Gizle

Yerli otomobil üzerine…  

AKP, her seçim öncesinde “stratejik vaatler ve projeler” ile çıktı karşımıza!

Örneğin, 2011 seçimlerimde; Dünya çapında tanınan en az 10 marka üreteceğiz” diyordu!

Üretildi de biz mi bilmiyoruz?

Yine aynı seçim bildirgesinde; “Kürt sorununu özgürlükler zemininde çözeceğiz”, “milletin vicdanını temsil eden Yargı sistemi inşa edeceğiz” diyordu!

Hangisi gerçekleşti?

AKP, 1 Kasım 2015 seçimlerine de, Yerli otomobil üretimi için AR-GE başta olmak üzere gerekli çalışmalar devam edecek” diyordu!

O dönemin “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sık sık “Yerli Otomobil üretimi” ile ilgili açıklamalar yapıyordu!

İşte bir örnek;

“Fikri Işık, yerli otomobille ilgili çalışmaların bütün hızıyla devam ettiğini, üç prototipin TÜBİTAK Gebze Tesisleri’nde test sürecinden geçtiğini söyledi.” ( Tarih: 28 Eylül 2015)

Fikri Bey, bir başka açıklamasında da şöyle diyordu;

 “2016’nın sonu gibi, 30-40 araçlık filo üreteceğiz, testlerini yapacağız. Dizayn çalışmalarımız da devam ediyor. 2018 Mayısında aracın tanıtımını yapacağız. 2019 sonuna kadar seri üretime geçeceğiz. ( Tarih: 25 Aralık 2015)

Fikri Işık’ın bu siyasi söylemlerinin kaynağı, İsveç’te Saab fabrikasında üretilen ancak üretimine son verilen Cadillac BSL’ye ait platformun mülkiyet hakkının satın alınmasıydı! Bunun için tam 46 milyon 609 bin 322 Avro ödenmişti!

Güya, 2018’de “İstanbul Auto Show’da” son haliyle dünyaya tanıtılacaktı! Gebze’de “Otomobil Mükemmeliyet Merkezi” kurulacaktı. Olmadı!

Şimdi, bütün bunlar rafa kaldırıldı, Cumhurbaşkanı “Yerli Otomobil” üretimi için “5 Babayiğit” buldu. Bunlar, devletin de her türlü desteği ile yerli otomobil üretecekler!

Bu işin uzmanlarından biri, MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut diyor ki;

“ Bu işin ekonomik açıdan anlamı yok! Yeni bir markanın tanınır olabilmesi için gereken pazarlama maliyeti, dağıtım ve servis ağının kurulması birkaç milyar dolara mal olur. Yeni markanın “alternatif yakıtlı” ve “otonom” olması gerekir. Bu özellikte bir otomobili üretecek orojenin maliyeti rahatlıkla 10 milyar doları geçer. Fabrikanın ekonomik olabilmesi için yıllık üretimin yarım milyon adet civarında olması ve büyük kısmının ihraç edilebilmesi gerekir! Şu anda otomotiv sektörü düşük kapasite ile çalışıyor. Pazar giderek daralıyor.”

Prof. Erkut, bir başka seçenek de sunuyor;

“Şu anda dünyada Drone, Howerboard ve Roketle insan taşıma deneyleri yapılıyor. Geleceğin teknolojisine yatırım yapılmalı.”

Değerli okurlar;

Her yurttaş gibi ben de ülkemin markasını taşıyan bir aracın üretilmesi ve dünya ölçeğinde Pazar bulmasından gurur ve onur duyarım.

Ancak;

“bilim ve teknoloji” üretimine değer vermeyen, TÜBİTAK gibi kurumları siyasetin malzemesi yapıp, işin ehli olmayan insanları yönetimine atayan, “nitelikli ve üretken insan yetiştirmek” yerine “İmam Hatip” dayatmasından vazgeçmeyen bir siyasi iktidarın, “Kendi Uçağımızı kendimiz yapıyoruz!” gibi, 2019 seçimlerini hedefleyen kandırmacı siyasetine güven duyamıyorum!

Hem Devlet hem de özel sektör olarak sürekli borçlanıyor, borç faizi ödemekten yatırım yapamıyoruz!

“Reel ekonomi ” dediğimiz, üretime dayalı ekonomik düzenimiz büyük sıkıntılar içinde. Dış Ödemeler dengemiz hızla büyüyor, bütçe açığını “vergi, harç ve cezalarla” kapatmaya çalışıyorlar. Borç ödemek için yeni borçlar arıyoruz! Yabancıların yaptığı köprülere ve otoyollara “Deli Dumrul haracı” ödüyoruz!

Oysa, dünyaya kafa tutabileceğimiz BOR Madenlerimiz var. Ama işlenmeden, toprak değeriyle dışarıya satıyor, sonra işlenmiş ileri teknoloji ürünü olarak yüksek bedelle geri alıyoruz.

Bor Madenini ile zırhlı araçlar yapılıyor, araçlarda yakıt olarak kullanılıyor. Niye Bor madenlerimize teknolojik yatırım yapmıyoruz?

Niye “Demiryolu ulaşımını” geliştirmiyoruz? Niye kendi besicilerimizi korumak ve desteklemek varken Fransızları, Sırpları zengin ediyoruz?

Neden bütün bir milleti “kör, sağır ve dilsiz” sanıp, aklı ile alay edercesine her seçim öncesi “siyasi masallarla” kandırmaya çalışıyoruz?

Öte yandan; “Yerli otomobilden ÖTV alınmayacağı” da kocaman bir yalan! Türkiye ’nin taraf olduğu uluslar arası anlaşmalara göre bu mümkün değil!

“Siyasette dürüstlük” bize haram mı?

Her seçim öncesi uydurulan masallarla kandırılmamız alın yazımız mı?

Uyanmanın vakti gelmedi mi?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Ömür Nizamettin Aykana - YAPARMIYIZ ?..

ELBETTE YAPARIZ.

ANCAK,

BAŞLADIĞIMIZDA GÜNÜN TEKNOLOJİSİNİN 50 YIL GERİSİNDEN BAŞLADIĞIMIZDAN,

BAŞLADIĞIMIZ HER İŞ HEBA OLAN TRİLYONLARA MÂL OLUYOR NE YAZIKKİ...

VE İLLA TAKOZ KONULUYOR. KİM BU TAKOZ KOYANLAR !!!..

BU KADAR PROF*larımız, AKADEMİSYENLERİMİZ DEVLETÇE DESTEKLENEREK NEDEN YENİ SİSTEMLERE YÖNELMİYORUZ !..

Sayın KÜPÇÜ*nün DEDİĞİ GİBİ NEDEN KENDİ MADENLERİMİZİ İŞLEMİYOR, NEDEN TARIMIMIZI,

HAYVANCILIĞIMIZI ÇAĞDAŞ BOYUTLARA TAŞIYACAK ARGE*LERİ YAYGINLAŞTIRMIYOR,CİDDİ ŞEKİLDE DESTEKLEMİYORUZ.

VE,

NEDEN HER KONUDA ** RANT OLMAZSA, BU İŞ OLMAZ ** DÜŞÜNCESİYLE HAREKET EDİYORUZ !.

VE,MİLLETÇE, ANLADIĞIMIZ, BİLDİĞİMİZ HALDE NEDEN SEYİRCİ KALIYOR, SİYASETÇİLERİN

ALAYLI OYUNCAKLARI, EMEK KÖLELERİ OLUYORUZ. ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL.

(Bu konuda sayfalarca yazılabilir. )

TEŞEKKÜRLER DEĞERLİ DOSTUM.

ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ KONUSUNU GÜNDEME TAŞIDIĞIN İÇİN TEŞEKKÜRLER.

İNŞAALLAH BU ÜLKEYİ GERÇEKTEN SEVEN VE CESUR BİR YETKİLİ, BİR İŞ ADAMI SARSILIR VE KENDİNE GELİR.

Yanıtla . 1Beğen 17 Kasım 00:31

Anket Ulaşıma yapılan %10 zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?