerin başında geliyor.

Peki AK Parti, Fatma Hürriyet Kaplan’dan neden çekiniyor?

CHP Kocaeli ’nin yeni parlayan yıldızı Fatma Hürriyet Kaplan oldu. Bir gün elinde fileyle pazarda, ertesi gün fönlü saçlarıyla Mecliste…

Kent gündemini sıkı takip eden, hemen her konuyla ilgili gerek meclis kürsüsünden gerekse yazılı açıklamalarıyla gündemden hiç düşmeyen Fatma Hanım, Mehmet Ali Paşa bölgesinde de potansiyeli olan bir vekil.

Paşalı Fatma, partisinin parlayan yıldızı durumunda... Adı zaman zaman İzmit Belediye Başkan Adaylığı için geçiyor. Ak Parti, CHP içerisinde ise en çok bu isimden korkuyor.

Bir de aday olmak isteyenler var… 

Belediye seçimlerinde bir daha İzmit’e aday olmak istemeyenlerden bahsettik. Bir de aday olmak isteyenler var.

Mesela CHP’li Selman Yıldırım…

Selman Yıldırım CHP için önemli bir isim. Partinin neferlerinden biri olan Selman Yıldırım, geçtiğimiz dönem Sefa Sirmen ile seçim kazanmanın daha yüksek ihtimal olduğunu düşündüğü için aday olmamış ve Sirmen’e destek vermişti.

Şimdi ise yapılan anketler Yıldırım’ın aday gösterilme saatinin geldiğini gösteriyor. CHP’nin 2019’da İzmit ile ilgili en güçlü adayı Selman Yıldırım diyebiliriz.

 

Ali Korkmaz-Selman Yıldırım

AK Parti’de ise Ali Korkmaz ve İlyas Şeker ismi ön plana çıkıyor. 7 yıl İzmit İlçesini yöneten AK Partili Ali Korkmaz ile şuan milletvekili olan İlyas Şeker partilerinin en güçlü adayları gibi görünüyor. Kimin ağır basacağını şimdiden söylemek mümkün değil. Ancak 2019’a yakışan Selman Yıldırım ile Ali Korkmaz ikilisi gibi görünüyor. Adayların belli olmasına en az 15 ay var. Bu süre içerisinde neler değişecek, bunu hep birlikte takip edeceğiz. AK Parti için de, CHP için de İzmit seçimleri çok önemli. Her iki parti de en güçlü kozlarıyla sahaya inecektir.

ÖNCE YARIŞMAYDI SONRA SERGİYE DÖNDÜ

Bu müthiş sergiyi mutlaka gezin

 

Öğretmenler arasında resim yarışması olarak başlatılan organizasyon , “Yarışma yerine dayanışma sergilemeliyiz” zihniyetiyle yarışmayıp sergi açmaya karar veren öğretmenler 20 Kasım pazartesi günü güzel bir organizasyona imza atacak. Kocaeli Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından da desteklenen resim sergisinde 90 öğretmen, 90 eserle bu sanat organizasyonunu gerçekleştirecek. 20-30 Kasım tarihleri arasında açık kalacak olan bu organizasyonu Nilüfer Oruç, Tuğba Ok, Özlem İlbay Çelik, İsmail Erbaş, Enis İnan, Kemal Avcı, Birgül Taşören, Ercan Yamen ve Ahmet Özsağır organize ediyor. Sergi 20 Kasım günü saat 18.00’da açılacak.

Turbo İsmail’e bir ödül de Antalya’dan

Mahallesinde Turbo İsmail olarak bilinen Başiskele Mehmetağa Mahalle Muhtarı İsmail Özkar, aynı zamanda S.S. 4 No’lu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin de başkanlığını yapıyor. Geçtiğimiz hafta Tüm Motorlu Taşıyıcılar Koperatifleri Birliği tarafından Antalya’da düzenlenen bir etkinliğe katılan İsmail Özkar genel başkan Cemil Ok ile kamyoncu esnafının sorunlarına ilişkin bir sohbet yapma fırsatı buldu. Yararlı geçen toplantının final gününde ise Özkar ve ekibini bir sürpriz bekliyordu. Başarılı kooperatiflerin onurlandırıldığı bu toplantıda, S.S. 4 No’lu Taşıyıcılar Kooperatifi de ödüle layık görüydü. Kooperatif başkanı İsmail Özkar ödülünü Marmara Taşıyıcılar Birliği Başkanı Adnan Yılmaz’ın elinden aldı. Özkar’ı tebrik ediyorum.

 

PTT’den öğretmenlere jest

PTT, 24 Kasım Öğretmenler günü münasebetiyle bir jest yaptı. PTT Kocaeli İl Müdürlüğü Öğretmenler Günü’nün kutlanacağı hafta boyunca öğretmenlere posta kargosu ve APS kurye gönderimlerinde yüzde 25’lik bir indirim uygulayacak. 17-20-21-22 ve 23 Kasım tarihlerinde öğretmenler kimlik kartlarını göstererek bu indirimden faydalanabilecek.

Şanbaz Yıldız da olabilir, Kaan Dilmen de yapılabilir

İYİ Parti ’den yeni duyumlar geldi kulağıma. Bir yandan Op. Dr. İlhan Tan faktörü görüşülürken bir yandan da farklı isimlerle ilgili değerlendirmelerin sürdüğü İYİ Parti il başkanlığı ile alakalı yeni duyumlar geliyor.

Daha önce 150 kişilik bir çalışma grubu listesini Ankara ’ya götürdüğü söylenen Şanbaz Yıldız’ın adaylığa yakın olan isimler arasında yer aldığı belirtiliyor. 

Ancak Şanbaz Yıldız’ın Kocaeli’de kimseye danışmadan genel merkezle irtibata geçmesi eleştiriliyor.

Eğer Şanbaz Yıldız, bu durumu mantıklı bir dayanak öne sürerek açıklayabilirse, önündeki önemli bir engel kalkmış olacak ve Kocaeli’nin de desteğini alacak.

Öte yandan MHP’nin eski ilçe başkanlarından biri olan Kaan Dilmen’in de adaylıkla ilgili önerildiği konuşuluyor. Kaan Dilmen’in daha önce de böyle bir teklifle karşılaştığı ancak sıcak bakmadığı söyleniyor. Dilmen ismini telaffuz edenler, genel merkezce bu görev tebliği edilirse görevden kaçamayacağını söylüyor.

Benim öngörüme göre de Şanbaz Yıldız’a görev verilmese Kaan Dilmen genel merkeze çağrılabilir. Kaan Dilmen görevi kabul etmese de İlhan Tan’ı ikna etme çabaları hız kazanabilir.

Ancak zaman işliyor ve Meral Akşener’in memleketinde halen bir il başkanı bulunmuyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Izmitli - Nevzat Başkan Giderse Hürriyet Kaplan Adaylığını Açıklamazsa Bu Şehir Biter....

Yanıtla . 0Beğen 17 Kasım 20:40

Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?