İnsanın kirlenmemiş örneği; Çocuklarımız...

Çocuk, öncelikle İNSAN’dır.

Hem de insanın “kirlenmemiş örneğidir!”

Her insan bir anne-babanın ürünüdür. Ve her çocuk, milyonda bir şansla gelir dünyaya.

Ama asıl “şans” ya da “şanssızlığı” öncelikle içinde olduğu aileye ve ülkeye bağlıdır!

Yoksul bir ailenin çocuğu ile varlıklı bir ailenin çocuğu “eşit koşullarda mı yaşar?” Hele vatandaşı olduğu ülkenin siyasal karar vericileri çocuğa “şaşı” bakıyorlarsa!..

Ülkemizde kimi çocuklar var; yoksulluk, terör ve eşitsiz koşullar altında yaşıyorlar. Sağlıklı ve dengeli beslenemiyorlar. Ailesinde ve okullarında “şiddetle” eğitiliyorlar! Nitelikli okullarda okuyamıyor, meslek sahibi olamıyorlar! Küçük yaşta “ aile içi cinsel saldırı” altında kalıyorlar! Çocuk yaşta babaları yaşında adamlarla evlendiriliyorlar! Kimi “hocaefendi” kılıklı yobazlar da bu yönde fetva veriyorlar!

Bu ülkede yüzbinlerce çocuk “ucuz emek” olarak çıraklık yapıyor, iliklerine kadar sömürülüyorlar!

Bu ülkede, kimi hastalıkların pençesine düşen ve ailesinin maddi olanağı yetmediği için hemen her gün gazete ve televizyonlarla yardım dilenen çocuklarımız var! Onlar ve aileleri “SOSYAL DEVLET’i” tanımıyorlar!

Bu ülkede kimi çocuklar, okul öncesi “Sıbyan Mekteplerinde” ya da kimi cemaatlerin “sözde din derslerinde” Cumhuriyet, Laik Devlet ve Atatürk düşmanı olarak yetiştiriliyor, “beyinsel zinaya” uğruyorlar! Bunların bir kısmı “meczup” oluyor, bir kısmı İŞİD gibi kanlı örgütlere militan oluyor!

Öte yandan bu ülkede; sırtını siyasal iktidarlara dayayarak kolay yoldan zengin olan ama para kazanma ihtirasından sıyrılıp çocuklarıyla “anne-baba” gibi ilgilenemeyen, onları büyük varlıklarla şımartarak “küstah birer insan kopyası” haline getiren aileler de var!

Bağdat caddelerinde lüks araçlarıyla yarışan, günahsız insanların canına kıyan, zevk ve sefanın çılgın uçlarına ulaşan, karşı cinsle ilişkiyi tek taraflı zevk olarak algılayan ve insan canlarına kıyanlar işte bu ikinci ve kötü örnekler!

Bugün, 20 Kasım 1959’da kabul edilen “Birleşmiş Milletler Dünya Çocuk Hakları” günü.

Birleşmiş Milletler üyesi devletler, insanlığın ve dünyanın geleceğini belirleyecek çocukların “insanca yetiştirilebilmeleri” için verdikleri sözleri, ne yazık ki, büyük ölçüde tutmadılar!

Dünyada milyonlarca çocuk kirli savaş ortamlarında yaşıyor. Bir kısmı bu ahlaksız savaşlarda ve terör örgütlerinin elinde “kurban” oluyorlar.

Ya ülkemizde?

  • Aile içi cinsel saldırılara uğrayan çocuklarla ilgili açılmış 15 bin dava var! Bunun birkaç misli olay, saklandığı için adalete intikal etmiyor! Adalet de türlü gerekçelerle pek çok saldırganı kısa sürede salıveriyor!
  • Bu ülkede 50 bin çocuk “seks kölesi” var. (Şefkat-Der raporu)
  • Bu ülkede 5 yaş öncesi çocuk ölümleri oranı binde 52. Bu oran ancak “geri kalmış ülkeler” için normal sayılıyor!
  • Bu ülkede her yıl binlerce çocuk kayboluyor! Organ mafyası ve çocuk dilenci çeteleri cirit atıyor!
  • Aileler sağlıklı kurulmuyor, başta geçim sıkıntısı ve işsizlik yuvaları yıkıyor, olan çocuklara oluyor!
  • Ailede ve okulda şiddetle eğitme ilkelliği yaygın!
  • Çocuklar, “sağlıklı ve dengeli beslenemiyor”, onları mutlu edecek ve “nitelikli insan” haline getirecek eğitim olanakları bulamıyor, çocukluğunu yaşayamıyor. Çocuk yaşta evlendiriliyor!

Gazete ve televizyon haberlerini biraz dikkatle izleyin, bu ülkede çocuklarımızın başına gelen insanlık dışı olaylara tanık olacaksınız!

Şunu unutmayalım ki;

Çocuklarını insanca yetiştiremeyen, çağa uygun eğitemeyen toplumlar kendi geleceklerini yok ediyorlar!..

Yarın çok geç olmadan, çocuklarımıza sahip çıkalım.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?