Reklamı Kapat

Salim Dervişoğlu Caddesi duble yol oluyor!

Uzun süredir gündemde olan Salim Dervişoğlu Caddesinin duble yol yapılması için ilk somut adım atılıyor. Önümüzdeki hafta ihalesi yapılacak olan yola ilişkin gerekli prosedür de tamamlanmış durumda. Sanırım önümüzdeki birkaç ay içinde ilk kazma da vurulmuş olacak. Kocaeli ’nin doğu ile olan bağlantısında önemli yükü çeken bu yolun yapılması trafik yoğunluğunun azalması açısından da oldukça önemli olacaktır. Genişletme çalışmalarının 42 Evler Köprüsü ile Köseköy Hacı Halim Mahallesi köprüsüne kadar olan kısımda yapılması düşünülüyor. Toplamda 4 kilometre uzunluğunda yapılması düşünülen yolun bir yılda bitirilmesi öngörülüyor.

Bu yol Köseköy’den ana yola bağlanmak zorunda olan yolcular için çok büyük tehlike arz ediyordu. Yolu bilmeyen sürücüler ya kazaya karışıyor ya da ucuz atlatıyordu. Bu yolda onlarca kez kaza meydana gelmiş ve maddi manevi birçok kayıp da yaşanmıştı. Büyükşehir belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan Salim Dervişoğlu Caddesi’nin duble yol yapılması işi ile birlikte hem D-100’ün trafik yükü önemli oranda azalacak, hem de bu yol kullananlar açısından daha güvenli hale gelmiş olacak. Umarım yolun yapımına başlanana kadar yeni kazalara şahit olmayız. Bu arada yolun Çuhane Caddesi’ne kadar olan kısmının duble hale getirilmesi devamının nasıl düzenleneceği sorusunu akıllara getiriyor. Yolun devamı tamamen mi kapatılacak yoksa mevcut haliyle mi kalacak, bekleyip göreceğiz.

Tepecik’in imarı ne olacak?

Kartepe’de imar plan revizyonu sonrası İstasyon Mahallesi’nde kat artışı yapılmıştı. Ana cadde üzerinde işyeri bulunan birçok vatandaş bu haktan yararlanabilmek için gerekli müracaatları yapmış durumda. Bu durum bölge sakinleri açısından oldukça sevindirici olsa da hemen yanı başında bulunan bir başka mahalle için aynı şeyleri söylemek çok zor. Pirelli, Mobesko gibi dev işyerlerinin hemen dibinde bulunan, bir tarafı Adapazarı- İzmit yönüne bakan, lojistik merkezi için önemli lokasyona sahip olan bir mahalleden bahsediyoruz. Eski adıyla Tepecik, yeni adıyla İstasyon...

Bölgede yaşayan vatandaşlar yıllardır imar planı kararları yüzünden sıkıntı yaşıyordu. Son yapılan revizyonlarda ümitleri artan ancak hevesleri yine kursaklarında kalan mahalleli, konuyu Cumhurbaşkanına kadar taşımayı düşünüyor. Mahalle sakinleri, sosyal alanların yetersizliği ile parsellerin küçük olmasının gerekçe gösterildiğini belirtiyor. Benzer sorunların eski adıyla Cumhuriyet, Hürriyet (şimdiki Beşevler) Mahallesinde de olduğunu belirten vatandaşlar, buralara İstasyon Mahallesi’ndeki gibi imar artışı verildiğini ancak kendilerinin yine beklediğini bulamadığını belirtiyor.

Tepecik Mahallesi, Ak Parti’nin en çok oy aldığı mahallelerin başında geliyor. Ak Parti’nin her seçim ezici bir çoğunlukla sandıklardan çıktığını söyleyen mahalle sakinleri, imar konusunda çifte standart uygulandığını düşünüyor. Kartepe’nin önemli bölgelerinden biri olan Tepecik sakinleri, Başkan Üzülmez’in konuya duyarsız kaldığını düşünmüyor ancak ortada çözüm olmayınca da bu durumun hanesine eksi olarak yazılacağını ifade ediyor. Vatandaşla gereken sıcak ve samimi temas kurulamadığı için insanlar adeta öfke patlaması yaşıyor. Mahalle halkı muhatap alınmalı ve bu konuda ne yapılıyorsa, ya da yapılamıyorsa, mantıklı ve ikna edici bir şekilde kendileriyle paylaşılmalı.

Kış geliyor, temizlik ne durumda?

Önümüzdeki haftadan itibaren bölgemizde kar yağışı bekleniyor. Artık yağışların bol olacağı kış aylarına girmek üzereyiz. Yağış deyince de aklımıza artık yaşanan sel felaketleri geliyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde aşırı yağışlar beraberinde sel felaketini de getirmişti. Yaşanan olağanüstü durumdan sonra sorunun temelde yetersiz altyapıdan kaynaklandığı anlaşılmış ve gerekli çalışmalar başlatılmıştı. O günden sonra konuyla ilgili hayli iş yapılsa da, özellikle yerel belediyelerin yapması gereken bir iş daha var ki, o da kanalların bakım ve temizliği. Yağışlar dozunu arttırmadan bu konuya gereken hassasiyet gösterilirse muhtemel felaket senaryolarının da büyük oranda önüne geçmiş oluruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?