İşten mi artar dişten mi?

Atasözümüz der ki; “işten artmaz, dişten artar!”

Yani?

İstediğin kadar çalış, tasarruf yapmazsan para artıramaz, geleceğini güven altına alamazsın!

Günümüz Türkiye ’sinin ekonomik koşulları içinde “dişten artırmak” mümkün mü?

İşsizlik, enflasyon, güdük maaşlar karşısında büyük adımlarla yükselen vergiler, cezalar, harçlar, kredi ya da taksitle alınan araç ve gereçlerde dolu “icra Daireleri” pençesindeki vatandaş nasıl dişten artırsın?

“Diş” denince aklıma bu ülke vatandaşlarının “ağız ve diş sağlığı” geliyor!

Diş sağlığı için, öncelikle “sağlıklı ve dengeli beslenmek” gerek!

Siyasal iktidarın eteğine yapışarak kolay yoldan büyük servetlere konan “yandaş takımı” bir yana, vatandaşın “sağlıklı ve dengeli beslenme” olanağı var mı?

“Ucuz besleniyor” insanlarımız!

Genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) ile, antibiyotiklerle şişirilerek kısa sürede piyasaya sürülen tavuklarla, çiftlik balıklarıyla, içeriğinde ne olduğu belirsiz “fast food” ürünlerle “karnını doyuruyor” ve “ucuz besleniyor!” Ama dişlerini ve ömrünü pazara çıkarıyor insanlarımız!

Üstelik vatandaşımızın büyük çoğunluğu, “dişlerini koruma bilincinden” yoksun!

Sağlıklı dişler için günde en az 2 kez dilerimizi fırçalamalıyız. Oysa, “diş fırçalama kültürü güdük kalmış” bir toplumuz! Türkiye’de kişi başına düşen –yıllık diş macunu tüketimi 110 gram. Almanya ’da 500 gram. İngiltere’de 450 gram.

Belki de diş macunu kullanmamakla doğru yapıyoruz! Hatırlayın, AKP Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz; “Diş macunundaki florür insanı koyun gibi yapıyor” demiş! Bu ülkede kimi cemaat beyin yıkama merkezlerinde, çocuk yaştaki insanların yalanlarla uyutup uyuşturarak koyun gibi yapıldığını biliyoruz! Ama florürün insanı koyun gibi yaptığına dair hiçbir bilimsel kanıt yok! Doğru olsaydı, Almanya, İngiltere ve İtalya’da koyunlaşma hızlı olurdu!

TUİK/2014 araştırmasına göre; Türkiye’nin yüzde 86’sı diş fırçalamıyor! Evlerin yüzde 70’inde diş macunu hiç kullanılmıyor!

Diş fırçası ve diş macunu kullanımında “geri bir toplum” niteliğindeyiz!

Normal koşullarda 6 ayda bir “diş hekimi kontrolü” gerekirken, ancak dişler çürüdüğünde ya da “damak yapılması gerektiğinde” diş hekimine gidiyoruz!

En büyük neden; Sosyal Güvenlik Kurumu, diş sağlığını umursamıyor! Diş sağlığımız “sosyal güvence” kapsamında değil!

Diş sağlığına önem veren bir vatandaşın, kendi maddi olanaklarıyla tedavi olmaktan başka çaresi yok!

Bu yüzden, “vatandaş dişsiz, diş hekimleri işsiz!”

Diş hekimliği zor ve hayli ağır maddi yükü olan bir mesleki eğitim gerektiriyor! Diş hekimi olmak isteyen genç insanlar ve aileleri bu ağır bedeli ödüyorlar. Ama bugün ülkemizde en güç koşullarda yaşayanlar da diş hekimleridir.

Eğer bu ülke, gerçekten bir “Sosyal Devlet” ise; bütün ölümcül hastalıkların başlangıç noktası olan “ağız ve diş sağlığı” bütünüyle sosyal güvenlik kapsamına alınmalıdır!

Bu ülke bu yüzden çok yüklü tedavi ve ilaç bedeli ödüyor!

Bugün, Dünya Diş Hekimleri Günü” olarak belirlenmiş.

Diş sağlığı ve diş hekimlerinin mesleki sorunlarına dikkat çekebilmek için!

Siyasal iktidarlar diş hekimlerinin seslerine kulak veriyorlar mı?

Diş sağlığı için vatandaşın ödediği bedelin farkındalar mı?

HAYIR!..

“Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam” için diş sağlığımıza önem vermeli, siyasi iktidarlara “Sosyal Devlet’in gereğini” yapması için toplumsal talep yükseltilmeli ve diş hekimlerine sahip çıkılmalıdır.

Ezcümle; her “Atasözü” denilen uyduruk söze inanmayın!

Dişten artırırsanız, ömrünüzden kısaltacağınızı unutmayın!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?